IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kuyruklu Yldz Altnda Bir zdiva
mesaj 03.09.2007, 09:53:15
leti #1

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Arkadaslar bilmem hatirlar misiniz?

Hseyin Rahmi Grpinarin ayni adli eserinden tv. uyarlanmis byle bir dizi vardi..

Halley kuyruklu yildizinin dnyayi arpmasi zerine kurulu bir konusu vardi.. Benim diziyle ilgili tek hatirladigim Mehmetali Erbil'in bu dizide oynadigi ve dizinin bir dnem dizisi olmalisiydi..

Nitekim erkeklerin fesle dolastigini animsiyorum..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Always
mesaj 03.09.2007, 12:01:43
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 259
Katlm: 13.07.2007
ye No: 252

Tabii ki hatirliyorum, ok eglenceliydi. O zamanlar daha ilkokula gidiyorduk ve bu diziyi seyretmeden nce haminnem (annemin anneannesi) hikayesini anlatirdi bize bir zamanlar Istanbul'da gerekten yasanmis byle birsey diye. zellikle kuyruklu yildizin arpasini bekledikleri sahneler ok komiktir. Baheye bir kayik ikarip iine dolusmuslardi, yanlarinda depolayabildikleri bir sr esya, yiyecek, vs. ile. Mehemet Ali Erbil ok komikti gerekten. Kitabi da mutlaka okunmali bence. Hseyin Rahmi Grpinar' in kalemine saglik...

Bilmeyenler iin iste zeti:

1910 yilinin Mayis ayinda Halley Kuyruklu Yildizinin dnyaya arpacagi sylentisi yayilir. Bu haber dnyada oldugu gibi Istanbulda da panik yaratir. Kenar mahallelerdeki cahil kadinlar da bu isi kendi anlayislarina gre yorumlarlar. Romanin kahramani olan Irfan Galib de bu mahallede oturmaktadir. Zengin bir ailenin oglu olan Irfan, bati ilimlerini tahsil etmis, genis fikirli fakat tuhafliklari olan bir gentir. Yolda peeli bir kadin grr. Onun ok gzel ve bilgili bir gen kiz oldugunu hayal ederek pesine takilir. Birok tesadften sonra, bu gzelle ilgili hayaller kurar. Acemice bir konusma girisiminden sonra kadin tarafindan terslenir. Bu olay onu byk bir kadin dsmani yapar. Kadinlarin zayifligi ile ilgili makaleler yazar. Kadinlari korkutarak kk dsrmek iin Halley Kuyruklu Yildizi ile ilgili konferanslar dzenlemeye karar verir. Anatomi, astronomi, fizik karisimi tuhaf konferransina, bir de kuyruklu yildizin arpmasiyla kopacak olan kiyameti tasvir eden korkun rya ekler. Bir sre sonra maceraperest bir kadindan mektup alir. Irfan bu mektuba coskun ve duygulu bir cevap yazdiktan sonra konferansinin ikinci blmn hazirlar. Ev halkini, mahalle esnafini kiyametin kopacagina inandirmistir. Herkes birbirine itiraflarda bulunarak helallesir. Ikinci konferansta Irfanin kiyamet sahnesini tasvir ettigi sirada, nceden hazirladigi kk oyun sahnelenir. Etrafta patlayan atpatlar, fisekler, yukari katta devrilen masa ve dolaplar, kadinlari ilgina evirir. Bu sirada tanimadigi hayrani ile mektuplasmasi srmektedir.Onun hakkinda ok kt seyler grenmesine ragmen kadina evlenme teklif eder. Kadinin bu evlilik iin bir sarti vardir. Kuyruklu yildizin arpacagi ana kadar Irfana yzn gstermeyecektir. Halleyin grnecegi gn dgn yapilir. Evin daminda drbnle gkyzn arastiran gelinle gvey arasinda bilimsel, felsefi, uzun konusmalar gemektedir. Gen gelin, evliliginin ilk gnnden aklini, bilgisini kocasina ispat ederek, esit sartlarda srecek bir beraberligin temelini atmistir. Gelin hanim Irfandan kadinlarin cn almak iin bir oyun yapmistir ve bu oyunun sonunda Irfanin ona iyi  bir koca olacagini anlamistir.

--------------------
Always

+Quote Post
kazuki
mesaj 03.10.2007, 11:34:30
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 171
Katlm: 14.06.2007
Nereden: Gaziantep
ye No: 134

evet evet bende hatirladim..87 yada 88 yillariydi galiba......

--------------------
BEN BIR SEKSENLER OCUGUYUM:

+Quote Post
Mrbom
mesaj 03.10.2007, 12:17:31
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Diziyibiliyorum ama Mehmet ali Erbil'in oynadigini hi hatirliyamadim...Sipsevdi diye bir dizide oynamisti...Bu dizide eski istanbul konulu bir diziydi,benmi karistiriyorum yoksa huh.gif

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
muratuas
mesaj 03.10.2007, 12:32:53
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 971
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 10

kuyruklu yildiz altinda izdiva mehmet ali erbilin dizisidir hatta forumda kuyrklu yildiz halley topicindede bahsetmistik...
ok gzel bir dizidir..

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 04.10.2007, 07:39:39
leti #6

Grup Simge

leti: 3,587
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

QUOTE(mrbom)
Diziyi biliyorum ama Mehmet ali Erbil'in oynadigini hi hatirliyamadim...Sipsevdi diye bir dizide oynamisti...Bu dizide eski istanbul konulu bir diziydi,benmi karistiriyorum yoksa huh.gif

Karistirmiyorsun mrbom, dogru hatirliyorsun. Konusu eski Istanbulda geiyordu. Sanirim II.Abdulhamit dnemiydi diycem ama always 1910 yilinda oldugundan bahsetmis Osmanli Imparatorlugu'nun son dnemlerindeymis demekki. Aklimda kalan diger bir sey Mehmet Ali Erbil'in kafasinda ki fes. Gzel bir diziydi ve hafizam beni yaniltmiyorsa iki veya blmd bu dizi.

--------------------

+Quote Post
ember
mesaj 04.10.2007, 22:21:08
leti #7

Grup Simge

leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Beni yine kitapla bagdastiramadigim iinhi sarmamisti bu dizi.. Hep byle oluyor.. Her zaman kitabi daha ok begeniyor, filminde hayal kirikligina ugruyorum.. Herhalde ynetmen ve ben romani kafalarimizda farkli sekillerde canlandiriyoruz biggrin.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
vertigo
mesaj 13.11.2007, 14:22:17
leti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 274
Katlm: 12.11.2007
Nereden: uzay
ye No: 1,033

M.Ali Erbil'i bende hatirlayamadim..tek hatirladigim tam evleniyorlarken Halley'in dnyaya arpmasiydi galiba..gzel istanbul grntleri vardi..

--------------------
TANIRSAN OCUK GLSMDEN TANIRSIN BENI..O DA HI DNMEYECEK..

+Quote Post
F
mesaj 02.02.2008, 18:19:55
leti #9

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 626
Katlm: 21.12.2007
ye No: 1,604

Iki blm oldugunu saniyorum.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Kuyruklu Sa
3 esmeralda 2,037 29.12.2010 - 00:31:39
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 23.09.2019 - 13:22:29
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net