IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Marka simlerinin k ykleri
emrahuytun
mesaj 02.10.2007, 12:06:56
leti #1

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

Her marka isminin bir k hikayesi var. Eger sizlerinde bildii baka markalarn isim hikayeleri varsa, buyrun yazn bu balk altna.

BEYMEN: Boyner Grubu'na ait olan bu markann isminin gemii de ilgin: Erkek giyimi zerine bir retim ve maazaclk yapma karar verildiinde konu ile ilgili toplantya katlanlarn hepsi erkek yani 'bey' imi. Hem de marka o dnemde sadece erkekleri dnerek konumlandrlyor. Bir de global bir hviyet kazandrmak iin ngilizce adam anlamna gelen 'men' kelimesi ile birletirilerek Beymen markas ortaya kyor.

SONY: smi uzun bir almann ardndan konulmutur. rn global lekte tasarland iin btn dnya dillerinde ok rahat sylenen bir kelime aranm ve Japonca'da gne anlamna gelen Sony kelimesinde karar klnmtr.

FEND: Dnyaca nl elbise markas olan Fendi ismi zmirli bir levanten aileden gelme. Atalar zmir'de Efendizade ailesine mensup olan bu sah, Efendi kelimesinin bandaki 'e' harfini atarak Fendi markasn vermi rnlerine.

ENKA: Enite ve kaynbirader nvanlarnn ilk heceleri birletirilerek oluturuldu. Enite Sark Tara, kaynbirader de Sadi Glelik. Bu ikili 1957'de ENKA Kollektif irketi'ni kurarak mteahhitlik faaliyetlerine balyor.

K.V.K.: 1993 ylnda kurulan K.V.K. Mobil Telefon Sistemleri Ticaret A. ., Trkiye'nin en byk cep telefonu distribtr. Kurucular olan Mehmet Emin Karamehmet, Murat Varg ve Osman Kavala'nn soyadlarnn ba harfi biraraya getirilerek oluturulmu bir isim.

DYO: Durmu Yaar ve Oullar Boya ve Vernik Fabrikalar A. .'nin ksaltlmdr.

AKBANK: Adana-Kayseri Bankas. Sakp Sabanc'nn gemii Babas Hac Sabanc'nn memleketi Kayseri'ye uzanyor. Aslen Kayserili olmakla birlikte i dnyasndaki devlemeleri Adana'da gerekleti. Sabanc ailesi 1959 ylnda Adana ve Kayseri'nin ba harflerini birletirerek Akbank' kurdular.

ABBATE: Trkiye'de kalitesi ile tannan ve st snfa hitap eden bir gmlek ve kravat markas. talyanca bir kelime. talyanca'da zirvedeki adam ve baarl iadam anlamna geliyor.

YUMATU: Bir televizyon markas. lk planda herkesin aklna Sony ya da Yamaha gibi bir Japon markas arm yapmasna ramen bir Trk markas. Alm Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeler.

VAKKO: Vitali ve Alber adl iki kardein isimlerinin ba harflerini ve Hakko soyadnn 'kko' ksmn birletirerek oluturduu bir marka.

YMPA: Yozgat htiya Maddeleri Pazarlama Anonim irketi'nin ksaltlm hali.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
sahaf
mesaj 02.10.2007, 12:23:15
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

IGS-ISTANBUL GIYIM SANAYI
UFI-UCUZ FAKAT IYI
YU-MA-TU-YUSUF MAHMUT TUNCAY biggrin.gif

Aklima geldike araniza katilirim.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 02.10.2007, 12:25:07
leti #3

Misafir Yazar

YUMATU: Bir televizyon markasi. Ilk planda herkesin aklina Sony ya da Yamaha gibi bir Japon markasi agrisimi yapmasina ragmen bir Trk markasi. Ailimi Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardesler.

gerekten japon markasi saniyordum ben yumatu yu sasirdim yani simdi......

+Quote Post
alibaba
mesaj 02.10.2007, 12:32:07
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

ilk spermarket basligina yazmistim ama burasi iin de uygun
TANSAS Tanzim Satis Anonim Sirketi. Izmir Byksehir belediyesine aitti bir zamanlar.
ALFEMO Ali Feyzullah Mobilya. Bunu alfemoda alisan bir tezgahtardan duymustum

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mesaj 02.10.2007, 12:33:25
leti #5

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

"ENKA: Eniste ve kayinbirader nvanlarinin ilk heceleri birlestirilerek olusturuldu. Eniste Sarik Tara, kayinbirader de Sadi Glelik. Bu ikili 1957'de ENKA Kollektif Sirketi'ni kurarak mteahhitlik faaliyetlerine basliyor."

Vallahi ben de Enka'nin isim hikayesine bayildim, baba-ogul islerine alisiktik da eniste-kayinbirader ortakligindan bu kadar karizma bir isim iksin.. pess ,

+Quote Post
alikusu
mesaj 02.10.2007, 12:39:19
leti #6

Grup Simge

leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Ankara  tunali  caddesinde TIVOLI adinda bir fast food restorant'i vardi  biz buranin adini hep italyanca diye dsnmstk, bir gn  sahibine  sorunca hem sasirmis  hemde  bayagi glmstk..
Tavsancilli  Izzet Ve Ogullari Lokanta Isletmesi 

Birde  ASPAVA  serisi  kebapilar  vardi  ve  hala da  vardir..

Allah Saglik Para Afiyet Versin Amin 

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
nlem_isareti
mesaj 03.10.2007, 13:44:05
leti #7

Grup Simge

Grup: ye
leti: 51
Katlm: 24.08.2007
Nereden: Adana
ye No: 450

En meshur ivit markasi olan kzbas ivitleri'nin hikayesini bilmeyi ok isterdim

+Quote Post
ulashima
mesaj 03.10.2007, 16:40:58
leti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 402
Katlm: 08.08.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 378

Emrah, Sony'nin hikayesi biraz yanlis olmus. Su var ki Japoncada gnes kelimesinin karsiligi hi veya taiyo'dur. Sony olsa olsa sunny (Ing: gnesli) kelimesinin Japonca telaffuzu olabilir.

--------------------
Bir zamanlar maziye bak, ne kadar sendik.

+Quote Post
alibaba
mesaj 04.10.2007, 01:31:58
leti #9

Grup Simge

leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

QUOTE(ulashima)
Emrah, Sony'nin hikayesi biraz yanlis olmus. Su var ki Japoncada gnes kelimesinin karsiligi hi veya taiyo'dur. Sony olsa olsa sunny (Ing: gnesli) kelimesinin Japonca telaffuzu olabilir.

Sonradan Sony Corporation adini almis olan sirket, Tokyo Tsusin Kogyo Kabusuki Kaysa (Kisaltmasi: Totsuko, Trkesi: Tokyo Iletisim Mhendislik Sirketi) adi ile 7 Mayis 1946 tarihinde Japonya'nin Tokyo sehrinde yaklasik 500 Amerikan Dolari sermaye ile kurulmustur.[3][4] Kuruculari Masaru Ibuka ve Akio Morita olan sirket, II. Dnya Savasi sonrasi harabe haline gelen Tokyo'da, yanmis bir magazanin nc katinda yirmi civarinda alisan ile faaliyete baslamistir.[5][6]

Ilk yillarda; pikap igne ve motorlari, isitici yastiklar gibi rnler yapan sirket 50'li yillarda kendi zgn tasarimlari olan manyetik seritli ses kaydedici-oynaticilar ve transistrl radyolar ile kullanici elektronigi alaninda nemli bir yer edindi.[7][8] 1958 yili Ocak ayinda sirket adi akilda kalici olmasi iin Sony olarak degistirildi. Morita ve Ibuka tarafindan bulunan szck, Latince sonus ve Ingilizce Sonny-Sunny szcklerinden tretilmisti.[9]
bu yazilari vikipedi den aldim ancak yillar nce okudugum Bir Mhendisin Dnyasi isimli kitapta biraz daha farkli bir baslangi vardi. Ilk olarak retilen aralarin elektrikli bir piri pisiricisi ve bir voltmetre oldugu yaziyordu.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
emrahuytun
mesaj 04.10.2007, 17:46:15
leti #10

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

QUOTE(kurukafa)
QUOTE(ulashima)

Sonradan Sony Corporation adini almis olan sirket, Tokyo Tsusin Kogyo Kabusuki Kaysa (Kisaltmasi: Totsuko, Trkesi: Tokyo Iletisim Mhendislik Sirketi) adi ile 7 Mayis 1946 tarihinde Japonya'nin Tokyo sehrinde yaklasik 500 Amerikan Dolari sermaye ile kurulmustur.[3][4] Kuruculari Masaru Ibuka ve Akio Morita olan sirket, II. Dnya Savasi sonrasi harabe haline gelen Tokyo'da, yanmis bir magazanin nc katinda yirmi civarinda alisan ile faaliyete baslamistir.[5][6]

Ilk yillarda; pikap igne ve motorlari, isitici yastiklar gibi rnler yapan sirket 50'li yillarda kendi zgn tasarimlari olan manyetik seritli ses kaydedici-oynaticilar ve transistrl radyolar ile kullanici elektronigi alaninda nemli bir yer edindi.[7][8] 1958 yili Ocak ayinda sirket adi akilda kalici olmasi iin Sony olarak degistirildi. Morita ve Ibuka tarafindan bulunan szck, Latince sonus ve Ingilizce Sonny-Sunny szcklerinden tretilmisti.[9]
bu yazilari vikipedi den aldim ancak yillar nce okudugum Bir Mhendisin Dnyasi isimli kitapta biraz daha farkli bir baslangi vardi. Ilk olarak retilen aralarin elektrikli bir piri pisiricisi ve bir voltmetre oldugu yaziyordu.

Vallahi arkadaşlar hangisine bakıp dzelteyim bilemedim. Bu arada araştırmalar iinde teşekkrler.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Marka
aylaaarrrr
6 RENK 3,394 21.07.2012 - 00:26:34
G?n: alikusu
No new Markaların Benzer rnlere Adını Vermesi
20 alikusu 6,515 08.02.2011 - 23:24:47
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 10.12.2019 - 13:58:16
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net