IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Anneannelerimizin Evleri..
Candy
mesaj 29.04.2008, 10:54:26
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Kk yalarmda ldkleri iin babaannem ve dedemi tanyamadm..Mekanlar Cennet olsun..

Ama anneannem ve bykbabam'n bende emekleri oktur..okula gitmediim dnemlerde onlarn evine braklrdm..bilmem sizde de byle bir tesiri varmdr o evlerin..? huzur dolu,teskin edici, rahatlatc bir havas vardr..

Anneannem gnlk ilerini halledip hamarata iki- eit yemek yapp ocana yerletirirdi..sonra abdest alp namaza balar,ardndan beni dizlerine yatrp dua okurdu..ve hemen her seferinde yle derdi "nazar var aam (Elaz'ldrlar..o yrede kklere byle seslenilir.. smile.gif ) senin stnde..bak nasl esniyorum.." salarmda gezinen o efkatli ellerin ve duann etkisiyle tuhaf bir gevemeyle gzlerim kapanr,anneannem ierden kk batanniyemi getirir stme serer,orackta kedi gibi olurdum..

imdi ilerleyen yana ramen halen btn zel gnlerde erkenden kalkar eit eit yemekler hazrlar ocuklarn ve torunlarn o sevgisiyle gzelleen evinde arlar canm anneannem.. smile.gif Allah uzun ve gzel bir mr versin inallah ona ve tm byklerimize..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
mavi
mesaj 29.04.2008, 11:12:54
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Benim Anneannem de ok zeldir ok severim bitanedir o.artk ok yaland ok korkuyorum bana biey gelecek diye.Ben kyde bydm ok sk giderdik anneanneme inei vard birtane. Tereya yapard kendisi ve okula giderken mutlaka ona urar tereyal ekmek yerdik.ok sakin ok mlayimdir benim canm anneannem uzun zamandr grmyorum bu gzel bal grnce nekadar ok zlediimi fark ettim gzeller gzeli Anneannemi.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
hazan
mesaj 29.04.2008, 15:55:57
leti #3

Grup Simge

leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Ben anneanne mi hi tanmadm.Tanyamazdm.Annem 6 yandayken vefat etmi. Hafzasnda kald kadaryla annemin onunla ilgili anlattklarn ilgiyle dinlerdim.Buruk da olsa.. Gen yata ve kalbi krk brakp gitmi bu dnyay..Lohusa dneminde..ok gemeden bebei de dayanamam hasretine.Ve yine ok gemeden Anneannemin annesinin de yrei kaldrmam bu kadar acy.40 gne varmadan arka arkaya 3 kayp.ok hznlenirdim bunlar dinlerken.Annemin memleketini hi grmedim.Samsunun, aramba ilesinin Sofualan kynde domu.Bir gn ksmet olursa gidip grmek istiyorum oralar.Anneannemin yaad, annemin ocukluunun getii yerleri...

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post
ember
mesaj 29.04.2008, 16:26:12
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Ben anneannemi ok severdim.. Benim iin apayr bir yeri vardr.. O da en ok beni severdi.. lk torunuydum, sen benim ilk gz armsn derdi bana.. Ayr ehirlerde yaamamza ramen ondan o kadar ok ey rendim ki.. Mektup yazmay, ngilizce ve Franszca ocuk arklarn.. Eskiye deer verip saklamay.. Bana ok eskilerden kalan baz deerli eyalarn verir, onlara iyi bakmam sylerdi.. Hala saklyorum elbette smile.gif .. Tuttuum takm bile onun sayesinde..
Evi Beykoz'da 4 katl ahap cumbal bir evdi.. i ok ve zor olan bir evdi.. Yrdke gcrdayan ahap deme hala aklmda.. Vitrayl yukar doru srlerek alan mandall pencelerinde beyaz ilemeli perdeleri olan, bahesi kat kat, iinde ss havuzu ve arda ile bana masal gibi gelen bir evdi.. O bahede ne ok oynadm smile.gif .. En st katta baheye bakan arka tarafta bir veranda vard.. Oymal ahap pervazlarn hatrlyorum.. yi havalarda orda akamst aylar ierdik.. Klar ise mutfan yanndaki odada otururduk.. Dier katlar buz gibi olurdu.. Anneannemin yatak odas da bu kattayd.. Beni hi ayr yatirmazd.. Dedem annem ilkokuldayken lm.. Ben hep anneannemle uyurdum.. meyim diye odasn hep scak tutard.. Pirin karyolasnda hep beyaz ili, kolal araflar olurdu.. Baka renk hi hatrlamyorum.. Odasnda bir konsolu vard.. En st ekmeceleri kartrmama izin verilirdi bir tek.. inde bir dme kutusu vard ki, en byk ilgi alanm oydu benim ite.. Sadece dme deil, deiik yaka ineleri de vard iinde.. Hepsini stme bama takar yle gezerdim evin iinde.. Oturma odasnda iki divan vard karlkl.. Misafir filan gelecekse ve eer yeni dzelmise bozulmasn diye oraya deil de yere otururduk.. Bir de annenannem harika kfte yapard.. Btn yemekleri gzeldi ama kftesi dillere destand.. Yada kzartarak piirirdi.. Yannda da patates kzartmas.. zerine domates sosu.. O evi anlatmakla bitiremem.. Ve de orda yaadklarm.. Ama giden geri gelmiyor ne yazk ki..

Anlattklarm yaadm anneannemin evi bu ite.. Koyu renkli, yksek olan..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Candy
mesaj 01.05.2008, 13:35:48
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Sizin anneanneniz de bylemiydi bilmem ama benimki acaip titizdir..evi hastayken bile tertemizdir..her yer l l parlar..ve evi her daim sabun kokar..yatak odasndaki ekmecelerinin ii lavanta doludur..bu yzden btn amarlar lavanta kokar..hele mutfandan gelen o itah kabartc kokular yok mu.. rolleyes.gif neyse,o konuya hi girmiyim.. smile.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 01.05.2008, 19:09:31
leti #6

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Bende anneannemi hi tanmadm...Benim doumumdan 15 sene kadar nce vefat etmi...Babaannemi de hayal meyal hatrlyorum...Ben ok kkken vefat etmi...Dedelerimin her ikisini de hi grmedim.Babamn babas olan dedem,ben henz 10 gnlk iken vefat etmi...Onlarn zerlerine titremekte ne kadar haklsnz...Hele sevgili candy'nin ilk yazsnda adeta hi tatmadm anneanne sevgisini yaadm...

+Quote Post
alibaba
mesaj 01.05.2008, 23:20:04
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
ye No: 438
Ruh Halim:

Anneanneler hep mi erken ayrlyor bu dnyadan nedir ? ben de hi grmedim annemin annesini. babaanemi ( biz yle derdik, babaane) liseyi bitirdiim yl kaybettik. babanemin kyde bir evi vard, bu nedenle sadece yazlar, ve bayramlarda yanna gidebiliyorduk. tek odas ve giri ksmnda dar bir mutfa vard. odann dibinde eski ok eski, mavi renkte boyanm demirleri olan bir karyolas vard. babanem orada yatard. biz kye gittiimizde, yere serilen yataklarda uyurduk. ky hayatn sevemedim hi. zellikle darda, avlunun en u noktasnda olan tuvalet meselesini hi amayacam.
ben toprak insan deilim, bunu ok iyi biliyorum, varsa yoksa deniz isterim. orada ise gz alabildiine toprak vard. tarlalar, baheler, imdi bile orada bana en gzel gelen yer hayvanlarn sulanmas iin su biriktirilen glet olduunu hayretle hatrlyorum.

bunlarn dnda babanemi grmekten mutlu olurdum. o da bize sarlr, gz yalaryla perdi. tm kardelerim ve ben babanemin bizi bir nceki grd zamana gre epey bym olurduk. Candy nin anlatt gibi bize kendi nazar deymesin diye okuyup flerdi. Benim bu tip eylere pek inanansm gelmez ama gerekten bir ferahlama hissederdim. hele hele bir defasnda tm yzm bir gn iinde sivilce ile doldu. ergenlik zamanma denk geldii iin normal diye dnmtk ama babanem "benim nazarm deydi uaam" dedi. (ocuk yerine uak derdi) okudu fledi sonra tekerleme gibi bir ey syledi

dalara talara
ulu aalara
bak kulara

ertesi gn yzmde tek bir sivilce bile kalmamt.

ben biraz yaramaz bir ocuk olduum iin (aslnda merakl ve snr tanmaz daha uygun bir sz ama her defasnda yazmak uzun oluyor) evde durmaktan sklr, bahede oynamay severdim. o zaman da
kmesin kapsn ama !
Tavuklar koalama !
kuyuya yaklama !
kovann ipiyle oyun oynama!
domates biber fidelerinin stne basma!
........ma!
ite buna benzer uyarlara muhatap olurdum.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
hale
mesaj 02.05.2008, 11:40:30
leti #8

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

Anneannem.........

Aslnda imdi burada yazacam birka satrla onu anlatmak ok byk hakszlk olur.. Satrlar yetmez ki onu anlatmaya..Yine de byle canalc bir baln altna bireyler yazmak boynumun borcudur diye dnerek yazacam ben de..

ocukluk anlarmda en fazla yer eden kiidir anneannem. Doduum andan itibaren ilkokula balayncaya dek onun kanatlar ve korumas altnda, belki de ilk torun olmamdan kaynakl ok zel ihtimamla yaadm. Annem alt iin yedi yama kadar gnmn ounu onunla geirdim.. Bana olan sevgisi o denli fazlayd ki, dier 5 torunundan beni gz gre gre ayr tutmas beni utandrsa da gururumu da tatl tatl okard dorusu.. En az ve en olmadk malzeme bile olsa mkemmel yemekler yapan, hastalnn son demlerinde bile hala eyizimize smile.gif havlu kenar ren, son derece alkan bir o kadar titiz, yaad dneme inat son derece gl, kendinden emin bir kadn rneiydi canm anneannem..

Onu kaybettiimde 23 yandaydm.. niversitede okurken tatillerde eve geldiimde bana biri ev ii yaptracak diye akl giderdi.. Mesela bir iki ay barda m ykanacak, hemen atlrd "aman kzm sen ykama, ellerin bozulur ben ykarm", yemek yendi sofra m toplanacak "aman kzm sen dinlen, btn gn ders alyorsun, yoruluyorsun".... Daha bunun gibi onlarca rnek..Elleriyle at mantlar, prasal brekleri, zeytinyal sarmalar...Onun tarhana orbasnn tadn , hayatm boyunca bir daha asla bulamadm biliyor musunuz?

Onu o kadar zlyorum ki..

Yattn yer nur, mekann cennet olsun canm anneannem...

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 02.05.2008, 12:04:24
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
ye No: 1,854

ANNEMIMI ANNEANNEMIMI daha cok severim..Bunun cevabini vermek cok zor..Cocuk yaslarda modern grnml ,kltrl ve k annemi en cok severdimde,bartl 3 sinifa kadar okumus,latin alfabesinin ancak okumasini grenebilmis,yazma gerektiginde eski harflerle yazan,derslerimle ilgili sorularimi yanitlayamayan orta yal anneannemden nerdeyse utanirdim..Halbuki o bytt beni..Bugn gnlk hayatta gecmisle ilgili bir animi hatirlasam yada bir gt vermek istesem,nerden de cikar bilmem ,Anneannecigim cikar gelir iste.Basucumda bir resim var komsumuz elik agbey in cektigi,1956 yili olmali..Anneannemin Ankara bahcelievler 48ci sokak 12 bumarali iki katli koca bahceli evinin nndeyiz..Bugn gibi hatirliyorum,btn aile o resimdeyiz..Simdi bir ben birde dadim hayatta...ldgnde bir hastahanede idi,sabah grsmstk daha..Hastahanenin morgu varmisda soguk havali yeri yokmus..Bana ''Buz Getirin!'' dediler.Gittim kalip kalip buzlari aldim,ve ben yerlestirdim,ta masann zerinde yatmakda olan bedeninin etrafina..Mezara koyduktan sonra bir titreme aldi beni,zangir zangir..Annem ve Erdinc Akbas ve belki Tolga da kollarima girip,donup kalmis vcudumu srkleyerek ordan uzaklastirdilar..Huzur icinde yat sevgili anneannem..

--------------------

+Quote Post
clown
mesaj 06.05.2008, 15:09:43
leti #10

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
ye No: 28

ok kkken dedem kaırmış anneannemi. Anneannemin başka isteyeni varmış ama, birbirlerine aşık olmuşlar işte. Deve sırtında terkettikleri memleketlerini bir daha da grememişler. Dedem asker olmuş sonra ve asker olarak kalmış. Diyar diyar gezmişler. Binbir glkle okutulmaya alışılan yedi kız ocuğu, yokluklar, her yerin yabancısı olmak. ileli bir hayat ve bu hayata inat, sevgi, saygı dolu elli yılı aşan bir evlilik. mrnn son yılları hep hastalıklarla geti anneanneciğimin, hatta yryemez olduğu zamanlar bile oldu, dedem ise, hep dik, hep ayakta ve hep o asker duruşlu adam olarak kaldı. Ne yazık ki şimdi ikisi de yok. Bir uzak memlekette, rzgarın kavak ve selvi ağaları arasından, llerin şarkısını mırıldanarak estiği, yapayalnız, hznl bir mezarlıkta yanyana yatıyorlar. yle bir mr ki yaşadıkları, kendi orak mrme bakıyorum da ne kadar boş, hissiz ve ruhsuz geliyor...

İki ev hatırlarım yaşadıkları -ki nedense hatırlamak kaybedilmiş ve asla geri getirilemeyecek bir zamananın hznyle doldurur iimi- birisi mrlerinin son yıllarını geirdikleri bir apartman dairesi, diğeri ise byke bir ahşap konağın orta katı. ocukluğumun bir ka yılı, zamanımın oğu bu ahşap konakta geti. Geceleri kaldığım da olurdu. Ben de hatırası oktur. İki girişi vardı, sokağa bakan iki kanatlı byk ahşap kapılı giriş ve baheden merdivenle balkonuna aılan giriş. Bahede suyun şarıldayarak aktığı bir şadırvan, yksek bahe duvarı boyunca dizili ağalar, evin tm bahe ephesi boyunca uzanan balkonlarını sarmış byk bir asma... Her yanı tahta, naftalin ve sabun kokan bir ev. Balkonun bir yanında kk bir oda vardı, iinde sac bir sobanın kurulu olduğu, zerinde bembeyaz, kenarları oyalı rtler serili iki sedir, duvarında da Atatrk'n karlar zerinde yattığı, kalpaklı bir resmi ve televizyon... Annemin işten dnmesini beklediğim kış akşamzerlerinde ve orada kaldığım zamanlarda hep bu odada olurdum. Ders alışır, uyur, televizyon izler, oynar. Tam karşısındaki oda ise, anneannemle dedemin yatak odalarıydı, aynalı byke iki pirin karyola, bembeyaz rtler, parlak saten başlıkları bulunan, oyalı, işlemeli kılıflar geirilmiş yastıklar, sandıklar... Sonra misafir odalaları, bu odalarda st ste yığılı yataklar, yorganlar... Ve mutfak, bir kşesinde byk bir kuzinenin olduğu. Evin banyosu ve tuvaletine balkondan geiliyordu. Balkonun bir ucunda bakır musluklu mozaik taşlı bir lavabo vardı. Bu lavabo tuvaletin lavabosuydu. Tuvaletin hemen bitiminde de odun kazanlı, kurnalı bir hamam bulunuyordu.

Bu evde sabahları kumru sesleriyle uyanılırdı. Hi unutmuyorum, hafızama kazılı, guguuuk guuk guk guguuuk guuk guk, yaşlı yorgun evin bitmek bilmeyen tahta gıcırtısıyla beraber. Zamanın durduğu evler vardır hani, zamanı tek hatırlatanın saat tik takları olduğu. Byle bir evdi işte. Kışın her odada sobalar ve mutfakta kuzine yanardı. Yazın ise tm kapılar ve pencereler aık olur, zemini tahta balkona atılmış byk minderler zerinde oturulurdu. Balkonun bir kşesinde her daim, akşam yenen karpuzun, kavunun ekirdeklerinin kurutulduğu byk bir metal elek de var hatıralarımda...

Diğer eve, yani apartman dairesine gelince... Onu bir başka zaman anlatayım. nk şu an bu hatırlamanın yarattığı korkun bir i burkulması yaşıyorum ve gzlerimden szlen yaşlar... Nur iinde yatın sevgili anneanneciğim ve sevgili dedeciğim
.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Evlerimizdeki Ss Bitkileri
10 ember 4,367 14.02.2009 - 16:39:48
G?n: cember

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 11:45:20
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net