IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Mekanlar

Blm Kurallar

Bir ou u an tarih olan bazlar ise ayakta durmaya alan mazimizin unutulmaz mekanlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Manav Dükkanları
okseybilenkiz
mesaj 16.01.2010, 00:44:40
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

manav dükkanları ama aslında eski manav dükkanlarının dekorasyonundan bahsetmek istiyorum smile.gif
ben çocukken manav dükkanları pek bir süslü olurdu. jan janlı kağıttan yapılan (genellikle yeşil-kırmızı yada mavi- kırmızı) adına ne denir bilemiyorum ama döndükçe sanki sonsuzluğa uzanacakmış hissi veren- hadi kedi merdiveni diyelim- süsler,kağıt fenerler.duvarda ise birbirinden nefis tablolar ve fotograflar olurdu.bu resimlerde illaki bir büyük karpuz yanında ise en nefis elma,kiraz,üzüm ve erikler bulunurdu.manav dükkanları hala var ama duvardaki iştah açıçı tablolar mazi oldu.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
raymond
mesaj 16.01.2010, 01:26:20
İleti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Ktahya
Üye No: 172

Eveetttt rolleyes.gif... Bahsettiğiniz tarzda natürmortlar manav dükknlarının vazgeçilmez duvar aksesuarlarıydılar... Bugün de görüyorum bazı dükknlarda, fakat pek çoğu o kadar özensizce yerleştirilmiş ve solmuşlar ki... Canlı renklere sahip natürmortların daha çok iştah açacağı kesin...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
raymond
mesaj 16.01.2010, 01:33:26
İleti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Ktahya
Üye No: 172

Bu arada iştah açmaktan filan söz edince aklıma geliverdi... Tablolarda kullanılan objeler genellikle üzüm, karpuz, kavun, elma, portakal, nar gibi meyveler iken, neden hiç sebzelerle ilgili tablolar yoktu ki ortalıklarda (varsa bile çok nadir olmalı)?.. Netice itibarıyla sebzeler de meyveler gibi birer ihtiyaç maddesi iken, tablolarda kullanılmamalarının sebebi ne olsa gerek?..

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
alibaba
mesaj 16.01.2010, 02:56:07
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Akla gelen konu çok ilginç. bu manavlardaki meyve resimleri benim de kafamı kurcalamııştır. özellikle turfanda meyveye pek rastlayamadığım zamanlarda, aynı resimde bir masa üzerinde hem karpuz hem de elma ve portakalı bir arada görmeyi yadırgadığımı hatırlıyorum. Olur mu böyle şey diye düşünmüştüm. şimdi pazardaki tezgahlarda bile neredeyse her mevsim her çeşit meyve bulunuyor.
neden meyvelerden oluşmuş resimler vardı? sorusunu düşününce, olası bir cevap aklıma geliyor. belkide meyvelerin vadettiği şekerli tat daha çekiciydi. meyveleri pişirmeden olduğu gibi yiyebiliyoruz. renkleri kokuları tatları değişmeden oldukları gibi ağzımıza atabiliyoruz. sebzeleri yemeğin içindeyken tanımak zor olabiliyor.

gecenin bu vakti aklıma gelen şeylere bir bakın.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 16.01.2010, 16:59:04
İleti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: Ankara
Üye No: 12

O resimlerde yabani kuş türlerini hatırladım ben de. Hafızam beni yanıltıyor mu bilemiyorum. ok güzel sülünler, keklikler (belki de başka kuş türü) vardı sanki o güzelim meyvelerin içinde. Tropik meyveleri de ilk defa bu resimler içinde gördüğümü hatırlıyorum. Bunlar ne meyvesi diye merak ederdim. Hakikaten nasılda iştah açıcıydı o meyveler. imdi manavların yerlerini büyük devasa marketler aldı. çlerinde envayi çeşit meyva ama ilgi çekiyor mu, keyifle seyrediyormuyum? Hayır.

--------------------

+Quote Post
el_maquinista
mesaj 16.01.2010, 18:26:34
İleti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: istanbul
Üye No: 2,630

Sevgili Galactica'ya katılıyorum şimdi dev marketlerin manav reyonunda istenilen her çeşit meyve ya da sebzeyi bulmak mümkün, ama asla o mahalle manavından alışveriş yapmanın keyfi yok buralarda. Herşey otomatik, bir adet poşeti kopartırsınız, istediğiniz meyve sebzeyi seçersiniz,doldurursunuz poşete, sonra meyve sebze tartmaktan bıkmış bir reyon görevlisi tarttığı yüzlerce meyve sebze gibi sizin aldıklarınızı da aynı can sıkıntısıyla tartar, makineden çıkan o uyuz etiketi poşetinize yapıştırır, kasada o etiketle ödeme yapar çıkar gidersiniz.. Manav reyonundaki insanların da meyve ve sebzeyle hiç ilgileri ya da onlar hakkında bilgileri de yoktur bu arada..

Eskiden manava gidince hem ayaküstü güzel bir sohbet ederdiniz, hem de o dükkanların koca ışıkları altında değil tertemiz açık havada görürdünüz her bir meyvenin sebzenin güzelim renklerini,alırdınız mis gibi kokularını.. Eve geldiğinizde de herşeyden tat alırdınız, şimdi hiçbirşeyin tadı bile yok. Ben manavımı da bakkalımı da kasabımı da geri istiyorum.. smile.gif

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...

+Quote Post
Adore
mesaj 17.08.2011, 01:55:21
İleti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Rahmetli babam gençliğinde kısa bir süre de olsa manavlık yaptığı için meyveleri çok yakından tanırdı, bizim evde de meyve hiç eksik olmazdı.

(Ben doğmamışken)

stanbul'un çeşitli semtlerinde, özellikle de merkezi bölgelerde turfanlık meyve satan manavlar bulunurdu.

Örneğin hamilesiniz, canınız armut çekti..

Ne yapacaksınız?

Aksaray Vatan Caddesi başlangıcında 4 mevsim meyve manavları olurdu.

Siz ne istediğinizi söylerdiniz, anında ne isterseniz hazırlanırdı.

Fiyatlar tabii ki biraz el yakardı ama, değerdi.

Babacığım son nefesini vermeye yakın benden Ankara Armudu istemişti

Nerede bulacağımı tarif etmiş, Ankara Armudu'nun özelliklerini ayrıntılı olarak belirtmişti.

"Dikkat et seni kandırmasınlar" demişti.

Hayat böyle bir şeydi..

Son nefeste, tadını unutamadığın bir meyve veya yemeği istemek.

Son yemek, son meyve ve son bakışlar.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
Closed Manav Amcalar
0 Adore 1,017 02.08.2011 - 01:33:23
Gn: loreyeno

RSS Basit Görünüm Tarih : 24.08.2019 - 08:03:07
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net