IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Yalancı Çoban
sahaf
mesaj 13.09.2011, 09:15:33
İleti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Yalancı oban benim hatırlayabildiğim ve dinlediğim en eski masal veya hikayedir. Annem anlatırdı rahmetli. Yıllar sonra okulda piyes veya tiyatro olarak düzenlenmişti bende aaa falan olmuş bu masalı bildiğimi anlatmaya çalışmıştım önüme gelene smile.gif .Benim bir rolüm yoktu izleyiciler arasındaydım. Sınıftan bazı çocuklar kurt olmuştu ve ''ne güzel parçalıyorlardı bizim çobanı'' diyerek bugün bile hatırlar gülerim.

Masalımıza geçelim

Yıllar önce bir köyün davarlarını güden bir çoban varmış. Birgün şaka olsun diye dağın yamaçlarından köye doğru, "Kurtlar sürüye daldııı" diye avazı çıktığı kadar bağırınca tüfeğini, baltasını kapan sürüyü kurtların saldırısından kurtarmak için dağa koşturmuş. Gittiklerinde görmüşler ki, ortada ne kurt var ne de sürüde öldürülmüş koyunlar. oban da bir ağacın altında uzanmış köylülere gülüyormuş. obana kızıp geri köye dönmüşler.

Aradan bir süre geçince çoban yine "Kurtlar sürüye daldııı" diye bağırmaya başlamış. Köylüler geçen sefer yalan söyledi ama bu doğru olabilir diyerek yine çobana yardıma koşmuşlar. Sürünün yanına varınca yine kandırıldıklarını anlamışlar. obana bir güzel kızıp köye geri dönmüşler.

Aradan aylar geçmiş, birgün gerçekten sürüye kurtlar saldırmış. oban bağırmaya başlamış, kurtların sürüyü mahvettiğini anlatmaya çalışmış ama köyden kimse çobanın bu bağrışmalarına aldırmamış. Kurtlar da sürüyü perişan ettikleri gibi çobanı da parçalamışlar. Yani yalancıyı kurt yemiş, kimse inanmamış.

Bu yüzden yalancılığın çok kötü olduğunu, yalancının sadece çevresine değil kendisine zarar verebileceğini anlatmak için eskiden büyüklerimiz her fırsatta bu "Yalancıyı kurt yemiş, kimse inanmamış" diyerek hikayesini veya masalını anlatırlardı smile.gif .

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
portakal
mesaj 13.09.2011, 09:27:53
İleti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Thundera
Üye No: 774
Ruh Halim:

Yalancı oban benim hatırlayabildiğim ve dinlediğim en eski masal veya hikayedir.

Aynen daha eskisi yok smile.gif büyüklerimiz, aklımız ermeye başlayınca evvela yalan söylememeyi aşılamak istemiş olabilirler.

--------------------
orda kal!

+Quote Post
Candy
mesaj 13.09.2011, 11:35:14
İleti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Ankara
Üye No: 1,499
Ruh Halim:

Evet bize bir dolu erdem öğretildi.Yalan söylememek,yardımsever bir insan olmak,hep iyi olmak,hep iyi..

Oysa büyüdüğümüzde bize öğretilenlerle yaşayacağımız ve mutlu olabileceğimiz bir dünya sunulmadı.Genellikle kötülerin hakim olduğu,iyilerin bir çırpıda üstünün çizildiği,acımasız ve de adaletsiz bir düzen ve o düzenin adamlarlarıyla karşılaştık ve öğrendiklerimizle ne yapacağımızı bilemedik.

Nostaljik masalımız yalancı çobanda dahi kahramanımız en sonunda doğruyu söylemektedir,kendisine kimse inanmasa da.Oysa günümüzde tek ayağının üstünde kırk yalan söyleyen ve bu yalanlarla milyonları ikna edenler var.

imdi biz hangi masallarala büyütelim çocuklarımızı?

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Yalancı Yarim
1973
0 okseybilenkiz 1,175 18.01.2009 - 03:19:25
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Yalancı Katır
0 okseybilenkiz 1,220 03.06.2008 - 10:41:28
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Yalancı Dünya
Mini Dizi
2 okseybilenkiz 2,103 22.05.2008 - 20:13:46
Gn: lifelines
No New Posts Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar
7 linea 3,501 08.09.2007 - 00:39:03
Gn: -Guest-

RSS Basit Görünüm Tarih : 20.08.2019 - 19:02:03
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net