CEMBER MUTFAKTA
CEMBER MUTFAKTA

MUTFAK SOHBETLERİ VE TARİFLER

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Oylama 0

AYÇEKİRDEKLİ EKMEK

Tarafından yollandı çember, 22.05.2009, 09:59:00 in EKMEKLER

Artık dışardan ekmek alamaz oldum.. Kendi yaptığım yumuşacık, katkısız ekmeklerin tadını aldım çünkü bir kere.. İki günde bir yeni bir ekmek yapıyorum..

Malzemeler:
2 su bardağı beyaz un
1 su bardağı tam buğday unu
1 tatlı kaşığı instant kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tepeleme yoğurt
1 su bardağı oda sıcaklığında su
1/2 su bardağı ayıklanmış ayçekirdeği (kuru yemişcilerde var)

Yapılışı:
Kuru malzemelerin hepsini(ayçekirdeği hariç) yoğurma kabında elimle karıştırdım.. Zeytinyağı, yoğurt ve suyu da katıp 5 dakika kadar hamuru yoğurdum.. Ele yapışmayan çok yumuşak bir hamurum oldu.. Üzerini stretch filmle kapatıp havluya da sararak 1 saat ılık bir yerde bekletip mayalanmasını sağladım.. Ayçekirdeklerini katıp 3 dakika kadar yoğurduktan sonra ekmeği pişireceğim uzun silikon kalıbımı yağladım ve hoş şekilli olması için hamuru kendi etrafında döndürerek yerleştirdim.. Yine üzerini stretch ve havlu ile kapatıp 1 saat daha beklettim.. Hamur iyice mayalanıp kabardı.. Üzerine bıçakla yarım santim derinliğinde baklava şekilleri çizdikten sonra 200 dereceye ısıttığım fırına attım.. Yarım saatte pişti ekmeğim..

Bu giriş için izler [ İz URLsi ]

Bu giriş için hiç iz yok

Yorumlar

emrahuytun, 18.08.2009, 16:35:21

Ablacım daha yeni farkettim blog olayını, hayırlı olsun... Bir sorum var, bu tarif yaş maya ile de yapılır mı? Yapılırsa ölçü ve yöntem nedir?

çember, 16.12.2009, 01:16:24

Ben de şimdi gördüm sorunu smile.gif.. Yaş maya hamuru kuru mayadan daha çok kabarttığı halde ekmeklerde kuru maya daha çok tercih ediliyor.. 1 tatlı kaşığı kuru maya için yarım paket yaş maya kullanabilirsin..

emrahuytun, 16.12.2009, 01:23:17

Sağolasın cember hocam, evdeki son mayayı bu tarife ayıracağım smile.gif.

« Bir sonraki en eski · CEMBER MUTFAKTA · Bir sonraki en yeni »

Resmim

1 Kullanıcı(lar) görüntüsü

1 Misafir(ler)
0 Üye(ler)
0 Gizli üye(ler)
Cobion.com

Blogumda Turlayın

Twitter Şu Anda Ne Yapıyorum

En son Ziyaretçiler

14 Apr 2019 - 14:48

9 Jun 2015 - 1:12

24 Mar 2015 - 11:26

11 Feb 2013 - 10:06

23 Jan 2013 - 19:25

Google İle Paylaşılan Maddeler

NEDEN MUTFAKTAYIM..

Yemek, pasta, börek yapmayı eskiden beri çok severim.. Ama çalışırken yeterli vaktim olmuyordu.. Şimdilerde mutfağa istediğim kadar zaman ayırabiliyorum.. Mis gibi yemek kokuları bana hep annemin mutfağını ve çocukluğumu hatırlatır.. Mutfak benim için güven ve sevgi demek.. Evin en sıcak yeridir bana göre.. O yüzden yemeği ortam uygunsa mutfakta yemeyi ve uzun mutfak sohbetlerini çok severim.. Burada kendimin, annemin ve halamın tariflerini, şunu şunla karıştırsam nasıl olur acaba diyerek ortaya çıkardığım çeşitleri mutfak sohbeti yaparak anlatacağım..

Yaşasın mutfak keyfi..

MEYVALAR

Meyva resimlerini çok seviyorum.. Bu kiraza bayıldım..

Bu çilek resmine de..

Ve bu limonlara da..

SENEYE GÖRÜŞMEK ÜZERE