IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Cemil Meri
mavi
mesaj 22.01.2008, 14:05:38
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

BIR ISIM CEMIL MERI
Bin dokuz yz seksen yedi yilinin yazi… TRT’de, bir kisinin ldg haberi veriliyor; ardindan onunla ilgili belgesel niteliginde bir program yayina sokuluyor.

Yari karanlik bir odada, koltukta oturan ve kafasini ne dogru durmadan sallayan biyiksiz, salari dklms ve yznde acilarini tablolastirmisasina derin izgiler tasiyan, bakislari garip yaslica bir adam… len sahsi tanimiyorum. Evvela kafasini durmadan ne dogru sallayisi dikkatimi ekiyor. Sonra greniyorum ki, gzleri grmyor. Aciyla karisik merak hissim artiyor. Ardindan odanin duvarlarini dolduran binlerce kitap… O kitaplarin neredeyse tamamini okudugunu greniyorum. Hayretle karisik saygi hissi…benim aklimda durmadan basini sallayarak dsnen, gzleri grmeyen, ok kitap okuyan ve eserleri olan bir isim kaliyor: CEMIL MERI…

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alibaba
mesaj 22.01.2008, 21:56:10
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
ye No: 438
Ruh Halim:

Cemil Meri kimsenin davasina bayrak olmadigi iin sanirim pek az kisi tarafindan taninir. Eserlerini okuyup anlamak iin okuyucunun gerekten iyi bir birikimi olmasi gerekir. Onun eserleriyle tanismam bir arkadasim sayesinde oldu. Homerosun ilyada destani hakkinda yaptigimiz bir konusmada ben homerosun kr oldugunu ama lmsz eserler verdigini syleyince arkadasim da Cemil Meri ile olan benzerligine dikkatimi ekmisti. Konusma ilerledike onun kitaplarindan birini okumam gerektigine karar verdik. bana Jurnal in birinci ve ikinci cildini dn verdi. Jurnalde kendi hikayesini anlatirken lkemizini kitamizin daha genis bir ifadeyle insanligin gemisini zetliyordu. Kaderin cilvesine bakin ki jurnalde bazi kisimlar fransizca olarak yazilmis. oralari da kendimce yorumlama sansim oldu. Daha sonra Bu lke isimli eserini okudum. Kirk Ambar baslayip bitiremedigim bir kitabidir.
Benim gzmde Cemil Meri esi menendi olmayan bir fikir adamidir. bunu ok stn demek iin sylemiyorum. dsnnce onu benzetebilecegim bir kimse olmadigini anlatmaya alisiyorum.
Bir asi dsnn, size dnyadaki tm meyveleri tm sebzeleri tadabilmeniz iin toplamis. onlari temizlemis, yiyebilmeniz iin dilimlemis, bunlari tabaga gzelce yerlestirmis. siz de bunlardan yiyorsunuz. Hi mango yada ananas grmemis olsaniz bile onlarin tadini biliyor sunuzdur. Cemil Meri okumak insani ok gelistiriyor. Ama aba ve sabir istiyor.
Kartal le inip konaklayamaz. Onunla yolculuk etmek isterseniz nce yksek bir kayaliga tirmanmaniz gerekiyor.
Bunlari okuyunca, sanki onu tamamen anlayabilmisim fikri uyanmasin. aba serfediyorum ve buna degdigine eminim.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mavi
mesaj 24.01.2008, 13:15:04
leti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

Siirde Necip Fazil ve Nazim Hikmet kseleri kaptigi iin edebiyatin en zor olanini seer cemil meri "deneme" gerekten hayranlik uyandiracak kadar gzel bir kitap sevgisi vardir kendisinde.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
ember
mesaj 24.01.2008, 17:22:56
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

30lu yaslarda grme yetenegini kaybetti diye biliyorum.. Artik okullarda Cemil Meri kitaplari okutuluyor diye de eklemek istiyorum..

cemilmeric.net ten aldigim bir Victor Hugo evirisi..

Bu kitap su tecelliden dogdu:

rya grdm, aglarin duvari uzuyordu
nmde. granitle etten bir yigindi bu.
bagrina ugultusu sinmisti milyonlarin
endiseden kaskati kesilen o duvarin
los oyuklarda vahsi gzler parildiyordu,
yiginlar, kabartmalar, nakislar oynuyordu,
zaman zaman nmde ailiyordu duvar.
yesimden somakiden ve altindan saraylar.
ulularin, bahtiyarlarin otag kurdugu,
cihangirlerin kandan, buhurdan kudurdugu
inler grnyordu, seher yeliyle nasil
rperirse bir aga, o duvar da muttasil
yle rperiyordu. alinlarinda burlar,
alinlarinda altin basaklardan sorgular,
muammanin stne bagdas kuran birer sir
gibi reklenmisti ...

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
nderrr
mesaj 24.01.2008, 19:01:19
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 184
Katlm: 03.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,364

bazi insanlar vardir adeta isik saar.isigi sonsuz ve gz alicidir.gzlerini okumak ugruna kaybetmis bir stdat.jurnal serilerini okuduka yetersizligimin farkinda oldugum bir deha.fikir adami sosyolog.Allah rahmet eylesin....

gzleri okumak iin yeterli olmayinca kizi kitaplari okuyup o dinlermis...

+Quote Post
mavi
mesaj 31.01.2008, 16:25:17
leti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Evet birgn grme yetenegini kaybeder ve okadar zlr ki zntsnden ve kitaplara olan sevgisinden kitaplarini oksar ve eline her kitap alisinda mutlaka aglar.Keske bende onun gibi kitaplari bylesine sevebilseydim.

--------------------
mavi

+Quote Post
alibaba
mesaj 10.02.2008, 14:02:49
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
ye No: 438
Ruh Halim:

<P>Siirde Necip Fazil ve Nazim Hikmet kseleri kaptigi iin edebiyatin en zor olanini seer cemil meri "deneme" gerekten hayranlik uyandiracak kadar gzel bir kitap sevgisi vardir kendisinde.</P>

Cemil Meri'in şiirle ilgili bir saptamasını buraya eklemek istiyorum. şiir duygusallığın gelişmiş olduğu toplumlarda yaygındır. dzyazı ise dşnce ve fikriyatın geliştiği toplumlarda inkşaf eder. gerekten de Trk halkının, Anadolu insanının şiire karşı doğal bir yeteneği vardır. bu yeteneği duygusal anlamda daha da ileri gitmesine yardımcı olurken, dşnce alanında ilerlemesine bir ynden engel olmuştur.

En eski zamanlarda şiirin duygusal aktarımdan başka bir işlevi daha varmış. unutulmaması gereken bilgiler, ezberlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kafiyeli ve ll olarak yazılmış. aklıma gelen ilk rnek Piri Reisin yazdığı Kitab-ı Bahriye. Ancak bu işlevi bir kenara bıraklıldıktan sonra şiirin dşnce alanındaki işlevi azalmış.
Anlayabildiğim kadarıyla Cemil Meri de halkımızın duygu değil de dşnce alanında gelişmesine hizmet edebilmek iin dzyazıyı tercih etmiş. Tabi ki bu benim şahsi grşm.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
one of the 80's
mesaj 29.06.2012, 00:11:58
leti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 178
Katlm: 24.12.2011
Nereden: stanbul
ye No: 103,448

Cemil Meri Trk dnce dnyasnda ayr bir yere sahip mstesna ahsiyettir, derin dncelerini anlamak bir birikimi gerektirir. niversitenin ilk ylnda tantm eserleriyle, okumak ve anlamak benim iin ok g olmutu. Bir anda oradan oraya savuruyordu insan, takip etmek gt, not aldka alyordum, not aldklarm hakknda bilgim yoktu, pekimesi iin onlar da aratrmam gerekliydi, gittike ne kadar ok eyi not aldm fark ettim. Eserlerine bir mr sdrmt ve bir mre kimsenin sdramayaca kadar kitab. Kendi dnce dnyasnn imbiinden damtt bu bilgiler benim zihnimde nasl billurlaacakt, ok abuk yldm belki de onun izini srmekten, en ksa zamanda yeniden devam etme planlarm var.

Bu lke’nin giriinden ksa hal tercmesinden alnt yaparak hayatn ve eserlerine deineyim:

Cemil Meri, kendini “Yazar ve hocaym. Balca iim dnmek ve dndklerimi cemiyete sunmaktr.” Diye tanmlayan zgn bir fikir adamdr.1916’da Hatay’da dodu, ailesi Balkan Sava srasnda Yunanistan gmt.(Kz mit Meri’in ifadesiyle “bu hicret olay ,Cemil Meri’in gerek psikolojik gerek toplumsal kiilii zerinde etkili olmutur.”Yalnz bir ocuktur, atk kal ve sert bir babas,kendi deyimiyle silik ve mzmz bir annesi vardr. Yalnzl karsnda duyduu istirab kitaplara snarak gidermeye alr Kk Cemil.)

Hatay’da Fransz eitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi’nde okudu, tercme brosunda alt, ilkokul retmenlii ve nahiye mdrl yapt. stanbul’a gidi gelilerinde Nazm Hikmet, kerim Sadi gibi Trk sosyalistleriyle ilikiye girdi. Stalin’in Teori ve Pratik’ini evirdi. Hatay hkmetini devirmeye alt sulamasyla yarglanp hapis yatt. 1940’da stanbul niversitesi’ne girip Fransz Dili ve Edebiyat renimi grd. Mkemmel dzeyde Franszca okuyup yazan Meri, ngilizceyi anlyor, Arapa’y kendi ifadesiyle “skyor”du. Elaz’da (1942-45) ve stanbul’da (1952-54) Franszca retmenlii yapt. 1941’den balayarak nsan, Ycel, Gn , Ayn Bibliyografyas dergilerinde yazmaya balad. ’de okutmanlk yapt (1946-74) Sosyoloji blmnde ders verdi (1963-74). 1955’te gzlerindeki miyopinin artmas sonucu gremez oldu, ama olaanst alma ve retme temposu dmedi. 20. Asr, Dnem, Yapraklar, Yeni nsan, Kubbealt, Trk Edebiyat dergilerinde yazlar yaynland. Hisar dergisinde “Fildii Kuleden” balyla srekli denemeler yazd. 1974’te emekli oldu ve yllarn birikimini ard ardna kitaplatrmaya giriti. 1984’te nce beyin kanamas, ardndan fel geirdi. 13 Haziran 1987’de vefat etti.

lk telif eseri Balzac zerine kk bir incelemeydi. Hint Edebiyat (1964), daha sonra Bir Dnyann Eiinde balyla iki kez daha basld.

Saint Simon: lk Sosyolog lk Sosyalist (1967)

Bu lke (1974)

Umrandan Uygarla (1974)

Maaradakiler (1978)

Krk Ambar (1980)

Bir Faciann Hikayesi (1981)

Ik Doudan Gelir (1984)

Kltrden rfana (1985)

Sosyoloji Notlar ve Konferanslar 1965-1969 (1993)

Cemil Meri’in kimisinin izini kendi de yitirdii ve “kitapda kayboldu” diye and ok sayda evirisi arasnda Uriel Heyd’in Ziya Gkalp: Trk Milliiyetiliinin Temelleri (1980), Thornton Wilder ‘in Kprden Denler (1981) ve Maxime Rodinson’un Baty Byleyen slam (1983) adl eserlerini sayabiliriz. (Bu lke, letiim Yaynlar,2010)

Son olarak, kitaplarn yayna hazrlayan olu Mahmut Ali Meri'in Bu lke'de kaleme ald Entellektel Bir Otobiyografi blmnde babasnn slubu iin "Sataan bir slup, rahatsz eden, tedirgin eden; ama dnmeye davet eden, hakikati aramaya aran, nerilerini getiren ya da sizi neri getirme sorumluluuyla babaa brakveren sarsc bir yaz tarz, bir fikirleri sunu yntemi" diye yazdn da ekleyerek bitireyim.

--------------------
Umut, uyankken grlen ryadr.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Meri Smen
0 lifelines 1,221 06.12.2011 - 20:29:28
G?n: lifelines
No New Posts Cemil Turan
2 ember 2,237 10.06.2011 - 11:20:08
G?n: loreyeno
No New Posts Cemil Dnyor
0 okseybilenkiz 1,314 22.02.2011 - 21:21:55
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Cemil
0 okseybilenkiz 1,513 22.02.2011 - 21:20:53
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Cemil Serileri
3 80deOCUKolmak 2,251 07.07.2009 - 18:02:15
G?n: Fosforlu

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 14:29:17
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net