IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bir Bayram Hikayesi
sahaf
mesaj 16.11.2010, 11:04:11
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Ne zaman “bayram” dense
Gizli bir krk yelpazelenir yaram stnde
Tozu gzm yakar, kz yreimi
Bir yerde sevgiler alar benimle

Kck bir ocuktum o zamanlar. Yedi veya sekiz yalarnda. Kokusuna doyamadm, scakln doyasya iime sindiremediim annemi kaybetmitim. Sam okayacak bir anam yoktu artk. Ne de srtm rtecek efkatli bir el. Amansz bir hastalk dediler adna, ocuk aklm ermedi. ocuk aklm ermedi anay yavrusundan ayran, eti trnandan sken, sevgileri lin eden, adna “lm” denen bu “g” . Geceler benimle alad sessiz sessiz... Gnler benimle... Sabahlar benimle...
Bulutlarda yz ekilleniyordu sanki anamn gkyznde, her zlediimde baktm. Yamur yamur iniyordu elleri yzm okarcasna. Yamurun elleri anam kadar scakt... Bir okadar souktum ben, bir okadar rkek, bir okadar masum ve korunmaya muhta. Hani yapra titrer ya bir iein; Bilmez niye... Titrer ya ii bir ocuun, hzn iner gzlerine ... zlr, r ve koynuna sokar ellerini snmak iin. Bir avu bulamadndan kendine...

Bulutlar ve ben hep ayn yerdeyiz hala. zlemlerin vuslatnda. Kimsesizliin ayaznda...
Bulutlarda bir resim.
Elimden tutuunu hatrlyorum bir gn babamn,”Hadi gel” deyiini.”Kye gidiyoruz, ninenler bizi bekliyor, seni oraya brakacam” Kck yreimden taan aclarmla son bir kez daha bakp odama selamlyorum bulutlar.
Yeilin her tonu, gz alabildiince, szlemiesine, burada toplanmt sanki. Adn bilmediim dnya kadar bcek ve ku. Gkkuai bir hal gibi serilmiti iek iek... Topran sesi ykseliyordu plak ayaklarmn altnda. Mutluydum...

Bulutlar ve ben hep ayn yerdeyiz hala...
Yaamm renklendiren anal kuzuyu orda tandm ite, adn Berfin koyduum. Kckt. Simsiyah gzleri, az ve kulaklaryla bir sevgi yumayd sanki. imdeki boluu dolduruvermiti bir anda. Hissetmi miydi ne kszlm? Ne zaman dalp gitsem dnlere, bitiveriyordu yan bamda trl trl oyunlarla. “Al bu kuzu senin olsun, istediin gibi bak ona” dediler. Dnyalar benim olmutu sanki. Bir kuzum vard artk. Yalnz deildim. Ben, kuzum ve de anas...
Sonradan Serfin’ de katld aramza. Serfin: evimizin haar bir o kadar da sevimli kpei.
Artk, Serfin ve Berfin’in bakmlar bana aitti. Bu sorumluluk altnda her sabah erkenden kalkyor ellerimle onlar doyuruyordum. Ne gzeldi Berfin’in annesinin peinden komas! Annesiyle oyunlar oynamas ne gzeldi! Ama, ne yazk ki uzun srmedi bu “anal kuzu” mutluluu. Bir eve bir ksz yetmezmi gibi ac bir haber dalayverdi yeni batan ocuk yreimi. Kuzucuumun anas yedii bir ottan zehirlenerek lmt.

lm bir kez daha reklenmiti kapmza.
Kuzucuum ksz kalmt. Daha bir sk sarldm sanki bu olaydan sonra Berfin’e. Ona yalnzln unutturmam lazmd. kszln... Serfin olaylarn farknda gibiydi. Ya da bana yle geliyordu. Ne zaman melemeye balasa Berfin, hemen onun yanbanda bitiverip, bir eyler yaparak onu neelendiriyordu.
Aradan ne kadar zaman geti bilmiyorum. Biz mz dost, karde, srda gibiydik. Biraz ge uyansam ikisi birden kapmda bitiveriyordu.

Yemyeil krlar bizimdi usuz bucaksz.
Bir de bulutlar vard
Mavi bulutlar
Beyaz bulutlar
Bulutlarda ekiller vard
Bulutlarda iki resim
Yamur daha ok yayordu sanki
Bulutlar ve ben ayn yerdeyiz hala
Bulutlar kuzum kpeim ve ben

Bir tatl kouturmaca balad gnlerden bir gn evin iinde. Bir tela. ar pazar alverileri. “Hadi sana bayramlk alalm” dedi ninem. Hep beraber ehire gidip bir eyler aldk. izgili beyaz gmleim, mavi pantolonum ve yeni Trabzon derbey lastiklerim ok gzeldi. Gl rengi krmz kravat ve kurdele de isterim diye tutturdum. Berfin’e, Serfin’e ve bana. Krmadlar. Aldlar. “Birazda kna alalm” dedi ninem. “Ellerimize yakarz. Berfin’i de knalarz” Sevindim.
hayvan pazar dedikleri yer ok kalabalkt. Hi bu kadar insan bir arada grmemitim. Meydanlar koyun, kuzu ve danalarla doluydu. Knalanmt kimisi, kimisi renk renk boyanmt. Bir anlam veremedim. ocuk yreimin cokusuyla yarnn heyecan sarvermiti iimi. Yarn bayramd... Kurban bayram...

Ne zaman “bayram” dense
Tozu gzm yakar, kz yreimi.
Bir yumruk tkanr genzime, kelimeler titrer
Titrer yreim
Bir yerde sevgiler alar benimle.
Bulutlar alar

Knalar yakld ellerime. Berfin’in bana knalar yakld o gece. Anlayamadm bir fslt vard evin iinde. Sanki duymam istemiyorlarm gibi gizli gizli konumalar. Berfin ve Serfin oktan uyumutu. Ben de uyumalym. Yarnn heyecan daha imdiden sarmt iimi. Ayakkablarm sildim, ninemin knal ellerimi balad bezlerle, parlattm. Bir daha sildim. imdi daha parlak olmutu. Elbisemi kapnn arkasna astm. Gzmn nnde dursun diye. Uyandka bakarm. Krmz kravatm, iki tane de krmz kurdele duruyordu baucumda. Biri benim iin, biri kuzucuum, dierini de kpeimin boynuna balayacam.

Knal ellerimin kokusu kart bahar kokulu odama. Gece bir baka gzeldi sanki. Perdemi araladm, bulutlar yldzlara brakmt gkyzn. Gz krpt biri, dieri yer deitirdi... Kayd gitti... Tutamadm..

Bouk bir ulumayla uyandm. Kpeim, kapmn nnde havlyordu. nce ellerimin ban zdm kurumu knalar topladm. Kapy aar amaz yatama atlad Serfin. Paam tutup bir yerlere gtrmek istercesine gzlerimin iine bakt. Ac ektii her halinden belliydi. Daha yataktan kalkmamtm ki kuzucuumun ac meleyiini duydum. Birden baheye attm kendimi. Knal kuzumun gzleri balyd ve srklenircesine bir aacn altna yatrlyordu. Kocaman bir ukur almt yan banda.
Hani titrer ii bir ocuun, korkar, r, zlr, alar ve koynuna sokar ya ellerini, tutacak el, snacak kucak bulamadndan kendine... Oradaym ite!

Ninemin sesi duyuldu. “Berfin’i kurban ediyoruz. Sana baka bir kuzu daha alrz sonra. Bugn kurban bayram”
Toprak kayd ayaklarmn altndan
Bulutlar kayd ayaklarmn altna
Sesler lklara kart
Kzla dnd yeil
Ellerimdeki kna szlad
Kapnn arkasndaki gl rengi kravatm
aresizliim byd kocaman ocuk gzlerimde
Hi bir ey yapamamann acizliiyle yandm
Gk yere indi grltsyle
imek imek
Yanamdaki damla utand
ldad slak gzlerim, ve...

Bam sokup yorgann altna
Yitip giden sevgilere aladm...

Ne zaman “bayram” dense
Tozu gzm yakar, kz yreimi.
Bir yerde sevgiler alar benimle.
Bulutlar alar

Bulutlar ve ben hep ayni yerdeyiz hala
Bulutlarda resim
Haykrabilseydim nefreti
Haykrabilseydim sevgiyi
Anlatabilseydim dostluu
Yapamadm.

Kara bir bulut gibi reklendi o bayram sabah kck yreime.
Kimse anlamad.
Kimseye anlatamadm .
Bayramlar neden sevmediimi...

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Candy
mesaj 17.11.2010, 12:11:28
leti #2

Grup Simge

leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Seneler seneler evvel bayramn benim iin bir kalp rpnts olduu zamanlar babam nceki yllara nispeten daha kk ve ok sevimli bir kuzuyla geldi evin bahesine.Gzleri srmeli ve ok gzeldi,tpk bu hikayedeki Berfin gibi..

O sene ge kaldklarndan daha byn bulamam babam.Anneme byle aklamt gzlerinde tuhaf bir bulut.

Bense olan bitenden habersiz baka trl bir sevin iindeydim.Sanki bana bir arkada gelmiti.stelik az var dili yok,srekli glmseyen bir arkada.

Bizimkiler beni bir ekilde kuzudan uzak tutmaya alyorlard,buna bir anlam veremiyordum.

Bir ara annemin babama "Nasl yapacaksn,bu ok sevimli" dediini duymu srarla sormama ramen ne yaplacan anlamamtm.

Ta ki ertesi sabah babam elinde bir bakla kuzumun banda grene kadar..

O yaadm duygunun tarifini u an bile yapamam.Ancak bende stnden bunca yl gemesine karn kapanmayan bir yara atn syleyebilirim.

Bu dini vecibemizin zellikle ocuklarn gz nnde gerekletirilmesi kimbilir daha ka ocukta byle bir travma yaratacak ve daha ka ocuun kafasna kaznm byle bir kuzusu olacak..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 17.11.2010, 19:11:22
leti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Aynen dostlar... Maalesef benim de cocuklugumda benzer seyler basima geldi. Hic kimse alinmasin o gun bugundur bu ilkel ritueli hic bir zaman kutlamadim. Benim icin bayram kansiz ve kurbansiz gecer.

+Quote Post
superisi
mesaj 23.11.2010, 19:33:57
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Benim kuzumun ad "Gede" idi. Benim gibi kk ve de zayft. Evimizin kk kuzusuydu. Oynadmz yeillie onu da gtrrdk otlatmaya.. Bizimle beraber ip atlard, kovalamaca oynard. Nereye gitsek peimizden gelirdi. Zamanla byd gedelikten kt..

Bir bayram sabah kasap kt geldi elinde kocaman ba ile. Alamaya baladm. Yktm ortal "Kesmesinler!" diye. Ben aresizce alyorum, ablam alyor, annem alyor.. Kasap elinde bak bekliyor.. Bizi baheden eve gtrdler. Gede'yi kestiler. "Yemeyeceim etinden" dedim. Annem kandrd beni. "Yemezsen Gede zlr" dedi. Yedim..

Sonra kestik yine koyun. Ama hi yaklamadm koyuna.. beslemedim.. yanna gitmedim.. Aileden ayr eve knca hi kesmedik. Kestirmedik.. Babam hala "Kan aktmadmz" iin kzar bize..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
Adore
mesaj 09.11.2011, 03:48:13
leti #5

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Dini adan zerimize farz olmayan "kurban kesme" gnmzde katliama dnm durumda..

Kelimenin tam anlamyla bir vahet yaanyor..

Bizim ocukluumuzda da kurban kesme vard..
Byle deildi..

Sokakta bir veya iki aile kurban keserdi..
nce ukur kazlr, koun gzleri balanrd..
Duasyla kesilen kurbann kan ve yenilmeyecek blmleri ukura gmlrd.
Her haneye bir yemeklik et ya derdi ya dmezdi.
Et kalmamsa, koun postu verilirdi.

nsanolu yaratlan canllarn en stn ama..
Bu bize, hayvanlarn haklarn ayaklar altna almamz gerektirmiyor.
Az sonra kesilecek bir hayvann sopalarla dvlmesi, eziyet edilmesi ikence deil ise nedir?

Zamannda biz de kesilecek kurbann balanmas iin ok aladk..
O hayvanlara eziyet etmeyi aklmzn kesinden bile geirmedik.

Kurban edilenin aslnda insanlk olduunu acaba ne zaman anlayacaz?

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Bayram Gazetesi
17 sahaf 6,126 28.06.2013 - 17:08:34
G?n: F
Closed Bayram Dilekleri...
13 raymond 5,275 23.09.2009 - 00:05:39
G?n: november76

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 05:21:16
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net