IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Saman Katlar
cedrus
mesaj 06.02.2008, 17:20:39
leti #1

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 108
Katlm: 25.01.2008
Nereden: Istanbul
ye No: 2,121

Hatrlarmsnz 1980 lerdeki saman katlar. Karalama yapmak soru zmek iin msvette niyetine kullanrdk.bu katlar daha sonra ucuz fotokopi ekimindede kullanlmaya balanmt.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Misafirufuk cingay dmbll_*
mesaj 22.03.2008, 01:52:20
leti #2

Misafir Yazar

QUOTE(cedrus @ 06.02.2008, 17:20:39) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Hatrlarmsnz 1980 lerdeki saman katlar. Karalama yapmak soru zmek iin msvette niyetine kullanrdk.bu katlar daha sonra ucuz fotokopi ekimindede kullanlmaya balanmt.

1970 l yllarda grencilik zamanlarmn vazgeilmez msvedde kaltar aslnda teksir makinas (bugunki fotokopi katlar nn yerine kulanlmak iin hazrlanm) nn zel mrekkebini emerek kalc olarak yazy saklamaya yarayan kat tr hala var ama kullanlmyor hemde herzamanki gibi herzamankinden ok daha ucuz

+Quote Post
alibaba
mesaj 22.03.2008, 13:13:06
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,634
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

unutmak ne mmkn. bu saman katlarn da birinci hamur, ikinci hamur gibi sralamas vard. saman kattan kan ince toz ve krntlar fotokopi makinelerine zarar verdii iin sonralar kullanlmamaya balanmt (bana sylenen buydu). hatta ilk zamanlar fotokopicilerde fiyat tarifesi saman kada ve beyaz kada ekilen olarak ayr ayr idi.
bu saman katlar ortadan ikiye katlayp zmbalayarak defter olarak kullanmlm vardr.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 22.03.2008, 13:28:18
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,611
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

lkokul yllarmn kadim dostuydu saman saman kad. Teksir makinasndan km buram buram isporto kokan saman katlarm nasl unuturum. ocukluumda beyaz kat pahal olduundan ekseri saman kat kullandm hatrlyorum. Resmi dairelerde bile ekseri olarak bu kadn tercih edildiini hatrlyorum. Bir nevi de lkemizin ekonomik gstergesi saylabilir belki. Ablam ve babam resmi dairede alyorlard katlarm onlar getirirdi. lk ve orta okul zamanlarnda onlarn getirdii msvette saman katlarn kullandm.

--------------------

+Quote Post
one of the 80's
mesaj 22.02.2012, 02:06:09
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 178
Katlm: 24.12.2011
Nereden: stanbul
ye No: 103,448

Saman kadn hala kullanrm, hatta yazc iin bir paket A4 beyaz kat alrken kendime de bir paket teksir kad alrm. smile.gif
ocukken elime verilen ilk kattr saman kat, ocukken izdiim ilk resimler,yazlar, sonra okul anda msvedde olarak zerinde zdm sorular, kendimce karaladm satrlar, niversitede ikiye katlayp kitap gibi yapp da zerine tuttuum notlar....
Snav kad olarak da elime verildii dnemleri yaadm, iyi ki ben saman katta snav olmuum..

nk beyaz kad hi sevemedim ben, saman katta ister kurun kalemle ister tkenmezle yazaym yazm gzme daha gzel gelir, duygu ve dncelerimi daha seri yazp ifade ederim, kendime gzel gelen karakalem almalarm da onda yaparm. Msvedde kad deriz de ona , ben zlrm o zaman, nk aslnda kendimizi en doru ve yaln yanstabildiimiz andr diye dnyorum ona yazdmz zamanlar.

Beyaz kada itina ile yazmak temize gemek demekse, o zaman arkada braktklarmz, eksik braktklarmz hala saman katta gizli kalm demektir.

--------------------
Umut, uyankken grlen ryadr.

+Quote Post
sahaf
mesaj 22.02.2012, 11:30:10
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bakrky'de Matbaa'da yaz aylarnda raklk yaptm 1983 ve 1984 yllarnda daha ok ahit olduum kat trdr.

American Bristol Katlar vardr A4 Katlarn atas biggrin.gif ; Birinci Hamur, kinci Hamur ve Saman Kat olanda nc Hamur'dur. Caalolu'nda kendisine hala rastlanabilir diye mit ediyorum.

Matbaa'da Saman Katlara genelde el ilan siparileri baslrd. Ben hatal baslan saman katlar bizim semt kahvesine gtrrdm, kat oynayanlar yaz boz olarak kullansn diyerek wink.gif . Birde eskiden kitaplar genelde Saman Katlara baslrd. Bu katlara baslan eski kitaplar yllar yllar sonra ok gzel eski kokarlard toz kokusu ile kark.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Adore
mesaj 22.02.2012, 11:44:08
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Bu kat konusunda birka kk dzeltme yapmak gerekiyor.

Saman kat, 3. snf kattr.
Geri dnm malzemelerinin de kullanld, az ilenmi, yani hammaddesi yeterince yorulmam kattr.
Bu kat ayn zamanda "kat" kelimesinin domasna da neden olmutur.

Bunun nasl olduuna deinmek gerekirse..
Gazete kad rulo halinde olduu iin, yaklak 3.000-3.500 civarnda bask yapnca biter ve yerine yenisi taklr.
Ancak rulo kldke bask srasnda sorun kard iin, tamamen bitmesi beklenmeden yenisi taklr.
te bu artan katlar, zel makinelerde tabakalar halinde kesilerek sata sunulur.
Katlar bu ii yaparken farkl bobinleri kartrdndan, birbirine benzemeyen katlar kk matbaalarda sorun yaratmaya devam ederler.

Ayn paketten 3 farkl kat kmas nedeniyle, bu tr kat satanlara "kat" denilmi ve bu deyim Trkemize yerlemitir.

Eskiden katlarda kimyasal katk ok azd, o zamann katlar yenilebilirdi rolleyes.gif
imdikiler ise hi de yle deil, tutmak bile tehlikeli.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
superisi
mesaj 25.02.2012, 10:27:42
leti #8

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Benim bu saman katlarndan yaplm kalnca bir matematik defterim vard. Hi sevmezdim ben o defterimi smile.gif Defterimin ular kvr kvr olmutu da dzeltemiyordum bir trl.. Matematikle de aram hi dzelmedi.. Defterde sildiim yerlerin rengi sardan kp beyazlayordu..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Samanyolu
7 muratuas 4,452 09.05.2016 - 21:23:50
G?n: 80kua
No new Samantha Fox
18 alpino 5,235 15.05.2012 - 10:18:53
G?n: murat ile nazl
No New Posts Samantha Fox
2 alpino 1,711 12.10.2011 - 12:35:02
G?n: 1980
No New Posts Samanyolu
4 alikusu 2,650 19.01.2008 - 21:46:52
G?n: cember
No New Posts Samanyolu
1 T.R.T 1,636 08.01.2008 - 11:50:33
G?n: emrahuytun

RSS Basit Grnm Tarih : 31.05.2020 - 09:04:33
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net