IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bir Çin Masalı (Sabrın Erdemi)
okseybilenkiz
mesaj 09.02.2008, 12:54:33
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

çok eskiden çinde bir kadın yaşarmış.kocasının içki içmesinden eve gelmemesinden şikayet edermiş.sonunda bir gün kalkıp köyün bilgesine gitmiş.derdini anlatmış.kocasının evine bağlı olmasını istediğini söylemiş. bilge sana bir büyü yaparım ama bana ormandaki kaplanın başından 3 kıl getirmelisin demiş. kadın aglamaya bu işi yapamayacağını söylemeye başlamış.ormandaki kaplan yüzünden en cesur erkeklerin bile oraya giremediklerini anlatmış.bilge sen bilirsin demiş.ister getir ister getirme.
kadın ertesi sabah bir kap yemek alarak ormanın kenarına gitmiş.ama ormana girmemiş.yemeği bırakıp geri dönmüş.ertesi gün kabın boş oldugunu görüp yerine yenisini bırakmış.bu böyle 2 ay sürmüş.kadın ikinçi ay ormanın içine girmiş.bu sefer bir ağaçın altına bırakmaya başlamış yemeği.buda aylar sürmüş ve sonunda bir gün kaplanı görmüş.kaplan ilk defa kadına gözüküyormuş ama onun kendine yemek getirdiğini bildiğinden ona bir fenalık yapmamış.bu da aylarca sürmüş.ve bir gün kaplan kadının yanına gelmiş.kadın bu sefer yemeği bırakıp gitmemiş.kaplanın yemeği yemesini izlemiş.bu haftalar sürmüş.bu haftaların sonunda kaplan kadına alışmış yemeğini yedikten sonra gitmemeye kadının yanında uyumaya başlamış.buda haftalarca sürmüş ve sonunda kaplan bir gün kadının kuçağına başını koymuş.böylece kaplan uyurken kadın ona şarkı söylemeye başlamış.günler böyle geçmiş ve kadın sonunda kaplanın başını okşamış.kaplan bundan memnun olmuş artık yemeğini yedikten sonra illah kadının kucağına başını koymaya ve kadının kendisini okşamasını beklemeye başlamış.buda bir kaç ay sürmüş.ve sonunda kadın bir gün kılları kopardığında sesini bile çıkarmamış.
kadın bir sevinç kılları bilgeye götürmüş.bilge kılları alıp ateşe atmış.hadi git demiş.nereye demiş kadın?hani kocamın beni sevmesi için büyü yapıcaktın.büyümü demiş bilge hala anlamadın değilmi?bu kılları nasıl kopardın o canavardan?sabırla demiş kadın aylar boyunca sabrettim ben onlar için.iyi ya demiş bilge işte o hayvana gösterdiğin sabrı kocana gösterse idin ne demek istediğimi anlardın.

bu masalı eski bir dogan kardeş dergisinde okumuştum yıllar önce aklımda kaldıgı kadar yazmaya çalıştım.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
hazan
mesaj 09.02.2008, 13:40:02
İleti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Antalya
Üye No: 13

Ne hoş, aynı zamanda eğitici içerik barındıran bir masalmış..Kıssadan hisse misali..ok teşekkürler paylaşımın için Dilekciğim..Ne demiş atalarımız..'Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.' değilmi? smile.gif

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Masal Programı
7 simeli 2,956 01.05.2017 - 07:24:42
Gn: F
No New Posts Masallardan Öğrendiklerimiz...
masllar aslnda bize gelecek iin neler anlatt :)
6 alikusu 2,960 13.11.2016 - 22:48:12
Gn: hazan
No New Posts Masalcı Kız Refia
Refia etintrk
1 lifelines 1,561 04.06.2016 - 22:16:59
Gn: 80kua
No New Posts Masalcı Amcalar
8 GaLaCTiCa 3,243 04.11.2010 - 04:19:20
Gn: dilemma
No New Posts Masal Tiyatrosu
0 alphaville 1,274 17.08.2009 - 00:04:18
Gn: alphaville

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 10:16:32
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net