IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kelile ile Dimne
alibaba
mesaj 06.09.2007, 15:48:00
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Hint filozofu BEYDABA nin kaleme aldigi, fabl trnn ilk rneklerinden biridir. Kratka ve dimna isimli iki akalin basindan geen ykler anlatilir. bu isimler bizim kltrmze Kelile ve dimne olarak gemistir. Kral yada padisah diyebilecegimiz aslan, halk yada diger siniflar, kz, tilki ve daha pek ok hayvan toplum yasantisindaki kisi ve gruplari temsil eder. biri iyi digeri de kt kisiyi temsil eden kelile ve dimne kitabin sonuna kadar birbirleriyle ekisir. arada daha pek ok yk baska hayvaanlarin dilinden anlatilir. Bu ykler, Mevlananin mesnevisi basta olmak zere bir ok nemli eserde yeniden karsimiza ikar.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
el_maquinista
mesaj 05.10.2009, 11:46:56
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 426
Katlm: 26.03.2008
Nereden: istanbul
ye No: 2,630

Kelile ve Dimne'deki hayvan hikayeleri gerekten mkemmeldir. Bana gre hepsi ok anlamldr, kitab ok severek okumutum, geen ylda bir radyo tiyatrosu merakls olarak tgrt fm'in ariv sayfasn bulmutum ve oyunlara bakarken Kelile ve Dimne'nin radyo oyununa rastlamtm, arkas yarn eklinde, onu da dinlemitim, o da gzeldi.

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 05:20:59
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net