IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Herkes Soyuna Çeker, Kll ey'in Yercu ila Aslh
okseybilenkiz
mesaj 11.04.2008, 23:11:05
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

bir padişah hızırı görmeyi çok istermiş.bunun için bir gün karar vermiş ülkenin heryerine tellallar çıkarmış.''kim bana hızırı gösterirse onu armaganlara boğacağım ömrünün sonuna kadar zengin olacak''demiş.
bunu duyan çok fakir bir adam(8 çocugu varmış üstelik) karısına demişki''hatun ben padişahın huzuruna çıkaçağım bana 40 gün müsade size hızırı göstereceğim diyeçeğim.ondan sizin için parada isteyeçeğim.siz sıkıntı çekmeyin ben ölsemde önemli değil''karısı aglayıp sızlasada adam dediğini yapmış.padişaha'' size hızırı göstereceğim 40 müsade demiş''.padişahta ona '' sana 40 gün izin ama 40 günün sonunda hızırı gösteremezsen öldün bil kendini ''demiş.
adamçağız 40 günün sonunda padişahın huzuruna çıkmış ve bütün gerceği anlatmış.padişah bu adama ne yapılması gerektiğini 3 veziri varmış(ve hep çekişirlermiş padişahta hangisinin en iyisi olduguna bir türlü karar veremezmiş)onlara sormaya karar vermiş
birinçi vezir-efendimiz demiş bu adamın bogazını keselim,etini parçalayıp çengele asalım
bu sırada ordaki kalabalığın arasından bir ihtiyar şöyle demiş-Küllü şey'in yerciu ila aslıhi
ikinçi vezir-efendim bu adamın derisini yüzüp içine saman dolduralım
ihtiyar yine-''Küllü şey'in yerciu ila aslıhi''demiş
üçünçü vezir-efendim bana soracak olursanız bu adamı affedin.çünkü dogru yalan söylemiştir ama bunu çocukları ve karısı için yapmıştır onlar aç kalmasın diye yapmıştır.affedin
ihtiyar yine-''Küllü şey'in yerciu ila aslıhi''deyinçe padişah dönmüş ''ne diyorsun sen ihtiyar demiş,ne demek o''
ihtiyar-''şu demek demiş.herkes soyuna çeker.senin birinçi vezirinin babası kasaptı,o yüzden kesmekten çengele geçirmekten bahsetti.aslına çekti.ikinçinin babası yorgancıydı anlamışsındır deşmek içini doldurmak istedi.üçünçüye gelinçe.bak işte onun babası ne kasaptı ne yorgançı .vezirdi.oda soyuna çekti büyüklüğünü gösterdi.beni soracak olursan bende o çok aradıgın merak ettiğin hızırım.şu fakiri mahçup etmemek için sana göründüm''demiş ve ortadan kaybolmuş

bu hikayeyi komşu ninem anlatmıştı ama bir türlü hikayenin kilt sözlerini yani''Küllü şey'in yerciu ila aslıhi''ni hatırlayamıyordum.onuda sagolsun gecenlerde bu hikayeyi bilen bir başka komşu teyzem hatırlattıda buraya yazıyorum smile.gif

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Herkese Merhaba
8 sekopy 2,069 09.09.2016 - 20:49:10
Gn: DarKKingS
No New Posts Herkes Güverteye:)
0 sahaf 1,133 22.09.2007 - 19:41:33
Gn: sahaf
No New Posts Herkes Tatilini Anlatsın
4 -Misafir- 2,059 03.09.2007 - 23:49:00
Gn: sister

RSS Basit Görünüm Tarih : 21.08.2019 - 09:21:17
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net