IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Fareli Kyn Kavalcs
sahaf
mesaj 04.03.2011, 11:42:58
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

ocukluumuzun klasik masallarndan biride buydu. yazar veya yazarlar diyelim sanrsam kardetirler J. W. Grimm'in olduu bu hikaye kitab iin ne kadar dorudur bilmiyorum Almanya'nn Hameln isimli kk bir ehrinde 1284 ylnda getii sylenir.

FAREL KYN KAVALCISI

Bir varm, bir yokmu, evvel zaman iinde, kalbur zaman iinde develer tellalken, pireler berberken, ben annemin beiini tngr mngr sallarken; lkenin birinde bir ky varm. Halk mutluluk iinde yaarm. Gnlerden bir gn kyn btn evlerine fareler dolmu. Binlerce fare kyn sokaklarnda, evlerde dolayorlarm. Yatak odasna gitseler, mutfaa girseler farelerden geilmiyormu. Ne bulurlarsa yiyorlarm. Halk ne yapacan arp kalm. Ky muhtarndan bu ie bir are bulmasn istemiler. Muhtarn da elinden bir ey gelmiyormu. Bylece kyn adna fareli ky denmi. Fareli kyn ocuklar da, bu pis yaratklarda bkmlar.

Bir gn fareli kye bir algc gelmi. Muhtara: "Eer bana bir kese altn verirseniz, ky farelerden temizlerim." demi. Btn ky halk bu habere sevinmiler. Aralarnda hemen algcnn istedii bir kese altn toparlamlar ve muhtara teslim etmiler. Halkn tek istedii bu farelerden kurtulmakm.

algc isteinin kabul edildiini renince balam kavaln almaya. Kavaldan yle tatl, yle gzel sesler kyormu ki, fareler saklandklar yerlerden akn akn karak algcnn yanna geliyorlarm. Ksa bir srede algcnn etraf binlerce fare ile dolmu. Kydeki btn farelerin algcnn etrafnda topland srada algc yrmeye balam. Kye gelirken grd dereye doru yrmler. algc nde kavaln flyor, fareler peinden geliyormu. algc dere kenarna gelince suyun iine yrm. Derede o kadar ok su varm ki ama algc kar kyya gemi. Farelerde peinden gelmek isteyince dereye den fare suda boulup lm. Btn fareler lnceye kadar algc kavaln ttrmeye devam etmi. algc btn farelerin ldn grnce dl olan bir kese altn almak iin hemen kye geri dnm.

Fareleri yok eden baarsndan sevin duyduu iin, emin admlarla yryormu. Sonunda kye varnca: "Bir kese altnm alrm. Bu altnlarla ehre gider, iimi kurarm. Bende zengin insanlar arasna katlr ve rahat yaamaya balarm" diye dnm. Bu dncelerle muhtarn yanna varan algc muhtardan dln istemi. Muhtar oyun bozanlk yapm. "Nasl olsa farelerden kurtulduk, bir kese altn vermesem olur" diye dnm. algcya eitli nedenler gstererek altnlarn vermemi.

algc kandrldn anlaynca: "Ben size bir oyun oynayaym da grn" demi. Balam kavaln almaya. Kavaln sesini duyan btn ouklar algcnn yanna komu. algcda hem kavaln flyor, hemde yrmeye balam. Kyn btn ocuklarda kavalcnn peinden gitmiler. Kyde hi ocuk kalmam. Analar babalar kara kara dnmeye balamlar.

Kyller muhtara gidip: "Ne yapacaz, ne edeceiz. Sen algcnn hakk olan bir kese altn vermeliydin. Bak imdi ocuklarmz ald gtrd" demiler.
Kavalc kzgn kzgn, peinde ocuklarla birlikte ormana varmlar. Ormanda bir aacn altnda dinlenirken aklna tekrar muhtara gitmek altnlarn bir daha istemek gelmi. O srada telala yerinden kalknca kavaln almay unutmu. Sihirli kaval bulan bir ocuk, arkadalarnn yanna gelmesi iin balam almaya. Kavaln sesini duyan ocuklar hemen ormanda toplanmlar. Hemen kye, annelerinin babalarnn yanna dnmeyi dnmler. Kaval bulan ocuk kyn yolunu biliyormu. Kaval alan ouk nde dierleri arkasnda kye geri dnmler. Anneleri, babalar ok sevinmiler. enlikler dzenlemiler. Krk gn krk gece bayram etmiler.

Tabi bu srada da kyller muhtar azarlamlar. algcnn hakkn vermesini sylemiler. Hakkn alan algcda hayallerini gerekletirmek iin kyden ayrlm. Onlar ermi muradna, biz gidelim dier masallar okumaya. biggrin.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 09.03.2011, 22:37:17
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

Almanya'nn Hameln isimli kk bir ehrinde 1284 ylnda getii sylenir

demek filmin ad burdan geliyor dry.gif
1957 yl yapm bir mzikal evrimi var.bizim televizyonlardada gsterilmi.ben izlemedim,iinde fare grnts olan bir filmi izlemem zaten szkonusu olamaz unsure.gif

The Pied Piper of Hamelin
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

yalnz benim bildiim versiyondan biraz farkl burda okuduum masal. benim okuduumda''kaval''sizler yalancsnz bu ocuklarda kendiniz gibi yaparsnz ''diyerek ocuklar alp gidiyor ve dnmyordu.geriye sadece aya sakat olduu iin dier ocuklara yetiemeyen kimsesiz bir ocuk kalyordu.btn ehirdeki tek ocuk !

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 06.12.2019 - 10:56:52
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net