IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ağaçlar Ayakta Ölür
alibaba
mesaj 29.09.2007, 00:28:08
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Basrollerde Hulusi KENTMEN, Yildiz KENTER, Izzet GÜNAY
Siyah beyaz televizyonda izledigim, izledigim günden beri unutamadigim bir filim. ayni adli tiyatro oyununun sinema uyarlaması.

Dede ve nine evden ayrilmis torunlarini özler. dede ninenin hasretini azaltmak için sanki torunu yaziyormus gibi mektuplar atar nineye. kadincagiz da bu mektuplari okuyarak teselli olur. ilerleyen sahnelerde elektrik sayaçlarini okuma bahanesiyle gelen aslinda hirsizlik için ön kesif yapan genç dedenin dikkatini çeker. ona torunun yerine geçmesi karsiliginda para teklif eder. isler karisir.
bu filimde beni etkileyen sey; insanlarin inanmak istedikleri seylerle gerçekler arasinda seçim yapmalari gerektiğinde ortaya koyduklari tavirdir.
bu filmi izleyenlerden devami için katki bekliyorum.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
okseybilenkiz
mesaj 06.01.2008, 22:53:48
İleti #2

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

aslinda yasli kadin herseyin farkindaydi diye hatirliyorum.yani inanmis gibi gözükmüstü-belki ilk bastada inanmisti -ama sona dogru aslinda gerçegi fark ettigini görmüstük.mutlu bir sonu vardi .esas torun kötü biri idi ve ölmüstü saniyorum izzet güney'in canlandirdigi genç ise aslinda hirsiz bile olsa iyi biri idi.çok güzel duygusal bir filmdi.

--------------------

+Quote Post
mavi
mesaj 03.06.2008, 15:53:33
İleti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Izmir
Üye No: 673
Ruh Halim:

Bu filmin yıllar sonra televizyon için uyarlanmış versiyonunu izlemiştim Eşref Kolçak dede rolündeydi sahte torun ise Emre Altuğ idi.ama ilk çevrimini izlemyi çok isterdim.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
emresiyahoglu
mesaj 11.11.2009, 19:28:29
İleti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
Nereden: Istanbul
Üye No: 1,586
Ruh Halim:

Kanal 7 Cumartesi sineması nda yayınlardı eskiden ara sıra.Konusundan ziyade müzikleri de çok güzeldi...

+Quote Post
Fosforlu
mesaj 08.01.2010, 21:22:47
İleti #5

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: yeilam
Üye No: 5,042

Film postacının köşke gelip getirdiği telgraf ile başlar''.... uçağı ile geliyorum perşembe oradayım Orhan.'' çok sevinir bu habere büyükanne evdeki emektara postacıya bahşis vermesini söyler.sonsuz bir sevinç kaplar büyükannenin içini.sonrasında ise büyükbaba Asım bey (Hulisi Kentmen) ile geçmişin muhasebesini yaparlar.oğlumuz ölünce koca aileden kala kala üç kişi kalmıştık,tesellimiz torunumuzdu.ama sen zalimce davranıyordun, onu hiç hoş tutmuyordun.bu bölümden sonrasında ise o anlar görüntülü olarak verilmiş seyirciye.torun Orhan büyükbabasının cüzdanından para çalarken yakalanışı ve büyükbabanın onu tokatlayıp evden kovuşu Orhan'ın giderken söylediği ''bir gün pişman olacaksın'' cevabı görüntülü olarak verilmiş izleyiciye.burada izleyici büyükbaba Asım için filmin kötü karakteri heralde diye sanıya düşmesi normal sayılabilir bir durumdu.

Orhan'ın amerikadan dönecek oluşu büyükbaba Asım bey için sıkıntılı bir hal almıştı.çünkü meyhanenin devamlı müdavimi olan üç arkadaşı (faik coşkun,selahattin içsel ve ?) ona torununun ağzından mektuplar yazmasını salık vermişlerdi.büyükbaba arkadaşlarının bu önerisine uyup yıllarca torununun ağzından mektuplar yazmıştı büyükanneye.büyükanne Orhan'ın gidişi ile ağır bir kriz geçirmiştir. kalp hastasıydı ve üzülmemesi gerekiyordu.Asım bey hayırlı bir torunun yazabileceği her güzel sözü yazmıştı mektuplarında.üstelik birde evlendiğini ve çok iyi bir eşi olduğunu yazmıştı.büyükanne ise 15 yıl boyunca onların hayalini kurarak ayakta kalmıştı.Asım bey şimdi kara kara düşünmektedir ama bir yandan ise büyükannenin sağlıklı ve hayat dolu bir kadın oluşunada çok seviniyordu.

Sahne değişir:

Büyükbaba günlük gazeteleri okumaktadır,bir haber büyükbabayı sarsar '' uçak kazası,Amerikadan kalkan .... uçak atlantik okyanusu üzerinde düştü.kurtulan yok.uçak yarın şehrimizde olacaktı''

Büyükbaba çaresizce yine meyhanenin yolunu tutar.burada arkadaşlarına durumu anlatır.arkadaşlarından Faik Coşkun akıl verir -''Asımcığım bişey yapsak,bir delikanlı bulsak senin torunun yerine geçebilecek.'' Büyükbaba üzüntülü bir şekilde kalkar masadan, yürüyerek tabanı ahşap olan salacak iskelesine girer.iskelenin ucunda denize atlayıp intihar etmek isteyen Semra'yı (Semra Sar) görür ve onu engeller.Semra başlar anlatmaya -''bi yerde çalışıp hasta anneme bakıyordum,patronum iğrenç bir teklifte bulundu,ona hayır dedim işten kovdu.ne yapacağımı bilmiyordum çalışıp anneme ilaç almam lazımdı.bi yerde iş bulmuştum avansda vermişlerdi ilaç almıştım anneme fakat annemi kaybettim,annem benim yüzünden öldü,patronuma evet deseydim o yaşıyor olacaktı,bütün suç benim.''
Asım bey -''Herbaşı sıkışan evet derse sonu gelirmi bunun'' mesela ben deyip başlar olanları anlatmaya.-arkadaşlarım genç bir delikanlı bulup onu torununun yerine geçir dediler.nerde bulunur ki böyle ısmarlama torun.sadece torun değil birde mektuplarda evlendirdim onu ben; birde gelin lazım bana,şöyle esmer narin,siyah gözleri olan der ve gelini buldum der.Semra olmaz der. gerçi size bir hayat borçluyum ben ama yapamam bunu.Büyükbaba ''bana bir hayat borçluysan senden fazlasını istemiyorum sadece birkaç gününü bana ver yeter'' der ve Semra'yı ikna eder.şimdi birde torun Orhan lazım onu bulmalı.

Sahne değişir:

Köşkteyiz:idareden gelen genç (izzet) -''Elekrik idaresinden geliyorum,yandaki inşaat'a fazla elekrik gerekiyormuş,tesisatınıza bakmam gerekiyor kablolar gelen fazla elektriği kaldırırmı diye kontrol etmem gerekiyor'' deyip köşke girer.(idareden geliyorum demesi işin tezgahıdır,aslında köşkü soymak isteyen soygunculardan biridir,köşk'e keşif yapmaya gelmiştir.)Büyükbaba-'' oğlum kaç lira kazanıyorsun ayda?izzet-'' 350 lira beybaba''-yetişiyormu?-nerde beybaba,bazen bir cıgarayı ikiye bölüp içtiğimiz oluyor.-Büyükbaba-açıktan 2 bin lira kazanmak istermisin? izzet-kim istemez beybaba.Büyükbaba-öyleyse torunum olurmusun? diye sorar.izzet anlamadım der.Büyükbaba gel anlatayım deyip herşeyi anlatır.konakla ve Orhan'ın çocukluğu ile ilgili sevdiği şeyler hakkında tüm bilgileri verir.Orhan'ın kabak tatlısını pekmezli olarak sevdiğini falan tembihler.pekmezli kabak tatlısıda çok ilginç.

Sahne değişir:

izzet ortaklarının bulunduğu eve gelir;ortakların Danyal Topatan,Haydar Karaer ve Mehmet Ali Akpınar olduğunu görürüz.ortaklarına anlatır köşkü-değerli gümüşler,mücevherler var köşkte.çok kolay olacak bu iş deyip büyükbaba'dan aldığı avansı ortaklarına paylaştırır..fakat sonraki sahnelerde köşkü soymaktan vazgeçecektir ve ortaklarından güzel bir sopa yiyecektir.
Köşkte izzet ve semra durumu iyi idare ederler.Semra gelin Ayşe olmuştur ve çok başarılıdır.izzet ise Orhan kimliği ile fazla bozuntuya vermez. ara sıra argo ağzı ile konuştuğunda büyükanne biraz şüphelenir ancak Orhan herseferinde sevimliliği ile durumu kurtarır.

Köşkte herkes hayatından mutludur.en çok büyükanne elbette.Orhan ile sık sık çocukluğu üzerine konuşur,şöyle yapardın,bunu yapmayı çok severdin deyip anılarını canlandırır o günlere gider.ayrıca büyükanne köşkü onlara vermek ister.Orhan şaşırır nasıl olur der.büyükanne-''bir evin ömrü böyle uzar,sende bir gün çocuklarına bırakırsın'' der.Orhan ve Ayşe bu evcilik oyununu çok iyi oynarlar.yalnız olduklarında sık sık münakaşa etselerde filmin sonunda bu münakaşa yerini Aşk'a bırakacaktır.

Ve bir gün gerçek torun Orhan (Fikret Uçak) ortaya çıkar,ölmemiştir.meğerse o uçağa binmemiş.köşke girer büyükbaba ile karşılaşıp^-''Dünyanın polisi peşimde bana 10 bin lira vereceksin yoksa karışmam'' deyip büyükbaba'yı tehdit eder.Asım bey -''bu kadar param yok nereden bulurum'' der.Orhan-''köşk var köşkü sat.sana iki gün müddet'' deyip köşkten ayrılır.büyükbaba durumu izzet'e anlatır.ikinci kez geldiğinde ise bu kez onu büyükanne kovacaktır köşkten.ve köşkten çıktığında ise polisler yakalayacaktır.

Artık büyükanne herşeyi anlamıştır.daha önce anlamıştım zaten deyip seyirciyide aydınlatmış olur.yinede izzet ve Ayşe'ye gerçeği bildiğini belli etmez.çünkü benimsemiştir bu çocukları.ona hayat ve yaşama sevincini aşılamıştı bu çocuklar.izzet büyükannneye amerika'ya dönmesi gerektiğini söyler.artık ayrılık vakti gelmiştir büyükanne çok üzülür bu duruma,çünkü gerçek Orhan'ın bile ortaya çıkması bu çocuklara karşı olan sevgisini değiştirmemişti.izzet -''olsun be büyükanne amerika nereki;bir buçuk günde geliyor insan,nereden nereye diyorsun.''büyüknne-'bana yazın oradan diyor ve bir şerbet tarifi veriyor-''kaynar su ve alkol.aynı ölçüde olacak.uçağınız kaçta kalkıyor? bir bardak nar suyu.oraları görmek isterdim.iki yumurta akı,iyice çalkalanacak.sizi bekleyeceğim.iki bardak toz şeker.Tamamdır.''Semra ve izzet babaannenin gerçeği öğrendiğinden habersiz olarak köşkten çıkarlar.Büyükanne yere düşmemek için zor tutar kendini.büyükbabaya dönüp-''Ayakta durabildim,içten ölmüş ama ayakta bir ağaç gibi.''

Son sahne:

Semra salacak iskelesinde izzet ile vedalaşır.izzet kendi yoluna doğru gitmek üzere salacak iskelesinden ayrılmak üzeredir.Semra arkasından izzet diye bağırır.izzet arkasını dönüp Semra'ya bakar.birbirlerine doğru koşup sarılırlar.

Notlar:film ispanyol yazar Alejandro Casona'nın 1949 yılında yazdığı los rboles mueren de pie adlı eserinden sinemaya uyarlanmış ve yönetmenliğini Memduh Ün yapmıştı.Tiyatroda ise ilk kez 1962 yılında Devlet Tiyatrolarında sahnelenmiş.
Büyükanne Yıldız Kenter 1928 Torun zzet Günay ise 1934 doğumlu yani aralarındaki yaş farkı sadece 6.ama Yıldız Kenter usta oyunculuğu ile bu işin üstesinden gelmiş.ayrıca zzet Günay'a 1964 yılı altın portakal en iyi erkek oyuncu ödülünüde kazandırmıştır.
Ne gerek vardı bilmem ama bu filmi birde cıne5 için 2000 yılında tekrarını çevirdiler.olpan lhan,Eşref Kolçak,Emre Altuğ ve Sevinç Erbulak'lı bir kadrosu vardı.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
sahaf
mesaj 02.02.2010, 17:14:32
İleti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

öyle bir filmdirki bu film,duygusal bir insan iseniz izlediğinizde darmadağın olursunuz.ara ara izzet günay'ın sevimliliği kurtarır sizi.Hele o büyükannenin dramatik sahnelerinde ortaya çıkan o müzik neydi öyle,bu kadarmı güzel gider filme.
Büyükbaba Asım bey'in takıldığı meyhanedeki üç kankisinden biri hatırlanamamış o oyuncu Recep en'dir.Faik Coşkun,Selahattin çsel ve Recep en gibi oyuncuları 1950 li ve 1960 lı yılların Türk Sinemasında yan rollerde görürdük.
Ayrıca filmin çekildiği köşkü bir çok siyah beyaz filmde görmüşüzdür.o yıllarda bir çok filme ev sahipliği yapan bu köşk salacaktaki ürüksulu Ahmet Paşa köşküdür.film sonundaki salacak iskelesindeki kavuşma sahnesi çok güzel.Semra,yada Ayşe diyelim, Asım bey ile karşılaşmadan evvel hayatına son vermek istediği salacak iskelesinde izzet'e sarılıp bu sefer yeni bir hayata başlayacaktı.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
portakal
mesaj 18.03.2010, 21:46:18
İleti #7

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Thundera
Üye No: 774
Ruh Halim:

zzet Günay'ın aldığı "en iyi erkek oyuncu" ödülü ve Yıldız Kenter'in aldığı "en iyi yardımcı kadın oyuncu" ödülleri aynı zamanda 1.si düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nin de ilk ödüllerindendir..

--------------------
orda kal!

+Quote Post
Adore
mesaj 15.08.2011, 21:25:59
İleti #8

Grup Simge

Üye No: 54,831
Ruh Halim:

QUOTE(çokseybilenkiz @ 06.01.2008, 22:53:48) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
izzet güney'in canlandirdigi genç ise aslinda hirsiz bile olsa iyi biri idi.çok güzel duygusal bir filmdi.

Avare filmiyle birlikte iyi hırsız kavramını benimsedik mi ne?

Yoksa gerçekten de hırsızın iyisi kötüsü olabilir mi?

Normal nakarata göre "yi polis, kötü hırsız" vardır..

Bence iyi hırsız karnını doyuracak kadar 1 ekmek çalan, onun da yarısını arkadaşı ve kedisiyle paylaşandır smile.gif

Duygulara dokunan filmlerden birini çekmek ve o filmde oynamak da bir nevi duygu hırsızlığı olabilir mi acaba?

Olursa olsun diyeceğim..

ikayetim yok.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
80kua
mesaj 23.04.2016, 22:43:38
İleti #9

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 139,368

lk filmde kızı Semra Sar ikinci reprodiksiyon da ise sevinç erbulak oynamıştı ...

+Quote Post
sahaf
mesaj 05.02.2019, 13:00:01
İleti #10

Grup Simge

Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Filmin efsane müziğini geçtiğimiz aylarda Murat elenligil aracılığı ile bulduk. o da bir arkadaşı ile adeta dedektif gibi iz sürerek bulmuştu bu naif müziği. Net üzerinde ilk defa anılarım net farkıyla wink.gif

Filmin jenerik ve bitişi dahil olmak üzere bir çok sahnede müthiş uyumu ile hatırlanır.

Frank Chacksfield - Fair Maid of Perth rolleyes.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 23.08.2019 - 15:37:57
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net