IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bizden Hikayeler
Mrbom
mesaj 07.08.2007, 03:36:53
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Arkadaslar buraya maziyle ilgili yada gemiste byklerimizden duydugunuz hikaye masallari yazabilirsiniz...Ben kisa bi hikayeyle basliyayim

Daha annemden dogmamistim. 7 ayliktim. Babam anakkale'ye gitmis. Resmi bile yoktu bizde. anakkale'den sonra bir daha haber alamadik ondan. Annem ise onu hep bekledi. Daha 4 5 yaslarinda ocukken;

- Oglum ben pazara gidiyorum , baban gelirse hemen beni agir.
- Oglum ben komsuya gidiyorum. Baban gelirse hemen haber et.

Ve aradan seneler geti. Annem yine beklemeye devam etti. Ben artik is g sahibi olmustum. Annem artik elinde bastonuyla geziyordu ve yaslanmisti. Hala;

- Oglum ben falanca yerdeyim. Baban gelirse haber et.

Hi degismedi annem. Birkez bile vazgemedi babami beklemekten. Ve annem artik lm dsegindeydi. Son szlerini sylerken

- Oglum ben artik lyorum. Baban gelirse ona syleyin ben hayatim boyunca onu bekledim.

Ve annem birden kapiya bakti. Hafiften glmseyerek ;

-Hosgeldin bey , diyerekten ruhunu teslim etti.

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
mesaj 07.08.2007, 08:43:13
leti #2

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Ben de syle bir hikaye hatirliyorum..

Zamaninin birinde yasli bir kadin yasarmis, bu kadin pek kt kalpli, cimri, gudubetin tekiymis.. Bir oglu varmis kadinin bir tek ona karsi bonkr ve hosgrlyms , onun disinda kimseye bir p dahi vermez herkesten herseyini sakinir , kazara birine bir iyligi dokunsa , bunu kayip sanir geceleri uykulari kaarmis..

Kadincagzin oglu askerdeymis ve o gn memleketine dnyormus.. Anasi ona ne yemekler , ne brekler , rekler yapmis. Yemek kokulari tm mahalleyi sarmis..

Oralardan geen bir dilenci yemek kokularini alinca kadinin evinin nne gitmis .. Allah rizasi iin Hanim anne yiyecek bir seyler verir misin demis..

Kadin da dilencilerden nefret ediyor , kapisina ne zaman dilenci gelse kovmaktan beter ediyor..

Yine mi geldi bu a gzl dilenci, dur ben sana yapacagimi biliyorum demis kadin.. Yeni yaptigi ekmeklerden birini almis iine fare zehiri doldurmus dilenciye vermis.. al demis afiyetle ye..

Dilenci almis zehirli ekmegi, Allah razi olsun , daha ogunu sana versin diyerek ekmis gitmis..

Yememis dilenci ekmegi, dursun aksama yerim demis.. Yolda bir Askere rastlamis.. Muhabbet etmis askerle.. Nerde askersin , ka zamandir gurbettesin filan derken, askerin 3 gndr yolda oldugunu ve ok a oldugunu grenmis..

Al sana taze ekmek vereyim.. Daha bu sabah yasli bir kadin verdi bana , senin kismetinmis demis.. Asker nce almak istememis, ben nasilsa evime gidiyorum sen ye ekmegi demis ama, dilenci de etme kardes sayende bir sevaba gireyim ikram edecek pek bir seyim yok geri evirme beni demis..

Asker almis ekmegi yiye yiye tutmus evinin yolunu..

Kadin aksama kadar oglunu beklemis, oglu gecikmis de gecikmis.. Aksama haberi gelmis, oglu yolun kenarinda l bulunmus.. Yedigi ekmekten zehirlenmis..

+Quote Post
ember
mesaj 07.08.2007, 12:58:49
leti #3

Grup Simge

leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Bunu babaannem anlatirdi bize.. Geenlerde maille gelince hatirladim.. Paylasmanin tam yeri ve zamani..

FARELERIN TOPLANTISI
Bir gun fareler bir araya gelirler ve baslarina musallat olan bir

kediden kurtulma planlari yaparlar. Pek cok fikir one surulur. Hicbiri kabul
gormez.
En sonunda genc bir fare kedinin boynuna bir can asmayi onerir. Boylece
kedi kendilerine yaklasirken farkina varacak ve kacabileceklerdir. Bu oneri
fareler tarafindan alkislarla onaylanir.
Bu arada bir kosede sessizce onlari dinlemekte olan yasli bir fare
ayaga kalkar ve bu onerinin cok zekice oldugunu, basarili olacagindan hic
kuskusu olmadigini belirtir.
Fakat, der, Kafami bir soru kurcaliyor. Aramizdan kim kedinin boynuna
can asacak? ?

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
alibaba
mesaj 24.09.2007, 23:10:38
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Izmir nami diger gavur izmir rumlarin nemli yerlesim birimlerinden biriymis. Izmirin yunanlar tarafindan isgal edilmesi yerli rumlarin olmayacak hayaller pesine dsmesine neden olmus. Bu topraklarda sonsuza kadar egemen olacaklarina inanmislar. 9 eyllde Trk Svari birlikleri sehre girince bile bazi rumlar bunun geici bir durum oldugunu, yunan ordusunun tekrar gelip sehri geri alacagini dsnyormus.
Fakat akli biraz alisan rumlar solugu kordonda alip g bela aikta bekleyen gemilere binmeye alismis.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Mrbom
mesaj 27.09.2007, 03:22:57
leti #5

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
ye No: 47
Ruh Halim:

Gece gece nerden geldi aklima simdi biggrin.gif

Kyn birinde hasan diye bir oban varmis...Bazi geceler hayvanlari yaylaya getirir orda sabaha kadar dururmus...Yine o gecelerden birinde,hasan agacin altinda uykuya dalmis...Yarim saat gemis gememis bi grltyle uyanmis...Karsi tepeden asaga dogru bir dgn alayi...Allah Allah gecenin bu saatinde buda ne derken kafile ona dogru ynelmis...Dgn alayinin basindaki kisi;

-nasilsin hasan

-iyiyim.Hayrola ne dgn bu hangi kydensiniz?

-Senin kydeniz ama sen bizi grmedin hi

deyince hasanin gz kafiledeki insanlarin ayaklarina takilmis...hepsinin ayaklari ters ve kei ayagi gibiymis...Tabi hasan bunlarin cinler oldugunu anlamis...Cinlerin basi simdi dgnlerde adettir,senle bizim gresimiz bi gres tutunda izleyelim demis hasana...Hasan da bakmis durum sakat mecbur kabul etmis...Karsisina 3 metre boyunda bi cin ikmis...Hasan o andaki korkuyla cini elinden yakaladigi gibi arkasina gemis belinden sikmaya baslamis...Btn kalabalik alkislamaya baslamis ve herkez o vaziyette hasanin cebine altin,yzk,para gibi degerli seyler koymus...Tam o sirada ok gl bir ses yankilanmis...Hasan birden sendeleyip kendine gelince bi bakmis uyudugu agaci sim siki kavramis o vaziyette duruyo biggrin.gif ...Eliylede ceplerini yoklamis,ne grsn otlatmaya getirdigi hayvanlarin pislikleri...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Alem-i Sir
mesaj 02.11.2007, 15:00:04
leti #6

Grup Simge

Grup: ye
leti: 21
Katlm: 02.11.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 856

lem-i Gnl!

lem-i Gnl! (Gnl lemi veya Gnldeki lem!) yani her insanin bir i dnyasidir. Bu dnyada dogru, drst ve duygusal olan her sey mevcuttur. Hem dnyevi ve hem de manevi duygularla dolu olan bir kisisel i dnyasi!

Masal: Evvel zaman iinde kalbur saman iinde, pireler berber iken, develer tellal iken; bir zamanlar seven ve sevilen sik olan iki sevgili vardi. Bir mddet sonra bunlarin ikisi firsatini nasil buduysalar ki (siklar zor bulur) evlenince, o ilk gecelerin de yani gerdek geceleri, girdikleri odalarin da o yerde, karsilarin da birden bire bir kapi ailir ve onlar da aninda o kapidan ieri ekilirler. ekilip de girdikleri o yer ise; ucu bucagi grnmeyen ok gzel aydinlik, iek, meyve, sebze ve bitkilerle dogasi kapli, gzelligine hayran bir dnya ile karsilasirlar. Orasi iste ''lem-i Gnl'' dnyasidir.

Orada yuva kurarlar ve sz de bir zaman sonra da, ''kalplerinin birlestigi gibi birlesmelerinden'' orada onlarin yani ikisinin adi da ''sevgi'' olur. Adlari sevgi olan ve birlesen bu iftlerin, ocuklari da olur. Olan ocuklarin ismini ''ASK'' koyarlar. Adi ''ASK'' olan ocuk bir zaman sonra byyp de akliselim olunca ve evlenecek yasa gelince, bakar ki etrafinda sevip evlenecegi hi kimseyi bulamaz. Bu konuyu evlenme istegini anne ve babasina aar. Onlarda bunu anladiklarini ve buraya nasil geldiklerini ve dis dnya olan geldikleri yerde ancak kendine evlenecek birini bulabilecegini sylerler. Fakat o dnyada her sey burada gibi sakin ve huzur iinde olmayip gerekte ok karmasik bir yer oldugunu, oradaki insanlarin gven verici ve iyi olmadiklarini ok zor, evlenecegi birisini bulabilecegini anlatirlar. O da olsun, der ve gitmek ister. Fakat gidersen bu dnyaya ''lem-i Gnl'' dnyasina bir daha geri gelemeyecegini yalnizca duygusal dsncelerle girecegini ve baglanti kuracagini, burayla sylerler. Yinede her sey ragmen gitmek istedigini tekrar, tekrar syler.

Velhasil ''ASK'' o dnyadan bu dnyaya yine ayni kapidan ''gerek dnyaya'' tekrar bir erkek insan olarak geri gelir. Grr ki geldigi dnya hakikatten ok karmasik herkes kendi cani ve mali pesinde birbirleriyle mcadele ve alma irpma, kiyim ierisinde yasam mcadelesi veriyor. Yapacak artik bir sey yok ona anlatmisti annesi ile babasi buranin byle oldugunu. Gel zaman git zaman sonra lafi uzatmayalim evlenecegi bir kiz bulur ve onun da onu sevmesini saglar ve evlenirler. O sevgiden dogan ok sicak ve can verici yakinligin adi; kendisini bulan ve sevmesini ayrica da sevgiden dogan o ok sicak yakinligin adini deler ki ''- Madem, ASK senden dogdu ve olmasini sagladin, bu ok yakin ilginin adini da; ''ASK'' koyalim!'' derler. Ve o sevgiyle olan ilginin adi da bylece ''ASK'' olur. Bir mddet sonrada ocuklari olur ve adlarini da syle koyarlar. Ilkin Adi: Dostluk! Ikincisinin Adi: Gven! ncsnn Adi: Sadakat! Drdncsnn Adi: Ilim! Olur. Bunlarda bu dnyada olmasi gereken ve ihtiya duyulanlardir. Her sey onlardan ogalip trer gider.

Evet, sonunda her sey erdi muradina biz ikalim kerevet'ine! ve rahat, rahat uykumuza dalalim uykumuzda gzel ryalar grelim!..dilek ve isteklerimle... Hos ve mutlu kalsin herkes. Kalin saglicakla!..

Masalin yazari:
Alem-i Sir
dan, sizlere sunulur. Bir Ask masali bu!

--------------------
Toprak olsam ayaginda Vatan olsam kucaginda Isim olsam dudaginda Sen! Beni hep syler misin? Alem-i Sir

+Quote Post
ilek
mesaj 02.01.2008, 15:04:30
leti #7

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 139
Katlm: 28.11.2007
ye No: 1,291

Annem bana kkken anlatirdi ben ok sevmistim o zamanlar. Simdi ben de size anlatayim.

Bir varmis bir yokmuus... Evvel zaman iinde kalbur saman iinde uzak bir memleketin kck bir kynde bir delikanli yasiyormus. Bu delikanliyi babasi, bir beyin hizmetine vermis. Yapmasi gereken tek is, evin beyi eve ne zaman gelirse gelsin ocakta sicak suyu hazir etmesi ve o suyla elleirni yikamasina yardim etmesiymis. Delikanli,  beyin hizmetine girmis, eve geldigi bir gn bakmis ki ne grsn, efendisinin elleri kollarina kadar kan iinde. Sormaya cesaret edememis. Gnler byle gip gidiyormus, efendisi her gn elleri kollari kan iinde eve geliyormus. Bir gn efendisini takip etmeye karar vermis. Bir bakmis ki efendisi hasta bir adamin evine giriyor. Adamin basinda aglayan sizlayan insanlar. Efendisi, hasta adamin basina gemis ve canini almis. O bunu yaparken etraftaki insanlar ona engel olmuyormus. Meger o Azrailmis. ocuk arkasina dnmeden hemen eve kosmus. Aksam efendisi gelince durumu elbette ki biliyormus .Delikanli sormus " benim canimi ne zaman alacaksin?". Azrail de , evlenecegi gece canini alacagini sylemis. Delikanli ailesinin yanina dnms. Aradan uzun bir zaman gemis ve ailesi artik onun evlenmesini istiyormus. Nihayetinde evlenmis ve gece olunca Azrailin gelmesini beklemeye baslamiiiis. ok soguk ve karli bir kis gecesiymis stelik. Derken uzaktan imdat diyen bir ses duymuslar. Delikanli kar kis kiyamet dinlememis ve disari ikmis.  Essegi ile birlikte kara saplanmis yasli bir dede imis imdat diyen. Dedeyi kurtarmis evine almis,isitmis doyurmus ve ertesi gn yolcu etmis. Tabi bu arada Azrail de gelmemis. Aradan 3 gn geince kapi almis ve karsisinda Azrail belirmis. Delikanli hemen sormus " hani evlendigim gece gelecektin?" Azrail de demis ki " Allah seni bir imtihana tabi tuttu, o gece kurtardigin kisi Hizir a.s idi ve bunun mkafatai olarak sana seksen sene daha mr verdiii".

Delikanli tabi ok mutlu olmus bu masal da burada bitmis.

--------------------

+Quote Post
alibaba
mesaj 20.01.2008, 21:49:06
leti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

48 numara yada ona yakin ayakkabi giyen bir tanidigimiz var. Ayakkabi almaya gittiginde ogunlukla ayagina uygun ayakkabi bulmakta zorlanirmis. Hele hele eskiden ayakkabi sanayisinin gelismedigi yillarda siparis zerine ayakkabi yaptirmak zorunda kalirmis. Birgn arsida ayakkabicinin birinde tam ayagna gre bir ayakkabi bulmus ama fiyat biraz pahali gelmis. pazarlik sirasinda satici
-her yerde byle byk ayakkabi bulamazsin
deyince bizim amca da
-sen de byle byk ayakli msteriyi her zaman bulamazsin
demis

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alibaba
mesaj 31.03.2008, 22:56:04
leti #9

Grup Simge

Ruh Halim:

Lifelines n Sinema flimleri blmnde Askerin Trks iin yazdklarn okuyunca, yine byklerimden dinlediim bir olay aklma geldi. birinci dnya sava yllarnda, Askere gitmi bir askerin yks bu. Uzun sre cephede savatktan sonra ailesini girmek iin 15 gn izin veriyorlar. Trenle memleketine geliyor. fakat o zamanlar Salgn hastalk nedeniyle ilede karantina uygulamas varm. gencin istasyon binasndan dar kmasna izin vermiyorlar. geri dnebilmesi iin binebilecei tren de yaklak 10 gn sonra istasyona gelecek. tm iznini garn banklarnda yatarak geirmek zorunda kalyor. en ac olan ise ev ile istasyon aras 500 metre kadar bir mesafe olmas.
ne aclar yaam bu millet hep dnrm.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alibaba
mesaj 28.10.2008, 23:48:54
leti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

buraya byklerimden dinlediim bir yky daha eklemek istiyorum. aslnda bu yaanm bir olay. babamlarn kynden bir yal teyzecik oluyla beraber ehir merkezindeki doktora gitmi. teyzemiz hayat boyunca kyde yaam, ehir hayat ile ilgili bildikleri snrl. muayene sonras doktorun yazd ilalarn arasnda bir de urup var. garajda otobse binmeden nce oul ksa bir sreliine annesinin yanndan ayrlyor. bizim teyze urubu bir dikite iiyor. olu dndnde ise
-al evladm, iesini yerine geri ver. diye bo urup iesini uzatyor.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Bizden Size
6 GaLaCTiCa 3,649 20.07.2011 - 13:42:30
G?n: Green Gables

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 05:23:44
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net