IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Baba ile Vezir Oğlu
PROTOSS
mesaj 04.11.2009, 02:56:53
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Herkes bu hikayeyi bilir ama yine de alıntı şeklinde ekleyeyim dedim. Bildik hikayedir.
- Geçmiş zaman, hiç geçinemeyen bir baba ve oğlu varmış. Baba , oğlunu "sen adam olamazsın" diyerek devamlı ikaz edermiş. Gel zaman git zaman oğlan, ülkenin veziri olmuş. Genç vezir, adamlarına babasını yanına getirmeleri için emir vermiş. Yaşlı baba , yaka paça vezir oğlunun huzuruna çıkarılmış. Kendisi ile gurur duyan vezir, "bak baba gördün mü beğenmediğin oğlun vezir oldu" demiş. Baba oğluna şöyle bir bakmış ve demiş ki ; "oğlum, ben sana vezir olamazsın demedim, adam olamazsın dedim, Adam olsaydın babanı böyle ayağına getirmezdin"

lk okuduğumda vay be demiştim bu hikaye için aferin babaya ne de güzel cevap vermiş. Ama yıllar geçtikçe insan sorgulamaya başlıyor babanın hiç mi suçu yok diye.
Baba babalık görevini layıkıyla yerine getiriyor mu ki oğlundan hürmet beklesin. Aslında durum al birini vur ötekine durumu. Tamam vezir oğul yanlış yapmış o konuda şüphe yok ama böylesine bir insanı yıllar sonra intikam almaya iten sebepler nelerdir ? Tamam adam olmak önemlidir (Adam olmak nedir ne değildir o da tartışılır ya neyse) ama baba adam olmuşmudur ki adam olmayı öğretmeye kalkıyor oğluna. Adam olsaydı oğluna bu şekilde sürekli aşağılayarak sen adam olmaz mısın mı derdi. Bir babanın babalığı bu mudur yoksa herşeye rağmen o benim oğlumdur taş basarım yüreğime kötü söz söylemem midir doğrusu. Oğluna cesaret aşılayacağına aşağılamak babalık değildir. Herkes sevilmek, takdir edilmek ister. Hepimizin aslında genel olarak isteği budur. Önce karnımızı doyurmak, güvenliğimizi sağlamak ve güvenli bir yerde olmak isteriz. Bu en temel ihtiyaçlarımızdır. Sonra üreme ve toplum tarafından takdir edilme ihtiyacı gelir. Oğulun yaptığı ise budur, çalışmış ve ülkedeki en önemli mevkilerden birine yükselmiştir, tabi ki herşey değildir ama takdir edilme duygusuyla bu mevkiye geldiği açıktır. Aslında oğlunu vezir yapan babadır ama ters güdüleme ile yapmıştır bunu. Ceremesini de çekmiştir. Vezir oğluyla gurur duyamayacak duruma düşmesi babanın utancıdır bana göre.
ok mu ağır yazdım ne smile.gif Her anlatılanı şüphe ile karşılamak en doğrusu kanımca. Ya da hayat boyu her an için bir belirsizlik denizinde yüzmek ve bunun farkında olmak belki de en uygunu.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
el_maquinista
mesaj 04.11.2009, 13:04:44
İleti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: istanbul
Üye No: 2,630

Sevgili mavimars hikayeyi çok güzel yorumlamışsın gerçekten. ok bilindik bir hikayedir bizim toplumumuzda bu hikaye ve vefasız çocuklar için kullanılır. Ben babanın suçluluğu hakkındaki görüşlerine katılmakla birlikte maalesef babanın haklı olduğunu görüyorum, çünkü bir çocuğun, evladın hayatındaki tüm başarılara,zirvelere rağmen kendiyle gurur duyarak bir şekilde kendisini büyüten insanı zorla ayağına getirtmesi hakikaten adam olamadığını gösteriyor. smile.gif

Açıkçası tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan gibi karışık bir durum söz konusu. Baba oğlunu cesaretlendirip hatalarını düzeltmeye çalışmalıydı elbette. Belki o zaman böyle olmazdı ama sonuçta kötülüğe iyilikle cevap verebilmekse adam olmak bence babasının dediği gibi hala adam olamamış. smile.gif

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...

+Quote Post
barayef
mesaj 04.11.2009, 22:45:29
İleti #3

Grup Simge

Grup: Üye
Üye No: 3,023

Bu hikaye hakkında Mavimars'a yakın düşüncelere sahibim. Bence hikayede anlatılmak istenen yüksek mevkiye gelsen de insan olarak çiğ kalmış olabilirsin teması. Buna itirazım olmaz. Yani bu lafı söyleyen baba değil de eski bir arkadaş ya da eski sevgili de olabilirdi. Ancak hikaye toplum içinde daha çok küçüklerin büyüklere koşulsuz saygısını ve itaatini körüklemek için kullanılıyor. Yanlış olan bu. nsan, birilerini memnun etmek ya da onaylarını almak için hayatını, hislerini ve isteklerini ne pahasına olursa olsun değiştirmemelidir. Anneniz ya da babanız bile olsalar.

Bu arada günümüz Türkiye'sinde pek bir popüler olan "Adam gibi adam" ve benzeri laflar aslında pek bir anlam ifade etmeyen palavradan kırsal ünlemlerden başka bir şey değildir bana göre. Böyle boş lafları kullanan insanları yakınımda tutmamayı tercih ederim doğrusu.

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 05.11.2009, 11:16:27
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 1,854

Yıllar önceydi,ben henüz biyigi yeni bitmis bir delikanli idim..Cetin Altan yanilmiyorsam Aksam Gazetesindeki kösesinde benzer bir yorum yapmisti ve cok begenmistim..Dogru bir noktaya deginmissiniz..

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Babalar Günü...
9 oldkid 2,723 18.06.2018 - 09:56:57
Gn: GaLaCTiCa
No New Posts Babam En İyisini Bilir
3 lifelines 2,787 06.02.2015 - 21:24:57
Gn: kltrmantar
No New Posts Babaanne - Anneanne ile Aynı Odada Uyumak
5 alikusu 2,749 23.08.2013 - 16:30:32
Gn: Candy
No New Posts Baba Bizi Eversene
Bar Mano
10 sister 3,970 31.08.2012 - 09:24:33
Gn: sahaf
No New Posts Baba Beni de Maça Götürsene
2 lifelines 2,058 26.02.2012 - 23:18:40
Gn: le_ali

RSS Basit Görünüm Tarih : 20.08.2019 - 18:08:23
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net