IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
K Hazrlklar
hale
mesaj 10.09.2007, 17:30:35
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

Rahmetli anneannem maaile herkesi alistirirdi sonbaharda .. Torunlarinin dogal olmayan biseyler yemesine gnl razi gelmezdi nk..

nce dolmalik biberler alinip iplere dizilir, balkon demirlerine tutturulup kizarana dek kurutulurdu..

Sonra domates salasi hazirliklari baslardi, gnes etkisini yitirmeden.. Anneannemlerin tavanarasindan ikilan teras balkonu ve tavan arasi mis gibi kokardi ilk basta.. Sonra kazanlardaki domates preleri eksimeye baslardi ama o koku bile ok gzeldi..

Ardisira tarhana hazirliklari.. Kilolarca kirmizi etli biber (nami diger paprika) , sogan, yogurt, un v.s alinir ve hepsi manuel et kiyma makinasindan geirilirdi.. Sonra tahtadan bir tekneye konup eksitilirdi. Kardesimle en byk zevkimiz , gizlice tavanarasina ikip, henz kati-sivi arasindaki o karisima parmaklarimizi daldirmak ve zevkle yemekti.. Sonra tertemiz arsaflar serilir ve tarhana yaklasik 5 cm apinda paralar halinde arsafin zerine atilirdi. Her gn o paralar tersyz edilir, iyice kurumasi saglandiktan sonra eleklerden geirilir ve toz hale gelen tarhana, tekrar arsaflarin zerine kurumaya birakilirdi.. O mis gibi koku hala burnumdaaa...

Bitmediii. Eriste hazirliklari baslardi daha sonra.. Evin odalarinda bembeyaz sakiz gibi arsaflarin zerinde kalin ailmis yufkalar kuruyuncaya kadar kalir, sonra hep beraber oturup keserdik onlari...Boyutu ok nemliydi , ama ilk basta yapilanlar biraz kalin olur ve fira yememize sebep olurdu neden o kadar kalin kestik diye.. Neyse efenim kesilen eristeler de kurutulup kaldirilir ve sonra da nisasta hazirliklari baslardi.. Evet yaw, nisastayi bile kendi imal ederdi anneannecim..

Simdiki ocuklara aciyorum .. Bizler ne kadar sansliymisiz simdi anliyorum..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
clown
mesaj 10.09.2007, 17:48:17
leti #2

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Benim de şimdiki ocuklardan bir farkım yoktu, annem hi bir kış hazırlığı yapmaz, hatta bilmezdi mellow.gif... Tek yaptığımız soba kurmak, odun-kmr almaktı... Kaloriferli eve geince o da bitti. Ha bir de gardropta yazlıklarla kışlık elbiselerin yeri değiştirilirdi o kadar..."Kış hazırlıkları" diye bir nitemiz vardı, onuda hayretle okurdum "vay vay kışa girerken neler yapılıyormuş meğer" diye blink.gif... alışan annenin ocuğu olmanın ktlğ iste...

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 10.09.2007, 18:40:53
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,587
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

Simdilerde hala annemin ev hanimi olmasi sebebiyle kis hazirliklari hala devam eder bizde de. ocuklugumda daha fazlaydi bu hazirliklar. Yazin, konu komsu, es-dost, cmbr cemaat btn mahalle toplanir imece halinde tarhanalar dklr, makarnalar kesilir, salalar kaynatilir, kompostolar, konserveler hazirlanirdi. Meyveler kurutulup hosaf olarak imek iin hazirlanirdi.

Yiyecek faslindan baska bir de yatak-dsek fasli vardi. Dsekler'in ynleri ikarilir kiliflari ve ynleri yikanirdi. Kuruyan ynler daha sonra dglr, havalandirilirdi. Hatta ync gelir yay gibi bir seyle ynleri limme limme yapardi.

Giyecek dolaplarinda da hazirliklar baslardi. Yazliklar kaldirilir, yerine kisliklar konurdu. Ankarada da o zamanlar felaket kislar yasanirdi. Kis hazirliginin bir gstergesi de evde soba'nin tekrar eski yerini almasi idi.

Tuhaf bir mutlulukla beraber bir hzn kaplardi beni de bugnlerde. Yazin bitmesi ile beraber bahede ki agalardan dklen yapraklarin etrafa verdigi bir nahosluk, azicik hzn, tatliyla karisik bir atmosfer, sonbaharin verdigi ....

Ayaklarinizin altinda ezilen yapraklarin itirdilari, rzgarla etrafa dagilan yapraklarin, havada ki rengiyle bambaskaydi kisin yaklasmasi Ankarada.

Mazi'nin karbonmonoksit sonbaharli Ankarasinda yasamak, kisi beklemek ok gzeldi dogrusu.

--------------------

+Quote Post
raymond
mesaj 10.09.2007, 20:00:39
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

hale'nin anlattiklarini, daha dogrusu yazdiklarini grnce o kadar sasirdim ki... Ancak bu kadar birebir rtsrd benim yazacaklarimla... Hatt ocuklugumuzun ayni ilede gemis olabilecegi hususunda sphelere bile gark oldum...  Birseyler yazmak istiyordum ancak, grdm ki ekleyecek birsey kalmamis... Biber-patlican kurulari, domates salasi, tarhana, eriste ve nisasta...
ocuklugumun hep zlemle hatirladigim en gzel gnlerinde ucundan bucagindan benim de bu hazirliklara katilmisligim vardir: rnegin; salalik domateslerin el makinalarinda ekilmesi isini, bu isten bikmaya basladigim genlik aglarima kadar byk bir keyifle ben yerine getirirdim... Sonra ailenin kadinlarinin iplere dizdikleri biber ve patlicanlarin tellere asilmasi isine de epeyce katki saglamisimdir hani...
Yufkalarin ailmasi sirasindaki katkilarim ise onlardan birkaini "mideye indirmek" suretiyle negatif ynl olsa da, byklerimin bundan hosnut olduklarini hatirlarim...
Kis hazirliklarinin nemli bir blmn yiyeceklerle ilgili hazirliklar olusturuyor grldg zere... Eee, yemeden yasanmiyor ne de olsa ! Haa, yiyecek deyince simdi de tursular aklima geldi... Onu da not edeyim bir kenara... Bunun disinda Galactica'nin degindigi konular da diger nemli hazirlik kalemlerini olustururdu, orada da bir farklilik yok...
Simdilerde yasami "kolaylastiran" unsurlar yayginlastika, zaman aldigi dsnlen bu geleneklere bir bir veda ediyor insanimiz, kendince hakli sebepleri de var olsa gerek, birsey diyemiyor insan... Fakat... Iste... Bahsetmek hznlendiriyor, gzlerimizi oldugu kadar gnllerimizi de bugulandirmakla kaliyor, yitip gidenlerle birlikte...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
hale
mesaj 11.09.2007, 09:14:18
leti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

QUOTE(clown)
Benimde simdiki ocuklardan bir farkim yoktu, annem hi bir kis hazirligi yapmaz, hatta bilmezdi... Tek yaptigimiz soba kurmak, odun-kmr almakti... Kaloriferli eve geince o da bitti. Ha bir de gardropta yazliklarla kislik elbiselerin yeri degistirilirdi o kadar..."Kis hazirliklari" diye bir nitemiz vardi, onuda hayretle okurdum "vay vay kisa girerken neler yapiliyormus meger" diye... alisan annenin ocugu olmanin ktlg iste

e benim annem de alisiyordu, yukarida anlattiklarimi yapan ve metazori laugh.gif yaptiran rahmetli anneannemdi..

ama annem emekli olduktan sonra, eski yillarin aliskanligi ile , bu kez o "aman torunlarim dogal seyler yesin" diyerek, nisasta ve sala hari aynen devam ediyor simdi sagolsun..

+Quote Post
clown
mesaj 11.09.2007, 14:26:30
leti #6

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
ye No: 28

QUOTE(hale)
e benim annem de alisiyordu, yukarida anlattiklarimi yapan ve metazori laugh.gif yaptiran rahmetli anneannemdi..

ama annem emekli olduktan sonra, eski yillarin aliskanligi ile , bu kez o "aman torunlarim dogal seyler yesin" diyerek, nisasta ve sala hari aynen devam ediyor simdi sagolsun..

Ben babaannemi neredeyse hi tanmyorum. Anneanneme gelince, anneannemin bulunduu ehirde sadece 2.5 - 3 yl kadar kaldm. K hazrl yapar myd hatrlayamyorum ama, balkon demirlerine pencerelere asl dizi dizi kurutulmu biberler patlcanlar, gnete ar ar suyu buharlaan zeri tlbent rtl salalar, tarhanalar, kplerdeki turular, karanlk odalarda kurumaya braklm sucuklar ka hazrlk olsa gerek...

E, annemde biraz tembellik de var herhalde, emekliliinde de alt zaman gre pek bir deiiklik gstermedi k hazrlklar (veya hazrlkszlklar) mz... Geenlerde anneme "bu k iin tarhana yapacam nasl yaplyor biliyor musun?" diye sordum. Bana "ne bileyim ben, internette vardr oraya bak yap, hatta biraz ok yapta bize de ver" dedi... huh.gif

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
ntetik73
mesaj 23.02.2011, 18:47:37
leti #7

Grup Simge

leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

bizde yapardk biberli domatesli sala,tarhana..biber ,bamya,patlcan,fasulye,brlce,dolmalk biber kuruturduk...konserve yaplrd birsr kavanozlarda...en ok fasulye brlce ve patlcan kzlemesi olurdu...eritede keserdik.mahallecek.bana ky ke verirlerdi km diye.benim kestiklerimi i bitimi piirir topluca yerdik...birde bulgurumuzuda kendimiz yapardk...niastay 1kez yaptmz biliyorum.ok zahmetli olduundan birdaha yapmadk...

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
superisi
mesaj 26.02.2011, 13:44:25
leti #8

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Yazn tatilde Memlekete gittim. 2 haftaya yakn kaldm. Annem frsat bu frsat deyip, pazardan ald kilolarca biber, fasulye, bamya..vs. pe izilip, kurutulacak ne kadar sebze varsa nme yd. Saatlerce oturup ipe geirdim. Ellerim bamyadan dolay yap yap olsa da iimde anneme yardmc olmann huzuru vard.. Baheden kays, erik topladk kuruttuk. Bir de domates, biber, patlcan kuruttuk.

Annem ok iyi bir evhanmdr. Kyde yetiip byd iin elinden her i gelir. ok da maharetli ve temiz alr. Tarhanas dillere destandr. Yourdunu, zeytinini, turusunu kendisi yapar, biz de yerdik. Ne var ki biz okuyalm diye bize hi bir i yaptrmad. Bu yaz artk reneyim bir eyler dedim. Annemin tarhanasnn pf noktalarn rendim. nallah ben de yapacam ileride.

Her eyin hazr knca annem artk yapmaz olmutu bu k hazrlklarn. Ne zaman torunlar dodu, tekrar geti tarhanann bana. Abimler de annemi gaza getiriyorlar. Kk ikizler tarhanadan baka orba imiyorlarm biggrin.gif
Bunu duydu ya annem her yaz tarhana yapyor artk. te bu yaz ben de annemle beraber tarhana yaptm. Ne kadar zor ve zahmetliymi rendim. Her gece annemle dnml kalkp tarhanay kartrdk. Ev biber, sala, soan koktu.. Ama nasl huzurlu ve mutluyum.

Ninem hayattayken saladan tutun zeytin, turu, her eyi yaparlard. Bulgur kaynatrlar kuruturlard. Onlar arka bahede alrken izlemek ok keyif verirdi.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
superisi
mesaj 03.03.2011, 00:08:21
leti #9

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Bizde k hazrlklar sadece yeme ime zerine deildi. Annem divan minderlerini sker, iindeki koyun ynlerini karr, ykar, kurutur ve uzunca bir sopa ile ynleri havalandrrd. Yn paralar havalarda uuur, otlara taklrd para para. Annemi izlemesi ok keyifliydi ama en keyifli olan i bitince annemin ynleri doldurduu divan minderlerin zerine kendimi atp zplamakt. woot_jump.gif

Bir de hallar ykanrd. zerlerine deterjan dklr, iyice fralanr ve hortumla slatlarak durulanrd. Bu slak halnn zerine kar deterjanlarn ayaklarmla, ellerimle syrrdm. Islanan hal ok arlard. Bir ucundan tutarak anneme duvara asabilmesi iin gcm yettiince yardm ederdim.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
Adore
mesaj 16.08.2011, 02:47:00
leti #10

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Ben de kuru bamya ile ilgili bir ey yazacaktm ama maallah bayanlar her eyi yazmlar.

Hayatm boyunca bamya yememi bir insanm.

Nedeni yok.

Annem ne yaptysa olmad, rvetler bile skmedi bu inadm krmak iin.

Bu ipe bamya dizme ileri bizim evde de olurdu.

Zamann zamannda sofraya oturduk.

"Anne yemek ne?" diye soruyorum.

Sylemiyor.. "Bak bakalm beenecek misin" diyor

"Ne olduu anlalmyor, sylemezsen yemem" diyorum..

Glmseyerek "Tadna bak anla" diyor..

Masada herkes bana bakarak glmsyor..

Bamyaym !!!

"Benim bamya yemediimi bilmiyor musunuz?" diyorum..

Annem "Olum bu senin sevmediin bamya deil.. Bu kuru bamya" diyor tongue.gif

Yan yemeyen kurusunu yer mi?

En iyisi bir dilim ekmee Sana ya srp, stne reel srmek..

Bamya sevmemenin cezas.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 19.09.2019 - 06:11:06
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net