IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bir Trk Hikayesi-Yarim stanbul'u
sahaf
mesaj 26.08.2010, 21:18:11
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Posta Kutuma dt bugn enmeyen gzel bir hikaye okur

Gz gnei sar sar devriliyordu o ikindi zeri de uzaklardaki mor dalarn ardna. Elinde su testisi, kyn eme banda, sraya girmiti. Yedi yl nce be alt yandaki kzlar imdi varmlard on iki , on lerine. Dn davullar ayn gn birlikte dlen Hata'yla Zalha'nn nc ocuklar koup oynuyorlard.Derin bir i geirdi.

Bir ocuu olsayd bri. Olan deil, kz. O zaman olsayd imdiye yedi yanda. emeden su getirmese bile, evde aa mua el atar, ortal toplar, anasna can yolda olurdu. Ama stanbul gurbetinde yedi yldr eylenen eri, istemezdi kz evlat. Erkek olmalyd ocuu. Erkek olmal babas gibi bilekli, kocaman kocaman elli, ayakl, ka gz kudretten srmeli. On yana varmadan, ifte ubua el atmalyd. Yedi yldr stanbul gurbetinde eyleen byle isterdi olunu. Babasnn soyunu srdrmeli, ky ocuklaryla dere kysnda gle tutup, kendi akranlarn yere kabak gibi vurmalyd:
Gene derin bir i geirdi.

Yedi yl, yedi koca yldr stanbul dedikleri gzeli bol, seyran renkli stanbul'da ne bekliyor da gelmek bilmiyordu? Sakn orda gl yzl, bal dudakl, kara ka kara gzl bir gvercin gs topukluya... Alyas geldi birden. Dnmek istemiyordu bunu. O peneli, o tuttuunu koparan, o boylu poslu erkeinin bir stanbul kzna tutulup ondan dolay slasn unuttuunu rense ldrrd kendini. "Vallaha ldrrm!" dedi iinden sert sert. "Gnah, vebali varsa ona. Kaba sakal hoca tevatr gnah dediydi vaazda. Hele byle bir ey olsun...."

Yannda bir karalt. Kendine gelerek gzlerinin yaardna dikkat etti, sildi elinin tersiyle gzlerini.

Resullarin Emine anayd gelen:

- Ne o knal kekliim benim? dedi. kszm, yavrum. Ne alyon? Telland:
- Yoook, alamyorum nene...

Gn grm, umur srm kr kr nene inanmad:
- Alyon knal kekliim, srmelim alyon. Ben bilmem mi ne diye aladn? Vefaszn diktii fidanlar meyveye geldi. Onunla gurbete gidenler yedinci sefer dnyorlar slaya. O nerde? Hani?

"Knal keklik" gene derinden bir ekti. Gnein yar yarya derildii mor dalara bakt. Gzlerinden yuvarlananlara dur diyemiyordu gayri. Varsn aksnlard Nene'nin dedii gibi, ksze bu dnyada glmek yoktu. Keten yelekli, burma bykls stanbul gurbetinde belki de bembeyaz bir istanbul kzyla unutmutu slasn. Dili de varmyordu ama, unutmasa ne diye yedi yldr dnp gelmesin? Dnp gelmedi diyelim, insan iki satr bir eyler de mi yazamazd? lk gittii aylar nasl yazyordu? Demek unutmutu? Unutmutu demek ha? Hkrd. Gen, yal kadnlar, ellerinin knasyla iei burnunda kzlar toplandlar bana. Sormadlar hibir ey. Biliyorlard. Sorup da ne diye yreini bstbn kaldrsnlar? Biri:
- Sus bacm, dedi. Sus! Bir bakas:
- Gzlerinden dktne yazk!

Sadan soldan herkes bir ey sylyordu:
- El olu deil mi? En iyisinin kkne kibrit!
-Vallaha Amasyann barda, biri olmazsa biri daha bence..
- En dorusu bu ama....
- Dinlemiyor ki!
- Bu genlik, bu tzelik...
- Yedi yl, yedi yl anam. Dile kolay. nsan eksik eteini yedi yl slasnda unutur mu?

Skld, bunald. Alamyordu artk. Zaman zaman bu: Mdem erkei stanbul gurbetinde yedi yldr unutmutu onu, o da varsn istiday boansn bir gzel, varsnd bir bakasna. Elini sallasa ellisi, ban sallasa...

Duramad karlarn arasnda. Onnde bulup yitirdii, yirmisine vard halde bir trl geri dnemiyeni iinden bir sz bir geti. Testisini koydu emenin iplik gibi akan suyunun altna. Testi dola dursun, gittiyse keyfinden mi gitmiti. stanbul'a? Gz kr olasca yokluk. Dmanna avu atran yokluk yznden, birka para kazanp kz ikiletirmek, birka dnm tarla daha alp babadan kalan bir ka dnmne eklemek iin. O gece, o gece ite, nasl yatrmt koluna! Nasl okamt salarn, neler demiti? stanbul gurbetine gidecek, ok deil yaz orda geirip, gze, olmazsa ka koynunda desteyle para, dnecek. O zamana kadar bir de olu olmu olursa, eh gayri, keyfine son olmyacakt!.

Bandaki beyat rty enesinin altnda zp yeniden balad.
Yedi yl, yedi koca yl!
Kocasnn isteince bir olu olayd bri..

Testisinin dolup tamakta olduunun farkna bile varmad: Bir olu olsa o zamandan bu zamana, alt yanda m olurdu? Bsbyk, palazlanm delikanl. Akranlaryla dere kenarnda gle mi tutard? Babas gibi peneli olur da akranlarn yere kapak gibi mi vururdu? Ekimde tarlaya birlikte mi giderler, hasat vakti dveni birlikte mi srerlerdi? Babasnn kokusunu mu tard?
- Knal keklik kaldn gene. Bak testin doldu, tayor!

Kendine geldi. nsanolunun aklna at. Gzleri testisindeydi gya. Testisinde olduu halde, grememiti dolduunu.

ekti llenin altndan. Gld ac ac.

Tuttu evinin yolunu. Tuttu ya, imdi de aklndan kyn yallar, genleri kaynamaa balamt. Her kafadan bir ses:
- Deli anam deli bu!
- Doru bacm, deli..
- Beni yedi yldr slamda unutacak da..
- Ben de hl yolunu bekliyeceim onu ha?

Sonra kafa kafaya, fsl fsl bir konuma. Ah bu konuma, ah bu konumalar... Evden ieri girerken, Dursunlarn Hac'y htrlad elinde olmyarak. nce, kapkara kalar ykld sinirli sinirli. Testiyi brakt kapnn yanna, geti pencerenin nnde dayand duvara sa omzuyla. Odada kimse yoktu, tek banayd ya, deminki karlar, kzlar, orta yallarn hayalleri doldurmutu oday. Alev saan baklaryla sanki topuna haykrd:
- Dursunlarn Hac, Kara Hac banzda paralansn. Atn yerine eei balamyacam ite, balamyacam!

Kara Hac da neydi ki srma bykl Ali'sinin yannda? Deil yedi yl, on yl dnmese slasna, onu gene unutamazd ite!

Gz gnei oktaan devrilip gitmiti mor dalarn ardna. Gece iniyordu kye ar ar. Lo oda farkna varlmakszn kararyor, derinleiyordu. Derken bu yandaki kapkara dalarn ardndan bakr kzl kocaman bir ayn tekeri gzkt. Sonra ar ar ykseldi gklere, ufald, bakr kzln yitirdi, prl prl yanmaa, saz rtl dumanlaryla kerpi evleri sslemee balad.

Can ne yemek istiyordu, ne de su.

Gel desen gelmez miydim? u gzellerin doldurduu elmastan kadehleri ben dolduramaz mydm?

Ali bakyordu, sadece bakyordu.

Oysa hem alyor, hem sylyordu:
- Ketenden yeleini bile ben dikmedim miydi? Benim gibi bir ksze dnyay haram etmee nasl kydn? Yiitliine yakr myd gurbette beklemek dayanacak zmn tkendiini anlamadm m?

Ali susuyor, boyuna susuyordu. Tatan ses kyor, Ali'den knyordu. Szlerinin ardn getirdi alya alya:
- nsafsz yedi yl oldu sen gideli, diktiin fidanlar meyvaya geldi tekmil. Birlikte gittiklerinizin tm yedier sefer geldiler slalarna. Buralarn gzelleri oktur ama sana yaramaz. Durmadn sznde Ali'm. Sznde durmayana erkek demezler biliyor musun? Kavlimizde gidip de dnmemek varmyd vefasz?

Fakat Ali hi ses vermeden bakm bakm, sonra ekip giderken duman olmutu deta. Barmt ardndan, barm, barm... Fakat Ali...

Uyand. Gne bir mzrak boyu ykselmiti Kalkt yasland yerden:
- Hayrdr inallah, dedi.

Kalkt usulcak, gitti kapya, rtt, kaln tahta srgsn itti. Ne olur ne olmazd. Kara, kuru Hac kt dadanmt nk. Ky bakkalnda kafay ekip elinde saz, dyordu tek gzden ibaret evininin yaknlarna. Daha bir gnden bir gne ne kapsna dayanp byle byle demi, ne de emeye giderken, yahut da tarlann yolunu tek bana tuttuunda yolunu kesmiti. Kesmemi, lf da atmamt ama, kyn cad karlar pek yaktrmlar onu Kara Hac'ya! Yedi yldr stanbul'u mesken tutan vefaszn dne dne uykuya varverdi. Dnya oktan silinmi, ay devrini tamamlayp elini eteini ekmiti dnyann gklerinden.

Devrile kald yerde ml ml uyuyordu.
Uykusunda d.
Dnde stanbul gurbeti. Ta topra altndand stanbul gurbetinin. Ali'sini aramaa gitmiti dnde. Bulmutu da. Gzellerin arasndayd. Bir kydan bakyordu. Gzellerden biri dizine ban koyup uzanmt boylu boyunca. Bir bakas gm bir kupayla arap veriyor, daha bir bakas da dudandan pmee uzatyordu dudaklarn.

O zaman, o zaman ite, gizlendii kydan kvermiti. Ali arm, brakp gzellerini, komutu yanna. Amt azn Ali'sine, yummutu gzn

Yarim stanbul'u mesken mi tuttun
Grdn gzelleri beni unuttun
Slaya dnmeye yemin mi ettin

Gayr dayanacak zm kalmad
Mektuba yazacak szm kalmad

Yarim sen gideli yedi yl oldu
Diktiin fidanlar meyveyle doldu
Seninle gidenler slaya dnd

Gayr dayanacak zm kalmad

Yarimin giydii ketenden gmlek
Youmu dnyada ksze glmek
Gurbet ellerinde kimsesiz lmek

Gayr dayanacak zm kalmad

de iek am dallar gtrmez
Dalar diken olmu kervan oturmaz
Benim barm yufka sitem gtrmez

Gayr dayanacak zm kalmad
...

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 05:22:23
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net