IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ayaz Gibi Olabilene Ne Mutlu
sahaf
mesaj 01.10.2007, 15:40:15
İleti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Bir zamanlar Ayaz adli bir köle varmis. Takdir bu ya, köle bir gün Sultan Mahmud’ un kölesi olmus.

Sultan, köleyi tasidigi asil karakteri sebebiyle çok sevmis.

Derken Sultan’in öylesine itimadini kazanmis ki, bütün sultanligin haznedri tayin edilmis ve en kiymetli ve zarif mücevherler, taslar ona emanet edilir olmus.

Bu gelismeyi gören saraylilar ise durumdan pek rahatsiz olmuslar. Hasetleri ve kibirleri yüzünden, sözüm ona basit bir köleye böyle bir mevki verilmesini ve kendi rütbelerine çikarilmasini bir türlü hazmedememisler.

Bu duygular içinde, özellikle Sultan yakinlardaysa ondan gün geçtikçe daha çok sikayet etmeye baslamislar ve asil ruhlu kölenin itibarini zedelemek için ellerinden geleni yapmislar.

Bir gün Sultanin huzurunda bir saraylinin digerine söyle dedigi duyulmus: Köle Ayaz’in sik sik hazineye gittigini biliyor musun? Onun mücevherlerimizi çaldigindan adim gibi eminim. Sultan kulaklarina inanamamis. Isin aslini kendi gözlerimle görmeliyim demis. Duvara küçük bir delik yaptirip, içeride olanlari seyretmeye hazirlanmis. Kölenin sessizce içeri girdigini, kapiyi kapattigini ve sandiga gittigini görmüs.

Orada sakladigi küçük bir bohçaymis bu. Bohçayi öpmüs alnina koymus ve sonra da açmis. Içinden çikan köleyken giydigi yirtik pirtik bir elbise! Aynanin karsisina geçmis.

Kendi kendine, Daha önceleri bu elbiseyi giydigin zamanlar kim oldugunu hatirliyor musun? diye sormus.. Bir Hiçtin sen...

Hepsi hepsi satilacak bir köleydin ve Allah, Sultanin eliyle sana rahmetinden belki de hiç hak etmedigin nimetler lutfetti. Asla nereden geldigini unutma! ünkü mal mülk insanin hafizasini uçurur, unutuluslara sürükler.

Simdi sen de, nimetçe senden asagi olanlara kibirle bakma ve daima hatirla Ayaz, hatirla! Sandigi kapatmis, kilitlemis ve sessizce kapiya dogru yürümüs.

Hazine dairesinden çikarken birden Sultanla yüz yüze gelmis. Sultan gözlerini Ayazin yüzüne dikmis dururken, yanaklarindan asagi yaslar süzülüyormus ve bogazi öyle dügümlenmis ki, konusmakta güçlük çekmis.

Ve sultan mahmut:Bugüne kadar mücevherlerimin hazinedriydin, ama simdi... kalbimin hazinedrisin. Bana benim de önünde bir hiç oldugum kendi Sultanimin huzurunda nasil davranmam gerektigi dersini verdin demis.

Kim yazmis bilinmiyor

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
alibaba
mesaj 08.10.2007, 00:23:17
İleti #2

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Sadi Sirazinin Bostan ve Gülistan isimli eserlerinin giris kisminda köle ayaz ile ilgili kisa bir bilgi var. burada köle ve kölelik kavramiyla ilgili bir misal olarak kullanilmis. sanirim yazarinin bilimemesinin sebebi bir kisiyi degil bir sinifi anlatan bir misal olmasi. bu yorum tamamen bana ait hatali olabilir.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
alikusu
mesaj 08.10.2007, 01:48:03
İleti #3

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Ayaz,sultan mahmud ve  sadi i sirazi  bu üçleme  bir  sekilde hep karsima çikmistir. okudugum ders  verir nitelikteki,  iyiligin yüceltilmesi , kötülügün  yerilmesi derslerini veren bu hikayelerde hep  biri  eksik çikmisti karsima, ya  sultan ,  yada ayaz veya  eser  sahibi  ..simdi bu yaziyi okuyunca  az  biraz kitap  birazda  net'i  karistirinca  karsima çikan  sonuçlari bende  sizlerle  paylasmak istedim ..
bu konuya  biraz  isik tutmaktir  amacim..
her  ne  kadar sürç-ü lisan ederisem de affola..
Gazneli Sultan Mahmut  997-1030  yillari arasinda  Gazne  devletinin  hükümdarligini yapmistir..
Ayaz  Gazneli Sultan  Mahmud'un kölesi daha sonrada  en güvendigi ve  sevdigi arkadasi olmustur..
Sadi-i Sirazi 1213- 1292  yillarinda  yasamis  dogu ve  islam  kültürünü  taninmasini hikayelerle insanlara  ulastirmistir..
en  önemli   eserleri  olan Bostan  ve Gülistanda  iyilik kötülük cimrilik hirs açgözlülük cömertlik sevgi  nefret gibi zit temalari islemistir  ve sonunda insanlara ders  verir  nitelikte hikayeler  yazmistir.. kendi yasanmisliklarindan da  esinlenerek  yazdigi  saniliyor...

Bostanda  bahsi geçen Ayaz  Ve  Padisah'in hikayesi:

Padisahin emri üzerine bütün köleler bir devenin yikilmasi sonucu parçalanan
sandigi yagmaya giderler, fakat Ayaz  adli köle bir köle padisahin emrine ragmen
yagmaya gitmez. Daha sonra padisah Ayaz’a, yagmadan ne getirdigini sorunca, Ayaz da
hiçbir sey getirmedigini, çünkü padisahin hizmetini birakamadigini, padisahinin
arkasindan gittigini belirtir (Ilaydin, 1985: 1160, 161).

ben içinden çikamadim ortada  bir ayaz  bir sultan birde eserinde  her  ikisindende  bahseden  sadi
pek çok farkli sultan veya  padisah  ve kölesi  adi  altinda , bu tür hikayeler okudum ama hangisi  gerçek sadi eseri  derseniz  sadece yukardaki  hikayenin (ki özeti  dir. )
altinda sadi  imzasini gördüm..

kaynaklar
Doç. Dr. I. etin DERDIYOK 'un  SADI’NIN BOSTAN’I VE EZOP MASALLARI’NDA ORTAK TEMALAR  adli yazisi
Ana  Britannica  ansiklopedisi
birazda  google

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Mutlu Akü
3 Adore 1,939 25.09.2011 - 10:37:00
Gn: okseybilenkiz
Closed Mutlu Yıllar Linea!
21 Candy 7,863 30.06.2010 - 22:02:25
Gn: Pawnee
Closed Mutlu yıllar Karakedi! Doğum günün kutlu olsun.
16 superisi 6,347 25.02.2010 - 20:47:46
Gn: camgz
No New Posts Mutlu olup olmadığını aklına bile getirmemek, en büyük mutluluktur
0 simeli 1,262 19.12.2009 - 15:20:52
Gn: simeli
No New Posts Mutluluk Üçgeni
0 okseybilenkiz 1,303 14.06.2009 - 06:00:24
Gn: okseybilenkiz

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:30:21
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net