IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Keloğlan Hikayeleri
karakedi
mesaj 05.06.2007, 14:20:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Keloglan ile balkiz hikayelerini hemmen ekleyeyim dedim. Saf grnp cinin cini Keloglan Padisahin kizini alir da anacigina gtrrd en sonunda.

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 26.06.2007, 12:57:04
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

tik sopam dedigi bi sopasi vardi... nelere kaadirdi o sopa.. kocaman sofralar kurardi, bi ek kus st eksik.. hirsizlari eskiyalari bi temiz dverdi..

+Quote Post
ember
mesaj 27.06.2007, 13:25:31
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Rst Asyali'nin Keloglan'i oynadigi filmi ekilmisti..

Ben bir garip keloglanim

Esegimin yok palani

Varim yogum dogruluktur

Hi te sevmem ben yalani

diye bir de trks vardi filmde..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
helezon
mesaj 04.07.2007, 18:47:35
leti #4

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 309
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Rize
ye No: 186

bir koca kari anam var
bir ka tavuk bir de inek
hergn konar kel kafama
evsiz kalmis bir ka sinek
rst asyalidan da daha iyi o role yakisan bulamazlardi .keloglan denilince gzmn nne o geliyor smile.gif

+Quote Post
alibaba
mesaj 14.09.2007, 22:30:20
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Keloglan, Trk masalları iinde farklı bir yerde durur. ncelikle bedensel bir eksikliği vardir. Hani bir şeyden mahrum kalınca "benim kafam kel mi" deriz ya. Byle bir eksiklik. Keloglan masaldaki halk tarafindan da ok benimsenmez. Ama onun ok nemli bir avantajı vardir. Zekasıyla, bedensel g gerektiren işlerin stesinden gelmeyi bilir. Bir de herkesten farkli olarak padisahin kizina talip olur. Buradaki sembol en st noktada bir seye ulasma arzusudur. Padisahin kizi dahil herkes, keloglani kmser. Iste bizim keles oglan da btn bunlara ragmen amacina ulasir. Tarihsel olarak Trk toplumunda aristokrat denen zmre resmi olarak hi olusmamistir. herhangi bir kimse liyakat ve egitimle padisahlik hari her trl mevkiye gelebilirdi. Padisahin kizini dahi alabilirdi. keloglan btn bu en alttan gelip en ste kadar ikabilmis insanlarin masallastirilmis halidir.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mesaj 08.10.2007, 12:04:42
leti #6

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

QUOTE(cember)
Rst Asyali'nin Keloglan'i oynadigi filmi ekilmisti..

Evet Rst Asyali Keloglan'i, Suna Pekuysal anasini, Hulusi Kentmen'de padisahi oynamisti..

Keloglan'in gerekten yasayip yasamadigini bilmiyorum.. Niteki Nasrettin Hoca gibi belli bir dogum yeri gsterilmiyor..

Bence yaratilmis anonim bir hayal kahramani.. kurukafanin irdelemesinden yola ikarsak, dzenin hicvedilmesinde gayet basarili bir yntem ama grnrde de bir o kadar masumane masal...

+Quote Post
sahaf
mesaj 28.04.2011, 09:24:52
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bu da benim sallama kelolan masalm biggrin.gif kzmn ok houna gidiyor,yatarken anlat baba diyor. masal anlatrken benim gzler kapanyor.

Kelolan'n Dev Ak tongue.gif

Kelolan amar ykayan anasna demi ki,

-Aney ben padiahn kzn ok seviyom onu bana iste

Annesi,

-Ah be aklsz Kelolan'm padiah sana hi kzn verirmi? ben gidip kendimi rezil edemem

Kelolan,

-Niye vermesin aney, sen gitmezsen ben giderim

ve Kelolan dm yollara,dalar tepeleri am padiahn sarayna varp huzura km

Padiah,

-Syle bakalm ne istersin?

Kelolan,

-Kznzla evlenmek istiyorum padiahm

Padiah,

-Bu ne cret ,kzm istemeye nasl cret edersin

Kelolan,

-ok seviyom padiahm

Padiah sakaln okayp hmm demi ve kzna bakm. kznn sevinten gzlerinin ii glyormu. biraz dndkten sonra

-Bir artla Kelolan demi

Kelolan,

-Evet Padiahm

Padiah,

-Koca Kt Dev’i yakalarsan kzm veririm sana Kelolan.bu kt Dev ok zarar veriyor bize.bir trl hakkndan gelemedik.

Kelolan,

-Tamam padiah’m ben imdi Koca Dev’i yakalamaya gidiyorum. (sanki balk yakalamaya gidiyor biggrin.gif )

Diyip ayrlm saray’dan..Dalar tepeleri yeniden ap evine gelmi ve anasna demi ki,

-Aney padiah koca dev’i yakalarsam kzn verecek,ben dev’i yakalamaya gidiyorum

Annesi,

Ah be aklszm padiah sana almaz bir art komu. o dev seni yer

Kelolan,

-peyim aney

Kelolan dm yollara epey yol gittikten sonra dev’in kald yere gelmi..Dev ieride kahvalt yapyormu.

Kelolan,

Selamn aleykm

Dev,

-???

Kelolan,

-Senin iin ok kuvvetli ve akll bir dev diyorlar

Dev,

-evet yleyim phenmi var?

Kelolan

-Yoktur ama bizim kyde inanmyorlar senin kudretine. ispat etmen gerekiyor

Dev,

-Peki ne yapaym

Kelolan kahvalt masasndaki aydanl alr eline ve

-Peki bunun iine girebilirmisin?

Dev,

-Ondan kolay ne var.

Der ve aydanln iine girer. Dev artk aydanln iine hapsolmutur. Kelolan sevine sevine kynn yolunu tutar. Anasn alp tekrar padiahn huzuruna kar.

Padiah,

-Yakaldnm dev'i?

Kelolan,

-Evet padiahm burada aydanln iinde

der ve padiaha aydanl uzatr. Dev aydanln iinde karn beni, karn beni diye barp duruyormu.

Padiah bu ie ok arm fakat kelolana vermi olduu sz vardr. sakaln okayarak vezirine bakm ve

-Tez dn hazrlklar balya, 40 gn 40 gece dnmz var demi

Kelolan , anas ve Padiahn kz sevin iinde birbirlerine sarlmlar. Kt dev ise o aydanln iinde bir daha kmamak zerine kalvermi oh olsun ona biggrin.gif .

Bu masalda burada bitmi. onlar ermi muradna biz kalm kerevitine.

copyright 2011 sahaf tongue.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
alikusu
mesaj 28.04.2011, 12:00:00
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Trk kltrne ait bir tip olan Kelolan (gel 1976: 265-268), eitli Trk boylarnda;
Taza Bala (Kazakistan),
Keel, Keel Mehemmed, Keel Yeen (Azerbaycan),
Keelolan (Kerkk),
Kelce Batr (Trkmenistan),
Tazolan (Krm),
Tas, Tastarakay (Altay) gibi adlarla bilinir.
Ayrca Grcler arasnda,Kel Kafal Kaz oban terimi Kelolan iin kullanlr.
Almanlarn Grindkopf Goldener eklinde adlandrdklar kahramanlarn da Kelolan (dzmece/sahte Kelolan) ile kimi benzerlikleri dikkat eker (Alangu 1968: 460).
Hayatta yal ve dul anasndan baka kimsesi olmayan fakir bir delikanldr. Onun btn kahrn anas eker. Ancak, baz masallarda kardeleri (iki, ) de vardr.
Fazla fonksiyonu olmasa da birka masalda Kelolann babasndan da sz edilir. Baba, olunu Kse ye kar temkinli olmas hususunda uyararak;Ad Musa, boyu ksa, sakal kse adamlarla alveri etme der.
Pek ok Kelolan masalnn sonunda evlendii kii, padiahn kz olmutur.
Hayata glerek bakan, problemleri glerek zen Kelolann dmanlar olduka fazladr. Bunlarn banda Kse gelir. Babasnn uyarlarna ramen Kse ile kar karya gelir, birlikte i yapar ve onu kendi silah ile yener.
Masallarda kurnaz, hilebaz, kt kalpli, acmasz, inat, gz doymaz, kendi menfaatlerini her eyin zerinde tutan, bakalarna ktlk yapmaktan zevk alan sadist bir kiidir Kse.
Ksaca sylemek gerekirse o, btn olumsuzluklar zerinde tar. Kelolan a gre daha yaldr.
O, hibir zaman Kelolann karsnda baarl olamaz ve masaln sonunda yaptklarnn cezasn eker.
Kelolann, Ksenin dnda dev, peri, padiah, vezir, kad, Yahudi, cimri gibi baka dmanlar da vardr.
ou zaman bunlarla amansz mcadelelere giriir; bazen akln, zekasn kullanarak bazen de hileye bavurarak kendi silah ve areleriyle zafere ular.
Kendisine ktlk yapanlara asla acmaz ve onlar cezasz brakmaz. Dmanlarnn karsnda, onlara frsat vermeyecek kadar aklldr. Dinsizin hakkndan imansz gelir. hesab, ktleri ve ktlkleri yenmek iin onlara kendi anladklar dilden cevap verir.
Kendisi asla lmez, ama bakalarnn lmne sebep olur. Sadece Gmhanede anlatlan,
Bacadan Atlan l masalnda Kelolan, daysnn hanmnn grt adam ldrr, ancak kendisi de gizlice grt hanmn kardei tarafndan ldrlr (Sakaolu 2002: 532-534). Bu ldrme, olaylarn akna bal olarak, anlatcnn bir tasarrufu olarak da dnlebilir. Dier taraftan ayn masal, baka blgelerde baka tiplere (adamn biri) bal olarak da anlatldndan, bu metnin gerek masal olmadn, ona sonradan mal edildiini de syleyebiliriz (bk. imek 2001: 247-248).
Dmanlara karlk Kelolann yardmclar da vardr. Ancak, yardmclar dmanlar kadar fazla deildir. Daha ok zekasn, akln ve frsatlar ustaca kullanarak, bazen de ansnn yaver gitmesiyle problemleri zmeyi baaran Kelolana, yeri geldike aslan, balk, ku, zellikle de Zmrdanka kuu gibi hayvanlarla cinler, periler ve bunlarn hediye ettii sihirli objeler yardmc olur.
Kelolan ile nl fkra tipimiz Nasrettin Hocann yer yer kartrldn grrz. Bazen Kelolann yerine Nasrettin Hoca geerken (Sakaolu 1999: 234-239) bazen de Nasrettin Hocaya ait kimi fkralar, Kelolann bandan gemi bir olay gibi gsterilir (imek 1996: 320).
Ayrca, baz masallarda geen oban tipi ile deli karde tipi de Kelolan ile benzer zellikler gsterir.
Kelolan, masallarn dnda eitli destan, hikye, efsane ve ky seyirlik oyunlarnda, trk, mni, deyim ve ataszlerinde de karmza kar. rnein, Krolu destannda hile ve civanmertlikte Krolunu bastran Kelolan (Keel Hamza olarak da geer),
Hasan Paa Silistre Kolunda, krat karp daha sonra ilk frsatta tekrar Kroluna teslim ederek onun sevgisini kazanr (Boratav 1988: 81, 140).
Celli Bey ve Mehmet Bey Hikyesinde ise ahn klesi konumunda olan Kelolan, zeksn kullanarak Mehmet Beyi idamdan kurtaran yardmc tiptir (Boratav 1988:218).
Kelolan, k Garip Hikyesinde, Garipin lm haberini getiren bir yalanc (Trkmen1995: 24 ),
Tahir ile Zhre hikyesinde ise bazen kahramanlarn akn kskanp onlarhocalarna/padiaha gammazlayan bir rakib, bazen de iki k arasnda haber getirip gtren arac olarak rol alr (Trkmen 1983: 37, 46,145).
Az da olsa, baz efsanelerde de Kelolann adnn getiini grmekteyiz.
Osmaniyenin Orugazi kynde bulunan Yundun Maaras adl efsanede, ad geen maarann iinde tatan bir sabun ve tas ile birlikte Kelolann da heykelinin bulunduu sylenmektedir (Gkfidan 1991:51).
Ky seyirlik oyunlar ierisinde Kelolan, daha ok dnlerde kadnlar arasnda oynanan bir oyundur (Elin 1977:51). Kelolan ve kellii konu alan birok atasz arasnda yer alan;Kele, kseden imdat olur musz, biim ve anlam asndan dikkat ekicidir.

MASALLARIN SEMBOLK DL BALAMINDA “KELOLAN TP” ZERNE BR DEERLENDRME

Prof. Dr. Esma MEK 'in yazsndan alnmtr..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2019 - 18:36:10
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net