IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Sizin piniz Nasld?
hale
mesaj 25.07.2007, 20:39:46
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

bu soruya vereceginiz yanitlardan yasiniz da ortaya ikacak biggrin.gif

benimkisi urgandi. sanirim kenevirden yapilirdi.. ince ince (ince dediysem, 3 mm apinda vardi gene de) birden fazla ipin, birbiri zerine spiral seklinde sarilmasindan mtenahi ( bu da blent hanimin meshur ettigi laflardan, umarim dogru yerde kullanmisimdir Smile) bir ip idi..

sonraki yillarda petrol trevlerinden mamul, ucunda tutacak yeri olanlar da ikti ama, biz kkken; atlarken de, agatan agaca salincak kurarken de bu ipi kullanirdik..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alikusu
mesaj 01.12.2007, 03:22:28
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

halecigim aynende tarifine uygundu benimde ilk ipim ..daha sonra bu tip iplerin tahtadan sapli olanlari ikmisti ondanda oldu ama plastiklere yetisemedim biggrin.gif
Ularinda tutamak yerleri olan bu ipler tek kisilik ip atlamalar iin uygundu.. diger uzunlariyla farkli ip atlama teknikleride oynardik.. ben en ok karsilikli iki kisinin ipi sallamasi sonucu sirayla ipin iine dalip dne dne oynanan, dnerkende bir esit tekerlemesi olan oyunu severdim ..
Tutamali iplede iki kisi ayni anda ip atlardik ondada;
--dalya bir, ipe gir, ipten ik ........(eeee gerisi gelmiyo aklima mellow.gif ) diye bir tekerleme sylerdik smile.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
s.alice
mesaj 01.12.2007, 13:56:17
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 241
Katlm: 09.08.2007
ye No: 380

Sevgili Hale, bizim oynadigimiz ipler de urgandi.
Babamla birlikte, urgan,musamba, semer, kazma krek sapi satan yasli bir amcanin dkkanindan alirdik.Urganlar esitli kalinlikta olurdu, kelep halinde tavanda asili dururdu.Hangi kalinliktaki ipi isterseniz indirir ve dilediginiz uzunlukta keserdi.Ben orta kalinlikta isterdim nk ip kalinlastika agirlasirdi, agir iple daha gzel atlaniyordu, evirirken savrulmazdi.
Bu ipler kullanildika tirserdi.Burgularinin arasindan ufak ufak lifler ikardi, topraga srtnen yerlerde zellikle.
Ipligin en basinada dgm atilirdi, zamanla bu dgmn bas tafindakiburgular zlrd, salincak kurdugumuzda, salincagin altinda kalano pskl gibi sarkan lifler topraga srtnrd.
Ahhh ah ne gzel gnlerdi.
Dikkatli davranmak lazimdi ...ip elinizdeyken hizlica birisi ekerse ok acitirdi.

+Quote Post
sahaf
mesaj 17.05.2011, 09:20:54
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,121
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Forumda deminden beri ip atlama bal aryorum. heyy kzlar forumda niye ip atlama bal yok bakim hmmm biggrin.gif

Elektrik idaresi nnde biz top oynarken kzlarda ip atlarlard. onlar ip atlamaya baladklarnda iki kz ipi evirirken nce bir kz gelir ve tek olarak ip atlamaya balard. ardndan ise ipi eviren kzlar okumaya balard,

Laleli belks
ieriye gir kz
ipten tut kz
darya k kz

dedikleri anda ip atlayan kz says ikiye kard. yani iki kz ip evirirken iki kz da ip atlardlar. birde deiik bir versiyonu anlataym: yine iki kz karlkl durur, bacaklarna taktklar ipi ayak bileklerine kadar indirirlerdi; bir kz da gelir: ipin bir iine, bir dna atlard.

kzlar pamuk eller klavye bana hadi bakalm. benmi anlatacam sizlere bunu? dimi ekerim biggrin.gif

benim ipime gelince annemin bahede asl olan naylon amar ipiydi.

Hadi imdi sek sek oynayalm huh.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
superisi
mesaj 17.05.2011, 09:51:00
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Forumda deminden beri ip atlama bal aryorum. heyy kzlar forumda niye ip atlama bal yok bakim hmmm biggrin.gif

Sevgili sahaf ok gldrdn beni laugh.gif Allah da seni gldrsn smile.gif

O kadar ok konu bal var ki kesin bir yemiz amtr diye dnyorum unsure.gif Ama bazen atladklarmz, unuttuklarmz byle kyor ite smile.gif

Benim ipime gelince Alamanc olduum iin krmz beyaz eritli, tutama yerleri olan gzel bir ipti. Okula gtrr srayla atlardk arkadalarmla. ounlukla ikili atlardk. Ama birimizden biri hemen taklrd ipe. Yine de karlkl ip atlamak gzeldir smile.gif

Uzun ipe gelince, genelde pikniklerde ortaya kard. Kocaman kocaman teyzeler de ip atlard. Onlar seyrederken glmekten lrdk. p evirirken girmek ok heyecanlyd. pin geli sresini hesaplayarak birden atlayan arkadamzn arkasnda bitiverirdik hemen hoplamaya balardk. karken bazen ip srtmza vurur actrd. Bir de ellerimizi yere koyarak gelen ipi bacaklarmzla altmza alr, kurbaa gibi olurduk bilmem anlatabildim mi unsure.gif Bir de ayaklarmzla ipe 8 eklini verir yle kardk. p demeden karya geerdik hzlca.. Byle oyunlar vard. Zevklidir ip atlamak..

Bazen oynayacak arkada bulamaz ipi sandalyelere geirir oynardm. pe taklnca sandalyeler gm diye salonun ortasna der, annem kzard. Bazen beni krmaz annem de benimle birlikte ip atlar, ipi ayaklarna geirirdi. Canm annem smile.gif

Benim ipim bazen hediye paketlerinden kan iplerin birlemesiyle rengarenk olurdu. Her bulduum ipi birbirine balar ince, rk ama uzun bir ipim olurdu. Kopunca balar yine oynardm smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
Adore
mesaj 20.03.2012, 16:27:07
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Her yamda ip atlayan kzlar seyretmeyi sevmiimdir..
Bugne kadar ip atlayamayan bir kz grdm hatrlamyorum..
Bazen ablalar da bu oyuna katlr, ksa srede yorularak, nefes nefese evlerine kaarlard rolleyes.gif

Kkken ip evirme iini bize ykledikleri de olurdu..
Ben bu grevi ciddiyetle icra ederken bazlarna torpil yapardm..
Yani ipi ekitirerek istemediim tarafn "yanmasna" neden olurdum..

Masumane bir ey gibi grnyor ama, insana neler yaptryor bu kzlar gryorsunuz arkadalar
laugh.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Sizin stanbul'unuzun Vazgeilmezi Ne?
15 superisi 4,991 20.02.2013 - 13:53:11
G?n: dilemma
No new Sizin Hi Kediniz Oldumu ?
48 alikusu 21,936 20.03.2012 - 01:12:43
G?n: Adore
No New Posts Sizinde HABABAM SINIFINIZ oldumu?
2 leventveziroglu 2,153 31.01.2011 - 15:05:46
G?n: Candy
No New Posts Sizin in
2 okseybilenkiz 1,461 10.01.2009 - 11:10:34
G?n: mrbom
No New Posts Sizin Dershane
1 lifelines 1,798 05.07.2008 - 09:32:28
G?n: F

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 12:02:16
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net