IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Ev Ekonomisi (El-Ev ii) Dersi
hale
mesaj 26.06.2007, 14:42:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

el-ev is te denirdi bu derse ve ortaokulda haftada 2 ders falan olurdu. erkek grenciler de atlye alismalari yaparlardi..

neyse bizim ok idealist bir elevis hocamiz vardi smile.gif kadin bize her bi naneyi yaptirmisti. sanki gelecegin ideal ev kadini olmak gibi bir hayalimiz varmisasina ... neler yapmamistik ki...

kumastan iek.. kumasi boyayip sonra iek formu olan demir kaliplara koyar, bir esit sicak presle iek sekli verirdik. sonra ortasina yapay sari tohumlar konurdu.. ayrica tutkalla ve kumas boyasiyla hazirlanan renkli hamurdan da gller yapmistik. sap olarak sigorta tellerinin zerine yesil krepon kagidi sarardik.. sonra naylon bayan orabindan da iek yapmistik.. bunlari da telden yaptigimiz iek formuna gererek elde ederdik..

bunlar sadece iek olanlar smile.gif boha kenarina antika isi ve kasnakla sargi da yaptiklarimizdan bazilariydi. etamin, kanavie, hamur isleri, ay dsnsem daha neler buluciim
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
mesaj 26.06.2007, 16:23:52
leti #2

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Hale bizim hi byle bir dersimiz olmadi ama abiyim ve ablamlardan biliyorum.. Abiyim bir kersinde mandallardan mutfak iin el bezlerinin asildigi dekoratif bir sey yapmisti valla uzun yillar mutfagimizda kaldi.. Neyse senin bu anlattiklarin Avrupada Leydi okullari var oralarda ders olarak veriliyor.

+Quote Post
hale
mesaj 26.06.2007, 16:25:36
leti #3

Grup Simge

hah hah haaa, leydi olmusuz da haberimiz yokmus smile.gif )))

ama saka bi yana elimden her isin gelmesini belki de bu derse borluyum..

+Quote Post
clown
mesaj 26.06.2007, 16:35:20
leti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Hale birden ayn okuldanmz gibi geldi. Bana neler neler hatrlattnz.

Bu derste yaplanlara ben de ekleyeyim; rgden iki renkli salon yast, bebek yelei, elde dikilen kuma bebek nl, u elde kaln iplerle rlen ve iine saks yerletirilerek tavana aslan boncuklu eyler ("makrame”ydi galiba ad)...

Peki siz okulunuzun alt katnda yemek de piirmi miydiniz? Hala hatrlarm mny; pilav, yourtlu patlcan kzartmas ve lokma

Biz bu derslerde nlgmzn zerine mavi beyaz kareli kumastan elisi nlg de giyerdik...

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
hale
mesaj 26.06.2007, 16:42:03
leti #5

Grup Simge

QUOTE(clown)
Hale birden ayni okuldanmisiz gibi geldi. Bana neler neler hatirlattiniz...

Bu derste yapilanlara ben de ekleyeyim; rgden iki renkli salon yastigi, bebek yelegi, eldedikilen kumas bebek nlg, su elde kalin iplerle rlen ve iine saksi yerlestirilerek tavana asilan boncuklu seyler ("makrome"ydi galiba adi)...

Peki siz okulunuzun alt katinda yemek de pisirmis miydiniz? Hala hatirlarim meny; pilav, yogurtlu patlican kizartmasi ve lokma biggrin.gif

Biz bu derslerde nlgmzn zerinemavi beyaz kareli kumastan elisi nlg de giyerdik...

ayni okuldan olmasak bile , kesin olarak ayni yillarda dogmus olmaliyiz:)) (bu yas meselesini bilahare zelden konusurus)

bizim elevis sinifi zaten okulun en alt katinda idi.. yemek yapmadik ama kek yapmistik..

bi de bizim idealist hoca beyaz boyundan askili, arkadan baglamali nlkler diktirtmisti bize.. aynen hizmeti kostm..mavi beyaz ekoseli kumastan ise bebek elbisesi dikmistik.. burda dergisinden patron ikarip ta.. hos bunu annem dikmisti ben degil, itiraf ediim

+Quote Post
linea
mesaj 26.06.2007, 17:21:16
leti #6

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

ivili tahtadan olusan minik tezgahimizda hali yaptigimizi hatirliyorum. Kilim degil, bildiginiz, tyl pofuduk halilar imal ediyorduk, desenli mesenli.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
tuana
mesaj 26.06.2007, 17:47:05
leti #7

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 119
ye No: 105

o ivili tahtada hali yapmaya alismak beni sinir etmisti. bizde gecelik, bebek takimi, mutfak nlg v.s seyler yapmistik. hatta siniftaki bir kiz yesil ve kirmizi renkten mutfak nlg rmst, hocada sinifta 'sen nekadar zevksiz ve salaksin' diye bagirmisti. zavalli kiz nasil aglamisti.

--------------------
80 li yillari geri istiyorum...

+Quote Post
darko
mesaj 21.07.2007, 19:39:54
leti #8

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
ye No: 44

Biz erkeklerin dersi Is-Teknik'ti.Yeni konu amayip burdan devam edeyim bende.
 Neler neler yapmadik ki bu derslerde. Tahta erevede hali dokuduk,vitray alismalari yaptik,kavanozlara cam boyasiyla desenler izdik,tahtadan hayvan figrleri yaptik.Kafasi yumurtadan olmak zere lastiklere yuvarlak kumas paralari geirmek sretiyle palyaolar yaptik.Ve unuttugum pek ok sey yaptik.
 zellikle benim hali skandal olmustu.ipliklere geirirken fazla siktigim iin daralmisti.Annem sonra bunu katlayip dikti,bir de sap yapti oldu size heybe.
Hali diye basladik heybe yapmak nasip oldu

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
november76
mesaj 21.07.2007, 21:54:04
leti #9

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

Vallahi arkadaslar bizim Ev Idaresi dersleri bu kadar renkli ve fonksiyonel smile.gif degildi, ben sadece dantel bir tepsi rts, bir atki rdgm ve de etamin zerine bir pano isledigimi hatirliyorum. Belki de bu dersle hi alakam olmadigindan hatirlayamiyor da olabilirim.

Ev hanimi olmak istesem okulda ne isim vardi!

Saka bir yana gerekli seylerdi muhakkak.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
sea1764
mesaj 21.07.2007, 21:54:50
leti #10

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 384
Katlm: 20.06.2007
ye No: 152

Bizde dersin adi is bilgisiydi.Tahtadan kili,sunta zerine kibritlerle resim,yine sunta zerine cam ve pleksiglas paralariyla resim,kil testeresi ile kontraplak keserek esitli objeler ve tuz hamuru ve ali ile kl tablasi yapmak hatirladiklarim.

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Elevizyon
Etch A Sketch
0 ember 1,159 30.11.2008 - 12:33:15
G?n: cember

RSS Basit Grnm Tarih : 17.09.2019 - 22:01:46
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net