IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Grimm Masalları
karakedi
mesaj 18.06.2007, 14:28:09
İleti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

Grimm kardeslerin yazdiklari masallar da çok ünlüdür ama masallarin kendileri yaraticilarinin önüne geçmis. Grimm masallarina örnek vermek gerekirse; pamuk prenses ve yedi cüceler, yüz yil uyuyan prenses, Külkedisi, Kirmizi baslikli kiz, izmeli kedi, Bremen mizikacilari..

Bu masallarin Walt Disney animasyonlari da çok güzeldir.. Bir de Srek'teki çizmeli kedinin masum bakisi nasil da sirin di mi..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
hale
mesaj 18.06.2007, 14:58:44
İleti #2

Grup Simge

Nereden: Istanbul
Üye No: 101

oduncunun çocuklari (Hansel ile Gretel) de Grimmn masali miydi, yoksa Andersen'in mi?

O çikolata (yoksa pasta miydi) evin hayaliyle kaç yil yasadim ben yaaaaaaaaa

+Quote Post
karakedi
mesaj 18.06.2007, 15:31:53
İleti #3

Grup Simge

Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

Eveett bu da bir Grimm masali.. Nasil da hayal ederdim o pasta evi. bir kismi pasta, bir kismi çikolata bir kismi seker.. gnam gnammm.. agzimin suyu akti yaw..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
hale
mesaj 26.06.2007, 13:09:26
İleti #4

Grup Simge

Üye No: 101

Fareli Köyün Kavalcisi

Köye kitlik getiren fareleri çaldigi kaval esliginde pesine takip, köylüleri kurtaran kahraman kavalci smile.gif ) Aslinda flüttü çaldigi ama neyse smile.gif Sonra köy muhtari söz verdigi parayi vermeyince kizan kavalci, bu kez sihirli kavaliyla köyün tüm çocuklarini pesine takip gidiyordu.

Almanya'nin Hameln sehrinde bir de heykeli var bu kavalci ile farelerin..

+Quote Post
ari maya
mesaj 16.08.2007, 12:58:17
İleti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 308

Bir varmis, bir yokmus, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin besigini tingir mingir sallarken; ülkenin birinde bir köy varmis. Halki mutluluk içinde yasarmis. Günlerden bir gün köyün bütün evlerine fareler dolmus. Binlerce fare köyün sokaklarinda, evlerde dolasiyorlarmis. Yatak odasina gitseler, mutfaga girseler farelerden geçilmiyormus. Ne bulurlarsa yiyorlarmis. Halk ne yapacagini sasirip kalmis. Köy muhtarindan bu ise bir çare bulmasini istemisler. Muhtarin da elinden bir sey gelmiyormus. Böylece köyün adina fareli köy denmis. Fareli köyün çocuklari da, bu pis yaratiklarda bikmislar.

Bir gün fareli köye bir çalgici gelmis. Muhtara: "Eger bana bir kese altin verirseniz, köyü farelerden temizlerim." demis. Bütün köy halki bu habere sevinmisler. Aralarinda hemen çalgicinin istedigi bir kese altini toparlamislar ve muhtara teslim etmisler. Halkin tek istedigi bu farelerden kurtulmakmis.

algici isteginin kabul edildigini ögrenince baslamis kavalini çalmaya. Kavaldan öyle tatli, öyle güzel sesler çikiyormus ki, fareler saklandiklari yerlerden akin akin çikarak çalgicinin yanina geliyorlarmis. Kisa bir sürede çalgicinin etrafi binlerce fare ile dolmus. Köydeki bütün farelerin çalgicinin etrafinda toplandigi sirada çalgici yürümeye baslamis. Köye gelirken gördügü dereye dogru yürümüsler. algici önde kavalini üflüyor, fareler pesinden geliyormus. algici dere kenarina gelince suyun içine yürümüs. Derede o kadar çok su varmis ki ama çalgici karsi kiyiya geçmis. Farelerde pesinden gelmek isteyince dereye düsen fare suda bogulup ölmüs. Bütün fareler ölünceye kadar çalgici kavalini öttürmeye devam etmis. algici bütün farelerin öldügünü görünce ödülü olan bir kese altini almak için hemen köye geri dönmüs.

Fareleri yok eden basarisindan sevinç duydugu için, emin adimlarla yürüyormus. Sonunda köye varinca: "Bir kese altinimi alirim. Bu altinlarla sehre gider, isimi kurarim. Bende zengin insanlar arasina katilir ve rahat yasamaya baslarim" diye düsünmüs. Bu düsüncelerle muhtarin yanina varan çalgici muhtardan ödülünü istemis. Muhtar oyun bozanlik yapmis. "Nasil olsa farelerden kurtulduk, bir kese altini vermesem olur" diye düsünmüs. algiciya çesitli nedenler göstererek altinlarini vermemis.

algici kandirildigini anlayinca: "Ben size bir oyun oynayayim da görün" demis. Baslamis kavalini çalmaya. Kavalin sesini duyan bütün çoçuklar çalgicinin yanina kosmus. algicida hem kavalini üflüyor, hemde yürümeye baslamis. Köyün bütün çocuklarida kavalcinin pesinden gitmisler. Köyde hiç çocuk kalmamis. Analar babalar kara kara düsünmeye baslamislar.

Köylüler muhtara gidip: "Ne yapacagiz, ne edecegiz. Sen çalgicinin hakki olan bir kese altini vermeliydin. Bak simdi çocuklarimizi aldi götürdü" demisler.
Kavalci kizgin kizgin, pesinde çocuklarla birlikte ormana varmislar. Ormanda bir agacin altinda dinlenirken aklina tekrar muhtara gitmek altinlarini bir daha istemek gelmis. O sirada telasla yerinden kalkinca kavalini almayi unutmus. Sihirli kavali bulan bir çocuk, arkadaslarinin yanina gelmesi için baslamis çalmaya. Kavalin sesini duyan çocuklar hemen ormanda toplanmislar. Hemen köye, annelerinin babalarinin yanina dönmeyi düsünmüsler. Kavali bulan çocuk köyün yolunu biliyormus. Kavali çalan çoçuk önde digerleri arkasinda köye geri dönmüsler. Anneleri, babalari çok sevinmisler. Senlikler düzenlemisler. Kirk gün kirk gece bayram etmisler.

Tabi bu sirada da köylüler muhtari azarlamislar. algicinin hakkini vermesini söylemisler. Hakkini alan çalgicida hayallerini gerçeklestirmek için köyden ayrilmis. Onlar ermis muradina, biz gidelim diger masallari okumaya.

--------------------
Bilmeden yeilliine dm bir damlaym ben tm dnyann kknde hereyin kayna sen..

+Quote Post
MisafirM_a_s_k_e_*
mesaj 19.08.2007, 01:53:13
İleti #6

Misafir Yazar

Olumadim ama çizgi filmini izlemistim.Görsellik oldugu için aklimda da kalmis hani.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:42:38
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net