IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Marco
okseybilenkiz
mesaj 20.02.2008, 14:26:43
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

fkralarda genellikle adamn biri vardr.ad yoktur,nerde yaadg ne i yaptg muglaktr.halbuki benim fkramdaki adamn bir ad var:marco,marco bir italyan ,50'lerin sonu ile 60'larn ba gibi bir zaman aralnda yayor.mehur fiat fabrikalarnda alyor.marco hi evlenmemi,annesi babas yllar nce lm,kardei ,akrabas yok.40-45 yalarnda.iten eve ,evden ie gidiyor.iki imez ,dier iilerin szne karmaz.yani arkadada yok.insanlar marcoyu sevmiyorlar,birazda tembel oldugu iin patronlarnnda marcoyu sevdiini syleyemeyeeim.o kadar yanlz bir insanki yani o kadar olur.
neyse marcoyu kimse nemsemiyor,o da iki kelimeyi bir araya getirip insanlar ile iletiim kurmuyor,ama o gnlerde dnyada yeni gelimeler oluyor.soguk sava balam dnya iki kutba ayrlm.bu kutuplarn birinde abd var .abd bakan(biz ona john diyelim)danmanlarnn tavsiyesi ile bir avrupa seyahatine kyor.duraklardan biride italya.bakana iyi bir gezi program hazrlanyor.bu program iinde fiat fabrikalarda var(sizde ford varsa bizdede fiat var )kabul etmek lazm fabrika gezmek kadar sk bir i olamaz.bakanda ok sklyor taki marconun altg banta gelene kadar.marco arkasn dnm(bu arada marconun iini sylemedim daha nce kap kollarnn vidalarn skyor marco)mdrde orda oldugu iin nasl canla bala alyor grmeniz lazm.bakan marcoya ad ile sesleniyor
-bay marco
-bay marco
marco duyuyor ama mdr orda oldugu iin duymamazlgam geliyor yoksa gercekten duymuyormu ama bakan omzuna dokunup -dostum marco dedii an dnyor ve
-oh john sen burda ah
herkes aryor tabi koskoca abd bakan ve marco olucak ey deil, bakan kalabalga dnyor ve
-bay marco ok eski ve deerli bir dostumdur.yllar var gremedik .geri ben hersene onu yazn iftliime agrrm tatili birlikte geirmek iin ama o hi gelmez.hazr kendisini bulmuken bir iki saaat konumak isterim.
bylece mdrn odasnda marco ve bakan tam iki saat konumular.kapdakiler iki kelimeyi bir araya getiremeyen marconun iki saat boyunca ingilizce konutugunu anlatmlar daha sonra
bakan giderken marcoyu yine arm.yapmas gerekenin elilie gitmek oldugunu kendisinden vize istenmeyeceini sylemi.dostca ayrlmlar.bakan gider gitmez evresi sarlm marconun
-nerden tanyorsun
marco biraz sklm anatmak istememi ama o kadar srar etmilerki marco zorla unlar sylemi onlara
-ben genken bir amerika maceram oldu.ama ok sknt ektim ben orda .a kaldm birde iftiraya ugradm.hapse dtmen az 30 yl isteniyordu benim iin param yoktu avukat tutamyordum.ite bu umuttsuz anmda john geldi.affedin bakan geldi. o zamanlar oda gen hukuk mezunu bir avukat.5 dava alm be davann beinide kaybetmi.kimse ona davasn vermiyor.ben dedi sizi savunmak istiyorum parada istemem.ne yapabilirdim.btn davalarn kaybetsede sonuta bir avukatt.kabul ettim ve davam kazand.mahkemede o kadar iyi konutu,savcnn delillerini yle bir rttki.beni susuz buldular.bu arada gercekten susuzdum.ite bu kadar bay john ilgili anm.bana her zaman sen bana ans getirdin der.benim davamdan sonra ad ald yrd
imdi bakn marco itenlikle dogruyu syledi deilmi?yani taktiri hak etti.bbrlenmedi.hayr hata etti nk arkasndan hemen dedikodu balad
-iftiraya ugram yalan sylyor.basbayag ya inayet iledi ya hrszlk yapt.ben bu marcodan hep kukulanrdm zaten.bylece marco kendini nemsemiyence bu olay unutulmu.taki dnyann dier yarsnn sahibi bir avrupa gezisine kmaya karar verineye kadar.onada bir program hazrlam italyanlar fiat fabrikalarndaki gezi program dail(sizde yok bizde var)marconun altg banta gelene kadar o da ok sklyormu ama evet bildiniz
-yolda
-yolda size diyorum
-yolda marco
ve bir nceki sahne aynen tekrarlanm.ve bu arada marconun ok gzel rua bildiinide grenmiler.ve evresini sarmlar bunu nerden tanyorsun?
-genken insan hereye merak ediyor.koministim genken.bakanda o yllardan tanyorum
dedikodu dururmu?
-ben bu marcoyu hi sevmezdim koministmi ite.ne mal oldugunu anlayn
bu konuda bir sre sonra unutulmu taki anl anl Charles de Gaulle gelineye kadar italyaya ve bildiniz marconun altg banta.marcoyu grne barm
-hele hele kim var burda fransay kurtaran kahraman burdaym
ne fransay kurtaranm?marcomu nasl olur.hele de gaulle-madalyan nerde niye onu takmyorsun dedii an marconun evresindekilerin yzn grmelisiniz.marconun franszca bildiinide eklemeliyim bu arada
-bunu nerden tanyorsun
-sylemitim koministim ben .karagmlekliler iktidara geline katm bende .fransaya gittim.yeralt direni rgtne girdim.bir gn bana bir takm belgeleri tama grevi verdiler.sonradan bana bu belgelerin mttefiklerin paris yolundaki dman hatlarn tespite yaradg sylendi .birde madalya verdiler bana.en yksek makamdan.fakat sevmem ben byle eyleri o yzden takmyorum.sonra bu gibi insanlar tanmak o kadarda mhim deil,benim byle ok tandgm vardr
bu sz mdrn kulagna gitmi tabi.mdr zaten gelen konuklarn bir ii parasna daha fazla iltifat etmelerine bozuluyormu
-terbiyesiz utanmasa papay bile tanyorum diyecek(ah bu italyanlar iin tannacak kii papadr,onu tanmyorsanz kimseyi tanmyor saylrsnz)
mdrn szlerini marcoya yetitirmiler marcoda yle demi
-papa hazretlerini tanrm.mdr bey daha nce syleseydi daha nce tantrrdm.ama fark etmez bu haftasonu gideriz.
ve gitmiler.mdr,marco ve mdrn sekreteri.o gnde nemli bir gnm.dnyann heryerinden insanlar meydana toplanm.77 -5 millet orda.hava scak.marco
-ben gideyim papa hazretlerine geldiimizi syleyeyim.ierde oturalm
gitmi ve 5 dakikasonra balkonda papa ve marco gzkmler.papa
-git oglum getir mdrn .burda ay ieriz
marco meydana indiinde bir bakm mdr yerde baygn yatyor, -ne oldu demi beni papann yannda grncemi bayld
-hayr demi sekreter sizi papann yannda grne deil arkadaki iki inlinin birbirlerine-ya baksana lee bu adam bizim marco deilmi.ona benzettim ama yanndaki beyaz takkaliyi tanyamadm sen kardnm dediini duyunca bayld

(bu fkray ilk defa hrriyet gazetesinde hasan pulur'un kesinde okumutum-80'lerde hrriyette yazard pulur olaylar ve insanlar-nerden baksam o yldan beri 100 defa anlatmmdr.ama ilk defa yazdm.imla hatalarm grmezden gelin)

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 09.08.2009, 11:10:31
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

marco deil carlo imi laugh.gif hasan pulur 2 austos pazar gn tekrar yazd marco(affedersiniz carlo)nun yksn.

Carlo eski bir hikye...

2 Austos Pazar 2009

GEEN pazar gn yazdmz fkralar tutmu, okur tepkilerinden anladk, oktandr fkra yazp kssadan hisse karmyorduk, demek isteniyormu...
Tepkilerin en ilginci bir ilkokul rencisinden geldi:
“Dedem anlatt, ama aklnda tam kalmam, sizin herkesin tand bir Carlo’nuz varm...”
Evet, herkesin tand bir Carlo vardr, bir de onun taklitleri vardr, onlar da herkesi tanrlar! Kimin elini cami avlusunda, cenazede sksalar, ertesi gn adama adyla hitap ederler, “Bizim Ahmet!” diye...
Neyse, gelelim Carlo’ya...
* * *
CARLO, talya’da Fiat otomobil fabrikasnda alan, kendi halinde bir iiymi.
Fransa Cumhurbakan De Gaulle’n talya ziyaretine kadar kimse onu tanmazm. De Gaulle’n talya gezi programnda Fiat fabrikalar da varm. De Gaulle fabrikay gezerken, birden duraklam tezghn bandaki ii dikkatini ekmi ve ellerini am:
“- O Carlo, sen burada msn?
- Vay Charles, sen misin?”
De Gaulle ile Carlo sarma dola olmular...
Herkes akn!
De Gaulle dnp anlatm:
“- Carlo ile biz eski arkadaz. Alman igalinde birlikte altk. Bize ok yardm oldu.”
talyan protokol hemen durumu idare etmi.
“- Ekselans, bu fabrikann en iyi iisi de Sinyor Carlo’dur. nmzdeki gnlerde kendisine trenle bir madalya takacaklar...”
De Gaulle ok memnun olmu, Carlo ile vedalap fabrikadan ayrlm...
Herkes Carlo’nun etrafn sarm.
“- Yahu, sen De Gaulle’ nereden tanyorsun?
- Syledi ya!
- Sen daha nce niin bize bundan sz etmedin?
- ok mu nemli!”
* * *
ARADAN birka ay gemi, olay unutulmu, bu defa talya’ya Amerikan Bakan Nixon gelmi. Ona da ayn fabrikay dolatryorlarm. O da tpk De Gaulle gibi birden duraklam:
“- Vay Carlo, sen burada msn?”
Ayn sahne, sarlp kucaklamlar.
Nixon anlatm:
“- Ben o zaman gen bir avukattm. Carlo’nun bir ii dt, bana geldi, ilk kazandm dava onun davasyd!”
talyanlar yine akn, Nixon gidince Carlo’yu sorguya ekmiler:
“- Anlat yahu, Nixon’u nereden tanyorsun?
- Canm, genlik yllarmzda Amerika’ya gitmitim. Bama bir i geldi, param yok, gen tecrbesiz bir avukat buldum, davay kazand. Sonra talya’ya dndm, fabrikaya girdim, o da Bakan olmu!
- Yahu insan sylemez mi?
- ok mu nemli!”
* * *
GEL zaman git zaman fabrikaya bu sefer Rus Babakan Kosigin gelmi, dolarken, Carlo’nun nnde durmu:
“- Yolda, senin adn Carlo deil mi?
- Evet Aleksi!”
Yine sarma dola...
Kosigin gidince, Carlo aklama yapmak zorunda kalm:
“- Genliimizde biraz komnistlik yaptk, bunu da o zaman tandm.
- nsan sylemez mi?
- ok mu nemli? Ben yle ok adam tanrm!”
Fabrika mdr kzm:
“- Yani imdi, neredeyse Papa’y da tandn, arkadan olduunu syleyeceksin...
- Oooo, en iyi arkadamdr!”
- Atma!
- Tecrbesi bedava!
Mdr kzm:
“- Tamam, o halde pazar gn Vatikan’a gidelim, bakalm Papa seni tanyacak m?
- Olur, gideriz!”
* * *
PAZAR gn, mdr, muavini ve Carlo Vatikan’a gitmiler...
Carlo izin isteyip Vatikan’n kapsna gitmi, nbetilerle bir eyler konumu, kap alm, ieri dalm.
Mdr, muavinine dnm:
“Yoksa Papa’y da m tanyor?
- Kim bilir, bakalm, bekleyeceiz!”
Biraz sonra meydandaki kalabalk dalgalanm, herkes Papa’y grmek iin hareketlenirken, balkonun kaps alm ve Papa yannda Carlo ile grnm...
Mdr muavinine, muavin mdre bakarken, Carlo da gzleriyle meydandaki kalabalk arasnda mdrn aram...
* * *
PAPA tam duaya balarken, Carlo, kulana eilmi:
“- Sen duaya devam et, bizim mdr yerde yatyor, gidip bakaym, ne olmu?”
Carlo frlayp meydana komu, kalabal yara yara mdrn yanna varm, bakm adam yerde baygn, ayltmaya alyorlar:
“- Yahu ne oldu buna?”
Mdr muavini ban sallam:
“- Bayld!
- Beni Papa’nn yannda grnce mi bayld?
- Hayr, seni Papa’nn yannda grnce baylmad da arkamzdaki iki Japon sana bakp, ‘Yahu bu bizim Carlo, yanndaki takkeli adam kim?’ deyince dp bayld...”

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Marco ve Annesi
3 okseybilenkiz 1,535 28.03.2015 - 20:48:22
G?n: bilgehan
No New Posts Marco
1 alpino 1,524 02.04.2012 - 10:13:46
G?n: ember
No New Posts Marco Van basten
0 1980 1,021 30.03.2012 - 11:36:00
G?n: 1980
No New Posts Marco
3 soner1971 2,054 30.03.2011 - 14:14:15
G?n: lifelines
No New Posts Marco Polo
0 alpino 1,747 25.01.2011 - 15:47:53
G?n: alpino

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 19:33:36
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net