IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kozalak Ve am Fst
redline
mesaj 14.08.2007, 21:14:25
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 274
Katlm: 14.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 136

am agacinin gizlenmis dallari arasinda bulunan kozalaklari tas atip dsrdkten sonra kabuklarini ayirir iinden ikan fistiklari am agacinin dibinde bir mermer tas zerinde kirip afiyetle yerdik...ok zevkli olurdu, ellerimiz kararirdi am fistiklarindan...

--------------------
" Bilmeden yeilliine dm birdamlaym ben , tm dnyann kknde hereyin kayna sen..."
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Okan
mesaj 19.08.2007, 13:40:31
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 286
Katlm: 27.07.2007
ye No: 328

Okul bahesindeki o dev am agalari sanki bize sevkat gsterir,iten ie saygi duyardik.Bazen de anneler isterdi bir-iki avu fistik eve gtrrdk,dolmaya falan kullanirlardi.

--------------------
Son aga kesildiginde, son nehir zehirlendiginde, son balik yakalandiginda, banknotlarinizin karin doyurmayacagini anlayacaksiniz." Sef Seattle (1790-1866)

+Quote Post
linea
mesaj 19.08.2007, 13:43:22
leti #3

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Biz ailecek ormanlik alanda piknik yapmaya bayilirdik nedense. Bykler mangalla, sofrayla ugrasirken biz afacanlar da kozalak toplama yarismasi yapadik. Bir keresinde gzm nasil bir kazanma hirsi brmsse epeyce uzaklasmisim bizimkilerden, farkettigimde korkudan dsp bayilacaktim.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
elvina
mesaj 19.08.2007, 14:29:58
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

ben o kozalaklarin iinde fistik oldugunu simdi duydum...ben saf saf piknige her gittigimizde kozalak toplardim ama eve gelip oynayip ss yapmak iin...

+Quote Post
soner1971
mesaj 19.08.2007, 15:00:55
leti #5

Grup Simge

leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Biz kozalaktan degilde genelde yerlerdeki fistiklari toplardik.

Kafamizi yere eger, minik taslarin arasinda fistigi grdk m ; sevinten kse olur onu torbanin iine atardik. Eski evimizin karsisindaki am agalari da baya bereketli idi.

Hi unutmam 2 saat bikmadan usanmadan fistik topladigimi hatirlarim. Bir torba dolusu fistigi eve getirdigimde , evde baya bir ilgi ve alaka ile karsilandim. smile.gif

Bir de kirip ayiklamasibyk bir iskence idi. Bazen tasla kirar, hizlicana vurdukmu hepsi ezilirdi. En gzeli kk ekile hafif vurmakti.

am fistigi blgemiz de baska ocuklara toplatmazdik.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
nizami
mesaj 19.08.2007, 16:38:40
leti #6

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 153
Katlm: 09.08.2007
ye No: 381

am diktim git topla kozalaklari tekerlemesi ok meshurdur...Heybeliada degirmen blgesi tam bir am fistigi cennetiydi.Henz kurumamis yas fistiklarin lezzetini hatirlamak beni ocuklugumun ada pikniklerine gtrd.

--------------------
Sabir acidir ama meyvesi tatlidir

+Quote Post
alibaba
mesaj 13.01.2008, 22:22:12
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

normal amin kozalaginda da fistik olur ama daha kktr. fistik aminin kozalagi ve fistigi daha iri olur. kabaca tarif etmek gerekirse fistik ami normal amdan biraz daha aik yesil renkte olur. dallarin siralanisi belli bir dzen iindedir. yine kabaca, biraz daha yuvarlak bir sileti vardir. kozalaklari daha iri ve ucu kt olur. kozalaktaki dis yada katmanlar daha byktr. fistik aminin kozalaklari kisin yada ilkbaharda toplanir, yazin gnese serilir ve ailmasi saglanir. ok mesakkatli bir is, o nedenle pahaliya satilir amfistigi.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
hale
mesaj 28.01.2008, 15:14:58
leti #8

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

bu fistik aminin kozalaklari ile vitrin ss yapmistik biz ortaokulda elevis dersinde.. renkli plastik hamurdan mini mini gller ve yapraklarini yapip, bunlari ikardigimiz fistiklarin yuvalarina oturtup yapistirarak yaptirmisti rtmenimiz. sama biseydi, o zaman da yle gelmisti bana.. ama rahmetli anneannem emek ektim diye yillarca vitrininde sakladi o anlamsiz seyi smile.gif canim benim..

+Quote Post
superisi
mesaj 18.12.2011, 22:01:22
leti #9

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Bizim evden ninemlerin evine doru yrrken, sra sra dizili am aalarndan den kozalaklar toplardk. Evin arkasnda bulunan odunlua atar, sonra sobada kovann en stne koyar, tututurmak iin kullanrdk. ra gibi abucak yanard.

Kozalan iindeki fstklar da kaldrmn kenarna vurarak drrdk. Bunlar krp yemek zahmetli ama bir o kadar da elenceliydi. Yalnz baz kozalaklarn iinde kska olurdu. Bu yzden iyice vurarak drr yle ayrrdm kozalaklar. Baz kozalaklarn ekli ok gzel olurdu. Sobada yanmalarna gnlm elvermez bfeye koyardm.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
superisi
mesaj 02.12.2012, 23:34:44
leti #10

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

QUOTE(superisi @ 18.12.2011, 22:01:22) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Kozalan iindeki fstklar da kaldrmn kenarna vurarak drrdk. Bunlar krp yemek zahmetli ama bir o kadar da elenceliydi. Yalnz baz kozalaklarn iinde kska olurdu. Bu yzden iyice vurarak drr yle ayrrdm kozalaklar. Baz kozalaklarn ekli ok gzel olurdu. Sobada yanmalarna gnlm elvermez bfeye koyardm.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Kozalak Desenli al
0 hale 1,716 23.11.2007 - 13:53:28
G?n: hale

RSS Basit Grnm Tarih : 17.09.2019 - 21:02:29
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net