IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kelile ile Dimne
alibaba
mesaj 06.09.2007, 15:48:00
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Hint filozofu BEYDABA nin kaleme aldigi, fabl türünün ilk örneklerinden biridir. Kratka ve dimna isimli iki çakalin basindan geçen öyküler anlatilir. bu isimler bizim kültürümüze Kelile ve dimne olarak geçmistir. Kral yada padisah diyebilecegimiz aslan, halk yada diger siniflar, öküz, tilki ve daha pek çok hayvan toplum yasantisindaki kisi ve gruplari temsil eder. biri iyi digeri de kötü kisiyi temsil eden kelile ve dimne kitabin sonuna kadar birbirleriyle çekisir. arada daha pek çok öykü baska hayvaanlarin dilinden anlatilir. Bu öyküler, Mevlananin mesnevisi basta olmak üzere bir çok önemli eserde yeniden karsimiza çikar.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
el_maquinista
mesaj 05.10.2009, 11:46:56
İleti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: istanbul
Üye No: 2,630

Kelile ve Dimne'deki hayvan hikayeleri gerçekten mükemmeldir. Bana göre hepsi çok anlamlıdır, kitabı çok severek okumuştum, geçen yılda bir radyo tiyatrosu meraklısı olarak tgrt fm'in arşiv sayfasını bulmuştum ve oyunlara bakarken Kelile ve Dimne'nin radyo oyununa rastlamıştım, arkası yarın şeklinde, onu da dinlemiştim, o da güzeldi.

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:53:11
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net