IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kollu ve Pedall Diki Makineleri
lifelines
mesaj 16.02.2008, 18:31:54
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Eskinin gen kzlar imdikiler gibi fazla dolamadklar iin mutlaka akam kz sanata gidip yada kendi kendine renip diki dikerlermi ve nak ilerlermi. Konfeksiyon sanayii de Trkiye'de o yllarda sadece Smerbank'tan ibaret olduundan ve yoksulluktan aile fertlerinin giysileri emektar diki makinelerinde dikilirmi. Ben bile senelerce pek ok eyi aileme ve kendime dikmeye 13 yamda balamtm. nce kollular,sonra ayakllar ve son olarakta elektrikli otomatik diki makineleri. Ben, kollu singer diki makinam olsun isterdim ama ya olarak benim dnem elektrikli Singer Yoknaz makinasn tand ve onu kulland.
Aagdaki sol resimdeki Torpedo,sadaki ise Singer marka kollu diki makinalar.

Edit: Balk ''Kollu ve Pedall Diki Makineleri'' olarak deitirildi.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ember
mesaj 13.03.2008, 22:05:09
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Kollu makineyi ok iyi hatrlyorum.. Dikmeye balamadan nce sa yandaki kolu bir mddet evrilip makineye ivme kazandrlrd.. Kol dnerken bir aa bir yukar inip kyor gibi grnrd..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 20.03.2008, 21:26:37
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

komu ninemin bir singer diki makinas vard kollu.ama fotograftaki gibi ypranm deil.kz gibi derler ya aynen yle.89 yanda aramzdan ayrld .makinay ona babasnn ehit paras ile alm annesi.15 yanda falanm alndgnda makina .ok deger verirdi makinasna.bir gn bana ''satn almak istediler ama vermem.ben lne ne yaparlarsa yapsnlar ''demiti.bu makina ile diki dikmesini izlemek ok zevkti benim iin.iten ie onu hep bana vermesini diledim.(imkansz tabi 20 tane torunu vard)umarm gretmen olan olu almtr makinay.eger hala kydeki evdeyse eminim tavanarasn yada samanl boylamtr bu gzelim makina sad.gif

bu makinalarn birde kapaklar olur.iiniz bitine kapan stne kaparsnz.kapan stndede halkas vardr tamakta kolaylk olsun diye

--------------------

+Quote Post
superisi
mesaj 18.02.2011, 11:19:37
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Annemin vard Singer diki makinesi -hala da durur sanrm memlekette- ok ilgimi ekerdi bu makine.. Yannda bir tekerlek gibi kolu vard. Altta da bir ayaklk olurdu. Annem hzlca kolu evirip, ayaklaryla da o demir ayakla basp hzn ayarlard. zlemek ve kan sesi dinlemek ok zevkliydi. Bazen ben de evirip yapmaya kalkardm. Annem ineyi krarsn diye kzard bana. Sallanan ayakla bebeklerimi koyup uyutmak da ok houma giderdi smile.gif Diki bitince makine masann iindeki blmeye kaldrlr ve rts rtlerek dz masa olarak kullanlrd.

Annem diki nak kursunu bitirdii iin o diki makinesinde bize ok gzel elbiseler dikerdi smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
ntetik73
mesaj 18.02.2011, 12:48:48
leti #5

Grup Simge

leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

annemin de vard sevgili superisinin anlat gibi ..hala da durur st katta benim odamda.uan kulanmyor.zerinde teyp ve telefon duruyor.masa grevini stleniyor imdi.ocukluumda annem diki kursuna gitmiti.ozaman almlard.ekmecesini kurcalar iindeki iplerle, inelerle ,kurumu sabunla,ykskle oynamay severdim.annemlere gitiimde arada aarm o ekmeceyi ocukluumun kokusunu alrm.annem dikiini pek beenmiyor makinann.baban bensiz ilk kez biey ald oda dzgn deil ben olmadan olmuyor ite der biggrin.gif benim eim nak makinas, diki makinas, overlok makinasn ok iyi kullanabildiinden ve tamiratndan anladndan arada ayarlarn yapar ama 2-3 dikiten sonra tekrar bozuluyor.napalm atmayada kyamyoruz smile.gif

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
sahaf
mesaj 08.04.2012, 11:29:15
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

QUOTE(lifelines @ 16.02.2008, 19:31:54) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Eskinin gen kzlar imdikiler gibi fazla dolamadklar iin mutlaka akam kz sanata gidip yada kendi kendine renip diki dikerlermi ve nak ilerlermi. Konfeksiyon sanayii de Trkiye'de o yllarda sadece Smerbank'tan ibaret olduundan ve yoksulluktan aile fertlerinin giysileri emektar diki makinelerinde dikilirmi. Ben bile senelerce pek ok eyi aileme ve kendime dikmeye 13 yamda balamtm. nce kollular,sonra ayakllar ve son olarakta elektrikli otomatik diki makineleri. Ben, kollu singer diki makinam olsun isterdim ama ya olarak benim dnem elektrikli Singer Yoknaz makinasn tand ve onu kulland.
Aagdaki sol resimdeki Torpedo,sadaki ise Singer marka kollu diki makinalar.

Ben bu diki makinas ile oynamay ok severdim ve hep inelerini krardm. Singer diki makinalarnn birde ekrisi olurdu o da diki makinas ya idi. Aadaki resimde grnen orjinal singer diki makinalarna ait olan. Bu teneke iinde olan ya ok iyi hatrlyorum. Orjinal teneke ya olmadnda kk plastik iinde olan ya kullanlrd. Birde Singer'in simgesi olan S dolar iareti gibi. Kadn S harfine doru (aslnda makinann pedalna doru) ayaklarn uzatm olarak grndnde dolar simgesi gibi grnyor.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
demeter
mesaj 08.04.2012, 11:40:35
leti #7

Grup Simge

leti: 756
Katlm: 09.11.2011
Nereden: EDRNE- STANBUL
ye No: 87,958
Ruh Halim:

babaannemin alattna gre eskiden seyyar terziler varm, bu terziler ky ky ,ile ile dolap, portatif kollu singer diki makinas ile vcud llerini alp ,bir saatte gmlek, pantalon,etek,lnk ve alvar dikerlermi.
benim babaanneminde kollu singer diki makinas vard, dedem ona evlenirken edirneden singerin yahudi asll trk bayisinden alm, bu makine imdi halamda tam 65 yllk ve hala yepyeni duruyor vede ilk gnki gibi alyor.

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 08.04.2012, 13:45:24
leti #8

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Bu diki makinesinden bizde byle ahap masa stne kurulmu olanndan vard. nasl anlatsam bilmem ki. yani kii byle masaya oturur gibi oturur, nnde diki makinesi olurdu, aada da ayakla o kolu dndren bir mekanizma olurdu. ayakla altrnca ineli dzenek harekete geerdi. bir de masann solunda menteeli bir ahap levha olurdu o da dikilmesi gereken uzun kumalarn serilmesi iin kullanlrd. Yukar kaldrnca ahap levhay alt ksmnda boluk olurdu. n taraf da kapal olduu iin gzel bir saklanma yeriydi benim iin smile.gif zellikle pazar gnleri ykanmamak iin oraya kaardm zor karrlard smile.gif

+Quote Post
Candy
mesaj 09.04.2012, 10:18:21
leti #9

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Annep kyp atamad bu eski dostunu. Halen yatak odalarnda kk bir masa grntsnde durur. Superisi'nin de tarif ettii gibi iine doru katlandnda masa grevi de grrd bu makine.

Anneciim neler neler dikerdi bana onunla. ok maharetliydi. Gndzleri retmenlik yapar gece de ge saatlere kadar alrd Singer marka bu kollu diki makinesiyle. Byk bir hzla kuma zerinde hareket eden inesinden korkardm annemin eline batacak diye..Annem yokken bana geer ayakla hareket ettirilen yerine basp dururdum. Yan tarafnda bir ekmecesi vard iinde trl renkte iplikler ve dme kutumuzun olduu. Hepsi enteresan oyuncaklard benim iin, kurdalar dururdum.

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
ember
mesaj 09.04.2012, 11:05:11
leti #10

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Singer'in pedall makinalar daha sonradan kt, kollu makinalarda ayak pedal yoktu; sadece kol gcyle alrd.. Kollu makinann kendine has tahtadan yaplm kubbemsi bir saklama kutusu vard, katlanp masa eklini almazd.. Bal kollu ve pedall eklinde deitirsek daha iyi olacak belki de, iki makine karm burda..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Dikiz Aynas
1973
3 Fosforlu 2,946 09.03.2015 - 14:48:48
G?n: sahaf
No New Posts Kolluklar
0 Adore 1,280 21.08.2011 - 19:15:24
G?n: loreyeno
No New Posts Dikiz Aynası Kuşları
2 soner1971 2,105 22.07.2011 - 09:43:46
G?n: sahaf
No New Posts Pedall Araba
6 sea1764 2,663 25.11.2007 - 02:32:48
G?n: kurukafa

RSS Basit Grnm Tarih : 31.05.2020 - 09:26:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net