IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ayaz Gibi Olabilene Ne Mutlu
sahaf
mesaj 01.10.2007, 15:40:15
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bir zamanlar Ayaz adli bir kle varmis. Takdir bu ya, kle bir gn Sultan Mahmud’ un klesi olmus.

Sultan, kleyi tasidigi asil karakteri sebebiyle ok sevmis.

Derken Sultan’in ylesine itimadini kazanmis ki, btn sultanligin haznedri tayin edilmis ve en kiymetli ve zarif mcevherler, taslar ona emanet edilir olmus.

Bu gelismeyi gren saraylilar ise durumdan pek rahatsiz olmuslar. Hasetleri ve kibirleri yznden, szm ona basit bir kleye byle bir mevki verilmesini ve kendi rtbelerine ikarilmasini bir trl hazmedememisler.

Bu duygular iinde, zellikle Sultan yakinlardaysa ondan gn getike daha ok sikayet etmeye baslamislar ve asil ruhlu klenin itibarini zedelemek iin ellerinden geleni yapmislar.

Bir gn Sultanin huzurunda bir saraylinin digerine syle dedigi duyulmus: Kle Ayaz’in sik sik hazineye gittigini biliyor musun? Onun mcevherlerimizi aldigindan adim gibi eminim. Sultan kulaklarina inanamamis. Isin aslini kendi gzlerimle grmeliyim demis. Duvara kk bir delik yaptirip, ieride olanlari seyretmeye hazirlanmis. Klenin sessizce ieri girdigini, kapiyi kapattigini ve sandiga gittigini grms.

Orada sakladigi kk bir bohaymis bu. Bohayi pms alnina koymus ve sonra da amis. Iinden ikan kleyken giydigi yirtik pirtik bir elbise! Aynanin karsisina gemis.

Kendi kendine, Daha nceleri bu elbiseyi giydigin zamanlar kim oldugunu hatirliyor musun? diye sormus.. Bir Hitin sen...

Hepsi hepsi satilacak bir kleydin ve Allah, Sultanin eliyle sana rahmetinden belki de hi hak etmedigin nimetler lutfetti. Asla nereden geldigini unutma! nk mal mlk insanin hafizasini uurur, unutuluslara srkler.

Simdi sen de, nimete senden asagi olanlara kibirle bakma ve daima hatirla Ayaz, hatirla! Sandigi kapatmis, kilitlemis ve sessizce kapiya dogru yrms.

Hazine dairesinden ikarken birden Sultanla yz yze gelmis. Sultan gzlerini Ayazin yzne dikmis dururken, yanaklarindan asagi yaslar szlyormus ve bogazi yle dgmlenmis ki, konusmakta glk ekmis.

Ve sultan mahmut:Bugne kadar mcevherlerimin hazinedriydin, ama simdi... kalbimin hazinedrisin. Bana benim de nnde bir hi oldugum kendi Sultanimin huzurunda nasil davranmam gerektigi dersini verdin demis.

Kim yazmis bilinmiyor

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
alibaba
mesaj 08.10.2007, 00:23:17
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Sadi Sirazinin Bostan ve Glistan isimli eserlerinin giris kisminda kle ayaz ile ilgili kisa bir bilgi var. burada kle ve klelik kavramiyla ilgili bir misal olarak kullanilmis. sanirim yazarinin bilimemesinin sebebi bir kisiyi degil bir sinifi anlatan bir misal olmasi. bu yorum tamamen bana ait hatali olabilir.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alikusu
mesaj 08.10.2007, 01:48:03
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Ayaz,sultan mahmud ve  sadi i sirazi  bu leme  bir  sekilde hep karsima ikmistir. okudugum ders  verir nitelikteki,  iyiligin yceltilmesi , ktlgn  yerilmesi derslerini veren bu hikayelerde hep  biri  eksik ikmisti karsima, ya  sultan ,  yada ayaz veya  eser  sahibi  ..simdi bu yaziyi okuyunca  az  biraz kitap  birazda  net'i  karistirinca  karsima ikan  sonulari bende  sizlerle  paylasmak istedim ..
bu konuya  biraz  isik tutmaktir  amacim..
her  ne  kadar sr- lisan ederisem de affola..
Gazneli Sultan Mahmut  997-1030  yillari arasinda  Gazne  devletinin  hkmdarligini yapmistir..
Ayaz  Gazneli Sultan  Mahmud'un klesi daha sonrada  en gvendigi ve  sevdigi arkadasi olmustur..
Sadi-i Sirazi 1213- 1292  yillarinda  yasamis  dogu ve  islam  kltrn  taninmasini hikayelerle insanlara  ulastirmistir..
en  nemli   eserleri  olan Bostan  ve Glistanda  iyilik ktlk cimrilik hirs agzllk cmertlik sevgi  nefret gibi zit temalari islemistir  ve sonunda insanlara ders  verir  nitelikte hikayeler  yazmistir.. kendi yasanmisliklarindan da  esinlenerek  yazdigi  saniliyor...

Bostanda  bahsi geen Ayaz  Ve  Padisah'in hikayesi:

Padisahin emri zerine btn kleler bir devenin yikilmasi sonucu paralanan
sandigi yagmaya giderler, fakat Ayaz  adli kle bir kle padisahin emrine ragmen
yagmaya gitmez. Daha sonra padisah Ayaz’a, yagmadan ne getirdigini sorunca, Ayaz da
hibir sey getirmedigini, nk padisahin hizmetini birakamadigini, padisahinin
arkasindan gittigini belirtir (Ilaydin, 1985: 1160, 161).

ben iinden ikamadim ortada  bir ayaz  bir sultan birde eserinde  her  ikisindende  bahseden  sadi
pek ok farkli sultan veya  padisah  ve klesi  adi  altinda , bu tr hikayeler okudum ama hangisi  gerek sadi eseri  derseniz  sadece yukardaki  hikayenin (ki zeti  dir. )
altinda sadi  imzasini grdm..

kaynaklar
Do. Dr. I. etin DERDIYOK 'un  SADI’NIN BOSTAN’I VE EZOP MASALLARI’NDA ORTAK TEMALAR  adli yazisi
Ana  Britannica  ansiklopedisi
birazda  google

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Mutlu Ak
3 Adore 1,964 25.09.2011 - 10:37:00
G?n: okseybilenkiz
Closed Mutlu Yllar Linea!
21 Candy 7,885 30.06.2010 - 22:02:25
G?n: Pawnee
Closed Mutlu yllar Karakedi! Doum gnn kutlu olsun.
16 superisi 6,310 25.02.2010 - 20:47:46
G?n: camgz
No New Posts Mutlu olup olmadn aklna bile getirmemek, en byk mutluluktur
0 simeli 1,278 19.12.2009 - 15:20:52
G?n: simeli
No New Posts Mutluluk geni
0 okseybilenkiz 1,349 14.06.2009 - 06:00:24
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 06.12.2019 - 10:58:01
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net