IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Tahta anaklar
alikusu
mesaj 27.10.2007, 16:50:56
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Bir filmden ikip nerelere geldim bizim zamanimizda trke kitaplarimizda hikayelendirilmis aslinda Edmond Morris'in bir oyunu olan bu hikaye beni ok duygulandirirdi ..o zamanlar dedem ve babannemle beraber otururduk bende bu hikayeyi bagira bagira okurdum evde sanki bign annemlerde onlara bir gn tahta anaklarda yemek verecek sanirdim ayy ok zlrdm ben bu hikayeye.. bak hatirladim yine bi tuhaf oldum Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

TAHTA ANAKLAR

Sleyman Dede iyice yaslanmisti. Gzleri grmyor, kulaklari iyi isitmiyordu.Yemeginin bile dogru drst yiyemiyordu. stne basina dkyor, sofrayi kirletiyordu. Bu yzden gelini de, oglu da ona kiziyorlar, iyi davranmi- yorlardi.Evde onu tek seven, kk torunu Ali idi. Ali dedesine aciyor, babasiyla anasinin davranislarina ok kiziyordu.
Bir aksam yemek yiyeceklerdi. Dede, ekmege uzanayim derken, tabagini yere dsrd. rtler kirlendi. Tabak kirildi. Gelini kizdi, bagiridi.
Ali buna ok zld. Niye byle yapiyorlardi? Bir gn gelecek, onlar da yaslanacakti. Onlarin da eli ayagi tutmaz olacakti. Bunu anasina, babasina nasil anlatmaliydi?
Yagmurlu bir gnd. Ali’nin anasi , babasi evdeydi. Ise gitmemislerdi. Ali, birka para tahta bulmustu. Tahtalari getirdi. Bir biakla onlari kesmeye, oymaya basladi. Bir yandan da anasina, babasina bakiyordu. Onlar merak ettiler. Ali bu tahtalarla ne yapiyordu? Yanina gelip sordular:

--Tahta anaklari ne yapacaksin?
--Sizin iin.
--Bizim iin mi?
Iksinin de yz kipkirmizi oldu, syleyecek tek kelime bulamadilar.
Yaptiklarindan pisman oldular. Dedenin yanina varip ondan zr dilediler..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
helezon
mesaj 09.11.2007, 15:01:52
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 309
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Rize
ye No: 186

bu hikayenin canli kanitini etrafimda ok yasiyorum . yaslilara hrmet gittike kalkiyor toplumumuzda . sanki biz hi yaslanmayacak miyiz? yasliligin en zor yani yalnizliktir.

+Quote Post
hale
mesaj 09.11.2007, 15:27:27
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

byle bir film de izlemistim ben ufak bi kiz ocugu iken.. bu ykden uyarlanan..

hayatimda izlerken agladigim ilk diziydi bu ve sanirim sonuncu da olmayacak:)

+Quote Post
Candy
mesaj 29.04.2008, 10:33:23
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Anne ve babası alışan hemen her ocuk gibi anneanne ve bykbabasının yardımlarıyla byyen ben,tahta anakları ilk okuduğumda gzyaşlarımı tutamamıştım..yleki ailemle paylaştığımda,"yavrum gerek değil ki o,sadece bir hikaye" demiş saımı okşamışlardı..bugn gryorum ki,gerek o hikayeden de acı..!

Huzur evleri ocuklarının ziyaret bile etmediği, bir gz odada mrlerini tketmeye alışan,yalnız ve mutsuz yaşlılarla dolu..

Evet,artık tahta anaklar yok,yerini drt duvar arası acı bir boşluk aldı.. sad.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Tahta Oyuncaklar
19 darko 6,424 17.11.2016 - 23:27:41
G?n: hazan
No new Tahta Mandallar
18 linea 10,467 11.10.2016 - 13:27:11
G?n: alibaba
No New Posts Tahta ecek Kasalar
0 okseybilenkiz 747 12.01.2015 - 16:08:13
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Tahtaya ivi akp Hal Dokuma
7 camgz 4,318 05.09.2011 - 10:50:53
G?n: ntetik73
No New Posts Tahtaya 3 Kere Vurmak
5 Adore 2,740 06.08.2011 - 08:27:19
G?n: ember

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 05:21:09
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net