IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Karagz ile Hacivat: dam Ferman
sahaf
mesaj 22.08.2011, 12:22:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Gnlerden bir gn, Karagz, Bursa sokaklarnda turu satarken, yanna bir adam yaklar.

" Ben beni aryorum ama bulamyorum. Sen beni buldun mu? " diye sorar. Adamn ne dediini anlamayan Karagz sadece " h " der. Bunun zerine adam tekrar sorar:

" Ben kendimi aryorum ama yokum. Yoksam yokum ve ben yoktan kp, kendimi bulup kendimle kucaklamak istiyorum. "

Karagz: " Bre adam, kendinle nasl kucaklaacaksn ki? nsan ancak bir bakasyla kucaklaabilir. "

Adam: " nsanlar ift yaratlmtr derler. Byle birey doruysa eer, ite ben bu iftimi, benzerimi aryorum. Tpksnn ayns ben bu adam sen tanyor musun? Grmln var m? "

Karagz: " Grmlm var. Onunla konutum bile. "

Adam: " Grdn m? Konutun mu? Nerde grdn, konutun, abuk syle? "

Karagz: " Az nce grmeye, konumaya baladm. imdi de onu gryorum, konuuyorum. O sensin ya. "

Karagz ile konuan, onu ara sokaklara eken, Hacivat'tr. Ulucami'nin yapm iinde alan Karagz ile Hacivat sk sk tartarak caminin yapmn geciktirince, padiah Orhan Gazi bunun nedenini mimardan renir ve Karagz ile Hacivat hakknda idam ferman karr. Ertesi gn tebdil kyafet camiye gelen Orhan Gazi, Karagz ile Hacivat'n tartmalarn izler ve glmsemekten kendini alamaz. Saraya dnnce, verdii lm karar iin piman olur. Padiah, fedailerinden birini, Hacivat'a gnderir. Fedai, Hacivat'a, tannmamas iin ne lazmsa yapp, Karagz' de yanna alp, Bursa'dan gitmelerini ve kurtulmalarn syler.

Hacivat evine gider ve sakallarn keser, sadece byklar kalr. Yllardr giymedii elbiselerini giyer, Karagz' arar. Hacivat'n Karagz'n yanna gidince sesini deitirerek konumasnn sebebi; Karagz'n armasn salayarak daha ne olduunu anlamadan, onu Bursa'dan uzaklatrmaktr. Hacivat olanlar Karagz'e kt diye anlatsa, padiahn idam fermanna kar gelmek istemeyecek Karagz, kendini celladn nne atacaktr.

Hacivat Karagz' Bursa dna karnca normal sesiyle konumaya balar, Hacivat olduunu syler ve olanlar anlatr. Karagz Hacivat' yllardr sakall grd iin, sakalsz haline gler ve Hacivat'la alay eder. Hacivat'n tannmamak iin sen de sakaln kesmelisin demesi zerine Karagz:

" Sen ne diyorsun Hacivat? Ben hayatta sakalm kesmem. " der.

Bunun zerine Hacivat:

" Sakaln kesmezsin ama tannr da yakalanrsan ne olacak? nsann hayattaki en nemli amac, hayatn devam ettirebilmesi olmal. Geride kalacak karn, ocuunu dn. Onlar sensiz ne yapar, ne yer, ne ierler? " der.

" O da doru ya. "

" Gel bakalm, u dere boyunda tran ol. Erkek adama byk da yakr. "

Tratan sonra Hacivat, Karagz ile birlikte, yakndaki bir iftlikten iki at satn alrlar ve atlarna binip hep batya doru yol alarak, Balkesir taraflarna giderler. Birka yer dolatktan sonra, bir kyde i bularak, tarlada rgat olarak almaya balarlar.

ki ay iinde alkanlklar ve doruluklar sayesinde kydekilerle salam dostluklar kuran Karagz ile Hacivat, bu arada kendilerine birer ev yaparlar. Kyllerin yardmyla ailelerini buraya getirtirler ve uzun yllar boyunca sakin bir hayat yaarlar.

Bu arada Karagz ile Hacivat'n idam edildikleri sylentisinin kmas zerine arkadalar eyh Kteri ok zlr ve perde gerisinde Karagz ile Hacivat oyunu oynatmaya balar. Oyun, Bursa halk tarafndan ok beenilir ve zamanla tm Anadolu'ya yaylr. O kyde ve civar ky ve kasabalarda pek ok defa kimliklerini belli etmeden oyunlar seyreden iki dost ok nemli bir ayrnt hari, oyunlar beenirler.

Karagz'n hemen her oyunda Hacivat'a vurup, O'nu dvmesi...

Bu durumun aklamasn Karagz yle yapar:

" Ben Hacivat'a neden vuraym? O tam bir beyefendi. Bana her zaman yardmc oldu. siz, parasz kaldm durumlarda bana i buldu. Bu durum beni zyor. "

Hacivat ise:

" Yok efendim, yok. Dayak, vurma falan yok. Bu oyunu oynatanlar, ilgiyi en st dzeyde tutabilmek iin, Karagz'e beni dvdrtyorlar. Gerekte, Karagz bana bir fiske dahi vurmamtr. Oyun oynanrken, Karagz bana vurduunda seyredenler glmeseler, zamanla bu kt hareketin oyun harici kalacana inanyorum.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Ferman
1975
0 okseybilenkiz 568 08.01.2018 - 19:26:13
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 06.12.2019 - 03:31:12
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net