IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kahve Deirmeni
alibaba
mesaj 11.02.2008, 19:50:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

İilen kahvenin kokusunun ve tadının gzel olması iin, kahve ekirdeklerinin taze kavrulup ekilmiş olması gerekir. Bu iş neredeyse bir tren edasıyla yerine getrirlir. Kavurma ve soğutma başka şeyle olur ama ğtme iin illa ki kahve değirmeni gerekir. Bizde yoktu ama rahmetli karşı komşumuzda vardı bu aletten. demek ki ehli keyf birisiymiş. elinde bu değirmenle kapı nnde komşularla konuşurken grrdm. Kahve değirmeninin iki tane fotoğrafını buldum.
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

aşağıda fotoğrafını grdğnz şey de ekirdek kahvenin kavrulduğu alettir. yavaş yavaş evirerek mangalın stnde kahve kavrulur.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

bir de ahşaptan soğutma kabı var ama onun resmini bulamadım.

resimler alıntıdır

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 11.02.2008, 19:59:17
leti #2

Grup Simge

leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

bizde bir tane vard.dedem kahvemiz bittike ekerdi bu deirmenle .mis gibi kahve kokard her yer.bu tme ilemi srasnda dedemin yanndan hi ayrlmazdm.ama bizde o dediiniz kavurma ve sogutma kaplarndan yoktu.zaten kahveler paketliydi.babam getirirdi onlar.o yllarda lkemizde pek kahvede bulunmazd diye hatrlyorum.galiba tavada kavururduk ekirdekleri biz.

--------------------

+Quote Post
hale
mesaj 12.02.2008, 09:32:24
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

bende hala var .. saklyorum yllardr..Kullandmz yllarda en ok ta ii bitince tutup evirdiiniz manivela kolunu karp ikiye katlayarak iine saklama ksm houma giderdi.

geen gn kzm grd ve bir trl anlam veremedi nasl altna ve kahve tmek gibi basit bir ilem iin bu kadar mekanik ve detayl bir aletin icat edilmi olmasna smile.gif teknoloji devri ocuu tabii..

+Quote Post
alibaba
mesaj 11.11.2008, 23:51:40
leti #4

Grup Simge

leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
ye No: 438
Ruh Halim:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

imdi sras geldi, fotoraflarn daha yeni buldum, yukarda bahsettiim soutma kab, ve kahve takm.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alikusu
mesaj 12.11.2008, 08:32:12
leti #5

Grup Simge

leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

benimde hala kahve deirmenim duruyor .
o zaman neskafe'nin lezzeti henz damaklara yer etmemiken hiper sper marketlerde kahveler poetler iinde sra sra boy gstermedii zamanlarda , ya mehur yerlerin hazr ekilmi kahveleri yada bu deirmenlerde ekilmi miss gibi kahvelerin dayanlmaz cazibesi hkm srerdi evlerdi.
kahve ekirdeklerinin en makbulde hacca gidenlerden sipari getirtilen kahvelerdi zaten babannemlerin hac ziyareti sonucu bu kahve deirmeni ve kahve ekirdekleri evde bulunmaya balamd .
dedemin en byk elencesiydi akamlar televizyon karsnda aheste aheste kahve ekmek bizlerde o deirmenden dklen kahveye hayran hayran bakar onu dokunup mncklamak iin can atardk ama hemen kavanozlara konur kaldrlrd birde taze pimi bol kpkl kahvenin kokusu mis miss..
( bu yaznn hemen ardndan al hanm kahve yapmak iin mutfaa doru yol alr gdance.gif )..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
karakedi
mesaj 20.11.2008, 21:00:55
leti #6

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
ye No: 62
Ruh Halim:

Kahve tmek houma giderdi.. Byle tkr tkr.. Arada bir sert ekirdee denk gelir hafife taklrd..

Bir ka kez de tek tk dii kalan anneannem iin leblebi, nohut felan tmtk happy.gif

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 19.08.2012, 17:51:00
leti #7

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Bizimki de hala duruyordu. Geenlerde lazm oldu, kullanaym dedim bir baktm ou yeri paslanm. eh dedim biraz sulandrlm pas zcnn iinde beklesin dedim ama demez olaydm. alt ksm kt. perinler ald. sad.gif yazk oldu. bir fikri olan var m nasl pasn giderebilirim ?

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Kahvenin Yannda Neden Su Gelirmi Biliyormusunuz ?
cevab burda :)
14 alikusu 6,782 02.02.2012 - 15:57:42
G?n: Adore
No New Posts Kahvenin Hatr
0 sahaf 1,305 12.10.2011 - 16:30:35
G?n: sahaf
No New Posts Kahve ersen Arap Olursun!
12 okseybilenkiz 5,534 09.09.2011 - 16:04:28
G?n: PROTOSS
No New Posts Kahve'nin hatr:)
0 rainbowbrite 1,300 09.08.2011 - 14:10:25
G?n: rainbowhatsunny19
No New Posts Kahve
6 superisi 2,950 29.03.2011 - 09:45:10
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 04.06.2020 - 10:28:59
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net