IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Haydut Oğlu Haydut, Karel apek'ten Bir yk
okseybilenkiz
mesaj 16.03.2008, 23:59:47
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

çok sevdiğim bir öyküdür.aklımda kaldıgı kadarı ile paylaşmak isterim:

efendim bir haydut var .ama ne haydut astıgı astık,kestiği kestik.okuması yazması yok.yemeğini elle yer.ellerini üstüne sürer,saç sakal birbirine karışmış.hayatta sadece bir oğlu var.istiyorki oğlu onun gibi olmasın.bu yüzden çocuğu bir gün atına atıyor bir manastır okuluna bırakıyor yüklüçe altınla.giderkende tembih ediyor.
oglum yemeyi çatal bıçakla yesin ,burnunu mendile silsin,ipek gömlek giysin,kadınların elini öpsün.
böylece haydut'un oğlu(bir adı var ama unuttum)manastırda bir beyoğlu gibi yetişiyor.geçmişini unutuyor.18 yaşına gelinçe babasının ölmek üzere oldugunu söyleyen bir adam onu manastırda alıyor babasının yaşadığı magaraya götürüyor.haydut ölürken oğlundan işini devralmasını söylüyor.tabi zavallı babasının ne iş yaptıgını bilmediğinden söz veriyor.ve istemeden haydut oluyor ama ne haydut laugh.gif karşısınındakini soyacağına o çebindekileri veriyor.sonunda adamları onun yanında kalırlarsa aç kalıçaklarını anlayıp terk ediyorlar zavallıyı.oda koşa koşa manastıra sıgınıyor ve başrahibe babasına söz verdiğini ama yetiştiriliş tarzı yüzünden kimseden para isteyemediğini söylüyor.rahip bu iyi çocuğun durumuna üzülüyor ve onu komşu bir kente arkadaşı olan valiye yolluyor.bizimki orda köprüde durup şehre gelenlerden ''ayak bastı parası''alacak.aradan yıllar geçiyor başrahibin o kente yakın bir yere işi düşüyor.aklına bizimki geliyor.-onuda görmüş olurum diyerek yolunu değiştiriyor.köprünün üstünde saçı-sakalı birbirine karışmış,kötü bakışlı bir genç adam var.yaklaşınca onun haydut'un oğlu yani ögrençisi oldugunu görüyor.ama genç adam onu tanımamazlıktan geliyor ve tersliyor kaba bir şekilde küfür ediyor.parası yoksa gecemeyeceğini onun gibilerle ugraşmasını iyi bildiğini söylüyor.rahip ağlamaklı kendisini tanıyıp tanımadıgını soruncada bizimki
-tanıdım ne olmuş.ama kusura bakma ben artık devletin hizmetindeyim.gülmek insanlara iyi davranmak olmaz bu meslekte diyor.
yani sonuçta tam bir haydut oğlu haydut oluyor öykünün sonunda bizimki.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
alibaba
mesaj 18.03.2008, 01:30:00
İleti #2

Grup Simge

Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

benim de akllıma buna benzer bir fıkra geliyor. devlet üretme çiftliği için damızlık boğa arıyorlar. o bölgeni en iyi boğasını köylülerden satın alarak işe başlıyorlar ama boğada tık yok. eski sahibine haber veriyorlar. adam şaşırıyor, nasıl olur o buralardaki en iyi boğadır. yakın köylerden bile onu belli bir süre kullanmak için ödünç alırlardı diyor. bir gelip bakayım acaba ne olmuş deyip devlet üretme çiftliğine gidiyor. boğanın yanına gidip kulağına birşeyler fısıldıyor. boğa da ona doğru bakıp bir manalı manalı böğürüyor. diğerleri merak ediyor ne olduğunu soruyor. köylü diyor ki
eskiden serbest olarak çalışırdım, şimdi devlet memuru oldum bundan sonra böyle. yiyip içip yatacağım.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
okseybilenkiz
mesaj 18.03.2008, 01:40:39
İleti #3

Grup Simge

Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

sevgili kurukafa kardeşim buda senin fıkranın bir benzeri laugh.gif

sovyetler birliğinde bir çiftçinin 40 kilo veren bir ineği varmış.dayanmışlar kapısına'' yoldaş ''demişler bu inek halkın olmalı ver bakalım.adam ne yapsın vermiş .ama iki gün sonra geri gelip zavallıyı haşlamışlar.''bu inek 4 kilo süt vermiyor nerde 40 kilo veriçek''
-''bilemem yoldaşlar demiş bizim çiftçi karışamam bizim inek devlet memuru oldu artık'' smile.gif

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 20.08.2019 - 17:57:49
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net