IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Mzik mi Ruhun Gdasdr Kitap m ?
PROTOSS
mesaj 29.01.2012, 14:05:08
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Ortaokulda mnazara eklinde tartmalar olurdu. retmen gruplara ayrr ve herkese bir konu verirdi. Bu konulardan en popleri de Mzik mi ruhun gdasdr yoksa kitap m tartmasyd.

Ayrca hatrladm kadaryla ilkokulda da buna benzer bir tartmay snf iinde yaptmz hatrlyorum. Biri mzik ruhun gdasdr diye bir sz var retmenim ama baka bir yerde de kitap olarak geiyor diye sorunca hocamz peki sizce hangisi diye tartmay balatmt.

ok zor bir soru. Her ikisi de diyesi geliyor insann.

Yzdeye vurursak ben %51 kitap %49 mzik diyorum.

Sizce ?
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Pawnee
mesaj 29.01.2012, 14:18:17
leti #2

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
Nereden: stanbul
ye No: 8,826
Ruh Halim:

Valla bizim toplumumuzu baz alrsak, kitap okuma alkanl pek olmad iin dengesiz ve yetersiz bir beslenme de sz konusu olacaktr bu hususta smile.gif Yani ruhu besleyeceksek ya da terbiye edeceksek bunu genellikle mzik ile salyoruz biz.

Fakat evrensel anlamda kitap da en az mzik kadar etkili; hatta yetenei olan iin resim bile...

Sonu olarak, mzii bir adm nde gryorum dierlerinden. smile.gif

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post
Adore
mesaj 29.01.2012, 18:08:56
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Kanmca ruhun en gzel gdas, mzik dinlerken kitap okumaktr..

Bylece ortada tartlacak bir konu da kalmam olur. rolleyes.gif

Tabii ki burada gerek mzik ve gerek kitaplardan bahsediyoruz.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
portakal
mesaj 30.01.2012, 09:22:31
leti #4

Grup Simge

leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

Ben c kk sinema diyorum smile.gif
Aslnda mzik mi kitap m derseniz bu vakte gre farkllk gsteriyor. Mesela ben evde cok nadir mzik dinlerim. genelde ara kullanrken dinliyorum iren istanbul trafiginde yardmc oluyor. ama evdeyken bolbol film izlerim kitap okurum ruhum o zaman tazeleniyor gibi.. bir de ok darlanmsam muhakkak bi kitaba saldrrm. film tercihini ayr tutarak konusmak isterdim ama yapamam en gzel gda sinemadr ruh kimya filan hepsine iyi gelir smile.gif
ben de yzdeye vuraym, %10 mzik %30 kitap %60 sinema tongue.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
sahaf
mesaj 30.01.2012, 09:43:26
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,121
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Yzde falan yok, zihnimiz iin ikiside lazm besin deeri yksek gdalar bunlar onlarsz olmaz.
Ama mzik ayr ortam gerektiriyor kanmca. Nedir onlar?
Elbette demlenirken bir numaral mezemdir mzik, o olmadan asla. Ayrca balk tutarken mzik iyi gider.
Ama kitap desen o ayr bir gzellik ve gereksinim. Kimi insanlar vardr hem kitap okuyup hem mzik dinleyen lakin ben ikisi bir arada oldumu okuduum kitab anlayamayabilirim. Kafam kitaba vereceksem mzik olmadan okurum kitabm.. Hadi eyvallah biggrin.gif .

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Mrbom
mesaj 30.01.2012, 14:33:31
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Bu 2 seenekte tabiki kitap...Kendi aldnz mzik ruhun gdas olabilir ama evreden duyulanlar?

Gazete de okumutum gece 3 te piyano alan biri ikayet zerine 'mzie bu kadar dmanmsnz'diye barm biggrin.gif

Kitaptr kitap...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
raymond
mesaj 31.01.2012, 10:55:35
leti #7

Grup Simge

leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Ruhun gdalar o kadar ok ki... Onlarn farkna varabilen insan ne bahtiyar insan...
Sevgili PROTOSS'un baln, sunduu seenekleri ve ortalarda dolaan rakamlar minik ve sevimli bir oyun gibi grerek yantlayaym...
Kitap bana daha yakn... Okuduum tr ne olursa olsun (her tr okumuyorum), kitaplar bana zihin dnyamn btn kapasitesini kullanabilme olanan salyor; rnein kurgu ise olaylarn iine girebilmeyi ve ahslar istediim gibi canlandrabilmeyi, rnein bir seyahat yazs ise anlatlan yerleri anlatcnn gznden olduu kadar bir de kendi alglamalarmla tekrar gezebilmeyi...
Bir de... yle elektronik ya da dijital (adna ne derseniz deyin) ortamlardan okumay deil, kitapya gidip satn alarak ya da getirterek, nce ap yle bir o zel kitap kokusunu iime ekerek, sayfalarn kartrarak, hrpalayarak okumay severim...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
RENK
mesaj 31.01.2012, 15:23:46
leti #8

Grup Simge

leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Beslendiimiz gdalar eit eit olduuna gre ruhumuzun gdalar da eitli olmaldr ...

Kitap sebzeler gibidir, besleyici & salkl & doyurucu...
Mzik ise meyve gibidir , iinde eitli vitaminler bulunan ve yerken haz veren trden...
cann bazen eki bir meyve ister bazen tatl bir meyve ...burada ki ince ayrntya dikkatinizi ekerim tongue.gif

Ama ben kitap okumaya frsat bulamyorum bu aralar , mzik ise her dem yanmda smile.gif

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
superisi
mesaj 31.01.2012, 15:32:43
leti #9

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Ruhun gdas oktur diyen sevgili raymond'a katlyorum. En bata sanatn tm dallardr. Mzik, resim, sinema, dans... ikolata laugh.gif

Bunlar yer ve zamana gre deiir tabi ki.. Bamz ardnda duyduumuz bir mzik bizi olduka rahatsz edebilir. Dnyann en gzel bestesi de olsa... Sonra baz filmler vardr ki insann iini karartr. Sinemadan ktnzda ok kt hissedersiniz kendinizi... Ayn ekilde baz romanlar da sizi depresif eder...

Yine de sevgili protoss'un mnazara konusuna dnecek olursak -kitap ve mzik arasnda- arlk mziktedir diyorum. yle olmasa "Mzik ruhun gdasdr" demezdi atalarmz. smile.gif Gzel bir mzik beni harekete geirebilir, mutlu hissettirir, dahas dinlendirir.. Bu kitap okumay sevmiyorum demek deil. Baz kitaplar var ki bitmesin isterim. Azar azar, sindire sindire okurum.. Yzdeye vurursak %51 Mzik %49 Kitap diyorum.

Hadi bir anm anlataym.. niversitede btnlemem var.. Son gece almadm.. Radyoda Kayahan alyor" Dn sen bence yol yaknken bir bilet al son seferden.." Hemen toparlandm bilet alp memlekete gittim snava da girmedim. Btnlemede hoca herkesi geirmi laugh.gif Ertesi sene dersi alttan alan Kayahan' dinleyip snava girmeyen tek ben olmutum...

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
hazan
mesaj 11.04.2016, 23:21:28
leti #10

Grup Simge

leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Bir sr ey ruhumun gdas olabilir. Ama olmazsa olmazm ne diye sorulacak olursa, kesinlikle mziktir. Burlarn hayat felsefesi blmnde belirtildii zere mziksiz yaayamam ben. Ruhumun gdasndan te, ruhumun ifasdr..Bir skntyla cebelleiyorsam, ne kitaba konsantre olabilirim, ne de filme..arklarsa her daim benimledir. Yelpazem de genitir. O tr sevmem, undan holanmam triplerimde olmaz pek. O an ruhuma, yreime hitap eden, bam telime dokunup, titreten ne varsa dinlerim.. Dinlemekle de kalmaz yaarm.. Bir Mine Koan'dan "geceler"le diplere vurabilirim ki, dibe vurmazsam eer, gerek anlamda yzeye kamayacam dnrm ben. Kortizon gibidir damar arklar benim iin. ki taraf keskin bak, fakat gereklidir. Ardndan, Zeki Mren'den "Veda Buse" siyle koyu bir hzn denizinde yzebilirim.. Sonra, bir ebnem Ferah'tan "hoakal" dinleyip ahlanabilirim adeta.. Ve bir trk tutturabilirim son olarak Nesimi imen'in szleriyle, "ifa istemem balndan, brak beni bu halmdan".. te bylecedir halim.. Basit gelecektir belki, ancak ben o basitliin derinliklerinde yaar, kaybolur, sonra kendimi bulurum..Keyifliykende yanmdadr mzik. Yolda yrrkende kulaklk kulamdadr. Ksacas hep benimledir mzik..

Bir ka ay nce, sia'dan " california dreamin" dinlerken kulaklmla dolmuta, gzlerimden yalar akyordu durmakszn.. ngilizce bildiimden falan deil. Gerek yok ki...arky dinlerken bir ekilde yayorsun ite. Ruh halinlede ilintili tabii. Ben dolmuta gzlerimi pencere camndan dar dikip, bir gzel akttm yalarm. Sonra dolmutan indim.. Ohh be ne ferahlk. Karmda breki vard. Kahvaltda yapmamtm. Oturdum brekiye, breimi yedim, aym da itim.. Bundan ala keyif yoktu o anda..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Kitap Arasnda iek Kurutmak
13 clown 5,340 31.01.2012 - 19:14:58
G?n: one of the 80's
No new Kitap Değiştokuş Etmek
15 semavi 4,669 23.07.2010 - 11:09:44
G?n: nicka
No New Posts Kitaplarn Dnyas
1 lifelines 1,508 06.03.2008 - 14:03:39
G?n: mavi

RSS Basit Grnm Tarih : 19.07.2019 - 03:43:28
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net