IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
inko Taslar
ember
mesaj 15.02.2008, 22:40:12
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Daha ok orba ve st sttmz, meyva kab olarak kullandmz inko taslar unutmak ne mmkn.. Bu resimdeki gibi krk dkk olanlar bile duruyor hala baz evlerde..

--------------------
I know what it is to be young..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
alibaba
mesaj 15.02.2008, 22:51:47
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Tas yada tabak şeklinde olanları, sert bir yere arpınca resimde de grldğ gibi kaplama malzemesinden bir para atardı. genellikle yuvarlak olan bu kopan para o eşyanın değerini dşrr, dolayısıyla mrn de azaltırdı. Eğer bizim hatamız nedeniyle byle bir şey olursa annelerimiz yada ninelerimiz ok kızardı. Bir de su yada başka sıvıları imek iin kullandığımız kulplu byk fincan şeklinde olanları vardı. Bu kapların altında bazen marka yada ona benzer yazılar olurdu. Mavi renkli yazıları olan kapları hatırlıyorum.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 15.02.2008, 23:51:13
leti #3

Grup Simge

leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

teyzem ok tutumlu bir insan alr alr kullanmaz.o yzden bu tip eyler bizde hi kullanlmadan birikir.sonunda modasda geine ortaya kar.kurukafa kardeimin dedii o fincan gibi marapalardan (dlar krmz ileri beyaz-yada dlar koyu mavi ileri gri )olanlardan bizde hala var.tabi ky insan iin bunlar iyi.mesala tarlada kullanmak iin

--------------------

+Quote Post
linea
mesaj 16.02.2008, 10:00:32
leti #4

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

inko tas-tabak-anakla ilk tanklm ya da farkndalm 10-12 yalarnda oldu. Dede - nine ziyareti iin annemin kyne gitmitik. Daha evvel de anlattm elektrii olmayan, iinde tandr evi olan o sevimli eve. Tandr evi aslnda mutfakt da.Yerden tavana kadar ykselen terekler, raflar vard bu mutfakta ve i yzleri ( desenler iteydi ) darya bakacak ekilde sralanm inko tabaklarla doluydu bu raflar. Hemen hepsi benzer ekillerde ( spiral desenler anmsyorum ) olan tabaklar renklerine gre sralanrd. Genelde canl renklerde olan bu tabaklar inanlmaz ssl grnmt gzme, aktrmadan o inko tabaklara dokunduumu, uzun uzun hayranlkla incelediimi gayet iyi anmsyorum.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
hazan
mesaj 16.02.2008, 13:28:03
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,370
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Kaplama malzemesi attnda sr' att derlerdi. bizde..'Aman dikkat edin, drmeyin, arpmayn sr' atmasn'diye tembih ederlerdi..Ben de kullandm zamanlarda birekilde sr' atarsa o kab bir daha kullanmay istemezdim. smile.gif

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post
alikusu
mesaj 16.02.2008, 16:07:31
leti #6

Grup Simge

leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Bendede bu taslardan var 6 taneydi ama iinin inkosu kalknca atttm imdi 3 tane halen duruyor.
yemekleri hafif stmak iin kullanyorum bende.. bendekiler ii d beyaz, kenarlarnda lacivert izgileri var onlarnda yava yava mazinin bir paras olmas zc nk inkosu kalkmad srece geyet kullanl kaplardr bunlar.
anneannemim meleketteki evinde halen bunlardan var, eskiler bizden daha tutumluydu inkosu kalkan taslar, tabaklar iek sakslarnn altna altlk olarak kullanr hala annem..
birde iinde iek sslemeleri olanlar vardr onlarda pek bir sempatikdir gerektende..
imi onlara dahada bir gzm gibi bakaym bari neredeyse 25 senesi vardr eyizimden kalmlard..
bende evdekileri fralyacam rolleyes.gif
dikkat edin , inkosu kalkacak ,drmeyin felan diye yerim artk balarnn etini dry.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
lifelines
mesaj 16.02.2008, 17:36:34
leti #7

Grup Simge

leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Ben bunlarn adn inko Tas deilde "Sra Tas" olarak biliyorum.Sra taslarn eskiden en ok kullanlan beyaz renkli,st kenarlar koyu mavi olan idi ve hemen her evde aynsnn tabaklarndanda bir katane olurdu.Sra kaplarn marapas ve silindir eklinde olan su kovalarda vard.Bizdede st tas olarak kullanlandan ve su kovas olandan vard,su kovasnn sras dklnce kolayca paslanmt.Ayrca koyu mor renkte l cezve takm vard zaman iinde sadece kk boy olan kald,aadaki resim o cezve.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

+Quote Post
ember
mesaj 16.02.2008, 18:09:23
leti #8

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Sra dendiini ilk defa duyuyorum.. Sra, cam ya da camdan yaplm demek aslnda.. Belki de yresel olarak farkl bir anlam vard.. Bu kaplara emaye de deniyordu galiba.. Bal aarken ben ii beyaz d mavi olanlar unutmuum.. Burda okuyunca o renkte kahve cezvemiz olduunu hatrladm smile.gif ..

Bir de bu desenli tabaklar buldum..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 06.06.2020 - 14:02:39
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net