IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kibriti Kz
darko
mesaj 20.07.2007, 14:05:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 44

Bu gzel masali hep birlikte hatirlayalim;

Kaynak: www.memocal.com

Bir yilbasi gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soguk vardi. Yoldan geenler paltolarinin yakasini kaldirmislar, atkilarina brnmsler, hizli hizli yryorlardi. Kimi evine ge kalmis, acele ediyor, kimi bir eglence yerine gidiyordu.
ocuklar kosuyorlar, birbirlerine kartopu atiyorlardi. Gecenin zevkini en ok onlar ikariyorlardi. Kahkahalarla glyorlar, sevinle haykiriyorlardi.
Yalniz bir ocuk vardi ki gelip geenler onun farkinda degillerdi. Ufak bir kiz ougu. Basi aik, elbisesi yama iinde, yoksul bir kizcagiz. Bir kapinin nne bzlms, iplak ayaklarini altina almisti. Soguktan morarmis tir tir titriyordu. zerinde oturdugu tas basamakta buz gibiydi.

Yavrucagiz da sanki donmus, bir buz parasi kesilmisti.
Genis bir mukavva kutunun iine siralanmis kibrit kutularina bakarken gzleri yasariyordu.
Evet, bu bir kibriti kizdi. O gn bir tek kutu kibrit bile satamamisti. Satsa, bir ka kurus para kazansa, kalkip evine gider, annesiyle birlikte hi olmazsa bir kase sicak orba ierdi. Gidemiyordu, nk o gn hi kibrit satamadigini annesine sylemekten ekiniyordu. Soguktan, zntsnden titreyen kisik,incecik sesiyle "Kibrit var, kibrit"diye bagiriyordu. Sokaktan geenlerin hibiri basini evirip bakmiyordu...
Ah hi olmazsa ayaklarinda terlikleri olsaydi! Biraz nce, sokak sokak dolasirken, hizla geen bir arabanin nnden kamis, kaarken terlikleri ayagindan firlamisti.
Karsi kaldirima getikten sonra, dnp bakmis hinzir bir ocugun terlikleri kapip katigini grmst. Arkasindan seslenmisti ama, ocuk alayli alayli seslenerek kosa kosa uzaklasmisti.

Kibriti kiz bunun zerine bir kapinin girintisine siginmis, oraciga kivrilip oturmustu.
Parmaklari donmus, sizlamaya baslamisti. Kizcagiz bu aciya dayanamadi, kutulardan birini aip bir kibrit ikardi. Parmaklari uyusmustu, kibrit pn elinde glkle tutuyordu. Eli titreye titreye p duvara srtt. Kibrit birden alev aldi; tatli, yumusacik, turuncu bir alev.

Zavalli kiz, kibriti bir elinden br eline geirerek, parmaklarini isitti. Ii de isinmisti. Sanki grl grl yanan bir ocagin karsisindaydi. Gzleri aleve dikilmis, dslere dalmisti: Gzel bir odada, byk bir ocagin karsisinda oturuyordu. Arkasinda kalin bir ynl hirka, ayaklarinda krkl terlikler vardi.

Isinmis, terlemeye bile baslamisti... Derken kibrit snverdi. Kibritin snmesiyle, o tatli dslerde sona ermisti. Kizcagizin parmaklari yeniden donmaya, sizlamaya baslamisti.
Bir kibrit daha yakti. Bu sirada soguk bir rzgar esti. Kiz kibrit snmesin diye, duvardan yana dnd. br elini aleve siper etti. Aleve bakarken, karsisindaki duvar sanki eridi, birden aildi, ierisi grnd. Ieride genis bir oda vardi. Kar gibi bembeyaz rt yayilmis bir masanin zerine tabak tabak yiyecekler dizilmisti. Sofrada gms samdanlar yaniyor, odayi gndz gibi aydinlatiyordu. Kizcagiz'in gzleri sofranin ortasinda, byk bir tabaga konulmus, nar gibi kipkirmizi kaz kizartmasina dikilmisti. Agzi sulandi. Elini oraya dogru uzatti. Kibrit yana yana sonuna gelmisti, parmagini yakiyordu. Kizcagiz p yere ativerdi. Atmasiyla birlikte, yilbasi sofrasi siliniverdi, gzlerinin nne tas duvar yeniden dikildi.

nc kibrit daha fazla dsler yaratti:Bir yaz gecesi...Kibriti Kiz kirda bir agacin altina oturmus, yildizlara bakiyor. Gece oldugu halde hava sicak. Altindaki toprak, gndz gnesten isinmis, firin gibi yaniyor... Kk kiz gzlerini yildizlardan ayiramiyordu. Uzaktan uzaga gece kuslari tyor, kurbagalar bagrisiyordu.

Derken bir yildiz kaydi, gkyzne genis bir yay izerek uzaklasti, snd. Kizcagiz: 'iste, biri daha ld' diye mirildandi. Bir gn, ninesi sylemisti: Her yildiz dstke yeryznden biri lrms... Ninesini bir daha grebilmek iin bir kibrit daha akti. Soguktan kaskati kesilmis, beyni durmustu. O simdi sokak ortasinda oldugunu unutmus, dsler dnyasina dalmisti. Kibritin alevinde yine ninesini gryor, onun sesini isitir gibi oluyordu. Iste ninesi geliyordu. Lapa lapa yagan karlarin arasindan bir melek gibi iniyordu... Geldi, geldi...Kollarini ati, torununu kucakladi, aldi gklere dogru gtrd...
Ertesi sabah, yoldan geenler, bir evin basamaginda donmus kalmis kizcagizin lsn buldular. Yani basinda bir sr bos kibrit kutusu vardi.

-Zavalli kiz isinmak iin btn kibritlerini yakmis dediler... Bu kibritlerin alevinde onun ne dsler grdgn bilemezlerdi ki.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 20.07.2007, 14:15:13
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

beni hayatimda en ok zen masallardan biridir

ne acimistim ona...

+Quote Post
mesaj 20.07.2007, 14:15:45
leti #3

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Iste ocuklugumuzda bize darbe indiren hikayelerden biri daha ..

Hem ksz, hem yetim, hem fakir hem de yersiz yurtsuz kk kibriti kiz..

Ben bu hikayenin hem izgi filmini izlemis hep kitabini okumustum ama nce kitabini okudum..

Okudum ve kaydim zaten .. Kendime gelemedim.. O gnle ilgili hatirladigim kitabi okuduktan sonra sessiz sessiz annemin yanina gidip oturmus, gn boyunca o nereye gidese srekli pesinden gitmistim..

Ne bileyim ,onu kaybetmekten korkmustum herhalde.."Kk kibritci kiz Glsen" dsncesi beni bitirmeye yetmisti sad.gif

+Quote Post
muratuas
mesaj 20.07.2007, 14:17:01
leti #4

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

bu masalin izgi filmini seyretmistim
trt de eskiden cizgi sinema kusagi olurdu orda seyretmistim..

+Quote Post
clown
mesaj 20.07.2007, 15:01:05
leti #5

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Bizim kua bu kadar hisli yapan biraz da bu hikayeler, izgi filmler... imdiki hikayelere, izgi filmlere bir bakn hi birinde ne yoksulluk var, ne alk, varsa yoksa sava, uzay, korkun gl makineler... Neredeyse herey g zerine kurulu.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
elvina
mesaj 20.07.2007, 18:13:35
leti #6

Grup Simge

leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

iimi paralayan ve hi unutmadigim dne dne okudugum bir hikaye kitabi...yle bir iime islemiski  kitabin resimleri bile gzmn nnde....

+Quote Post
ember
mesaj 20.07.2007, 18:58:17
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Benim iimi en ok yakan sey, olayin yilbasi gecesi olmasiydi.. Herkes keyifle yiyecekler, hediyeler iin kostururken, onun aresizligini kimsenin grmemesi ok iimi burkmustu.. sad.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
heaven
mesaj 21.07.2007, 11:15:10
leti #8

UNUTMAYACAIZ
Grup Simge

leti: 754
Katlm: 26.05.2007
ye No: 51

ben bu basligi nasil grmemisim yaaa...
en sevdigim masal,
hatta bi aralar lakabimdi (yakin zamanda)

benim hatirladigim sonunda kahramanin ldg tek masaldir...
ok aciklidir, zer, aglatir, smklerin aka aka aglarsinnn.....

--------------------
Ds kovalayan...

+Quote Post
Always
mesaj 27.07.2007, 12:36:25
leti #9

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 259
Katlm: 13.07.2007
ye No: 252

Allahim ne aglardim o masali olurken. Simdi okusam yine aglarim herhalde. Bizim kusagi farkli yapan ve insanlarin bu tip duygulara da sahip olmasi gerektigini kalbimize asilayan 80'li yillara ok sey borluyuz. Simdiki ocuklardan kai biliyor acaba bu hikayeyi? Daha da aci olan sey, simdiki ocuklara bu ve benzeri hikayeleri okutsak ka tanesinin cani acir, duygulanir, tekrar tekrar okumak ister??? Cevap kocaman bir bosluk...

--------------------
Always

+Quote Post
karakedi
mesaj 27.07.2007, 22:44:26
leti #10

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

daha okuma yazmam yokken babam almisti kitabini. Aysegl tarzindaki izgileriyle ok gzel bir masal kitabiydi. Ben bes yaslarinda kardesim de yasinda felandi. resimlerine baka baka hikayeyi anlamistik. kardesim daha ok kk oldugu iin pek birsey kavrayamamisti ama hikayenin sonunda benim kalbim sikismis ylece kala kalmistim..

Simdi hikayeyi okuyunca yine kalbim sikisti ve bogazimda birseyler dgmlendi..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 18:37:18
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net