IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Mekanlar

Blm Kurallar

Bir ou u an tarih olan bazlar ise ayakta durmaya alan mazimizin unutulmaz mekanlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Manav Dkkanlar
okseybilenkiz
mesaj 16.01.2010, 00:44:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

manav dkkanlar ama aslnda eski manav dkkanlarnn dekorasyonundan bahsetmek istiyorum smile.gif
ben ocukken manav dkkanlar pek bir ssl olurdu. jan janl kattan yaplan (genellikle yeil-krmz yada mavi- krmz) adna ne denir bilemiyorum ama dndke sanki sonsuzlua uzanacakm hissi veren- hadi kedi merdiveni diyelim- ssler,kat fenerler.duvarda ise birbirinden nefis tablolar ve fotograflar olurdu.bu resimlerde illaki bir byk karpuz yannda ise en nefis elma,kiraz,zm ve erikler bulunurdu.manav dkkanlar hala var ama duvardaki itah a tablolar mazi oldu.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
raymond
mesaj 16.01.2010, 01:26:20
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Eveetttt rolleyes.gif... Bahsettiiniz tarzda natrmortlar manav dkknlarnn vazgeilmez duvar aksesuarlarydlar... Bugn de gryorum baz dkknlarda, fakat pek ou o kadar zensizce yerletirilmi ve solmular ki... Canl renklere sahip natrmortlarn daha ok itah aaca kesin...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
raymond
mesaj 16.01.2010, 01:33:26
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Bu arada itah amaktan filan sz edince aklma geliverdi... Tablolarda kullanlan objeler genellikle zm, karpuz, kavun, elma, portakal, nar gibi meyveler iken, neden hi sebzelerle ilgili tablolar yoktu ki ortalklarda (varsa bile ok nadir olmal)?.. Netice itibaryla sebzeler de meyveler gibi birer ihtiya maddesi iken, tablolarda kullanlmamalarnn sebebi ne olsa gerek?..

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
alibaba
mesaj 16.01.2010, 02:56:07
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,628
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Akla gelen konu ok ilgin. bu manavlardaki meyve resimleri benim de kafam kurcalamtr. zellikle turfanda meyveye pek rastlayamadm zamanlarda, ayn resimde bir masa zerinde hem karpuz hem de elma ve portakal bir arada grmeyi yadrgadm hatrlyorum. Olur mu byle ey diye dnmtm. imdi pazardaki tezgahlarda bile neredeyse her mevsim her eit meyve bulunuyor.
neden meyvelerden olumu resimler vard? sorusunu dnnce, olas bir cevap aklma geliyor. belkide meyvelerin vadettii ekerli tat daha ekiciydi. meyveleri piirmeden olduu gibi yiyebiliyoruz. renkleri kokular tatlar deimeden olduklar gibi azmza atabiliyoruz. sebzeleri yemein iindeyken tanmak zor olabiliyor.

gecenin bu vakti aklma gelen eylere bir bakn.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 16.01.2010, 16:59:04
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,594
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

O resimlerde yabani ku trlerini hatrladm ben de. Hafzam beni yanltyor mu bilemiyorum. ok gzel slnler, keklikler (belki de baka ku tr) vard sanki o gzelim meyvelerin iinde. Tropik meyveleri de ilk defa bu resimler iinde grdm hatrlyorum. Bunlar ne meyvesi diye merak ederdim. Hakikaten naslda itah acyd o meyveler. imdi manavlarn yerlerini byk devasa marketler ald. lerinde envayi eit meyva ama ilgi ekiyor mu, keyifle seyrediyormuyum? Hayr.

--------------------

+Quote Post
el_maquinista
mesaj 16.01.2010, 18:26:34
leti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 426
Katlm: 26.03.2008
Nereden: istanbul
ye No: 2,630

Sevgili Galactica'ya katlyorum imdi dev marketlerin manav reyonunda istenilen her eit meyve ya da sebzeyi bulmak mmkn, ama asla o mahalle manavndan alveri yapmann keyfi yok buralarda. Herey otomatik, bir adet poeti kopartrsnz, istediiniz meyve sebzeyi seersiniz,doldurursunuz poete, sonra meyve sebze tartmaktan bkm bir reyon grevlisi tartt yzlerce meyve sebze gibi sizin aldklarnz da ayn can skntsyla tartar, makineden kan o uyuz etiketi poetinize yaptrr, kasada o etiketle deme yapar kar gidersiniz.. Manav reyonundaki insanlarn da meyve ve sebzeyle hi ilgileri ya da onlar hakknda bilgileri de yoktur bu arada..

Eskiden manava gidince hem ayakst gzel bir sohbet ederdiniz, hem de o dkkanlarn koca klar altnda deil tertemiz ak havada grrdnz her bir meyvenin sebzenin gzelim renklerini,alrdnz mis gibi kokularn.. Eve geldiinizde de hereyden tat alrdnz, imdi hibireyin tad bile yok. Ben manavm da bakkalm da kasabm da geri istiyorum.. smile.gif

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...

+Quote Post
Adore
mesaj 17.08.2011, 01:55:21
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Rahmetli babam genliinde ksa bir sre de olsa manavlk yapt iin meyveleri ok yakndan tanrd, bizim evde de meyve hi eksik olmazd.

(Ben domamken)

stanbul'un eitli semtlerinde, zellikle de merkezi blgelerde turfanlk meyve satan manavlar bulunurdu.

rnein hamilesiniz, cannz armut ekti..

Ne yapacaksnz?

Aksaray Vatan Caddesi balangcnda 4 mevsim meyve manavlar olurdu.

Siz ne istediinizi sylerdiniz, annda ne isterseniz hazrlanrd.

Fiyatlar tabii ki biraz el yakard ama, deerdi.

Babacm son nefesini vermeye yakn benden Ankara Armudu istemiti

Nerede bulacam tarif etmi, Ankara Armudu'nun zelliklerini ayrntl olarak belirtmiti.

"Dikkat et seni kandrmasnlar" demiti.

Hayat byle bir eydi..

Son nefeste, tadn unutamadn bir meyve veya yemei istemek.

Son yemek, son meyve ve son baklar.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
Closed Manav Amcalar
0 Adore 1,050 02.08.2011 - 01:33:23
G?n: loreyeno

RSS Basit Grnm Tarih : 19.01.2020 - 16:41:15
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net