IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Tahta Çanaklar
alikusu
mesaj 27.10.2007, 16:50:56
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Bir filmden çikip nerelere geldim bizim zamanimizda türkçe kitaplarimizda hikayelendirilmis aslinda Edmond Morris'in bir oyunu olan bu hikaye beni çok duygulandirirdi ..o zamanlar dedem ve babannemle beraber otururduk bende bu hikayeyi bagira bagira okurdum evde sanki bigün annemlerde onlara bir gün tahta çanaklarda yemek verecek sanirdim ayy çok üzülürdüm ben bu hikayeye.. bak hatirladim yine bi tuhaf oldum Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

TAHTA ANAKLAR

Süleyman Dede iyice yaslanmisti. Gözleri görmüyor, kulaklari iyi isitmiyordu.Yemeginin bile dogru dürüst yiyemiyordu. Üstüne basina döküyor, sofrayi kirletiyordu. Bu yüzden gelini de, oglu da ona kiziyorlar, iyi davranmi- yorlardi.Evde onu tek seven, küçük torunu Ali idi. Ali dedesine aciyor, babasiyla anasinin davranislarina çok kiziyordu.
Bir aksam yemek yiyeceklerdi. Dede, ekmege uzanayim derken, tabagini yere düsürdü. Örtüler kirlendi. Tabak kirildi. Gelini kizdi, bagiridi.
Ali buna çok üzüldü. Niye böyle yapiyorlardi? Bir gün gelecek, onlar da yaslanacakti. Onlarin da eli ayagi tutmaz olacakti. Bunu anasina, babasina nasil anlatmaliydi?
Yagmurlu bir gündü. Ali’nin anasi , babasi evdeydi. Ise gitmemislerdi. Ali, birkaç parça tahta bulmustu. Tahtalari getirdi. Bir biçakla onlari kesmeye, oymaya basladi. Bir yandan da anasina, babasina bakiyordu. Onlar merak ettiler. Ali bu tahtalarla ne yapiyordu? Yanina gelip sordular:

--Tahta çanaklari ne yapacaksin?
--Sizin için.
--Bizim için mi?
Iksinin de yüzü kipkirmizi oldu, söyleyecek tek kelime bulamadilar.
Yaptiklarindan pisman oldular. Dedenin yanina varip ondan özür dilediler..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
helezon
mesaj 09.11.2007, 15:01:52
İleti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: Rize
Üye No: 186

bu hikayenin canli kanitini etrafimda çok yasiyorum . yaslilara hürmet gittikçe kalkiyor toplumumuzda . sanki biz hiç yaslanmayacak miyiz? yasliligin en zor yani yalnizliktir.

+Quote Post
hale
mesaj 09.11.2007, 15:27:27
İleti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Istanbul
Üye No: 101

böyle bir film de izlemistim ben ufak bi kiz çocugu iken.. bu öyküden uyarlanan..

hayatimda izlerken agladigim ilk diziydi bu ve sanirim sonuncu da olmayacak:)

+Quote Post
Candy
mesaj 29.04.2008, 10:33:23
İleti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Ankara
Üye No: 1,499
Ruh Halim:

Anne ve babası çalışan hemen her çocuk gibi anneanne ve büyükbabasının yardımlarıyla büyüyen ben,tahta çanakları ilk okuduğumda gözyaşlarımı tutamamıştım..öyleki ailemle paylaştığımda,"yavrum gerçek değil ki o,sadece bir hikaye" demiş saçımı okşamışlardı..bugün görüyorum ki,gerçek o hikayeden de acı..!

Huzur evleri çocuklarının ziyaret bile etmediği, bir göz odada ömürlerini tüketmeye çalışan,yalnız ve mutsuz yaşlılarla dolu..

Evet,artık tahta çanaklar yok,yerini dört duvar arası acı bir boşluk aldı.. sad.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No new Tahta Oyuncaklar
19 darko 6,390 17.11.2016 - 23:27:41
Gn: hazan
No new Tahta Mandallar
18 linea 10,479 11.10.2016 - 13:27:11
Gn: alibaba
No New Posts Tahta İçecek Kasaları
0 okseybilenkiz 734 12.01.2015 - 16:08:13
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Tahtaya Çivi Çakıp Halı Dokuma
7 camgz 4,294 05.09.2011 - 10:50:53
Gn: ntetik73
No New Posts Tahtaya 3 Kere Vurmak
5 Adore 2,714 06.08.2011 - 08:27:19
Gn: ember

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:54:35
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net