IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Fikralar - Masallar - Hikayeler

Blm Kurallar

Kkken byklerinizden dinlediiniz fkra,masal ve hikayeleri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Baba ile Vezir Olu
PROTOSS
mesaj 04.11.2009, 02:56:53
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Herkes bu hikayeyi bilir ama yine de alnt eklinde ekleyeyim dedim. Bildik hikayedir.
- Gemi zaman, hi geinemeyen bir baba ve olu varm. Baba , olunu "sen adam olamazsn" diyerek devaml ikaz edermi. Gel zaman git zaman olan, lkenin veziri olmu. Gen vezir, adamlarna babasn yanna getirmeleri iin emir vermi. Yal baba , yaka paa vezir olunun huzuruna karlm. Kendisi ile gurur duyan vezir, "bak baba grdn m beenmediin olun vezir oldu" demi. Baba oluna yle bir bakm ve demi ki ; "olum, ben sana vezir olamazsn demedim, adam olamazsn dedim, Adam olsaydn baban byle ayana getirmezdin"

lk okuduumda vay be demitim bu hikaye iin aferin babaya ne de gzel cevap vermi. Ama yllar getike insan sorgulamaya balyor babann hi mi suu yok diye.
Baba babalk grevini laykyla yerine getiriyor mu ki olundan hrmet beklesin. Aslnda durum al birini vur tekine durumu. Tamam vezir oul yanl yapm o konuda phe yok ama bylesine bir insan yllar sonra intikam almaya iten sebepler nelerdir ? Tamam adam olmak nemlidir (Adam olmak nedir ne deildir o da tartlr ya neyse) ama baba adam olmumudur ki adam olmay retmeye kalkyor oluna. Adam olsayd oluna bu ekilde srekli aalayarak sen adam olmaz msn m derdi. Bir babann babal bu mudur yoksa hereye ramen o benim olumdur ta basarm yreime kt sz sylemem midir dorusu. Oluna cesaret alayacana aalamak babalk deildir. Herkes sevilmek, takdir edilmek ister. Hepimizin aslnda genel olarak istei budur. nce karnmz doyurmak, gvenliimizi salamak ve gvenli bir yerde olmak isteriz. Bu en temel ihtiyalarmzdr. Sonra reme ve toplum tarafndan takdir edilme ihtiyac gelir. Oulun yapt ise budur, alm ve lkedeki en nemli mevkilerden birine ykselmitir, tabi ki herey deildir ama takdir edilme duygusuyla bu mevkiye geldii aktr. Aslnda olunu vezir yapan babadr ama ters gdleme ile yapmtr bunu. Ceremesini de ekmitir. Vezir oluyla gurur duyamayacak duruma dmesi babann utancdr bana gre.
ok mu ar yazdm ne smile.gif Her anlatlan phe ile karlamak en dorusu kanmca. Ya da hayat boyu her an iin bir belirsizlik denizinde yzmek ve bunun farknda olmak belki de en uygunu.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
el_maquinista
mesaj 04.11.2009, 13:04:44
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 426
Katlm: 26.03.2008
Nereden: istanbul
ye No: 2,630

Sevgili mavimars hikayeyi ok gzel yorumlamsn gerekten. ok bilindik bir hikayedir bizim toplumumuzda bu hikaye ve vefasz ocuklar iin kullanlr. Ben babann sululuu hakkndaki grlerine katlmakla birlikte maalesef babann hakl olduunu gryorum, nk bir ocuun, evladn hayatndaki tm baarlara,zirvelere ramen kendiyle gurur duyarak bir ekilde kendisini byten insan zorla ayana getirtmesi hakikaten adam olamadn gsteriyor. smile.gif

Akas tavuk mu yumurtadan yumurta m tavuktan gibi kark bir durum sz konusu. Baba olunu cesaretlendirip hatalarn dzeltmeye almalyd elbette. Belki o zaman byle olmazd ama sonuta ktle iyilikle cevap verebilmekse adam olmak bence babasnn dedii gibi hala adam olamam. smile.gif

--------------------
O gnler bir daha gelmeyecek...

+Quote Post
barayef
mesaj 04.11.2009, 22:45:29
leti #3

Grup Simge

Grup: ye
leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

Bu hikaye hakknda Mavimars'a yakn dncelere sahibim. Bence hikayede anlatlmak istenen yksek mevkiye gelsen de insan olarak i kalm olabilirsin temas. Buna itirazm olmaz. Yani bu laf syleyen baba deil de eski bir arkada ya da eski sevgili de olabilirdi. Ancak hikaye toplum iinde daha ok kklerin byklere koulsuz saygsn ve itaatini krklemek iin kullanlyor. Yanl olan bu. nsan, birilerini memnun etmek ya da onaylarn almak iin hayatn, hislerini ve isteklerini ne pahasna olursa olsun deitirmemelidir. Anneniz ya da babanz bile olsalar.

Bu arada gnmz Trkiye'sinde pek bir popler olan "Adam gibi adam" ve benzeri laflar aslnda pek bir anlam ifade etmeyen palavradan krsal nlemlerden baka bir ey deildir bana gre. Byle bo laflar kullanan insanlar yaknmda tutmamay tercih ederim dorusu.

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 05.11.2009, 11:16:27
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Yllar nceydi,ben henz biyigi yeni bitmis bir delikanli idim..Cetin Altan yanilmiyorsam Aksam Gazetesindeki ksesinde benzer bir yorum yapmisti ve cok begenmistim..Dogru bir noktaya deginmissiniz..

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Babalar Gn...
9 oldkid 2,721 18.06.2018 - 09:56:57
G?n: GaLaCTiCa
No New Posts Babam En yisini Bilir
3 lifelines 2,775 06.02.2015 - 21:24:57
G?n: kltrmantar
No New Posts Babaanne - Anneanne ile Ayn Odada Uyumak
5 alikusu 2,751 23.08.2013 - 16:30:32
G?n: Candy
No New Posts Baba Bizi Eversene
Bar Mano
10 sister 3,951 31.08.2012 - 09:24:33
G?n: sahaf
No New Posts Baba Beni de Maa Gtrsene
2 lifelines 2,036 26.02.2012 - 23:18:40
G?n: le_ali

RSS Basit Grnm Tarih : 14.10.2019 - 12:19:08
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net