IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Devrim, lk Trk Otomobili
alibaba
mesaj 08.05.2008, 22:13:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Bu gn bu otomobili hatrladm. Tamamen yerli retim ilk otomobilimiz. Ne zaman aklma gelse iim szlar. Hatrasnn en zc taraf ise hala ok az kiinin bu otomobil hakkna gerei bilmesi.

TRT de, NTV de defalarca belgeseleri yaynland. Otomobilin imalatnda alan mhendisler, dier grevlilerle rportajlar yapld. Yine de ilk otomobilimizden bahsedilince benzin konmad iin almad gibi bir cmle ile konu zetleniyor. gerekten bunu duyunca kahroluyorum. Gerei o gn otomobilin imalatnda grev alan kiilerden renebiliriz.

NTVmsNBC sayfasndaki ksa bilgi

DEVRM'N HKAYES
TCDD fabrikalarnn ynetici ve mhendislerinden yaklak 20 kii, 16 Haziran 1961?de Ankara?da bir toplantya arld. Toplantya bakanlk eden Genel Mdr Yardmcs Emin Bozolu?nun okuduu ve Ulatrma Bakanl?ndan gnderilen yazda ?ordunun binek ihtiyacn karlayacak bir otomobil tipinin gelitirilmesi grevinin TCDD letmesi?ne verildii ve bu amala 1 milyon 400 bin lira denek ayrld? belirtiliyor, bu otomobilin 29 Ekim 1961 tarihine kadar yaplmas isteniyordu. Toplantda sz alanlarn ou, byle bir projede seve seve almaya hazr olduklarn, fakat byle ksa bir srede sonu alnabileceini sanmadklarn syledi, bir ksm da bu projeye kar kt. tirazlara ramen ?Devrim?in yapmna baland ve paralarnn ou yerli olan bu otomobillerden ilki, Ekim ay ortalarnda denenmeye hazr duruma getirildi.

CLASI TRENDE YAPILDI
Bir yandan bu ilk otomobilin yol denemeleri srdrlrken, bir yandan da Cumhurbakan Cemal Grsel'e sunulmak zere ikinci otomobilin yapmnn tamamlanmasna allyordu. Siyah renkteki, 2 numaral Devrim'in son kat boyas, ancak 28 Ekim akam yaplabildi. Pasta cilas, gece Ankara'ya sevk edilirken trende yapld. Buharl lokomotiflerle ekilen trende, bacadan sramas muhtemel kvlcmlarn otomobillere zarar vermemesi iin benzin depolar boaltld.

Tren, sabaha kar Ankara?ya ulat. ki Devrim otomobili, Shhiye'deki Ankara Demiryolu Fabrikas'na indirildi. Manevra imkan salamak iin depolarna yalnzca birka litre benzin konuldu. Asl ikmal, sabah Shhiye'deki mobil benzin istasyonundan yaplacak, sonra da meclise gidilecekti. 29 Ekim sabah, Devrim'ler, motosikletli kalabalk bir trafik ekibinden oluan eskortun arasnda yola kt. Eskorttakiler, benzin alnacandan haberleri olmad iin, benzin istasyonuna uramadan yola devam etti.

CEMAL GRSEL, BENZNSZ OTOMOBLE BNNCE
Meclis'in nne gelindiinde durum anlald, acele getirilen benzin, 1 numaral Devrim?e konuldu. 2 numaral ?Devrim?e benzin konulaca srada, Cumhurbakan Grsel, Meclis'in nne gelmi ve Antkabir'e gitmek zere 2 numaral Devrim otomobiline binmiti. Yola kld. Fakat 100 metre sonra motor durdu. Cemal Paa'nn "Ne oluyor?" sorusuna, direksiyondaki yksek mhendis Rfat Serdarolu, "Paam, benzin bitti" cevabn verdi. Cumhurbakan Grsel'den zr dilenerek, 1 numaral Devrim'e gemesi rica edildi. Antkabir'e bu otomobille giden Grsel, inerken, nl "Bat kafasyla otomobil yaptnz ama Dou kafasyla benzin ikmalini unuttunuz" cmlesini syledi. Ertesi gn btn gazeteler, 100 metre gidip bozuldu baln att.Devrim otomobili projesi, daha sonra nedeni aklanmadan uygulamadan kaldrld.

Artk tartmann faydas yok ama ogn ki basnn tutumunu, sizlerin takdirine brakyorum.

Filmi de ekildi, hayrl olsun

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ember
mesaj 06.11.2009, 11:52:29
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Bu hafta birka gnlne Eskiehir'deydim.. Orada retim yeri olan Tlomsa'ta elde kalan tek Devrim otomobil sergileniyor.. Hemen resimlerini ektim tabii.. Bu arabalardan 4 adet imal edilmi..

Bu da Devrim'in kimlik kart..

Dip not: Eskiehir muhteem bir kent olmu ve hala da olmakta.. 1 liraya izlenebilen operas ve tiyatrolar, parklar, yeralt sular kullanlarak oluturulan plaj, yerli Disneyland', uzay merkezi, mzeleri, tramvay, gondollar, cafeleri, ehrin hemen heryerinde rastlanan heykelleri ile tam bir sanat, eitim ve kltr merkezi.. Gerekten inanlmaz ve son derece gurur verici.. Frsat ve imkannz varsa mutlaka gidin grn derim..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
nicka
mesaj 06.11.2009, 12:54:52
leti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 417
Katlm: 04.09.2009
Nereden: ANKARA
ye No: 5,597

Ben de seyretmeyenler iin ''Devrim Arabalar'' filmini iddetle tavsiye ediyorum..

--------------------
Hatralar ac da olsa;tatl da olsa daima hzn vericidir.

+Quote Post
el_maquinista
mesaj 06.11.2009, 18:56:55
leti #4

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 426
Katlm: 26.03.2008
Nereden: istanbul
ye No: 2,630

Ben de seyretmeyenler iin ''Devrim Arabalar'' filmini iddetle tavsiye ediyorum..

Ben de nicka'ya katlyorum, gayet nemli ve deerli bir film bana gre de.

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 06.11.2009, 23:08:07
leti #5

Grup Simge

leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

sanyorum film televizyondada oynad.bence sk aralklarla oynatlmal,devrimin hikayesini herkes bilmeli .en azndan yllarca bize sylendii gibi devrimin yolda kalmad yolda brakldn yeni yetien genler grenmeli.
devrim arabalar filmi sinemalarda oynarken fazla ses getirmedi diye biliyorum.halbuki iyi bir film. biraz tutuk balyorsada zellikle mhendislerin bir araya gelerek devrimi oluturma ksm ok iyi.o idealist ve vatan sevgisi ile dolu insanlarn onca yoklua kar ortaya kardklar i taktir edilmeye deer.stelik be kuru para almadan hi bir kar dnmeden.ama malesef devrimin kaderi daha en bandan yazlm.devrimin kaderini yazanlar ayni eyi devlet demir yollarnada yaptlar.belki bir gn gz gre gre rttmz demiralarn yksde anlatlr sinemada bellimi olur

--------------------

+Quote Post
1980
mesaj 02.08.2010, 10:24:00
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
ye No: 143
Ruh Halim:

Autoshow fuarnda devrim arabalar filminde kullanlan arac sergilemilerdi..Aslnn 1-1 kopyasyd..
Resimlerini ekmitim..Bir aratraym...Bulunca ilave ederim..

+Quote Post
superisi
mesaj 07.12.2010, 13:52:14
leti #7

Grup Simge

leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

QUOTE(okseybilenkiz @ 06.11.2009, 23:08:07) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
sanyorum film televizyondada oynad.bence sk aralklarla oynatlmal,devrimin hikayesini herkes bilmeli .en azndan yllarca bize sylendii gibi devrimin yolda kalmad yolda brakldn yeni yetien genler grenmeli.
devrim arabalar filmi sinemalarda oynarken fazla ses getirmedi diye biliyorum.halbuki iyi bir film. biraz tutuk balyorsada zellikle mhendislerin bir araya gelerek devrimi oluturma ksm ok iyi.o idealist ve vatan sevgisi ile dolu insanlarn onca yoklua kar ortaya kardklar i taktir edilmeye deer.stelik be kuru para almadan hi bir kar dnmeden.ama malesef devrimin kaderi daha en bandan yazlm.devrimin kaderini yazanlar ayni eyi devlet demir yollarnada yaptlar.belki bir gn gz gre gre rttmz demiralarn yksde anlatlr sinemada bellimi olur

Ah bu bal okurken yine iim szlad sad.gif Alibaba'ya bu bal at iin ne kadar teekkr etsek azdr. ok duymutum devrim arabalarn. Ama ilk yerli retimimiz arabann yolda kaldn, ok eksiklerinin olduunu ve yaananlarn bir komediden ibaret olduunu duymu, merak ediyordum. Sonunda filmi ekilince ailecek gittik seyrettik. Bu film ekilmeseydi kimse yaananlar bilmeyecekti.

Filmin ana fikri istedikten sonra her eyin mmkn olabilecei ve baarabileceimizdir. Gerekten de mhendislerimiz tm engellemelere, "biz yapamayz, baaramayz" dncelerine karlk bir mucize gerekletiriyorlar, ksa zamanda geceli gndzl alarak tmyle yerli bir otomobil yapyorlar. Beyaz araba hazrlanyor fakat makam aralarnn siyah renk olmas sebebiyle Cemal Grsel siyah araca biniyor. Azlaryla, gazete yardmyla benzin konmaya allyor nafile.. Araba bir sre gittikten sonra duruyor. Filmin asl can alc noktas burada balyor. Cemal Grsel nl szn " Bat kafasyla otomobili yaptk, ark (dou) kafasyla benzin koymay unuttuk "syleyerek siyah aratan inip dier beyaz araca biniyor Antkabir'e gidiyor. Fakat ertesi gn gazeteler devrim arabasnn almadn, baaramadmz yazyorlar. Bir sre sonra uak fabrikas da "biz yapamayz" mant ile kapatlyor. okeybilenkiz'n yazd gibi devlet demir yollar da ayn zihniyetle rmeye braklyor. 1950 lerde aldmz borlanmamzn balangc "Marshall Yardmlar" ile otoyollar yaplyor.

3 taraf denizlerle evrili, dalarndan ya, ovalarndan bal akan, 4 mevsim yaanan, her kesinden maden, doal kaynak fkran, kendi kendine yetebilen nadir lkelerden olabilecek gzel lkemizde malesef biz bu filmi daha ok grp izleyeceiz.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
oldkid
mesaj 07.12.2010, 16:52:45
leti #8

Grup Simge

leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
ye No: 318

Vizyonu olan insanlarn gerekletirdii, olmayan insanlarn ynettii bir proje. nsan zlyor gerekten. Sonrasnda kan Anadol'da lokal retim olarak kald. Onlardan sonra 1967 senesinde kurulan Hyundai motors ise bugn bilmem ka milyon ara satyor, bir dnya devi. Frsatlar cesaretle grenler ve "az olsun benim olsun" diyenler arasndaki fark...

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 30.01.2016, 04:38:08
leti #9

Grup Simge

leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Devrim Parscan
1 Peder Hose 2,159 07.02.2011 - 15:33:17
G?n: raymond
No New Posts Devrimler Tarihi Ansiklopedisi
0 sahaf 1,549 30.12.2010 - 10:55:55
G?n: sahaf
No New Posts Devrimi Bensiz Balatn
1970
0 okseybilenkiz 1,812 24.03.2008 - 04:46:28
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 03.06.2020 - 11:24:45
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net