IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kahvenin Hatr
sahaf
mesaj 12.10.2011, 16:30:35
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bi yerde okumu ve maillerin arasna atmtm sizde okuyun.

Kahvenin hatr

Eski bir hikayedir, vaktiyle stanbul'da Yemi skelesi'nde kahvecilik yapan ve bandan trl maceralar getikten sonra m den bir adamdan naklen skdarl halk airi Vasf, ondan da naklen Read Ekrem yle kaydediyor (stanbul Ansiklopedisi V, 2808):

Bu adamn "Bir gn kahvehanesine bir yenieri gelip,
- Hey arkada!. Hep mterilerine birer kahve yap, lakin u kfire yapma, demi. Kfir dedii de bir kede oturup nargile ien bir Rum gemi kaptan imi. m, hi phesiz ki o zaman gz ak, birer kahve yapp vermi. En sonra da iki kahve yapp,

- Kaptan, biz de seninle ielim!.. diye Rum mterinin yanna oturmu.

Yenieri,

- Heeyy!.. Ben sana o kafire kahve yapma diye tenbih etmedim mi? deyince kahveci de,

- Kaptana yaptm kahve senden deil, ocaktandr aa!.. cevabn vermi.

Aradan zaman gemi. Sisam adasnda byk bir isyan ba gstermi. Kahveci de yenieri ocanda kaytl asker olduu iin adaya sevk edilmi. Askerin arasnda uy bulduuna gre Sisam'da asi olan Rumlar, ele geirdikleri Trk esirleri bir meydanda mzayede ile satarlar, arttrp alan da hemen boazlayp kesermi. Mzayede ile esir satmaktan kastlar da, isyan hareketini beslemek iin bir nevi yardm toplamakm. Gn gelmi, Yemi skelesi'nin kahvecisi de Rumlarn eline esir dm ve dier esirlerle birlikte o meydanda sata karlm. stekliler ka kii ise karlarna dizilmiler, bekleirler imi. O srada tepeden trnaa silahl bir Rum gelmi. Bunlar gzden geirdikten sonra bir iskemleye oturmu. Mzayede de balam. lk, bir paradan balarlarm. Bir canda be paraya, on paraya kadar karm. Sra kahveciye gelince iskemlede oturan o silahl adam yekden,

- Be kuru!.. diye barm.

Arttran olmaynca da esiri alp bir muhafz nezareti altnda ehirden karm. Zavall kahveci, "Beni be kurua aldna gre kim bilir ne gibi ikencelerle ldrecek!?.." diye dnrken, ssz bir yerde o silahl Rum,

- Korkma, demi, sen beni tanmadn ama ben seni tandm. Hani bir yenieri bana hakaret ettii zaman sen onu dinlemeyip bana kahve ikram eden Yemi skelesi'ndeki kahveci deil misin?!...

Kucaklap pmler.

Bir fincan kahvenin hatrn sayanlardr ki asi de olsa, ak de olsa merd adamdr."

Doru sze ne denir!..

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Kahvenin Yannda Neden Su Gelirmi Biliyormusunuz ?
cevab burda :)
14 alikusu 6,457 02.02.2012 - 15:57:42
G?n: Adore

RSS Basit Grnm Tarih : 06.12.2019 - 03:33:06
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net