IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Hastane odasındaki pencere, Siyah Duvar.
alibaba
mesaj 26.02.2008, 23:40:12
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Babamdan dinlediğim bir öykü.
Hastanenin birinde, yataktan kalkamayan hastaların bulunduğu bir oda varmış. yataklardan biri pencere kenarında, diğeri kapıya yakın duruyormuş. kapı tarafında bulunan yataktaki hasta diğerine sormuş pencereden ne görünüyor diye. oradaki de anlatmaya başlamış, alçak bir duvar onun arkasında çocuk bahçesi var. çocuklar parkta oynuyorlar. parkın etrafında ağaçlar var. insanlar gelip oturmuşlar. kimisi yatıp dinleniyor, kimisi etrafı seyrediyor.
ertesi gün yine sorunca tekrar anlatmaya başlamış pencere kenarında yatan hasta. etrafta çiçekler açmış, hertaraf rengarenk. vs. vs.
ilk günler kapı tarafında yatan hasta bu anlatılanlarla mutlu olsa da günler geçtikçe diğerini kıskanmaya başlamış. kendi kendine
-keşke orada yatan ben olsaydım da bunları görebilseydim demeye başlamış. belli bir zaman sonra pencere kenarında yatan hasta vefat etmiş. diğer hasta hem oda arkadaşının olmesine üzülmüş hem de pencere kenarına geçeceği için sevinmiş. hasta bakıcılardan yatağının pencere kenarına çekilmesini istemiş. adamın isteğini yerine getirmişler ama bir de ne görsün. pencereden sadece diğer binanın dümdüz duvarı görülüyor. ne manzara ne park ne de başka birşey sadece bir sıvalı duvar. anlamış ki diğeri onu mutlu etmek için uydurmuş anlattıklarını.
belli bir zaman sonra odaya bir yatalak hasta getirmişler. o da sormuş bizimkine.
pencereden ne görünüyor?

hikayeyi bu kadar biliyorum. devamını siz getirin.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
rainbowbrite
mesaj 30.01.2012, 15:46:13
İleti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: bi yer ite...
Üye No: 58,055

aynı kalp rahatsızlığıyla aynı kaderi paylaşan iki yaşlı adam,aynı odayı da paylaşıyolardı.Tek fark;biri cam kenarında diğeri ise duvar dibinde yatıyodu.Cam kenarındaki yaşlı adam,her gün camdan bakarak arkadaşına dışarısını anlatırdı.
''Bugün deniz yine sakin,yine de hafif rüzgar var sanırım.ünkü uzaktaki teknenin yelkenleri rüzgarla doluyor.Park bu sabah sakin,iki salıncak dolu,iki salıncak boş,dünkü sevgililer yine geldi,aynı yere oturup konuşmıya başladılar,elele tutuştular,ne kadar da yakışıyolar birbirlerine.
Erguvan ağaçları ne kadar güzel açmış,her yer MOR bir renk almış,erik ağaçları da beyaz çiçekleriyle onlara eşlik ediyor.Denizin üzerindeki martılar bugünkü yemeklerini arıyolar,ne güzel de dalıyolar SUya.''
Günler böyle gelip geçiyodu.Ta ki,cam kenarındaki yaşlı adam kalp krizi geçirene kadar.şte o anda,duvar kenarındaki adam düğmeye bassa kurtaracaktı arkadaşını ama şeytana uydu,bunca zamandır sadece dinleyebiliyordu,artık görebilirdi de,işte bunun için düğmeye basmadı ve hemşireyi çağırmadı.
Aynı kaderi paylaştığı kişiyi ölüme gönderdi ama o bunun haklı bi savunma olduğunu düşünüyordu.Ertesi gün hastabakıcılar,ölen yaşlı adamın yerine kendisini koymaya gelmişlerdi.Hemen yatağının yerini değiştirdiler,işte o günlerdir bakmak istediği manzarayı nihayet görecekti.Başını kaldırdı ve pencereden baktı''Simsiyah bir duvar.''

burda aklıma takılan şu;ölen hastanın dedikleri gerçek olsaydı,onu öldüren diğer hasta ,yine de onu öldürdüğü için kendinde haklı bi savunma görebilecek miydi?
böylesi bi vicdansızlığın yargısı ya da savunması olur mu?
hangi vicdansızlığın yargısı ya da savunması olabilir ki???
hayatımızda siyah duvarları bembeyaz yapan insanlar vardır.siyahı beyaz yapamasalar bile,güçleri yetmese de,yetemese de,sırf beyaz ışıklarının varlığı hatırına,onlara sevgimizin ışıltısıyla karşılık verelim ve hiççç üzmiyelim...bir ses,bir nefestir...vicdan ise,zaten o nefeste gizlidir...
vicdanlarımızın asla siyah duvarlarda kararmaması dileğimle...

--------------------
hayal bi admsa,gerek de o aslnda...admsz...tesiz...

+Quote Post
Adore
mesaj 02.02.2012, 23:28:13
İleti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Bu yazıyı okuyunca aklıma bir anım geldi ama yazıp yazmamak konusunda tereddüte düştüm..
Tereddütümün nedeni, gözümün önünde can veren hastanın yaşattığı üzüntüyü bir kez daha tazelememekti.

Samatya, Sigorta Hastanesi, Cerrahiye Servisi'nde yatıyordum.
20'li yaşlardaydım..

Cam kenarındaki yatak boş olduğu halde, beni israrla oraya yatırmamışlardı..
Zaten 5 yataklı bir odaydı..
Kapıya en yakın olan yatakta doktorların vereceği kararı beklemeye başlamıştım.

Pencere kenarındaki o boş yatağa, 70 yaşlarında, iri yarı bir adamı yatırdılar.
Adam sürekli olarak çektiği ağrılar nedeniyle inliyor, "Allahım al canımı da kurtulayım" diye yalvarıyordu.
Detaylara girmeyeceğim.. O adam öldü..

Bu arada ben hemşire ve hastabakıcılarla bayağı ahbap oldum..
Kendilerine, beni niye cam kenarındaki yatağa yatırmadıklarını sordum..
Bir süre suskun kaldıktan sonra hiç beklemediğim bir yanıt aldım.
"O yatağa ölecek hastaları koyuyoruz"

Bu olayı bir kez daha anımsayıp duygusallaşmışken aynı koğuşta yaşadığım trajikomik bir olayı da aktarmış olayım rolleyes.gif

Tam karşımdaki yatakta, eğlenceli bir arkadaş yatıyordu.
Kendisi fıtık ameliyatı olacaktı..
Birbirimize fıkralar ve komik olaylar anlatıp kahkahalarla gülüyorduk..
Ortam gayet neşeliydi..

Derken kendisine garip bir kıyafet giydirip ameliyata götürdüler..
Akşamüstü getirdiklerinde baygın şekilde yatıyordu..
Bu arkadaş ayıldığında akşam saatleriydi..
Biraz sızlanıp durduktan sonra kendine geldi ve gözlerini bana dikti..
Birden kıkır kıkır gülmeye, ardından da acıyla bağırmaya başladı.

Bütün hemşireler odaya koştu ne oluyor diye..
Arkadaş gülerken dikişlerini patlatmış rolleyes.gif
Tekrar ameliyathaneye götürüldü..

kinci kez koğuşa geldiğinde bana bakarak ağzını kapatmaya çalıştığını gördüm..
Gülmemeye çalışıyordu ama kendisine engel olamıyordu..
Neticede dikişler tekrar patladı ve kendisini bir daha görmedim..
Başka koğuşa aktarılmıştı.. rolleyes.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Hastane Koridorlarında Asılı Duran Resim
4 redline 2,466 21.10.2014 - 15:56:32
Gn: Adore
No New Posts Pencereden Bakmak
7 superisi 2,325 15.02.2012 - 04:43:41
Gn: dilemma
No New Posts Pencere Camında Kopya Çıkarmak
2 ember 1,780 01.02.2011 - 15:00:22
Gn: nee
No New Posts Pencere Pervazına Dizilen Oyuncaklar
1 okseybilenkiz 1,940 17.09.2010 - 15:34:14
Gn: sahaf
No New Posts Hastane
0 lifelines 1,325 10.06.2009 - 22:50:08
Gn: lifelines

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:34:47
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net