IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Naftalin
Candy
mesaj 25.03.2008, 16:45:06
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Uhu blmne yazarken kokusuyla kendimden getiim naftalin'i anmtm..aradm mazimizde bulamadm..nasl olur..? Oysa o kokuyla bydm ben..klk hallarmz temizlendikten sonra gvelerden ve trl haerattan korunmas iin itinayla naftalinlenirdi..baylrdm o kokuya..kaybettiimiz pek ok alkanlmz gibi "naftalinleme " adetimizden de zamanla vazgeer olduk..zledim akide eker grntl ocukluumun kokusunu.. rolleyes.gif

Sanrm naftalin airimiz Sunay Akn'da da benim gibi iz brakm..

naftalin

eksik olan
bir yan vard akmzn
bir filminde
be figran dvp
ata binmemesi
gibi cneyt arkn'n

haberin olsun
vermedim eskiciye
yrtk ayakkablarm
nasl ayrlrm ki onlardan
kapnzn nnde
az m karp
giymitim

naftalinledim bende kalan yn kazan
sylemi miydim size
naftalin
ki gvelere kar kulland
kimyasal silahdr
anlarn

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Misafirufuk cingay dmbll_*
mesaj 25.03.2008, 17:35:44
leti #2

Misafir Yazar

Uhu blmne yazarken kokusuyla kendimden getiim naftalin'i anmtm..aradm mazimizde bulamadm..nasl olur..? Oysa o kokuyla bydm ben..klk hallarmz temizlendikten sonra gvelerden ve trl haerattan korunmas iin itinayla naftalinlenirdi..baylrdm o kokuya..kaybettiimiz pek ok alkanlmz gibi "naftalinleme " adetimizden de zamanla vazgeer olduk..zledim akide eker grntl ocukluumun kokusunu.. rolleyes.gif

Sanrm naftalin airimiz Sunay Akn'da da benim gibi iz brakm..

naftalin

eksik olan
bir yan vard akmzn
bir filminde
be figran dvp
ata binmemesi
gibi cneyt arkn'n

haberin olsun
vermedim eskiciye
yrtk ayakkablarm
nasl ayrlrm ki onlardan
kapnzn nnde
az m karp
giymitim

naftalinledim bende kalan yn kazan
sylemi miydim size
naftalin
ki gvelere kar kulland
kimyasal silahdr
anlarn

ya ocukken nefret ederdim kokusundan halada yle

+Quote Post
linea
mesaj 25.03.2008, 22:03:12
leti #3

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Gve adl yarata ( kurtuklar, solucanlar benim bitmeyen, bir trl gemeyen kabusumdur ) olan dmanlm sebebiyledir ki naftalin kokusunu severdim ocukluumda. Severdim de, ocukken kokuya kar inanlmaz bir hassasiyetim vard, keskin kokusu olan her ey bamn dnmesine, midemin bulanmasna sebep olurdu. Naftalin kokusunun verdii gvenlik duygusunu huh.gif severdim belki de.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
clown
mesaj 27.03.2008, 15:02:33
leti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

ocukken naftalin kokusunu hi sevmezdim ama, bir zaman sonra farkettim ki bu kokuyu sever olmuşum. İşte o zaman, artık ocuk olmadığım ama, ocukluğumu zlediğim zamandı.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 31.03.2008, 17:50:31
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

en sevdiim kokular ilk 10'nunu yapsam naftalin kesin ilk e girer.benim ocukluumda evimizde kilolarca naftalin bulunurdu(abartmyorum-abartan bykbabamd)odasndaki gardrop'ta saklard.gizlie odasna girip naftalini kokladgm hatrlyorum.bir defasndada kendime naftalin ve ak ttn ile bir karm hazrladm.bunu burnuma ekip aksryordum.ok houma gidiyordu.ok kr babaannem durumu abuk farkettide bagml olmadan kurtuldum. laugh.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
sahaf
mesaj 23.11.2010, 17:09:56
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Severim naftalin kokusunu ben. smile.gif ok eyler hatrlatr bana.evdeki eski sand,dedemlerin evini,rahmetli nuriye yengemin evindeki girmemiz yasak olan o karanlk oda ve daha bir sr ey..bende gveler uzak dursun diye konulduunu biliyorum kullanlmayan giysilerin arasna.ayn zamanda ocuklar iinde zararl olabiliyor naftalin.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
november76
mesaj 23.11.2010, 17:19:28
leti #7

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

Naftalin kokusunu ok severdim ocukken hala da severim. Belki de misafir yokken girilmeyen, kartrlacak pek ok ilgin ve cicili bicili eya barndran misafir odamzn baskn kokusu olduundan.

ocukluumdan anmsadm gzel kokulardandr.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
superisi
mesaj 23.11.2010, 17:24:40
leti #8

Grup Simge

leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Bizim de memleketteki giysi dolabmz hala naftalin kokar. Arada dolab aar, naftalin kokusunu iime ekerek kartrrm 70 lerden kalan annemin ksack renkli eteklerini, krkl mantolarn.. Hallar da naftalinlerdik.. Annem avucuna ald naftalinleri ktr ktr eliyle ezip halya serpitirirdi. zlemek ok houma giderdi..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
alikusu
mesaj 23.11.2010, 17:26:31
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Allah allah bende bi gariplik var sanrm, zira naftalin kokusundan oldum bittim nefret ettim, baskn ve insann genzini yakan o koku nasl bu kadar sevilir ardm kaldm huh.gif

ocukluumda hallarn arasna ve yklk denilen fazladan yatak yorganlarn konduu dolaplarn iinde bol bol kullanldn biliyorum ..
ben imdilerde lavabolardan kt koku gelmesin diye bir ka tane atyorum ama hala o koku bende bulantya neden oluyor , hallarm gazete kadna sarp kaldryorum bir ka kat gazete kad arasna ynlleri ve hallar sararsanz gve denen meretden kurtuluyorsunuz benden slemesi happy.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
raymond
mesaj 23.11.2010, 18:47:10
leti #10

Grup Simge

leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Naftalin bizim yrede "asfinek" (ya da aspinek) diye adlandrlr, yle alnr, yle satlr, yle kullanlrd... "Yklk" olarak adlandrlan dolaplarn kapaklar aldnda naftalinin o kiminin houna giden kiminin houna gitmeyen keskin kokusu etrafa yaylrd... Eskiden sanki daha m youn kullanlrd ne ?.. zellikle de yallarn evlerine ziyarete gidildiinde, o evlerin daha bir kesif naftalin koktuu fark edilirdi... Sanrm giyim-kuam, hal-kilim ve benzeri malzemelerdeki hammaddelerde sentetikleme arttka ne eski gve kelebekleri kald, ne eski naftalinler rolleyes.gif...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 02.06.2020 - 23:20:49
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net