IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Grimm Masalları
karakedi
mesaj 18.06.2007, 14:28:09
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Grimm kardeslerin yazdiklari masallar da ok nldr ama masallarin kendileri yaraticilarinin nne gemis. Grimm masallarina rnek vermek gerekirse; pamuk prenses ve yedi cceler, yz yil uyuyan prenses, Klkedisi, Kirmizi baslikli kiz, izmeli kedi, Bremen mizikacilari..

Bu masallarin Walt Disney animasyonlari da ok gzeldir.. Bir de Srek'teki izmeli kedinin masum bakisi nasil da sirin di mi..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
hale
mesaj 18.06.2007, 14:58:44
leti #2

Grup Simge

leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

oduncunun ocuklari (Hansel ile Gretel) de Grimmn masali miydi, yoksa Andersen'in mi?

O ikolata (yoksa pasta miydi) evin hayaliyle ka yil yasadim ben yaaaaaaaaa

+Quote Post
karakedi
mesaj 18.06.2007, 15:31:53
leti #3

Grup Simge

leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Eveett bu da bir Grimm masali.. Nasil da hayal ederdim o pasta evi. bir kismi pasta, bir kismi ikolata bir kismi seker.. gnam gnammm.. agzimin suyu akti yaw..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
hale
mesaj 26.06.2007, 13:09:26
leti #4

Grup Simge

leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

Fareli Kyn Kavalcisi

Kye kitlik getiren fareleri aldigi kaval esliginde pesine takip, kylleri kurtaran kahraman kavalci smile.gif ) Aslinda fltt aldigi ama neyse smile.gif Sonra ky muhtari sz verdigi parayi vermeyince kizan kavalci, bu kez sihirli kavaliyla kyn tm ocuklarini pesine takip gidiyordu.

Almanya'nin Hameln sehrinde bir de heykeli var bu kavalci ile farelerin..

+Quote Post
ari maya
mesaj 16.08.2007, 12:58:17
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 176
Katlm: 24.07.2007
ye No: 308

Bir varmis, bir yokmus, evvel zaman iinde, kalbur zaman iinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin besigini tingir mingir sallarken; lkenin birinde bir ky varmis. Halki mutluluk iinde yasarmis. Gnlerden bir gn kyn btn evlerine fareler dolmus. Binlerce fare kyn sokaklarinda, evlerde dolasiyorlarmis. Yatak odasina gitseler, mutfaga girseler farelerden geilmiyormus. Ne bulurlarsa yiyorlarmis. Halk ne yapacagini sasirip kalmis. Ky muhtarindan bu ise bir are bulmasini istemisler. Muhtarin da elinden bir sey gelmiyormus. Bylece kyn adina fareli ky denmis. Fareli kyn ocuklari da, bu pis yaratiklarda bikmislar.

Bir gn fareli kye bir algici gelmis. Muhtara: "Eger bana bir kese altin verirseniz, ky farelerden temizlerim." demis. Btn ky halki bu habere sevinmisler. Aralarinda hemen algicinin istedigi bir kese altini toparlamislar ve muhtara teslim etmisler. Halkin tek istedigi bu farelerden kurtulmakmis.

algici isteginin kabul edildigini grenince baslamis kavalini almaya. Kavaldan yle tatli, yle gzel sesler ikiyormus ki, fareler saklandiklari yerlerden akin akin ikarak algicinin yanina geliyorlarmis. Kisa bir srede algicinin etrafi binlerce fare ile dolmus. Kydeki btn farelerin algicinin etrafinda toplandigi sirada algici yrmeye baslamis. Kye gelirken grdg dereye dogru yrmsler. algici nde kavalini flyor, fareler pesinden geliyormus. algici dere kenarina gelince suyun iine yrms. Derede o kadar ok su varmis ki ama algici karsi kiyiya gemis. Farelerde pesinden gelmek isteyince dereye dsen fare suda bogulup lms. Btn fareler lnceye kadar algici kavalini ttrmeye devam etmis. algici btn farelerin ldgn grnce dl olan bir kese altini almak iin hemen kye geri dnms.

Fareleri yok eden basarisindan sevin duydugu iin, emin adimlarla yryormus. Sonunda kye varinca: "Bir kese altinimi alirim. Bu altinlarla sehre gider, isimi kurarim. Bende zengin insanlar arasina katilir ve rahat yasamaya baslarim" diye dsnms. Bu dsncelerle muhtarin yanina varan algici muhtardan dln istemis. Muhtar oyun bozanlik yapmis. "Nasil olsa farelerden kurtulduk, bir kese altini vermesem olur" diye dsnms. algiciya esitli nedenler gstererek altinlarini vermemis.

algici kandirildigini anlayinca: "Ben size bir oyun oynayayim da grn" demis. Baslamis kavalini almaya. Kavalin sesini duyan btn ouklar algicinin yanina kosmus. algicida hem kavalini flyor, hemde yrmeye baslamis. Kyn btn ocuklarida kavalcinin pesinden gitmisler. Kyde hi ocuk kalmamis. Analar babalar kara kara dsnmeye baslamislar.

Kyller muhtara gidip: "Ne yapacagiz, ne edecegiz. Sen algicinin hakki olan bir kese altini vermeliydin. Bak simdi ocuklarimizi aldi gtrd" demisler.
Kavalci kizgin kizgin, pesinde ocuklarla birlikte ormana varmislar. Ormanda bir agacin altinda dinlenirken aklina tekrar muhtara gitmek altinlarini bir daha istemek gelmis. O sirada telasla yerinden kalkinca kavalini almayi unutmus. Sihirli kavali bulan bir ocuk, arkadaslarinin yanina gelmesi iin baslamis almaya. Kavalin sesini duyan ocuklar hemen ormanda toplanmislar. Hemen kye, annelerinin babalarinin yanina dnmeyi dsnmsler. Kavali bulan ocuk kyn yolunu biliyormus. Kavali alan ouk nde digerleri arkasinda kye geri dnmsler. Anneleri, babalari ok sevinmisler. Senlikler dzenlemisler. Kirk gn kirk gece bayram etmisler.

Tabi bu sirada da kyller muhtari azarlamislar. algicinin hakkini vermesini sylemisler. Hakkini alan algicida hayallerini gereklestirmek iin kyden ayrilmis. Onlar ermis muradina, biz gidelim diger masallari okumaya.

--------------------
Bilmeden yeilliine dm bir damlaym ben tm dnyann kknde hereyin kayna sen..

+Quote Post
MisafirM_a_s_k_e_*
mesaj 19.08.2007, 01:53:13
leti #6

Misafir Yazar

Olumadim ama izgi filmini izlemistim.Grsellik oldugu iin aklimda da kalmis hani.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 18:37:47
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net