IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Atatrk ile lgili Bilinmesi Gereken 30 ey
elvina
mesaj 09.10.2007, 14:36:32
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 191

ATATRK ILE ILGILI BILINMESI GEREKEN 30 SEY

1."ATA" LAFINI SEVMEZDI

"Ataturk" hitabini ilk kez donemin Turk Dil Kurumu Baskani bir
konusmasinda kullanmis, Mustafa Kemal de cok begenerek soyadi olarak
almisti.Kendisine Ata" diye hitap edilmesinden hic hoslanmazdi.

2.EN SEVDIGI YEMEK
Manastir Askeri Lisesi yillarindan kalan bir aliskanlikla hayati
boyunca en sevdigi yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldi. Tatliya
duskun degildi ama cani istediginde cok sevdigi gul recelini tercih
ederdi.

3.EN BUYUK HAYALI DUNYA TURUNA CIKMAKTI
Omru yetseydi bir dunya turuna cikip Turk dili ve tarihi uzerindeki
calismalarini genisletmek en buyuk hayaliydi.

4.BASUCU KITABI "CALIKUSU" YDU.
Binlerce kitabi vardi.Ama bunlarin arasinda bir tanesini hayati
boyunca hatta cephede bile basucundan ayirmadi. Resat Nuri
Guntekin'in unlu Calikusu" romanini hep yaninda tasir, her gun
rastgele bir yerinden acar, birkac sayfa okurdu.

5.KABUL SALONUNDAKI AT YAVRUSU
Atlardan sonra en sevdigi hayvan kopekti. "Fox" adini verdigi kopegi,
Gazi`nin yataginin ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara duskunlugu o
dereceydi ki bir gun misafirlerinin de gorebilmesi icin yeni dogmus
bir tayla annesinin Cankaya Kosku kabul salonuna getirilmesini bile
emretmisti.

6.TAM BIR SALON ADAMI
En sevdigi dans valsti. Muzik zevki cesitlilik gosteriyordu.Klasik
Bati muzigi disinda Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.GOMLEKLERININ TUMU BEYAZDI
Gomleklerinin hepsi beyazdi. Bu gomlekler ilk yillarda Isvicre`de
ozel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasina onculuk
edebilmek icin Beyoglu`nda bir terziye diktirilmeye baslanmisti.

8.DOLABINDA LACIVERTE YER YOKTU
Takim elbiselerinin tasarimlarini hep kendisi cizerdi.Lacivert takim
giymeyi sevmezdi.

9.OLCULERI
Boyu 1.74 idi.Hayatinin son donemlerine kadar 76 olan kilosu
hastaliginin ilerlemeye baslamasiyla 46'ya kadar dusmustu. 43 numara
siyah rugan ayakkabi giyerdi.

10.RUMELI SIVESI
Ozenli ve temiz bir Turkce konusurdu. Ancak bazi kelimeleri Rumeli
sivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZIN BIR HIKAYE
Hayatinda bir donem cok onemli yer tutan Mustafa Kemal`in
evlenmesinden sonra hayatina trajik bir sekilde son veren Fikriye
Hanim`in mezarinin nerede oldugu bilinmiyor.

12.CUMHURBASKANLIGINDAN SIKILIYORDU.
Hayatinin cogunu gecirdigi savas cephelerinden sonra Cumhurbaskani
olarak gecirdigi yillar ona bir tecrit yasantisi gibi geliyor, cok
sevdigi halkindan ve sade bir vatandas yasamindan uzaklastigini
dusunuyordu.

13.PAPA`NIN TEMSILCISINE ELBISE
Kiyafet Kanunu cercevesinde tum din adamlarinin dini kiyafetleriyle
sokaga cikmalari yasaklaninca, Monsenyor Roncalli`ye kendi terzisi
Kemal Milasli eliyle bir koleksiyon hazirlatti.

14.KENDISI TIRAS OLMAZDI.
Sabah kahvaltilariyla arasi hic hos degildi.Yataktan kalkar kalkmaz
odasindaki divanin uzerine bagdas kurarak oturur, gunun ilk kahvesini
sigarasini icerdi.Bir ozelligi de kendi kendine tiras olmamasiydi.

15.DUZEN TAKINTISI VARDI
Evinde ,cevresinde hatta konuk oldugu evlerde bile egri duran
esyalari duzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOSGORULU LIDER
Koylunun birinin gazete kagidina sardigi tutunu icmeye calisirken eli
yanmis,"Alin bunu kendi icsin" diyerek Ataturk`e
kufretmisti.Mahkemeye cikarilacakti. Ataturk olayi dinledikten sonra
"Onu mahkemeye vereceginize dogru durust sigara icmesini temin edin"
dedi.

17.SIGARA PAZARLIGI
Hastaliginin baslangicinda kendisini muayene eden Dr.Fissinger gunde
kac paket sigara ictigini sormus, Ataturk "sekiz" demisti. Doktor
bunu gunde bir pakete indirmesi gerektigini soyleyince gulumseyerek
cevap vermisti:"Ben zaten bir paket iciyorum. Bundan sonra bunu
sizin izninizle yapacagim".

18."BU NASIL HALKCILIK?"
Bir sabah milletvekilleri ile trene binmisti.Konduktorun
milletvekillerinden bilet parasi almamasina sasirmis nedenini
sormustu.Trenin milletvekillerine bedava oldugunu ogrenince epey
sinirlenmis, "Ne de guzel halkcilik ama" demisti.

19."LAIKLIK ADAM OLMAKTIR!"
Ilk mecliste bir oturum sirasinda uyelerden biri laikligin ne manaya
geldigini anlamadigini soyleyince Gazi cok sinirlenmis ve elini
kursuye vurarak bir din bilgini olan uyeye cevap vermisti: "Adam
olmak demektir hocam,adam olmak!"

20.KURBANLARI BAGISLARDI
Gittigi yurt gezilerinde kendisi icin kurban edilen hayvanlara
bakamaz boyle durumlarda sirtini doner yada kesilmelerini engellerdi.

21.YABANCI DILE MERAKI
Askeri lisede ogrenmeye basladigi Fransizca'yi sonraki yillarda
gelistirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardi. Konusurken araya
Fransizca sozcukler de eklerdi.

22.FASULYESINE POKER
Kumardan hoslanmaz ama arkadaslariyla fasulyesine poker oynardi.Oyun
sonunda kazandiklarini iade ederdi.

23.KAN GORMEYE DAYANAMAZDI
Cephelerde dusmanla gogus goguse savasmis biri olarak en ilginc
ozelligi savas meydanlari disinda kan gorunce fenalasmasiydi.

24.KULAKLARI DUYAN TEK KISI.
Fransiz tarihcisi Herriot Ankara`ya geldiginde Gazi`nin kulaklarinin
duyuyor olmasina sasirmis anilarinda bunu espirili bir dille
anlatmisti: "T.C`de bir tane kulaklari duyan kisi var onu da
Cumhurbaskani yapmislar".

25.BIR RICASI BAS ACTIRDI
Bir gun halk arasinda dolasirken carsafli bir kadina rastlamis,
"Hafiz Hanim benim hatirim icin basindaki ortuyu acar misin?" diye
sormustu. Kadin bas ortusunu acarak , Ataturk`un onunde egildi ve
ellerini optu.

26.BILARDO VE YUZME
Sportmen kisiligi vardi. Her gun at biner , yuzmeye gider ve bilardo
oynardi.

27.EN BASARILI DERS.
Egitim hayati boyunca en basarili dersi matematikti. Pozitif
bilimlere ilgisi hayati boyunca surdu.

28.YAGCILARA GECIT YOK
Yagcila cok kizardi Bir aksam sofrasida kendisine gereksiz sekilde
iltifat eden Abdulhak Hamit`e mudahale etti.

29.SON YILBASI GECESI
1937`yi 1938`e baglayan son yilbasi gecesini Disisleri Bakani Tevfik
Rustu Aras ile bas basa gecirmisti. O gece dolabindaki bazi
elbiseleri bakana hediye etmisti.

30.KOSKTEKI GUVERCINLIK
Kuslari cok severdi.Cankaya Kosku`nde ozel bir bakicinin ilgilendigi
guvercinligi vardi.

alintidir...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hazan
mesaj 04.11.2007, 09:36:14
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

ILK BAS KALDIRISI :
Atatrk, oldu olasi Arapa derslerinden, yere bagdas kurarak oturmaktan ve dizleri stnde durarak yazi yazmaktan hi memnun degildi.Yine dizlerinin stnde durmaktan dizlerinin agridigi bir gn ayaga kalkarak dersi ayakta dinlemeye basladi.Fakat bu seferde hocasi bundan memnun olmamisti ve Atatrke yerine oturmasini syledi.Atatrk ise dizlerinin agridigini ve oturamayacagini syledi. Bunun zerine hocasi sinirlenip, deliler gibi haykirarak ;
"Neee bana karsimi geliyorsun " dedi.
Atatrk bunun zerine ;
"Evet karsi geliyorum" dedi.
Tam bu anda diger btn ocuklarda ayaga kalkip ;
"Evet karsi geliyoruz" diyerek ayni szleri tekrarlayinca,hoca ne yapacagini sasirarak onlarla uzlasmak zorunda kalmisti. Bu onun ilk bas kaldirisiydi. Liderlik vasfinin ve kitleleri pesinden srkleyen karizmasinin ilk ortaya ikisiydi.
15 YIL HKM SRECEKSiN...
Atatrk hakkinda yapilmis birok kehanet vardir.Bunlarin en ilginci onun el falina bakan bedevinin syledikleridir.
Mustafa Kemal arkadaslari ile Bingaziye, Trablusgarp savasina katilmaya gidiyordu.Yolda bie bedeviye rastladilar.Bedevi el falina ok iyi baktigini ve gen subaylara da isterlerse bakabilecegini syledi.Hepsi ellerini aarak bedevinin sylediklerini dinlemeye basladi.Sira Mustafa Kemale gelince, o nce baktirmak istemedi ama arkadaslarinin israri karsisinda, sonunda o da elini bedeviye ati.Bedevi ele bakar bakmaz yerinden siradi ve heyecan iinde ;
"Sen padisah olacaksin" dedi ve ilave etti "15 yil hkm sreceksin."
Gen subaylar glstler ve yollarina devam ettiler.
Aradan yillar geti, Mustafa Kemal Trkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaskani oldu.Cumhuriyetin 14.yilinda hastalandi.Karacigeri ktye gittiginde evresindekiler ona "Artik ime Pasam" dediler.
Atatrk onlara birzamanlar yolda rastladiklari falci bedeviyi hatirlatti ve glerek ;
"Arap vaktiyle sylemisti, Bizim padisahlik nasil olsa 15 yil srecek...Hesapa bu son senemizdir..."
Yil 1938 di...
SECCADE ZERiNDEKi KEHANET
Bilindigi gibi Hint halki Atatrk ve Trk halkini yanliz birakmamisti.Kurtulus savasindan yillar sonra ,1929 yilinda Bir hintli Mihrace Atatrk Pera Palastaki 101 Nolu odasinda ziyarete gelmisti.Mihracenin Atatrk hangi nedenle ziyaret ettigi ve adi ve ziyaret sebebi hala bilinmiyor.Mihracenin ziyaretindeki bir sir da getirdigi hediyede yatmaktadir.Bu hediye altin sirmali, hint isi ipek bir seccadedir.

Seccadenin zerinde bir samdanin asili oldugu dz bir kemeri,her iki yaninda birer gvercin bulunan bes kubbeli bir diger kemerin evreledigi grlmektedir.Bordr de fillerden olusmaktadir.

En ilgin yer ise her iki kemerin arasinda orta kisimda dal kivrimlari ve gllerin evrimi ile olusan boslukta romen rakkamli bir saatin bulunmasidir ve saat ; 09.08 i gstermektedir. Atatrk Mihracenin ziyaretinden 9 sene sonra saat 09.05 te vefat etmisti.

Seccade halen Pera Palas ta bulunmaktadir.

ATATRKN GELECEGi GRDG OLAYLAR :
Atatrk 1931 yilinda,2.Dnya savasinin patlamasinin yakin oldugunu sylemis ve bu konudaki dsncelerini General McArthura syle anlatmisti.
"Versay antlasmasi,1.dnya savasina yol aan nedenlerden hibirini ortadan kaldirmadi.Tersine rakipler arasindaki uurumu bsbtn derinlestirdi.Simdi iinde yasadigimiz baris dnemi,sadece bir ateskesten ibarettir.Avrupanin gelecegi Almanyanin alacagi tavra baglidir."
General McArthura gre,savasin 1940-1945 yillari arasinda ikacagini syleyen Atatrk,Almanyanin ancak Amerikanin savasa katilmasi ile yenilecegini ifade etmistir.
Atatrk hayatinin sonlarina dogruda syle diyordu ;
"Bir dnya savasi yakindir.Bu savas sonucunda, dnyanin durumu ve dengesi bastanbasa degisecektir."
ATATRK, Mussolini hakkinda da su grslerini aiklamisti ;
Mussolini bir maceraperesttir.Milletini bir uuruma srklemektedir.Her tarafa saldiriyor.Bu adam yznden,ok simarmis olan bu millete dersini vermeyi ok isterdim.,lakin yakinda bir kk millet onlara layik oldugu dersi verecektir.Ve sunuda hatirlatirim ki,bir gn gelecek,Mussoliniyi kendi milleti lin edecektir."
Bu grsleri aynen gereklesmistir.
ATATRKN RYASI :
Atatrkn bir ryasini da Dr.Resit Galip Beyden grenmekteyiz,
"Mustafa Kemal ,Ankaraya geldikten bir sre sonra ilgin bir rya grmst.Ertesi gn bana syle anlatti. ;
"Resit Bey,ryamda bana Pasam ,innden ne haber?diye sordunuz.Bende vaziyet kritiktir cevabi verdim.Kritik nedir? Anlamadim ki!dediniz.Bende Bunun cevabini 15 dakikaya kadar veririm diyerek odama ekildim."
Mustafa Kemal bana bu ryasini anlattiginda dsman henz izmire ikmamisti,inn mevkii de henz bir nem tasimiyordu.Aradan yillar geti 2.inn savasinin kritik gnlerinden biriydi.Mustafa Kemalin arabasi Millet Meclisinin nnde durdu.Hemen yanina kosarak,telas ve endise iinde, "Pasam ,innden ne haber?" diye sordum.
Aynen su cevabi verdi ;
"vaziyet kritiktir"
O zaman ben ;
"Kritik nedir? Anlamadim ki!" dedim.
O da ;
"Sana bunun cevabini 15 dakikaya kadar veririm" dedikten sonra glmsedi ve ;
"Hani Ankaraya geldikten sonra bir rya grmsdm,hatirladin mi?"
Hafizami yoklayarak, ryasini anlattim.Glerek ;
"iste, rya ayniyle vakidir.Ben ismeti tanirim,greceksin 15 dakikaya kadar kendisinden muzafferiyet haberi alacagiz."
Gerekten de 5 dakika gemeden bir telgraf gelmis ve 2.inn savasinin da zaferle sonulandigini grenmislerdi...

ATATRKN 1907DE iZDiGi T.C. HARiTASI :
Atatrk, Kurtulus savasindan ok nce, ittihatilarin Trakyada 1907de yaptiklari bir toplanti sirasinda, bir Trkiye haritasi izmisti.Orada bulunanlarin anlattiklarina gre,o gnk Osmanli devleti sinirlariyla hibir ilgisi olmayan ve o zaman hibir anlam veremedikleri bu harita, gelecekte, yine Atatrkn kuracagi Trkiye Cumhuriyetinin haritasi olacakti.Haritada bugnk sinirlarimiza uymayan tek bir fark vardi ;Atatrk, bizden ayrilmasina gnlnn bir trl razi olmadigi Kerkk de Trkiye topraklarina katmisti.

DENEME UUSU :
Uaklarin ilk deneme ve gelisme dnemleriydi.Fransada yapilan bir uak gsterisine katilan, birok ulusun temsilcileri arasinda, Osmanli atesesi olarak Mustafa Kemalde katilmisti.Gsteriyi izleyenler, sirasiyla uaga bindirilerek gezdiriliyorlardi.Sira Mustafa Kemale geldiginde, gsteride bulunan ve gen atesenin komutani olan sahis,birden bir rahatsizlik duyarak Mustafa Kemalin uaga binmesine engel oldu.teki temsilcilerle havalanan uak kisa bir sre sonra dst ve iindekilerden sag kurtulan olmadi.

ATATRK VE "9" VE "19" Rakkamlari :

Atatrkn hayatinda "9" rakkaminin kendine zg nemli bir yeri olmustur.rnegin Atatrkn dogum yili olan 1881 rakkami, "9" rakkami ile birok ilskiler gstermektedir.
1+8=9
8+1=9
18=2x9
81=9x9
18+81=99
19x99=1881
Atatrkn harb okuluna girdigi tarih : 1899
Vatani kurtarmak iin Samsuna ayak basti : 19/05/1919
Bandirma vapurunda yolcu sayisi 19 dur.
ittihat ve Terakkinin yillik toplantisina Trablusgarp delegesi olarak katildi : 22/09/1909
Sivas kongresinde Anadolu ve Rumeli Mdafaai Hukuk Cemiyeti Heyeti Temsiliyesini kurdu : 04/09/1919
Erzurum Mebus adayligini kabul etti : 19/10/1919
TBMM tarafindan kendisine gazi nvani verildi ve Maresallige terfi ettirildi : 19/09/1921
Atatrk 19.yzyilda 19 yil yasamistir.
Atatrk 19.yzyilin bitmesine 19 yil kala dogmustur.
Atatrkn ilk askeri grevi, 19.Kolordu Komutanligidir.
Mustafa Kemal Atatrk : 19 harften olusmaktadir.
Mustafa Kemal Atatrkn nfus czdaninin numarasi da 993814-B idi.
Bu sayi dizisindeki 938 rakkami ldg yili hatirlatmakta geriye kalan 9 ve 14 rakkami da lm saatinin yakin bir benzeridir.
"Ne mutlu Trkm diyene" =19
"istikbal gklerdedir" =19
ATATRKN NSEZiLERi :
"Bunlar bir gn olacaktir...Grrsnz,isitisiniz..."
Prof.Dr.Afet inan "Atatrk hakkinda hatira ve belgeler" adli kitabinda ilgin bir hatirasini naklediyor. Atatrk 09 ocak 1936 Persembe gn, dil ve tarih cografya fakltesinin ailis dersinde okumasi iin afet inana :
"tarih belgelerinin ilerideki kesifleri buna dayanacaktir.Her tarihi kisinin syledigi szler toplanabilecek ve bylece biz onlari kendi seslerinden ve szlerinden dinleyebilecegiz." diyerek yaziyi verir.
Buna karsilik Afet inan :
"Bu ok uzak bir gelecekte belki olabilecek kesfin benim ifadem olarak verilmesine cesaret edemiyecegimi" kendisine syledigim zaman cani sikildi ve syle dedi :
"Bunlar bir gn olacaktir...Grrsnz,isitirsiniz..."
30 yil sonra :
Atatrk tarafindan bu yazinin verilmesinden 30 yil sonra yine ayni ay ve gnlere tesadf eden,01 ocak 1966 da syle bir haber yayimlandi :
"Venedikin Saint Georges Adasindaki Benedictis Manastiri Labratuvarlarinda, manastir rahiplerinden Pellegrio nun ynetiminde,seslerin ayirimi esasina dayanan ok dikkate deger arastirmalar yapilmaktadir.italya iisleri Bakanligi,1962 de baslayan bu alismalari kontrol etmektedir.Fakat elde edilen sonular halen aiklanmamistir.Saint Georges Adasindaki bilim kurulunun gemise ait sesleri toplayacak,elektronik aralar retmeye alismakjtadirlar.Bilim adamlari zellikle Demosten,Pitagor ve Jul Sezarin sylevlerinden kendi sesleri ile paralar elde etmeye ugrasmaktadirlar."
Haberin sonunda ise daha aiklayici bilgilerin su anda verilemeyeceginden bahsediliyordu.

ATATRKN GRDG SON RYA :
26 Eyll 1938 tarihinde Atatrk, rahatsizligi ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmisti.Prof.Dr.Afet inan,olayi syle anlatiyor :
"O geceyi rahatsiz geirdi,ilk hafif komayi o zaman atlatmisti.Ertesi sabahki aiklamasinda" :
"Demek lm byle olacak" diyerek "uzun bir rya grdgn" syledi ve "Salihe syle ,ikimizde bir kuyuya dstk,fakat o kurtuldu" dedi.
Atatrkn,burada "kuyuya dsme" sembol ile grdg rya vizyonu,kendisininde syledigi gibi lmn habercisiydi.
Salih Bozolun kuyudan kurtulmasi ise bilindigi gibi,Atatrkn vefat ettigi gn ,buna ok zlen Salih Bozokun da intihar etmesi ve sonunda onun kurtarilmasini simgeliyordu.
iste bu ATATRKn son ryasi idi...

Bu yazilar aslinda,'Atatrk ile ilgili bilinmeyenler' basligi altinda yazilmis.Ama ben buraya da uyacagini dsndgm iin, yeni baslik amadim.

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post
alibaba
mesaj 04.04.2008, 22:58:42
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Benim bildiğim bir konu da Mustafa Kemal'in , soyadı kanunu kapsamında, kendisi iin setiği soyadının z olması.
Mustafa Kemal z
ok manidar bir soyad imiş. Dşnn bir kere. bulunduğu konumu ve setiği soyadını karşılaştırın.
Tm okul hayatımızda ğrendiklerimizden aklımızda kalan bir bilgi de Atatrk soyadının TBMM tarafından kendisine verildiğidir. Yani Kamutayın (Mlliet Meclisi kavramına karşılık olarak kullanılan szck Kamutay) kararına saygı gsterdiği iin Atatrk soyadını kabul etmiştir.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mamutjr
mesaj 27.09.2012, 14:25:12
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 3
Katlm: 27.09.2012
ye No: 139,046

Boyu hakkndaki bilgi yanl, Atatrk'n boyu 1,62 ya da 1,63 tr. Ve smet nn'den 1 cm ksadr.

+Quote Post
Candy
mesaj 27.09.2012, 21:39:21
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,593
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Ne kadar da ok ortak noktamz varm meer, gurur duydum. Ama ben hep kendisine Ata'm diye seslenirdim, holanmazm oysa. Ahhh, holanmayacan neler neler oluyor imdi. im titriyor senin dndke, kalbim buruluyor.

Dier bilinmeyenler..;

*Atatrk`n dnyada `baretmen` sfatl tek lider olduunu,

* Bir geometri kitab yazdn. gen, a, dikdrtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Trke) isim babasn bu yazd kitapla bizzat Mustafa Kemal olduunu,

* Bir rportajda "Birlemi Milletlere ye olmay dnyor musunuz?" diye sorulur,
Atatrk: "artlarmz koyarz, kabullerine bal. Biz mracaat etmeyiz ye olmak iin. Davet gelirse dnrz". BM yasasn deitirir ve ilk davet edilen lke biz oluruz dediini,

* Yl 1938, General McArthurun en zor, en problemli, en buhranl dnemi. Birden ok sklr ve yannda duran yz yirmiden fazla kiiye dner ve aynen yle der:
"u anda hibirinizi deil, byk istidad ile Mustafa Kemali grmek iin neler vermezdim" dediini,

* Yl 2000, ABD Bakan`nn milenyum mesajndan bir alnt :
"Bugn milenyumun hi phe yoktur ki tek devlet adam Mustafa Kemal Atatrk tr. nk o yln deil asrn lideri olabilmeyi baarm tek liderdir" dediini,

* Yl 1938, Ata`nn lmnde Tahran gazetesinde yaynlanan bir iir`den alnt :
"Allah bir lkeye yardm etmek isterse onun elinden tutmak isterse bana Mustafa Kemal gibi lider getirir"

* Norvee`de `Atatrk gibi olmak` diye bir deyim olduunu,

* Kurtulu Savanda rtbe alan bir ok kadn askerlerimiz var.
Ama dnya tarihine geen tek bir stemenimiz var; 700 erkek, 43 kadndan oluan bir mfrezenin reisliine bizzat Atatrk tarafndan atanm stemen Kara Fatma olduunu,

* `Atatrk iei`nin adn, iei bulan Wanderbit niversitesi profesrlerinden doktor Kirk Landin`in koyduunu ve bu iein tm dnyada bu isimle retilip satldn,

* Yunan bakomutan Trikopis`in, hibir zorlama ve bask olmadan her Cumhuriyet bayramnda Atinadaki Trk bykeliliine giderek, Atatrk`n resminin nne getiini ve sayg duruunda bulunduunu,

* "Minber" adnda bir gazete karttn ve 52 say yaymlanan gazetede ilk defa sansr kelimesi getiini

* Yl 1996, Haiti Cumhurbakan vasiyetinde mezar tana yazlmasn istedii metni brakmtr. Diyor ki: "Btn mrm boyunca Trkiyenin lideri Mustafa Kemal Atatrk anlam ve uygulam olmaktan dolay mutlu ldm" ,

* Yl 2005, Amerikann en nl ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un nerisi "Trkiye ekonomiyle savata bir tek Atatrk rnek alsn yeter" dediini,

VE ATATRK :

"Milletimi imdiye kadar sylediim szlerle ve hareketlerimle aldatmam olmakla gurur duyuyorum."
M. Kemal ATATRK

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. sitesinden alnmtr.

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 20.07.2019 - 21:46:47
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net