IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Keloğlan Hikayeleri
karakedi
mesaj 05.06.2007, 14:20:34
İleti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

Keloglan ile balkiz hikayelerini hemmen ekleyeyim dedim. Saf görünüp cinin cini Keloglan Padisahin kizini alir da anacigina götürürdü en sonunda.

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
hale
mesaj 26.06.2007, 12:57:04
İleti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Istanbul
Üye No: 101

tik sopam dedigi bi sopasi vardi... nelere kaadirdi o sopa.. kocaman sofralar kurardi, bi ek kus sütü eksik.. hirsizlari eskiyalari bi temiz döverdi..

+Quote Post
ember
mesaj 27.06.2007, 13:25:31
İleti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: Istanbul
Üye No: 60
Ruh Halim:

Rüstü Asyali'nin Keloglan'i oynadigi filmi çekilmisti..

Ben bir garip keloglanim

Esegimin yok palani

Varim yogum dogruluktur

Hiç te sevmem ben yalani

diye bir de türküsü vardi filmde..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
helezon
mesaj 04.07.2007, 18:47:35
İleti #4

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: Rize
Üye No: 186

bir koca kari anam var
bir kaç tavuk bir de inek
hergün konar kel kafama
evsiz kalmis bir kaç sinek
rüstü asyalidan da daha iyi o role yakisan bulamazlardi .keloglan denilince gözümün önüne o geliyor smile.gif

+Quote Post
alibaba
mesaj 14.09.2007, 22:30:20
İleti #5

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Keloglan, Türk masalları içinde farklı bir yerde durur. Öncelikle bedensel bir eksikliği vardir. Hani bir şeyden mahrum kalınca "benim kafam kel mi" deriz ya. Böyle bir eksiklik. Keloglan masaldaki halk tarafindan da çok benimsenmez. Ama onun çok önemli bir avantajı vardir. Zekasıyla, bedensel güç gerektiren işlerin üstesinden gelmeyi bilir. Bir de herkesten farkli olarak padisahin kizina talip olur. Buradaki sembol en üst noktada bir seye ulasma arzusudur. Padisahin kizi dahil herkes, keloglani küçümser. Iste bizim keles oglan da bütün bunlara ragmen amacina ulasir. Tarihsel olarak Türk toplumunda aristokrat denen zümre resmi olarak hiç olusmamistir. herhangi bir kimse liyakat ve egitimle padisahlik hariç her türlü mevkiye gelebilirdi. Padisahin kizini dahi alabilirdi. keloglan bütün bu en alttan gelip en üste kadar çikabilmis insanlarin masallastirilmis halidir.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mesaj 08.10.2007, 12:04:42
İleti #6

Grup:
Üye No: 0

QUOTE(cember)
Rüstü Asyali'nin Keloglan'i oynadigi filmi çekilmisti..

Evet Rüstü Asyali Keloglan'i, Suna Pekuysal anasini, Hulusi Kentmen'de padisahi oynamisti..

Keloglan'in gerçekten yasayip yasamadigini bilmiyorum.. Niteki Nasrettin Hoca gibi belli bir dogum yeri gösterilmiyor..

Bence yaratilmis anonim bir hayal kahramani.. kurukafanin irdelemesinden yola çikarsak, düzenin hicvedilmesinde gayet basarili bir yöntem ama görünürde de bir o kadar masumane masal...

+Quote Post
sahaf
mesaj 28.04.2011, 09:24:52
İleti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Bu da benim sallama keloğlan masalım biggrin.gif kızımın çok hoşuna gidiyor,yatarken anlat baba diyor. masalı anlatırken benim gözler kapanıyor.

Keloğlan'ın Dev Aşkı tongue.gif

Keloğlan çamaşır yıkayan anasına demiş ki,

-Aney ben padişahın kızını çok seviyom onu bana iste

Annesi,

-Ah be akılsız Keloğlan'ım padişah sana hiç kızını verirmi? ben gidip kendimi rezil edemem

Keloğlan,

-Niye vermesin aney, sen gitmezsen ben giderim

ve Keloğlan düşmüş yollara,dağları tepeleri aşmış padişahın sarayına varıp huzura çıkmış

Padişah,

-Söyle bakalım ne istersin?

Keloğlan,

-Kızınızla evlenmek istiyorum padişahım

Padişah,

-Bu ne cüret ,kızımı istemeye nasıl cüret edersin

Keloğlan,

-ok seviyom padişahım

Padişah sakalını okşayıp hımm demiş ve kızına bakmış. kızının sevinçten gözlerinin içi gülüyormuş. biraz düşündükten sonra

-Bir şartla Keloğlan demiş

Keloğlan,

-Evet Padişahım

Padişah,

-Koca Kötü Dev’i yakalarsan kızımı veririm sana Keloğlan.bu kötü Dev çok zarar veriyor bize.bir türlü hakkından gelemedik.

Keloğlan,

-Tamam padişah’ım ben şimdi Koca Dev’i yakalamaya gidiyorum. (sanki balık yakalamaya gidiyor biggrin.gif )

Diyip ayrılmış saray’dan..Dağları tepeleri yeniden aşıp evine gelmiş ve anasına demiş ki,

-Aney padişah koca dev’i yakalarsam kızını verecek,ben dev’i yakalamaya gidiyorum

Annesi,

Ah be akılsızım padişah sana aşılmaz bir şart koşmuş. o dev seni yer

Keloğlan,

-Öpeyim aney

Keloğlan düşmüş yollara epey yol gittikten sonra dev’in kaldığı yere gelmiş..Dev içeride kahvaltı yapıyormuş.

Keloğlan,

Selamın aleyküm

Dev,

-???

Keloğlan,

-Senin için çok kuvvetli ve akıllı bir dev diyorlar

Dev,

-evet öyleyim şüphenmi var?

Keloğlan

-Yoktur ama bizim köyde inanmıyorlar senin kudretine. ispat etmen gerekiyor

Dev,

-Peki ne yapayım

Keloğlan kahvaltı masasındaki çaydanlığı alır eline ve

-Peki bunun içine girebilirmisin?

Dev,

-Ondan kolay ne var.

Der ve çaydanlığın içine girer. Dev artık çaydanlığın içine hapsolmuştur. Keloğlan sevine sevine köyünün yolunu tutar. Anasını alıp tekrar padişahın huzuruna çıkar.

Padişah,

-Yakaldınmı dev'i?

Keloğlan,

-Evet padişahım burada çaydanlığın içinde

der ve padişaha çaydanlığı uzatır. Dev çaydanlığın içinde çıkarın beni, çıkarın beni diye bağırıp duruyormu.

Padişah bu işe çok şaşırmış fakat keloğlana vermiş olduğu söz vardır. sakalını okşayarak vezirine bakmış ve

-Tez düğün hazırlıkları başlıya, 40 gün 40 gece düğünümüz var demiş

Keloğlan , anası ve Padişahın kızı sevinç içinde birbirlerine sarılmışlar. Kötü dev ise o çaydanlığın içinde bir daha çıkmamak üzerine kalıvermiş oh olsun ona biggrin.gif .

Bu masalda burada bitmiş. onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevitine.

copyright 2011 sahaf tongue.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
alikusu
mesaj 28.04.2011, 12:00:00
İleti #8

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Türk kültürüne ait bir tip olan Keloğlan (Ögel 1976: 265-268), çeşitli Türk boylarında;
Taşza Bala (Kazakistan),
Keçel, Keçel Mehemmed, Keçel Yeğen (Azerbaycan),
Keçeloğlan (Kerkük),
Kelce Batır (Türkmenistan),
Tazoğlan (Kırım),
Tas, Tastarakay (Altay) gibi adlarla bilinir.
Ayrıca Gürcüler arasında,Kel Kafalı Kaz obanı terimi Keloğlan için kullanılır.
Almanların Grindkopf Goldener şeklinde adlandırdıkları kahramanların da Keloğlan (düzmece/sahte Keloğlan) ile kimi benzerlikleri dikkat çeker (Alangu 1968: 460).
Hayatta yaşlı ve dul anasından başka kimsesi olmayan fakir bir delikanlıdır. Onun bütün kahrını anası çeker. Ancak, bazı masallarda kardeşleri (iki, üç) de vardır.
Fazla fonksiyonu olmasa da birkaç masalda Keloğlanın babasından da söz edilir. Baba, oğlunu Köse ye karşı temkinli olması hususunda uyararak;Adı Musa, boyu kısa, sakalı köse adamlarla alışveriş etme der.
Pek çok Keloğlan masalının sonunda evlendiği kişi, padişahın kızı olmuştur.
Hayata gülerek bakan, problemleri gülerek çözen Keloğlanın düşmanları oldukça fazladır. Bunların başında Köse gelir. Babasının uyarılarına rağmen Köse ile karşı karşıya gelir, birlikte iş yapar ve onu kendi silahı ile yener.
Masallarda kurnaz, hilebaz, kötü kalpli, acımasız, inatçı, gözü doymaz, kendi menfaatlerini her şeyin üzerinde tutan, başkalarına kötülük yapmaktan zevk alan sadist bir kişidir Köse.
Kısaca söylemek gerekirse o, bütün olumsuzlukları üzerinde taşır. Keloğlan a göre daha yaşlıdır.
O, hiçbir zaman Keloğlanın karşısında başarılı olamaz ve masalın sonunda yaptıklarının cezasını çeker.
Keloğlanın, Kösenin dışında dev, peri, padişah, vezir, kadı, Yahudi, cimri gibi başka düşmanları da vardır.
oğu zaman bunlarla amansız mücadelelere girişir; bazen aklını, zekasını kullanarak bazen de hileye başvurarak kendi silah ve çareleriyle zafere ulaşır.
Kendisine kötülük yapanlara asla acımaz ve onları cezasız bırakmaz. Düşmanlarının karşısında, onlara fırsat vermeyecek kadar akıllıdır. Dinsizin hakkından imansız gelir. hesabı, kötüleri ve kötülükleri yenmek için onlara kendi anladıkları dilden cevap verir.
Kendisi asla ölmez, ama başkalarının ölümüne sebep olur. Sadece Gümüşhanede anlatılan,
Bacadan Atılan Ölü masalında Keloğlan, dayısının hanımının görüştüğü adamı öldürür, ancak kendisi de gizlice görüştüğü hanımın kardeşi tarafından öldürülür (Sakaoğlu 2002: 532-534). Bu öldürme, olayların akışına bağlı olarak, anlatıcının bir tasarrufu olarak da düşünülebilir. Diğer taraftan aynı masal, başka bölgelerde başka tiplere (adamın biri) bağlı olarak da anlatıldığından, bu metnin gerçek masalı olmadığını, ona sonradan mal edildiğini de söyleyebiliriz (bk. imşek 2001: 247-248).
Düşmanlara karşılık Keloğlanın yardımcıları da vardır. Ancak, yardımcıları düşmanları kadar fazla değildir. Daha çok zekasını, aklını ve fırsatları ustaca kullanarak, bazen de şansının yaver gitmesiyle problemleri çözmeyi başaran Keloğlana, yeri geldikçe aslan, balık, kuş, özellikle de Zümrüdüanka kuşu gibi hayvanlarla cinler, periler ve bunların hediye ettiği sihirli objeler yardımcı olur.
Keloğlan ile ünlü fıkra tipimiz Nasrettin Hocanın yer yer karıştırıldığını görürüz. Bazen Keloğlanın yerine Nasrettin Hoca geçerken (Sakaoğlu 1999: 234-239) bazen de Nasrettin Hocaya ait kimi fıkralar, Keloğlanın başından geçmiş bir olay gibi gösterilir (imşek 1996: 320).
Ayrıca, bazı masallarda geçen çoban tipi ile deli kardeş tipi de Keloğlan ile benzer özellikler gösterir.
Keloğlan, masalların dışında çeşitli destan, hikye, efsane ve köy seyirlik oyunlarında, türkü, mni, deyim ve atasözlerinde de karşımıza çıkar. Örneğin, Köroğlu destanında hile ve civanmertlikte Köroğlunu bastıran Keloğlan (Keçel Hamza olarak da geçer),
Hasan Paşa Silistre Kolunda, kıratı kaçırıp daha sonra ilk fırsatta tekrar Köroğluna teslim ederek onun sevgisini kazanır (Boratav 1988: 81, 140).
Celli Bey ve Mehmet Bey Hikyesinde ise ahın kölesi konumunda olan Keloğlan, zeksını kullanarak Mehmet Beyi idamdan kurtaran yardımcı tiptir (Boratav 1988:218).
Keloğlan, şık Garip Hikyesinde, Garipin ölüm haberini getiren bir yalancı (Türkmen1995: 24 ),
Tahir ile Zühre hikyesinde ise bazen kahramanların aşkını kıskanıp onlarıhocalarına/padişaha gammazlayan bir rakib, bazen de iki şık arasında haber getirip götüren aracı olarak rol alır (Türkmen 1983: 37, 46,145).
Az da olsa, bazı efsanelerde de Keloğlanın adının geçtiğini görmekteyiz.
Osmaniyenin Oruçgazi köyünde bulunan Yundun Mağarası adlı efsanede, adı geçen mağaranın içinde taştan bir sabun ve tas ile birlikte Keloğlanın da heykelinin bulunduğu söylenmektedir (Gökfidan 1991:51).
Köy seyirlik oyunları içerisinde Keloğlan, daha çok düğünlerde kadınlar arasında oynanan bir oyundur (Elçin 1977:51). Keloğlanı ve kelliği konu alan birçok atasözü arasında yer alan;Kele, köseden imdat olur musözü, biçim ve anlam açısından dikkat çekicidir.

MASALLARIN SEMBOLK DL BALAMINDA “KELOLAN TP” ÜZERNE BR DEERLENDRME

Prof. Dr. Esma MEK 'in yazısından alınmıştır..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:17:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net