IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Kark Kaset Hazrlamak...
clown
mesaj 17.05.2008, 13:05:56
leti #1

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

yice aradm taradm, byle bir balk bulamadm. Geri iimde bu balk mutlaka almtr diye bir phe var ama...

Eskiden bu kark kasetler ok modayd. zellikle de slow arklardan oluanlar. Elimizde listelerle kasetilere (eskiden mzik marketler yoktu, o nev'i yerlere kaseti derdik) gidip bu kasetleri doldurturduk. Sonralar ift kasetalarlarn kmasyla evde kendimiz hazrlar olmutuk. Baz kasetilerde de hazr kark kasetler olurdu. Se se al hesab. "Telif hakk" diye bir hakkn olmad yllard.

13-14 yalarndaydm sanrm, evimizin altnda Burak Bant Kayt Stdyosu diye bir yer vard. Elimde zamann moda Trke arklarndan oluan bir listeyle gidip kaset doldurtmak istemitim. imdi dnyorum da o gn hayatmn dnm noktalarndan biriymi. Oradaki gen, uzun sal adam, istediim arklardan oluan kaseti doldurmu ve yannda da bana baka bir kark kaset hediye etmiti. Kasetin iinde Pink Floyd vard ve Toto. O zaman kim olduklarn bilmiyordum. Sonra hepsini rendim, oradaki gen adamn da yardmyla nmde yepyeni bir ufuk ald. Mzik zevkimle birlikte tm hayat felsefem deiti...

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alibaba
mesaj 17.05.2008, 13:57:59
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Tarifesi bile belliydi bu iin. 60 lk kaset u kadar, 90 lk kaset u kadar diiye. bir de bo kaseti kendiniz verirseniz fiyat daha dk olurdu. kark kaset doldurttuumuz zaman, bazen srprizler de olurdu. verdiimiz listedeki arklardan bazlar kasetinin elinde yoksa, kendi kafasna gre arklarla kasedi tamamlard.
mahellelerde bu tip yerler bilinirdi. zmirde Konakta bu ii yapan ok tannm bir yer vard. Vitrinde listeler halinde oradakilerin setikleri arklardan oluan karma kasetlerler de satlrd. Hatta bu yer 90larn ortalarna kadar faaliyetini srdrd.

Bir de kendi doldurduumuz kasetler olurdu. benim radyo teypte ounlukla kayt yapmaya hazr bir kaset beklerdi. Radyoda beklediim ark knca kayt dmesine basardm. o zamanlar ark alarken spiker konumazd. bu sayede arky bandan sonuna kaydederdim. bir sr kaset doldurmuumdur bu yntemle. Telif Hakk ise ad "telif" soyad "hakk" olan bir kii gibi gelirdi bana.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Candy
mesaj 19.06.2008, 08:07:30
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
ye No: 1,499
Ruh Halim:

O kadar ok kark kasetim var ki..ve inanrmsnz ben hala onlar byk bir zevkle dinlerim..kendi abamla oluturduum kark kasetlerimin iinden o zamanlar ki kanaryamzn sesi,kardeimin 3 yalarndaki bitirim Trkesi, bazende annemle babamn sesleri kar.. anlyacanz inanlmaz bir nostalji olur benim iin..ite bu sebepten bence ok daha deerlidirler..onlara gzm gibi bakarm..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 19.06.2008, 08:56:09
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,587
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

ift kaset alarl teyplerin iyi olmad, abuk bozulduu ynnde bir de sylenti vard. ehir efsanesi mi idi artk bilemiyorum. ocukluumda sahip olmay ok istediim aletlerden biri de ift kasetalarl bu teypti. Kasetiye para doldurmak iin para baylmaya gerek kalmayacak, arkadalardan aldm kasetleri hemen kopyalayabilecektim.

--------------------

+Quote Post
kazuki
mesaj 19.06.2008, 11:42:31
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 171
Katlm: 14.06.2007
Nereden: Gaziantep
ye No: 134

zamannda azm para verirdik bunlara...sonradan radyolar oalnca,ekmeden nce o sanaty kendi sesimle kaydeder rnein imdiki arky emel sayn seslendiriyor haberiniz ola diye anons yapar sonrada arky kaydederdim...imdi hepsi mazi oldu...

--------------------
BEN BIR SEKSENLER OCUGUYUM:

+Quote Post
bilmiyom
mesaj 19.06.2008, 18:42:59
leti #6

Grup Simge

Grup: ye
leti: 11
Katlm: 07.10.2007
ye No: 598

TDK markal bo kasetler en kalitelisiydi, birtakm alengirli teknik zellikleri vard.

+Quote Post
Fosforlu
mesaj 05.06.2009, 10:19:51
leti #7

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 437
Katlm: 25.05.2009
Nereden: yeilam
ye No: 5,042

Bende herkes gibi listemi hazrlayp kark kasetler doldurttum zamannda.ancak listeme her zaman yedek paralarda yazdm ki kt bir srpriz ile karlap eleman kafasna gre paralar doldurmasn diye.bazen yazlan paralar bulunamad zaman byle durumlar ile karlalyor ve canm kaset'e yazk oluyordu.ayrca kaseti hep kendim vermiimdir.KROM ve 90'lk TDK olurdu muhakkak.

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
alpino
mesaj 05.06.2009, 11:09:49
leti #8

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Aslinda bu karisik kaset hazirlamanin zirve yaptigi donem 90lar bana gore. Gelisen teknoloji ile birlikte karisik kaset, album kopyalari en hizli donemini yasadi tum 90lar boyunca.

Ama elbette 80lerde cok yaygin olmasada evlere alinan kayitli kaset calarlar ile unutulmaz kasetlerde edinmis olduk. Mesela ben bu kaset olaylarinda en yakin cevremden ablami bu konuda tek gecerdim. Her sene Erovizyon, San Remo yarismalarini canli olarak kasete kaydederdi. Ozellikle erovizyonu kasetlere kaydetme yontemi ilgincti. Televizyonun onune teybi koyar, basar kayit dugmesine bizleride sustururdu, sesler karismasin diye biggrin.gif Tabii zaman icinde gecirdigi muzik evrimi benide alttan alttan muzik cesitlerine karsi egitmisti, bu da ayri konu.

Babamin da karisik kasetler doldurtmasi bir alemdi. Kaset yaptirir, sonra hadi bakalim atlayin arabaya dolasmaya cikiyoruz derdi. Arabaya binince, bakin yeni kaset doldurdum diye yol boyunca kaseti dinler dururduk diyecegim ama laugh.gif diyemiyorum. Cunku babam, begendigi tek bir sarki icin kaset doldurturdu. Mesela Falco'un Jeanny'si icin doldurdugu bir kaset vardir hala aklimda. Tum yol boyunca tek sarkiyi basa sarip sarip saatlerce dinlemistik. Tabii arkada ben isyan icinde " bu kasetin devaminda ne vaaaar" diye delirsemde o gunu Jeanny ile tamamlamistik happy.gif

90li yillarda ise benim kopya kasetler donemim baslamisti. Istanbul'da yasayanlar bilir. Eger Rock muzik ise zevkiniz, Bakirkoy Meydan'da Hakan abi, eger kaliteli plak kayitlari isterseniz Beyazit Sahaflar Carsisinin ic taraf girisinde cinar agacinin karsisinda veya altinda tezgah acan abi ve tabii ki muhtesem Kadikoy Akmar pasaji. En bulunmayacak kasetler, albumler hep oradan cikardi. Eh, Zihni Muzik o donemden baslayan bir zenginligin ilk adimlarini atti kaset doldurma yontemi ile.

90larin ilk yarisinda cift kaset calarli teyp alinmasi ile evde kaset doldurmalarimda artmisti. Hatta isi ticarete dokup kasetleri coook ufak bir ucret tongue.gif karsiligi cogaltmalarim ve akabinde deneysel kayitlarim baslamisti. Ozellikle Samantha Fox'un Touch Me'si uzerinde yaptigim essiz mix arkadas cevremde epey begenilmisti laugh.gif

Bos kaset konusunda da sizlere katiliyorum ve en kaliteli olarak ( zaten pahali idi ) Chrom ( daha sonra Chromium II diye bir cesidi de cikti ) TDK tercihim idi. Sanirim bu kasetlerde ses seridi simdilerde looseless ( kayipsiz ) denen birebir kayita esdegerde idi. Ayrica kayit esnasinda pause veya stop yaptiginizda o istenmeyen "klik!" yada "trak!" seslerini hic kaydetmezdi.

Simdilerde devir degisti, aradiklarimizi bir kac dakika icinde internetten buluyoruz. Karisik kasetlerin yerini ise karisik mp3 cd/dvd'leri aldi. Yani sekil ve yontem degissede mantik degismedi. Yasasin kopya ( korsan ) !!! tongue.gif

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
raymond
mesaj 05.06.2009, 12:18:35
leti #9

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

zellikle 80'lerin ikinci yarsnda oka bavurduumuz bir yntem idi...
Bana gre, bir sanatnn, grubun vs. hazrlam olduu albmn genellikle 1-2 paras poplerletii ve beenildii iin, kark kasetler, hem birka gzel para iin btn bir kasete para ver(e)meme eklinde tezahr eden ekonomik skntlar ve hem de ska kaset deitirmek suretiyle mzik dinleme atmosferini, ritmini bozmayarak, sevilen pekok paray bir "sanatlar geidi" havasnda arka arkaya dinleyebilmenin verecei keyifle izah edilebilecek bir kltrn, anlayn rnleriydiler...
yle 20-25 yl gerilere gittiimde hatrladklarma gelince:
1- ncelikle o gnn ya da gncel olmad halde zihinlerde hep taptaze kalabilen, ok sevilen paralarn bir listesi yaplr
2- Sonra bu listeyle kasetiye gidilir
3- Kaseti listeye bakarak bu iin 46-60 ya da 90'lk bir kasete olup olmayaca hakknda grn bildirerek, bu kaseti kendisinin satmas ya da bizim getirmemiz durumlarnda kacak maliyeti hesaplar ve deklare eder (tabi ounlukla bo kasetin kendilerinden olmasn tercih ederlerdi)
4- En bata deindiim sebeplerden tr, ortaya kan maliyet her ne olursa olsun avantajl olurdu
5- Sonra heyecanla kasetin teslimi iin verilen tarih beklenirdi (ki bu iler, younlua gre ayn gn ya da en fazla 1-2 gn iinde hallolurdu)
6- Sizlerin de ifade ettiiniz gibi, listenizden eer elde edilememi para varsa, iradeniz dnda oraya baka baka eklemeler yaplm olmas kanlmazd
Kark kasetlerin belirgin bir zellii de sevilen farkl tarzlarda eserlerin ayn kaset ierisinde birarada bulunabilmesiydi... Ben 90'lardan itibaren (sanrm epeyce erken bir vakitte) bu kasetlerden hazrlatmay braktm, zaten hazrlattklarmn bir ksm da ailem, akrabalarm, tandklarm iindi... Fakat u da gzlerimden kamad: 1990'larn byk bir blmnde bu i yle bir yaygnlamt ki, ailemin yaamakta olduu kk Ege ilesinde bile hatr saylr miktarda esnaf, mevcut ilerini deitirerek ya da revize ederek 3-5 metrekarelik dkknlarda bu ilerle uramaya baladlar... Bu kck iyerlerinin yllarca alt gznne alnrsa demek ki kark kasetler epeyce bir sre poplaritesini yitirmemi ve kazandrm olmal...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
creed
mesaj 06.06.2009, 10:04:59
leti #10

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 243
Katlm: 23.01.2008
Nereden: ortadnya
ye No: 2,090

Tamam benim mory kante'nin yeke yeke sini dinlemek iin kasetiye gittiim ve kark ama en popler arks az nce bahsettiim yeke yeke arksndan oluan bir kark kaset hikayem var ve bu kaseti yle ballandrarak aile erafna anlattm ki babannemde dayanamayp kark bir ilahi kaseti istediini syledi. Sonrasn kasetiden rendiim tekniklerle her igzar gibi 'kendim hazrlarm ben bunu ya' i sesisinin fileklemesiyle ift kaset alar teybimizde kendim yaptm.Ama serde 'yaramaz denis' olma hevesiyle kadncaza yaptm her iki arkdan biri o zamanlar zevkle dinlediim havy metal arklaryd. Tabi babannem 'cennetin rmaklarndan' sonra manowar dan
'kings of metal' i dinlediini anlamad. Tek yorumu 'ilahilerin bazsda anlalmaz km evladmd'...
Seni seviyorum Babanne...

buda yeke yeke yi dinlemek isteyen olursa diye;

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Geni zamanlarda...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Kaset Trnaklarn Bantlama
6 alphaville 2,460 21.02.2011 - 17:24:41
G?n: ntetik73

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 12:34:50
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net