IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Cam Enjektr
clown
mesaj 18.05.2007, 11:32:46
leti #1

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Tek kullanmlk plastik enjektrlerden nce, dezenfekte olsun diye suda kaynatlarak kullanlan cam enjektrler vard. Kaynatma kab olarak da yayvan konserve kutular kullanlrd. neyi sklkla ineci amcalar seyrek olarak da ineci teyzeler vururdu. Ellerinde siyah sahte deriden bir doktor antasyla gelir, ok nemli bir i yapyormu edasyla evdeki byklerle sohbet ede ede enjektr kaynatr, ilacn ampulnn az ksmn jiletle keser sonra ufak bir fiskeyle krar ve iindeki svy enjektre ekerlerdi. O kocaman enjektr daha suda kaynatlrken ine vurulma korkusuyla yanard iimiz. Eski bakteriler virsler de imdiki kadar etkili deildi herhalde, o enjektr kaynatla kaynatla yzlerce kiiye ine korkusunu ve acsn yaatrd

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
GaLaCTiCa
mesaj 23.05.2007, 18:37:19
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,612
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Clown ok gzel yazmissin hakikaten. Bu meshur igneleri bahsettigin meshur antalarda saglik memurlari da ok tasirdi. Trkiyede seksen baslarinda byle doktor nerdeee. zellikle kirsal kesimde doktor bir ok yerde yoktu. Bunlarin islerini ellerinde siyah deri kapli antalari ile dolasan saglik memurlari yapardi. Hatta igneden baska, dis ekimi ve snnet de yaparlar, hafif hastaliklar, ilk tibbi mdahale gibi islemler de yaparlardi. Bunlardan biri de amcamdir. O zaman saglik memurlari'nin egitimi de ok iyiydi. Kendisi de ok merakli oldugundan isinde ok iyiydi. Mesleki olarak srekli kendini yenilerdi. O siyah anta ve yayvan konserve kabina benzeyen igne kabi ve ignesi hala duruyordur belki. Atmadi ise resmini eker yollarim. O ignelerin acisi sanki plastik enjktrlere gre daha fenaydi. Yada bize yle geliyordu. ocukken az mi vuruldum o ignelerden. ok fena yakardi. O konserve kutusunda kaynatilip bakteri ve mikroplar ldrlyordu. O zamanlar zaten aids gibi kaynatilarak da olsa lmeyen virusler yoktu. Dsnn ki milyonlarca kisi ayni igneyi kullaniyor. Aids denen illet ikti bunlar da piyasadan kalkti. Yerini tek kullanimlik enjektrler aldi.

--------------------

+Quote Post
sister
mesaj 20.08.2007, 09:08:42
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 224
Katlm: 10.08.2007
ye No: 388

cam enjektrlerin sadece ucu degisirdi...ben okula asi vurmaya gelen ablalardan hatirliyorum bunu...bir kere grdm ama sadece hatun arkadasima vurdugu enjektrn sadece ucunu degistirip ayni enjektrle bana da vurmustu...eski enjektr ulari daha mi bykt ne...

--------------------
yine seninle geldi hayat!...

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 20.08.2007, 09:42:51
leti #4

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,612
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Ve "Igneci" kelimesi,bu isi yapan amca ya da teyzelerin lakabi olup ikardi.Aynen,bizim mahallemizdeki Igneci Fevzi Amca da oldugu gibi.Biz o cam enjektrlere siringa derdik...

+Quote Post
ulashima
mesaj 20.08.2007, 09:49:15
leti #5

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 402
Katlm: 08.08.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 378

ben enjektrn kendisine igne derdim, ayirdedemezdim iki parayi...zaten igne korkum oldugu iin o zamanlar gstermemek iin ellerinden geleni yaparlardi. bir gn igne olmak zere igneci gelmisti. Kapiyi ben aip da igneciyi grr grmez kadinin yzne arpmistim kapiyi.

--------------------
Bir zamanlar maziye bak, ne kadar sendik.

+Quote Post
soner1971
mesaj 20.08.2007, 10:42:00
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Mahallemizde igneci mer amcamiz vardi.

Ben daha ok igneden degilde adamin suratindan korkardim. Hangi mahallede rastlarsam kaardim.
Bir gn agabeyim baya bir hasta olmustu. amcayi igne vurmasi iin agirdik. Adam eve gelince ben br odada yatagin altina gizlendim. Herkes bana da igne yapacagindan korkup saklandigimi sandilar.

Bir de onlarin kaynatma kabini hatirladika Alaadi'in ton konserve kablari gelir aklima.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
Always
mesaj 20.08.2007, 10:56:21
leti #7

Grup Simge

leti: 259
Katlm: 13.07.2007
ye No: 252

Tanrim, btn ocuklugum o ignecilerle geti. Mahallede bir ebe hanim o zamanki syleyisimle "ebaanim" vardi ve igne yapilacagi zaman o agirilirdi. Tombise, gleryzlbir bayandi. Yillarca adinin ebaanim oldugunu dsnmstm. Gerek adini hi bilmem. Elinde igne kutusuyla gelirdi. nce o siringalar kaynatilirdi. O sirada sohbet ederdik, nasil sttm, vs. Neyse benimok sikbademciklerim iltahaplanirdi, byle bembeyaz patlamis misir gibi olurdu.Tabi penisilin ignesi olmam gerekirdi. Penisilin ignesi de hem ok yakar hem de ok abuk donardi. Ben tabi canimin acisindan ignepopoma girer girmez sikardim etimi ve ila giremezdi ieri. Ebaanim bastirir siringayi ben daha ok kasarim etimi, o bastirir ben sikarim. En sonunda ila donar yeni sise ailir. Bu sefer hadibr popoya. Orada da ayni olay tekrarlanirdi. Bir o tarafa, bir bu tarafa. Tam bir iskenceydi yani! Yillarca ebaanim yapti ignelerimizi.

Sonradan baska bir yer bulmustuk, o zamanki adiyla saglik kabini. Bulgar gmeni bir kari kocaydi sahipleri. Onlar da ok tatli insanlardi. Yukaridaki olay orada da tekrar edince, adam Bulgaristan' da yaptiklari yntemle igne yapmisti bana. Oturuyorsunuz, bacaginizin st kismindan o igneyi yapiyorlar. Bacaginizin stn kasamiyorsunuz ve ila ilk seferde donmadan basariyla bacaginizdan ieri giriveriyor.

--------------------
Always

+Quote Post
alibaba
mesaj 22.08.2007, 21:50:09
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,634
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

aslinda hatirlamak istemedigim bir esya idi bu cam siringalar. Ignelerle birlikte siringanin da iine kondugu dikdrgen metal bir kutusu olurdu. birak siringayi o kutuyu grnce bile iim rperirdi. Igne olmayi hala sevmem. olduka ge bir yasta (28) askere gittim. Kislada daha ilk girdigimiz yerde gerekli tibbi kontrol yapildiktan sonra iki koldan iki asi yapiyorlar. yada baska birsey artik bilmiyorum. yasi benden olduka kk asker soruyor
Igneden korkan varmi diye
belki de saka yapiyor.
50- 60 kisilik gruptan birtek ben el kaldirip evet diye cevap veriyorum.
netice degismiyor. Sagdan soldan estarabim sapliyorlar igneleri.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
ember
mesaj 11.09.2007, 20:58:35
leti #9

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

O enjektrn kaynamasini hala unutmuyorum.. Igneler de kaynatilirdi.. Dikdrtgen metal bir kutuda.. Sonra igneci o kutuyu cimbizin byg bir aletle tutar atesten alirdi.. Iste o zaman daha ok korkardim.. Batma acisindan baska bir de kaynar igne ile yanacagim diye..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
vertigo
mesaj 26.11.2007, 14:16:04
leti #10

Grup Simge

leti: 274
Katlm: 12.11.2007
Nereden: uzay
ye No: 1,033

okul agina kadar sk sk penisilin ignesi olurdum..askerdeyken sihhiyeci olan amcam yapardi ignelerimi,her igneden sonra sakat kaldim sanirdim sad.gif sakat kalmak bi yana da ben en ok o igneler kaynatildiktan sonra sicak sicak vuruluyor saniyordum,btn psikolojim alt st oldu,amcamdan nefret ederdim igneci kimligine brndgnde.yilmadim,alistim,bende diger ocuklardan intikam almak iin igneci oldum ehe ehhee biggrin.gif

--------------------
TANIRSAN OCUK GLSMDEN TANIRSIN BENI..O DA HI DNMEYECEK..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 01.06.2020 - 16:00:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net