IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kibritçi Kız
darko
mesaj 20.07.2007, 14:05:40
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Istanbul
Üye No: 44

Bu güzel masali hep birlikte hatirlayalim;

Kaynak: www.memocal.com

Bir yilbasi gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soguk vardi. Yoldan geçenler paltolarinin yakasini kaldirmislar, atkilarina bürünmüsler, hizli hizli yürüyorlardi. Kimi evine geç kalmis, acele ediyor, kimi bir eglence yerine gidiyordu.
ocuklar kosuyorlar, birbirlerine kartopu atiyorlardi. Gecenin zevkini en çok onlar çikariyorlardi. Kahkahalarla gülüyorlar, sevinçle haykiriyorlardi.
Yalniz bir çocuk vardi ki gelip geçenler onun farkinda degillerdi. Ufak bir kiz çoçugu. Basi açik, elbisesi yama içinde, yoksul bir kizcagiz. Bir kapinin önüne büzülmüs, çiplak ayaklarini altina almisti. Soguktan morarmis tir tir titriyordu. Üzerinde oturdugu tas basamakta buz gibiydi.

Yavrucagiz da sanki donmus, bir buz parçasi kesilmisti.
Genis bir mukavva kutunun içine siralanmis kibrit kutularina bakarken gözleri yasariyordu.
Evet, bu bir kibritçi kizdi. O gün bir tek kutu kibrit bile satamamisti. Satsa, bir kaç kurus para kazansa, kalkip evine gider, annesiyle birlikte hiç olmazsa bir kase sicak çorba içerdi. Gidemiyordu, çünkü o gün hiç kibrit satamadigini annesine söylemekten çekiniyordu. Soguktan, üzüntüsünden titreyen kisik,incecik sesiyle "Kibrit var, kibrit"diye bagiriyordu. Sokaktan geçenlerin hiçbiri basini çevirip bakmiyordu...
Ah hiç olmazsa ayaklarinda terlikleri olsaydi! Biraz önce, sokak sokak dolasirken, hizla geçen bir arabanin önünden kaçmis, kaçarken terlikleri ayagindan firlamisti.
Karsi kaldirima geçtikten sonra, dönüp bakmis hinzir bir çocugun terlikleri kapip kaçtigini görmüstü. Arkasindan seslenmisti ama, çocuk alayli alayli seslenerek kosa kosa uzaklasmisti.

Kibritçi kiz bunun üzerine bir kapinin girintisine siginmis, oraciga kivrilip oturmustu.
Parmaklari donmus, sizlamaya baslamisti. Kizcagiz bu aciya dayanamadi, kutulardan birini açip bir kibrit çikardi. Parmaklari uyusmustu, kibrit çöpünü elinde güçlükle tutuyordu. Eli titreye titreye çöpü duvara sürttü. Kibrit birden alev aldi; tatli, yumusacik, turuncu bir alev.

Zavalli kiz, kibriti bir elinden öbür eline geçirerek, parmaklarini isitti. Içi de isinmisti. Sanki gürül gürül yanan bir ocagin karsisindaydi. Gözleri aleve dikilmis, düslere dalmisti: Güzel bir odada, büyük bir ocagin karsisinda oturuyordu. Arkasinda kalin bir yünlü hirka, ayaklarinda kürklü terlikler vardi.

Isinmis, terlemeye bile baslamisti... Derken kibrit sönüverdi. Kibritin sönmesiyle, o tatli düslerde sona ermisti. Kizcagizin parmaklari yeniden donmaya, sizlamaya baslamisti.
Bir kibrit daha yakti. Bu sirada soguk bir rüzgar esti. Kiz kibrit sönmesin diye, duvardan yana döndü. Öbür elini aleve siper etti. Aleve bakarken, karsisindaki duvar sanki eridi, birden açildi, içerisi göründü. Içeride genis bir oda vardi. Kar gibi bembeyaz örtü yayilmis bir masanin üzerine tabak tabak yiyecekler dizilmisti. Sofrada gümüs samdanlar yaniyor, odayi gündüz gibi aydinlatiyordu. Kizcagiz'in gözleri sofranin ortasinda, büyük bir tabaga konulmus, nar gibi kipkirmizi kaz kizartmasina dikilmisti. Agzi sulandi. Elini oraya dogru uzatti. Kibrit yana yana sonuna gelmisti, parmagini yakiyordu. Kizcagiz çöpü yere ativerdi. Atmasiyla birlikte, yilbasi sofrasi siliniverdi, gözlerinin önüne tas duvar yeniden dikildi.

Üçüncü kibrit daha fazla düsler yaratti:Bir yaz gecesi...Kibritçi Kiz kirda bir agacin altina oturmus, yildizlara bakiyor. Gece oldugu halde hava sicak. Altindaki toprak, gündüz günesten isinmis, firin gibi yaniyor... Küçük kiz gözlerini yildizlardan ayiramiyordu. Uzaktan uzaga gece kuslari ötüyor, kurbagalar bagrisiyordu.

Derken bir yildiz kaydi, gökyüzüne genis bir yay çizerek uzaklasti, söndü. Kizcagiz: 'iste, biri daha öldü' diye mirildandi. Bir gün, ninesi söylemisti: Her yildiz düstükçe yeryüzünden biri ölürmüs... Ninesini bir daha görebilmek için bir kibrit daha çakti. Soguktan kaskati kesilmis, beyni durmustu. O simdi sokak ortasinda oldugunu unutmus, düsler dünyasina dalmisti. Kibritin alevinde yine ninesini görüyor, onun sesini isitir gibi oluyordu. Iste ninesi geliyordu. Lapa lapa yagan karlarin arasindan bir melek gibi iniyordu... Geldi, geldi...Kollarini açti, torununu kucakladi, aldi göklere dogru götürdü...
Ertesi sabah, yoldan geçenler, bir evin basamaginda donmus kalmis kizcagizin ölüsünü buldular. Yani basinda bir sürü bos kibrit kutusu vardi.

-Zavalli kiz isinmak için bütün kibritlerini yakmis dediler... Bu kibritlerin alevinde onun ne düsler gördügünü bilemezlerdi ki.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
hale
mesaj 20.07.2007, 14:15:13
İleti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Üye No: 101

beni hayatimda en çok üzen masallardan biridir

ne acimistim ona...

+Quote Post
mesaj 20.07.2007, 14:15:45
İleti #3

Grup:
Üye No: 0

Iste çocuklugumuzda bize darbe indiren hikayelerden biri daha ..

Hem öksüz, hem yetim, hem fakir hem de yersiz yurtsuz küçük kibritçi kiz..

Ben bu hikayenin hem çizgi filmini izlemis hep kitabini okumustum ama önce kitabini okudum..

Okudum ve kaydim zaten .. Kendime gelemedim.. O günle ilgili hatirladigim kitabi okuduktan sonra sessiz sessiz annemin yanina gidip oturmus, gün boyunca o nereye gidese sürekli pesinden gitmistim..

Ne bileyim ,onu kaybetmekten korkmustum herhalde.."Küçük kibritci kiz Gülsen" düsüncesi beni bitirmeye yetmisti sad.gif

+Quote Post
muratuas
mesaj 20.07.2007, 14:17:01
İleti #4

Grup Simge

Üye No: 10

bu masalin çizgi filmini seyretmistim
trt de eskiden cizgi sinema kusagi olurdu orda seyretmistim..

+Quote Post
clown
mesaj 20.07.2007, 15:01:05
İleti #5

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
Nereden: Ankara
Üye No: 28

Bizim kuşağı bu kadar hisli yapan biraz da bu hikayeler, çizgi filmler... imdiki hikayelere, çizgi filmlere bir bakın hiç birinde ne yoksulluk var, ne açlık, varsa yoksa savaş, uzay, korkunç güçlü makineler... Neredeyse herşey güç üzerine kurulu.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
elvina
mesaj 20.07.2007, 18:13:35
İleti #6

Grup Simge

Üye No: 191

içimi parçalayan ve hiç unutmadigim döne döne okudugum bir hikaye kitabi...öyle bir içime islemiski  kitabin resimleri bile gözümün önünde....

+Quote Post
ember
mesaj 20.07.2007, 18:58:17
İleti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 60
Ruh Halim:

Benim içimi en çok yakan sey, olayin yilbasi gecesi olmasiydi.. Herkes keyifle yiyecekler, hediyeler için kostururken, onun çaresizligini kimsenin görmemesi çok içimi burkmustu.. sad.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
heaven
mesaj 21.07.2007, 11:15:10
İleti #8

UNUTMAYACAIZ
Grup Simge

Üye No: 51

ben bu basligi nasil görmemisim yaaa...
en sevdigim masal,
hatta bi aralar lakabimdi (yakin zamanda)

benim hatirladigim sonunda kahramanin öldügü tek masaldir...
çok aciklidir, üzer, aglatir, sümüklerin aka aka aglarsinnn.....

--------------------
Ds kovalayan...

+Quote Post
Always
mesaj 27.07.2007, 12:36:25
İleti #9

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 252

Allahim ne aglardim o masali olurken. Simdi okusam yine aglarim herhalde. Bizim kusagi farkli yapan ve insanlarin bu tip duygulara da sahip olmasi gerektigini kalbimize asilayan 80'li yillara çok sey borçluyuz. Simdiki çocuklardan kaçi biliyor acaba bu hikayeyi? Daha da aci olan sey, simdiki çocuklara bu ve benzeri hikayeleri okutsak kaç tanesinin cani acir, duygulanir, tekrar tekrar okumak ister??? Cevap kocaman bir bosluk...

--------------------
Always

+Quote Post
karakedi
mesaj 27.07.2007, 22:44:26
İleti #10

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

daha okuma yazmam yokken babam almisti kitabini. Aysegül tarzindaki çizgileriyle çok güzel bir masal kitabiydi. Ben bes yaslarinda kardesim de üç yasinda felandi. resimlerine baka baka hikayeyi anlamistik. kardesim daha çok küçük oldugu için pek birsey kavrayamamisti ama hikayenin sonunda benim kalbim sikismis öylece kala kalmistim..

Simdi hikayeyi okuyunca yine kalbim sikisti ve bogazimda birseyler dügümlendi..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:32:17
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net