IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Triko Makinas
lifelines
mesaj 28.03.2008, 00:35:29
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Bu bal uzun sredir aacaktm fakat resmini bulamamtm. 70'li yllarda evlerde uzun bir makina ile kazak renler vard, hatta evlerinde paralar halinde triko dokuyup dar atlyelere ya da fabrikalara i yapanlar hatrlyorum. Gnmzde evlere ilemek iin datlan pul - boncuk ileri gibi o zamanlarda bu iten para kazanlyordu. ocukken, daymn kznn evinde aadaki resimdeki makinann aynsn grmtm.

SINGER Trikotaj Makinas ile kendinize bugn gzel bir elbise rnz.
SINGER Trikotaj Makinas ile yorulmadan bir ka saat iinde en gzel elbiseleri rebileceiniz gibi manto, sveter, pantolon, al ve orap gibi giyim eyalarnda aileniz ve arkadalarnz iin kolaylkla ve zevkle rebilirsiniz.

O zamanki fiyat 350 Lira imi.

Not: Bu makinay alnca "nasl kullanacaz?" diye sorun yoktu nk; Singer diki makinalar gibi bu Trikotaj makinasnn kullanmn reten elemanlar vard. Singer bayiinde bir ka gn sren kurslar olurdu.

Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
linea
mesaj 30.03.2008, 18:07:10
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Annem eer atmadysa bizim evde kurulmam halde bu triko makinasndan var. Daym bir vesileyle eine alm ancak yengem kullanamam bu makinay ( annem biraz tembeldi der ) ve baka bir ehre tanrken anneme vermiti. Eve geldiinde ok mutlu olmutuk ancak annem onaylamad iin bir trl kuramamtk makinay. Yannda bir de rnek kitab ve kendi rneklerini yapabilmen iin hazrlanm (amac bu muydu emin olamadm imdi ) zel kareli katlar vard. Bir dnem sabah akam o kitaba baktm, triko makinasyla receim harika kazaklarn hayalini kurdum ancak bildiim kadaryla o makina kolilerden asla kmad.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
ember
mesaj 30.03.2008, 18:39:43
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Yengemde vard bu makinadan.. Yatm olan kzna o zamanlarn modas bir pano rmt.. im gitmiti.. Bir sre sonra bana da aynsn rp yollamt.. Ne mutlu olmutum.. Anneme ok bask yapmtm almas iin ama almadlar nedense.. El rgs deil makina ii olduu iin son derece muntazam trikolar kard.. Ama sanki yaka ve kollar yaparken bir sorun mu oluurdu ya da o ksmlar makinada yapmak zordu da elde mi rlrd ne yle bireyler de hatrlyor gibiyim.. ok kolay deildi bu makinayi kullanmak..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
canikommm
mesaj 31.03.2008, 00:58:14
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 66
Katlm: 24.08.2007
Nereden: evimden
ye No: 448

Rahmetli annemin vard bu makinadan.Darya para ile rerdi ben ocukken.Sesi ileri geri gittike sinir bozucu olurdu .rg renlerin(makinada)iyi de diki bilmesi gerektiini sylerdi annem yoksa dikme yerleri muntazam olmazm.Hatrlarm bayram arifelerinde sabaha kadar bize rer bayramlk yetitirirdi.Nur iinde yatsn canm anam

--------------------
Su koskoca mr,sanki bir gne sigmis
Hi farkinda olmadan
Bahar gemis,GZ gelmis

+Quote Post
Adore
mesaj 16.07.2011, 10:05:50
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

QUOTE(lifelines @ 28.03.2008, 01:35:29) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Bu bal uzun sredir aacaktm fakat resmini bulamamtm.70'li yllarda evlerde uzun bir makina ile kazak renler vard,hatta evlerinde paralar halinde triko dokuyup dar atlyelere yada fabrikalara satanlar hatrlyorum.Gnmzde evlere ilemek iin datlan pul - boncuk ileri gibi o zamanlarda bu iten para kazanlyordu.ocukken daymn kznn evinde aadaki resimdeki makinann aynsn grmtm.

Evlerde resmini koyduunuz makineler olabilir ama ben biraz daha deiik hatrlyorum.

Trikotaj atlyelerindeki makineler profesyoneldi..
Bunlar metrelerce uzunluunda rg yaparken, belli bir sayya ulaldnda bir sonraki vardiya devreye girerdi.

Eve gtrlenler ise, makineden km rnn ham haliydi.

Eer kusur varsa tla dzeltilir, tane hesab kazan veya rlen ne ise birbirinden ayrlrlard.

Tane bana bir ka kuru verirlerdi.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 06.06.2020 - 18:47:41
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net