IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bizden Hikayeler
Mrbom
mesaj 07.08.2007, 03:36:53
İleti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: stanbul
Üye No: 47
Ruh Halim:

Arkadaslar buraya maziyle ilgili yada geçmiste büyüklerimizden duydugunuz hikaye masallari yazabilirsiniz...Ben kisa bi hikayeyle basliyayim

Daha annemden dogmamistim. 7 ayliktim. Babam anakkale'ye gitmis. Resmi bile yoktu bizde. anakkale'den sonra bir daha haber alamadik ondan. Annem ise onu hep bekledi. Daha 4 5 yaslarinda çocukken;

- Oglum ben pazara gidiyorum , baban gelirse hemen beni çagir.
- Oglum ben komsuya gidiyorum. Baban gelirse hemen haber et.

Ve aradan seneler geçti. Annem yine beklemeye devam etti. Ben artik is güç sahibi olmustum. Annem artik elinde bastonuyla geziyordu ve yaslanmisti. Hala;

- Oglum ben falanca yerdeyim. Baban gelirse haber et.

Hiç degismedi annem. Birkez bile vazgeçmedi babami beklemekten. Ve annem artik ölüm dösegindeydi. Son sözlerini söylerken

- Oglum ben artik ölüyorum. Baban gelirse ona söyleyin ben hayatim boyunca onu bekledim.

Ve annem birden kapiya bakti. Hafiften gülümseyerek ;

-Hosgeldin bey , diyerekten ruhunu teslim etti.

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
mesaj 07.08.2007, 08:43:13
İleti #2

Grup:
Üye No: 0

Ben de söyle bir hikaye hatirliyorum..

Zamaninin birinde yasli bir kadin yasarmis, bu kadin pek kötü kalpli, cimri, gudubetin tekiymis.. Bir oglu varmis kadinin bir tek ona karsi bonkör ve hosgörülüymüs , onun disinda kimseye bir çöp dahi vermez herkesten herseyini sakinir , kazara birine bir iyligi dokunsa , bunu kayip sanir geceleri uykulari kaçarmis..

Kadincagzin oglu askerdeymis ve o gün memleketine dönüyormus.. Anasi ona ne yemekler , ne börekler , çörekler yapmis. Yemek kokulari tüm mahalleyi sarmis..

Oralardan geçen bir dilenci yemek kokularini alinca kadinin evinin önüne gitmis .. Allah rizasi için Hanim anne yiyecek bir seyler verir misin demis..

Kadin da dilencilerden nefret ediyor , kapisina ne zaman dilenci gelse kovmaktan beter ediyor..

Yine mi geldi bu aç gözlü dilenci, dur ben sana yapacagimi biliyorum demis kadin.. Yeni yaptigi ekmeklerden birini almis içine fare zehiri doldurmus dilenciye vermis.. al demis afiyetle ye..

Dilenci almis zehirli ekmegi, Allah razi olsun , daha çogunu sana versin diyerek çekmis gitmis..

Yememis dilenci ekmegi, dursun aksama yerim demis.. Yolda bir Askere rastlamis.. Muhabbet etmis askerle.. Nerde askersin , kaç zamandir gurbettesin filan derken, askerin 3 gündür yolda oldugunu ve çok aç oldugunu ögrenmis..

Al sana taze ekmek vereyim.. Daha bu sabah yasli bir kadin verdi bana , senin kismetinmis demis.. Asker önce almak istememis, ben nasilsa evime gidiyorum sen ye ekmegi demis ama, dilenci de etme kardes sayende bir sevaba gireyim ikram edecek pek bir seyim yok geri çevirme beni demis..

Asker almis ekmegi yiye yiye tutmus evinin yolunu..

Kadin aksama kadar oglunu beklemis, oglu gecikmis de gecikmis.. Aksama haberi gelmis, oglu yolun kenarinda ölü bulunmus.. Yedigi ekmekten zehirlenmis..

+Quote Post
ember
mesaj 07.08.2007, 12:58:49
İleti #3

Grup Simge

Nereden: Istanbul
Üye No: 60
Ruh Halim:

Bunu babaannem anlatirdi bize.. Geçenlerde maille gelince hatirladim.. Paylasmanin tam yeri ve zamani..

FARELERIN TOPLANTISI
Bir gun fareler bir araya gelirler ve baslarina musallat olan bir

kediden kurtulma planlari yaparlar. Pek cok fikir one surulur. Hicbiri kabul
gormez.
En sonunda genc bir fare kedinin boynuna bir can asmayi onerir. Boylece
kedi kendilerine yaklasirken farkina varacak ve kacabileceklerdir. Bu oneri
fareler tarafindan alkislarla onaylanir.
Bu arada bir kosede sessizce onlari dinlemekte olan yasli bir fare
ayaga kalkar ve bu onerinin cok zekice oldugunu, basarili olacagindan hic
kuskusu olmadigini belirtir.
Fakat, der, Kafami bir soru kurcaliyor. Aramizdan kim kedinin boynuna
can asacak? ?

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
alibaba
mesaj 24.09.2007, 23:10:38
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Izmir nami diger gavur izmir rumlarin önemli yerlesim birimlerinden biriymis. Izmirin yunanlar tarafindan isgal edilmesi yerli rumlarin olmayacak hayaller pesine düsmesine neden olmus. Bu topraklarda sonsuza kadar egemen olacaklarina inanmislar. 9 eylülde Türk Süvari birlikleri sehre girince bile bazi rumlar bunun geçici bir durum oldugunu, yunan ordusunun tekrar gelip sehri geri alacagini düsünüyormus.
Fakat akli biraz çalisan rumlar solugu kordonda alip güç bela açikta bekleyen gemilere binmeye çalismis.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Mrbom
mesaj 27.09.2007, 03:22:57
İleti #5

Grup Simge

Üye No: 47
Ruh Halim:

Gece gece nerden geldi aklima simdi biggrin.gif

Köyün birinde hasan diye bir çoban varmis...Bazi geceler hayvanlari yaylaya getirir orda sabaha kadar dururmus...Yine o gecelerden birinde,hasan agacin altinda uykuya dalmis...Yarim saat geçmis geçmemis bi gürültüyle uyanmis...Karsi tepeden asaga dogru bir dügün alayi...Allah Allah gecenin bu saatinde buda ne derken kafile ona dogru yönelmis...Dügün alayinin basindaki kisi;

-nasilsin hasan

-iyiyim.Hayrola ne dügünü bu hangi köydensiniz?

-Senin köydeniz ama sen bizi görmedin hiç

deyince hasanin gözü kafiledeki insanlarin ayaklarina takilmis...hepsinin ayaklari ters ve keçi ayagi gibiymis...Tabi hasan bunlarin cinler oldugunu anlamis...Cinlerin basi simdi dügünlerde adettir,senle bizim güresçimiz bi güres tutunda izleyelim demis hasana...Hasan da bakmis durum sakat mecbur kabul etmis...Karsisina 3 metre boyunda bi cin çikmis...Hasan o andaki korkuyla cini elinden yakaladigi gibi arkasina geçmis belinden sikmaya baslamis...Bütün kalabalik alkislamaya baslamis ve herkez o vaziyette hasanin cebine altin,yüzük,para gibi degerli seyler koymus...Tam o sirada çok güçlü bir ses yankilanmis...Hasan birden sendeleyip kendine gelince bi bakmis uyudugu agaci sim siki kavramis o vaziyette duruyo biggrin.gif ...Eliylede ceplerini yoklamis,ne görsün otlatmaya getirdigi hayvanlarin pislikleri...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Alem-i Sir
mesaj 02.11.2007, 15:00:04
İleti #6

Grup Simge

Grup: Üye
Nereden: Istanbul
Üye No: 856

lem-i Gönül!

lem-i Gönül! (Gönül lemi veya Gönüldeki lem!) yani her insanin bir iç dünyasidir. Bu dünyada dogru, dürüst ve duygusal olan her sey mevcuttur. Hem dünyevi ve hem de manevi duygularla dolu olan bir kisisel iç dünyasi!

Masal: Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, pireler berber iken, develer tellal iken; bir zamanlar seven ve sevilen sik olan iki sevgili vardi. Bir müddet sonra bunlarin ikisi firsatini nasil buduysalar ki (siklar zor bulur) evlenince, o ilk gecelerin de yani gerdek geceleri, girdikleri odalarin da o yerde, karsilarin da birden bire bir kapi açilir ve onlar da aninda o kapidan içeri çekilirler. ekilip de girdikleri o yer ise; ucu bucagi görünmeyen çok güzel aydinlik, çiçek, meyve, sebze ve bitkilerle dogasi kapli, güzelligine hayran bir dünya ile karsilasirlar. Orasi iste ''lem-i Gönül'' dünyasidir.

Orada yuva kurarlar ve söz de bir zaman sonra da, ''kalplerinin birlestigi gibi birlesmelerinden'' orada onlarin yani ikisinin adi da ''sevgi'' olur. Adlari sevgi olan ve birlesen bu çiftlerin, çocuklari da olur. Olan çocuklarin ismini ''ASK'' koyarlar. Adi ''ASK'' olan çocuk bir zaman sonra büyüyüp de akliselim olunca ve evlenecek yasa gelince, bakar ki etrafinda sevip evlenecegi hiç kimseyi bulamaz. Bu konuyu evlenme istegini anne ve babasina açar. Onlarda bunu anladiklarini ve buraya nasil geldiklerini ve dis dünya olan geldikleri yerde ancak kendine evlenecek birini bulabilecegini söylerler. Fakat o dünyada her sey burada gibi sakin ve huzur içinde olmayip gerçekte çok karmasik bir yer oldugunu, oradaki insanlarin güven verici ve iyi olmadiklarini çok zor, evlenecegi birisini bulabilecegini anlatirlar. O da olsun, der ve gitmek ister. Fakat gidersen bu dünyaya ''lem-i Gönül'' dünyasina bir daha geri gelemeyecegini yalnizca duygusal düsüncelerle girecegini ve baglanti kuracagini, burayla söylerler. Yinede her sey ragmen gitmek istedigini tekrar, tekrar söyler.

Velhasil ''ASK'' o dünyadan bu dünyaya yine ayni kapidan ''gerçek dünyaya'' tekrar bir erkek insan olarak geri gelir. Görür ki geldigi dünya hakikatten çok karmasik herkes kendi cani ve mali pesinde birbirleriyle mücadele ve çalma çirpma, kiyim içerisinde yasam mücadelesi veriyor. Yapacak artik bir sey yok ona anlatmisti annesi ile babasi buranin böyle oldugunu. Gel zaman git zaman sonra lafi uzatmayalim evlenecegi bir kiz bulur ve onun da onu sevmesini saglar ve evlenirler. O sevgiden dogan çok sicak ve can verici yakinligin adi; kendisini bulan ve sevmesini ayrica da sevgiden dogan o çok sicak yakinligin adini deler ki ''- Madem, ASK senden dogdu ve olmasini sagladin, bu çok yakin ilginin adini da; ''ASK'' koyalim!'' derler. Ve o sevgiyle olan ilginin adi da böylece ''ASK'' olur. Bir müddet sonrada çocuklari olur ve adlarini da söyle koyarlar. Ilkin Adi: Dostluk! Ikincisinin Adi: Güven! Üçüncüsünün Adi: Sadakat! Dördüncüsünün Adi: Ilim! Olur. Bunlarda bu dünyada olmasi gereken ve ihtiyaç duyulanlardir. Her sey onlardan çogalip türer gider.

Evet, sonunda her sey erdi muradina biz çikalim kerevet'ine! ve rahat, rahat uykumuza dalalim uykumuzda güzel rüyalar görelim!..dilek ve isteklerimle... Hos ve mutlu kalsin herkes. Kalin saglicakla!..

Masalin yazari:
Alem-i Sir
dan, sizlere sunulur. Bir Ask masali bu!

--------------------
Toprak olsam ayaginda Vatan olsam kucaginda Isim olsam dudaginda Sen! Beni hep syler misin? Alem-i Sir

+Quote Post
ilek
mesaj 02.01.2008, 15:04:30
İleti #7

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 1,291

Annem bana küçükken anlatirdi ben çok sevmistim o zamanlar. Simdi ben de size anlatayim.

Bir varmis bir yokmuus... Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir memleketin küçücük bir köyünde bir delikanli yasiyormus. Bu delikanliyi babasi, bir beyin hizmetine vermis. Yapmasi gereken tek is, evin beyi eve ne zaman gelirse gelsin ocakta sicak suyu hazir etmesi ve o suyla elleirni yikamasina yardim etmesiymis. Delikanli,  beyin hizmetine girmis, eve geldigi bir gün bakmis ki ne görsün, efendisinin elleri kollarina kadar kan içinde. Sormaya cesaret edememis. Günler böyle gçip gidiyormus, efendisi her gün elleri kollari kan içinde eve geliyormus. Bir gün efendisini takip etmeye karar vermis. Bir bakmis ki efendisi hasta bir adamin evine giriyor. Adamin basinda aglayan sizlayan insanlar. Efendisi, hasta adamin basina geçmis ve canini almis. O bunu yaparken etraftaki insanlar ona engel olmuyormus. Meger o Azrailmis. ocuk arkasina dönmeden hemen eve kosmus. Aksam efendisi gelince durumu elbette ki biliyormus .Delikanli sormus " benim canimi ne zaman alacaksin?". Azrail de , evlenecegi gece canini alacagini söylemis. Delikanli ailesinin yanina dönmüs. Aradan uzun bir zaman geçmis ve ailesi artik onun evlenmesini istiyormus. Nihayetinde evlenmis ve gece olunca Azrailin gelmesini beklemeye baslamiiiis. ok soguk ve karli bir kis gecesiymis üstelik. Derken uzaktan imdat diyen bir ses duymuslar. Delikanli kar kis kiyamet dinlememis ve disari çikmis.  Essegi ile birlikte kara saplanmis yasli bir dede imis imdat diyen. Dedeyi kurtarmis evine almis,isitmis doyurmus ve ertesi gün yolcu etmis. Tabi bu arada Azrail de gelmemis. Aradan 3 gün geçince kapi çalmis ve karsisinda Azrail belirmis. Delikanli hemen sormus " hani evlendigim gece gelecektin?" Azrail de demis ki " Allah seni bir imtihana tabi tuttu, o gece kurtardigin kisi Hizir a.s idi ve bunun mükafatai olarak sana seksen sene daha ömür verdiii".

Delikanli tabi çok mutlu olmus bu masal da burada bitmis.

--------------------

+Quote Post
alibaba
mesaj 20.01.2008, 21:49:06
İleti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

48 numara yada ona yakin ayakkabi giyen bir tanidigimiz var. Ayakkabi almaya gittiginde çogunlukla ayagina uygun ayakkabi bulmakta zorlanirmis. Hele hele eskiden ayakkabi sanayisinin gelismedigi yillarda siparis üzerine ayakkabi yaptirmak zorunda kalirmis. Birgün çarsida ayakkabicinin birinde tam ayagna göre bir ayakkabi bulmus ama fiyat biraz pahali gelmis. pazarlik sirasinda satici
-her yerde böyle büyük ayakkabi bulamazsin
deyince bizim amca da
-sen de böyle büyük ayakli müsteriyi her zaman bulamazsin
demis

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alibaba
mesaj 31.03.2008, 22:56:04
İleti #9

Grup Simge

Ruh Halim:

Lifelines ın Sinema flimleri bölümünde Askerin Türküsü için yazdıklarını okuyunca, yine büyüklerimden dinlediğim bir olay aklıma geldi. birinci dünya savaşı yıllarında, Askere gitmiş bir askerin öyküsü bu. Uzun süre cephede savaştıktan sonra ailesini giörmek için 15 gün izin veriyorlar. Trenle memleketine geliyor. fakat o zamanlar Salgın hastalık nedeniyle ilçede karantina uygulaması varmış. gencin istasyon binasından dışarı çıkmasına izin vermiyorlar. geri dönebilmesi için binebileceği tren de yaklaşık 10 gün sonra istasyona gelecek. tüm iznini garın banklarında yatarak geçirmek zorunda kalıyor. en acı olan ise ev ile istasyon arası 500 metre kadar bir mesafe olması.
ne acılar yaşamış bu millet hep düşünürüm.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alibaba
mesaj 28.10.2008, 23:48:54
İleti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

buraya büyüklerimden dinlediğim bir öyküyü daha eklemek istiyorum. aslında bu yaşanmış bir olay. babamların köyünden bir yaşlı teyzecik oğluyla beraber şehir merkezindeki doktora gitmiş. teyzemiz hayatı boyunca köyde yaşamış, şehir hayatı ile ilgili bildikleri sınırlı. muayene sonrası doktorun yazdığı ilaçların arasında bir de şurup var. garajda otobüse binmeden önce oğul kısa bir süreliğine annesinin yanından ayrılıyor. bizim teyze şurubu bir dikişte içiyor. oğlu döndüğünde ise
-al evladım, şişesini yerine geri ver. diye boş şurup şişesini uzatıyor.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Bizden Size
6 GaLaCTiCa 3,650 20.07.2011 - 13:42:30
Gn: Green Gables

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 10:05:51
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net