IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Dven
okseybilenkiz
mesaj 30.07.2008, 22:57:25
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

ben kk bir ocukken yazn kye gittiimizde en byk sevinim dven'e binip harman dvmekti.tabi harman' ben dvmezdim hatta dven'in stnde ayakta durmam bile yasakt.ben byk daymn arkasnda oturur dven'in harman yerinde dne dne bugday tanelerinin saplarndan ayrlmasn izlerdim.dven kzaa benziyen bir tahta aletttir.bizim iki atmz vard onlar koardk dvene.
yarabbim ne yoksulluk yani anlattm 1950'ler 60'lar deil .5-6 yanda olduguma gre 76-77 yllar.ama o yllarda bile kylerde demekki bierdver yokmu (en azndan bizim kyde)ne zahmetli i.nce ekinler elle biilir,harman yerine tanr,sonra dvenle dn bakalm stlerinde.bittimi hayr sonrada bu taneleri saptan samandan aykla rzgara kar savur.
bu dven'lerin altnda akmak talar olurdu(onlar zaten keskinlikleri ile taneleri ayrrd)bazen derlerdi.eer bulursam ne mutlu bana .iki tane olmalar dahada iyi.birbirine srter kvlm karmalarn izlerdim. smile.gif

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alibaba
mesaj 31.07.2008, 00:03:03
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,633
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Eski ders kitaplarnda ky tasvir eden izimlerde harman yeri, dven ve alan insanlar grlrd. bir de kenarda bekleyen testi. kullanlna ahit olmadm. benim grdklerim bahe duvarna yaslanm, kullanlmayan ama atp paralamaya el varmam olanlard. ky cocuu olan annem anlatrd dvenle ilgili anlarn. biz de azmz ak dinlerdik. Bir ara deil de daha ok oyuncak gibi gelirdi bana. ocuk olarak binebilseydim, eminim ok elenirdim.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Candy
mesaj 31.07.2008, 13:38:05
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

5 yalarmda babamn kyne gittiimde srarlarma dayanamam dvenin zerine oturtmular beni de..hayal meyal hatrlyorum..tabi ki bana dnp duran bu ey ok elenceli tuhaf bir oyuncak gibi gelmiti..oysa kullancs iin gnein alnnda ne byk eziyetti kimbilir..? ama ocuk aklmz hereyi olduundan ok farkl ve gzel yorumlamza sebep oluyordu ite.. sallanak.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
ember
mesaj 31.07.2008, 15:40:17
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Bu da ok ok eskilerden bir dven resmi..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 29.05.2020 - 16:34:06
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net