IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Cemaziyelevvel
alibaba
mesaj 21.11.2007, 02:55:41
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

efendim anlatirlar ki eskiden bir devlet dairesinde alisan, kit kanaat geinen bir memur varmis. Evraklarin kondugu uvallar iskartaya ikarilinca, bunlardan bir kismini eve gtrr, esi de bu pamuklu dokumadan imal edilmis uval eskileriyle, ev halkina i amasiri yaparmis. uvallarin zerinde resmi damgalar, isaretler, ve yazilar olurmus. Kadincagiz da bu kisimlari mmknse kesip atar, hi olmazsa grnmeyecek yerlere denk getirerek dikermis. uvallardan birinde evrakin ait oldugu ayin adi olan , cemaziylevvel yazisi varmis. Bu yazinin oldugu yeri arka tarafa denk getirerek bir fanila yapmis. Adam da bunu giyerek ise gitmis. Aksilik olacak ya, is yerinde kiyafet degistirip is elbiselerini giyerken arkadasi bu yaziyi grms ama hi bir sey sylememis. Zira o dnemlerde pek ok memurun durumu bu sekildeymis.
gel zaman git zaman, adam emekli olmus, uzak akrabalardan birinden bir mirasa konmus. Hali vakti dzelmis, sagda solda atip tutmaya baslamis. Biz syle kkl aileyiz, syle sefalar srerdik, bugnk halimiz de bir sey mi, demeye baslamis. yine byle atip tutarken, vaktiyle birlikte alistigi o arkadasi da yanindaymis. Hafife kulagina egilip
-Birak bu bos szleri, ben senin cemaziylevvelini bilirim demis.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alikusu
mesaj 20.01.2008, 15:52:08
leti #2

Grup Simge

leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

1925 yilina  kadar  lkemizdede kullanilan  arabi  aylardan birinin  adi , bu aylara hicri aylarda deniyor ..

Diger aylar :Muharrem ,Sefer, Rebilevvel, Rebilahir, Cemaziylevvel, Camaziylahir, Recep , Saban,  Ramazan, Sevval, Zilkade, Zilhicce..

Rahmetli dedecigim  bunlari  ezbere  bilir  bir irpida sayardi ve hangi ayin hangi  miladi aya  denk dstgn  sylerdi.

yaprakli duvar takvimlerinde hem miladi hem hicri aylar yazar hala..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 20.01.2008, 17:39:42
leti #3

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Bu ayin adi benim aklimda cemaziyeleevel olarak kalmis.Geri her iki sylenisi de kullaniliyor ama,dogrusu sanirim cemaziyelevvel...Simdiki Mayis ayina denk geliyor...

+Quote Post
alibaba
mesaj 20.01.2008, 21:31:49
leti #4

Grup Simge

leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

konuyu dagitmamak iin bu aiklamayi nce yazmak istememistim. Madem ki bilgi gerekti bunu da ekleyelim. Hicri takvim miladi takvimden 10 gn kadar kısa olduğu iin hicri aylar her yıl miladi takvimde yer değiştirir. cemaziyelevvel ayı iin miladi takvimde bir karşılık ancak sıra olarak sylenebiliyor. o nedenle dini bayramlar her yıl farklı bir aya denk geliyor.

cumadelula ve cumadelahire aylarinin isimleri Trkede cemaziyelevvel ve cemaziyelahir sekline dnsmstr.
kaynak Osmanli Trkesi kilavuzu, Hayati Develi

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 19:33:59
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net