IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Cemil Meriç
mavi
mesaj 22.01.2008, 14:05:38
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Izmir
Üye No: 673
Ruh Halim:

BIR ISIM CEMIL MERI
Bin dokuz yüz seksen yedi yilinin yazi… TRT’de, bir kisinin öldügü haberi veriliyor; ardindan onunla ilgili belgesel niteliginde bir program yayina sokuluyor.

Yari karanlik bir odada, koltukta oturan ve kafasini öne dogru durmadan sallayan biyiksiz, saçlari dökülmüs ve yüzünde acilarini tablolastirmisçasina derin çizgiler tasiyan, bakislari garip yaslica bir adam… Ölen sahsi tanimiyorum. Evvela kafasini durmadan öne dogru sallayisi dikkatimi çekiyor. Sonra ögreniyorum ki, gözleri görmüyor. Aciyla karisik merak hissim artiyor. Ardindan odanin duvarlarini dolduran binlerce kitap… O kitaplarin neredeyse tamamini okudugunu ögreniyorum. Hayretle karisik saygi hissi…benim aklimda durmadan basini sallayarak düsünen, gözleri görmeyen, çok kitap okuyan ve eserleri olan bir isim kaliyor: CEMIL MERI…

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
alibaba
mesaj 22.01.2008, 21:56:10
İleti #2

Grup Simge

Grup: Moderatör
Üye No: 438
Ruh Halim:

Cemil Meriç kimsenin davasina bayrak olmadigi için sanirim pek az kisi tarafindan taninir. Eserlerini okuyup anlamak için okuyucunun gerçekten iyi bir birikimi olmasi gerekir. Onun eserleriyle tanismam bir arkadasim sayesinde oldu. Homerosun ilyada destani hakkinda yaptigimiz bir konusmada ben homerosun kör oldugunu ama ölümsüz eserler verdigini söyleyince arkadasim da Cemil Meriç ile olan benzerligine dikkatimi çekmisti. Konusma ilerledikçe onun kitaplarindan birini okumam gerektigine karar verdik. bana Jurnal in birinci ve ikinci cildini ödünç verdi. Jurnalde kendi hikayesini anlatirken ülkemizini kitamizin daha genis bir ifadeyle insanligin geçmisini özetliyordu. Kaderin cilvesine bakin ki jurnalde bazi kisimlar fransizca olarak yazilmis. oralari da kendimce yorumlama sansim oldu. Daha sonra Bu Ülke isimli eserini okudum. Kirk Ambar baslayip bitiremedigim bir kitabidir.
Benim gözümde Cemil Meriç esi menendi olmayan bir fikir adamidir. bunu çok üstün demek için söylemiyorum. düsününce onu benzetebilecegim bir kimse olmadigini anlatmaya çalisiyorum.
Bir asçi düsünün, size dünyadaki tüm meyveleri tüm sebzeleri tadabilmeniz için toplamis. onlari temizlemis, yiyebilmeniz için dilimlemis, bunlari tabaga güzelce yerlestirmis. siz de bunlardan yiyorsunuz. Hiç mango yada ananas görmemis olsaniz bile onlarin tadini biliyor sunuzdur. Cemil Meriç okumak insani çok gelistiriyor. Ama çaba ve sabir istiyor.
Kartal çöle inip konaklayamaz. Onunla yolculuk etmek isterseniz önce yüksek bir kayaliga tirmanmaniz gerekiyor.
Bunlari okuyunca, sanki onu tamamen anlayabilmisim fikri uyanmasin. aba serfediyorum ve buna degdigine eminim.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
mavi
mesaj 24.01.2008, 13:15:04
İleti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

Siirde Necip Fazil ve Nazim Hikmet köseleri kaptigi için edebiyatin en zor olanini seçer cemil meriç "deneme" gerçekten hayranlik uyandiracak kadar güzel bir kitap sevgisi vardir kendisinde.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
ember
mesaj 24.01.2008, 17:22:56
İleti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: Istanbul
Üye No: 60
Ruh Halim:

30lu yaslarda görme yetenegini kaybetti diye biliyorum.. Artik okullarda Cemil Meriç kitaplari okutuluyor diye de eklemek istiyorum..

cemilmeric.net ten aldigim bir Victor Hugo çevirisi..

Bu kitap su tecelliden dogdu:

rüya gördüm, çaglarin duvari uzuyordu
önümde. granitle etten bir yigindi bu.
bagrina ugultusu sinmisti milyonlarin
endiseden kaskati kesilen o duvarin
los oyuklarda vahsi gözler parildiyordu,
yiginlar, kabartmalar, nakislar oynuyordu,
zaman zaman önümde açiliyordu duvar.
yesimden somakiden ve altindan saraylar.
ulularin, bahtiyarlarin otag kurdugu,
cihangirlerin kandan, buhurdan kudurdugu
inler görünüyordu, seher yeliyle nasil
ürperirse bir agaç, o duvar da muttasil
öyle ürperiyordu. alinlarinda burçlar,
alinlarinda altin basaklardan sorguçlar,
muammanin üstüne bagdas kuran birer sir
gibi çöreklenmisti ...

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
nderrr
mesaj 24.01.2008, 19:01:19
İleti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
Nereden: Ankara
Üye No: 1,364

bazi insanlar vardir adeta isik saçar.isigi sonsuz ve göz alicidir.gözlerini okumak ugruna kaybetmis bir üstdat.jurnal serilerini okudukça yetersizligimin farkinda oldugum bir deha.fikir adami sosyolog.Allah rahmet eylesin....

gözleri okumak için yeterli olmayinca kizi kitaplari okuyup o dinlermis...

+Quote Post
mavi
mesaj 31.01.2008, 16:25:17
İleti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Evet birgün görme yetenegini kaybeder ve okadar üzülür ki üzüntüsünden ve kitaplara olan sevgisinden kitaplarini oksar ve eline her kitap alisinda mutlaka aglar.Keske bende onun gibi kitaplari böylesine sevebilseydim.

--------------------
mavi

+Quote Post
alibaba
mesaj 10.02.2008, 14:02:49
İleti #7

Grup Simge

Grup: Moderatör
Üye No: 438
Ruh Halim:

<P>Siirde Necip Fazil ve Nazim Hikmet köseleri kaptigi için edebiyatin en zor olanini seçer cemil meriç "deneme" gerçekten hayranlik uyandiracak kadar güzel bir kitap sevgisi vardir kendisinde.</P>

Cemil Meriç'in şiirle ilgili bir saptamasını buraya eklemek istiyorum. şiir duygusallığın gelişmiş olduğu toplumlarda yaygındır. düzyazı ise düşünce ve fikriyatın geliştiği toplumlarda inkşaf eder. gerçekten de Türk halkının, Anadolu insanının şiire karşı doğal bir yeteneği vardır. bu yeteneği duygusal anlamda daha da ileri gitmesine yardımcı olurken, düşünce alanında ilerlemesine bir yönden engel olmuştur.

En eski zamanlarda şiirin duygusal aktarımdan başka bir işlevi daha varmış. unutulmaması gereken bilgiler, ezberlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kafiyeli ve ölçülü olarak yazılmış. aklıma gelen ilk örnek Piri Reisin yazdığı Kitab-ı Bahriye. Ancak bu işlevi bir kenara bıraklıldıktan sonra şiirin düşünce alanındaki işlevi azalmış.
Anlayabildiğim kadarıyla Cemil Meriç de halkımızın duygu değil de düşünce alanında gelişmesine hizmet edebilmek için düzyazıyı tercih etmiş. Tabi ki bu benim şahsi görüşüm.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
one of the 80's
mesaj 29.06.2012, 00:11:58
İleti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
Nereden: stanbul
Üye No: 103,448

Cemil Meriç Türk düşünce dünyasında ayrı bir yere sahip müstesna şahsiyettir, derin düşüncelerini anlamak bir birikimi gerektirir. Üniversitenin ilk yılında tanıştım eserleriyle, okumak ve anlamak benim için çok güç olmuştu. Bir anda oradan oraya savuruyordu insanı, takip etmek güçtü, not aldıkça alıyordum, not aldıklarım hakkında bilgim yoktu, pekişmesi için onları da araştırmam gerekliydi, gittikçe ne kadar çok şeyi not aldığımı fark ettim. Eserlerine bir ömrü sığdırmıştı ve bir ömre kimsenin sığdıramayacağı kadar kitabı. Kendi düşünce dünyasının imbiğinden damıttığı bu bilgiler benim zihnimde nasıl billurlaşacaktı, çok çabuk yıldım belki de onun izini sürmekten, en kısa zamanda yeniden devam etme planlarım var.

Bu Ülke’nin girişinden kısa hal tercümesinden alıntı yaparak hayatını ve eserlerine değineyim:

Cemil Meriç, kendini “Yazar ve hocayım. Başlıca işim düşünmek ve düşündüklerimi cemiyete sunmaktır.” Diye tanımlayan özgün bir fikir adamıdır.1916’da Hatay’da doğdu, ailesi Balkan Savaşı sırasında Yunanistan göçmüştü.(Kızı Ümit Meriç’in ifadesiyle “bu hicret olayı ,Cemil Meriç’in gerek psikolojik gerek toplumsal kişiliği üzerinde etkili olmuştur.”Yalnız bir çocuktur, çatık kaşlı ve sert bir babası,kendi deyimiyle silik ve mızmız bir annesi vardır. Yalnızlığı karşısında duyduğu istirabı kitaplara sığınarak gidermeye çalışır Küçük Cemil.)

Hatay’da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi’nde okudu, tercüme bürosunda çalıştı, ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü yaptı. stanbul’a gidiş gelişlerinde Nazım Hikmet, kerim Sadi gibi Türk sosyalistleriyle ilişkiye girdi. Stalin’in Teori ve Pratik’ini çevirdi. Hatay hükümetini devirmeye çalıştığı suçlamasıyla yargılanıp hapis yattı. 1940’da stanbul Üniversitesi’ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Mükemmel düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, ngilizceyi anlıyor, Arapça’yı kendi ifadesiyle “söküyor”du. Elazığ’da (1942-45) ve stanbul’da (1952-54) Fransızca öğretmenliği yaptı. 1941’den başlayarak nsan, Yücel, Gün , Ayın Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. Ü’de okutmanlık yaptı (1946-74) Sosyoloji bölümünde ders verdi (1963-74). 1955’te gözlerindeki miyopinin artması sonucu göremez oldu, ama olağanüstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. 20. Asır, Dönem, Yapraklar, Yeni nsan, Kubbealtı, Türk Edebiyatı dergilerinde yazıları yayınlandı. Hisar dergisinde “Fildişi Kuleden” başlığıyla sürekli denemeler yazdı. 1974’te emekli oldu ve yılların birikimini ardı ardına kitaplaştırmaya girişti. 1984’te önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi. 13 Haziran 1987’de vefat etti.

lk telif eseri Balzac üzerine küçük bir incelemeydi. Hint Edebiyatı (1964), daha sonra Bir Dünyanın Eşiğinde başlığıyla iki kez daha basıldı.

Saint Simon: lk Sosyolog lk Sosyalist (1967)

Bu Ülke (1974)

Umrandan Uygarlığa (1974)

Mağaradakiler (1978)

Kırk Ambar (1980)

Bir Facianın Hikayesi (1981)

Işık Doğudan Gelir (1984)

Kültürden rfana (1985)

Sosyoloji Notları ve Konferanslar 1965-1969 (1993)

Cemil Meriç’in kimisinin izini kendi de yitirdiği ve “kitapçıda kayboldu” diye andığı çok sayıda çevirisi arasında Uriel Heyd’in Ziya Gökalp: Türk Milliiyetçiliğinin Temelleri (1980), Thornton Wilder ‘in Köprüden Düşenler (1981) ve Maxime Rodinson’un Batıyı Büyüleyen slam (1983) adlı eserlerini sayabiliriz. (Bu Ülke, letişim Yayınları,2010)

Son olarak, kitaplarını yayına hazırlayan oğlu Mahmut Ali Meriç'in Bu Ülke'de kaleme aldığı Entellektüel Bir Otobiyografi bölümünde babasının üslubu için "Sataşan bir üslup, rahatsız eden, tedirgin eden; ama düşünmeye davet eden, hakikati aramaya çağıran, önerilerini getiren ya da sizi öneri getirme sorumluluğuyla başbaşa bırakıveren sarsıcı bir yazı tarzı, bir fikirleri sunuş yöntemi" diye yazdığını da ekleyerek bitireyim.

--------------------
Umut, uyankken grlen ryadr.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Meriç Sümen
0 lifelines 1,191 06.12.2011 - 20:29:28
Gn: lifelines
No New Posts Cemil Turan
2 ember 2,211 10.06.2011 - 11:20:08
Gn: loreyeno
No New Posts Cemil Dönüyor
0 okseybilenkiz 1,290 22.02.2011 - 21:21:55
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Cemil
0 okseybilenkiz 1,506 22.02.2011 - 21:20:53
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Cemil Serileri
3 80deOCUKolmak 2,227 07.07.2009 - 18:02:15
Gn: Fosforlu

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 05:19:18
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net