IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

Reply to this topicStart new topic
anakkale Savalar
alikusu
mesaj 18.03.2012, 03:24:19
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

ANAKKALE ZAFER

anakkale Cephesi I. Dnya Sava’nda tilaf Devletleri’nin saldrs sonucu alm bir cephedir. Dnya tarihinin en kanl savalarnn yapld anakkale Cephesi’nde Trk ordusu olaanst bir baar gstererek onbinlerce ehit vermesine karn dmana geit vermemitir.

ngiliz sava gemileri, Nusret mayn gemisi ile bir gece nce gizlice denen maynlara arparak, Boazn derinliklerine gmlmtr (18 Mart 1915).

Mustafa Kemal, Anafartalar, Arburnu, Conkbayr ve Kilitbahir’de dman yenerek nemli baarlar elde etmitir. “Ben size taarruzu deil lmeyi emrediyorum” szn Trk askerine syleyerek, savan ne pahasna olursa olsun kaybedilmemesi gerektiine iaret etmitir.

3 Kasm 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasnda anakkale Boaz'nda cereyan eden bir seri deniz savalaryla Gelibolu Yarmadas'nda 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasnda yaplan kara savalar, Trk tarihinin en erefli sayfalarn dolduran birer zafer destandr.

Trk bamszlk savann temelleri, anakkale'nin sularnda, Conkbayr'nda ve Anafartalar'da atlm, bu zaferler Trk Kurtulu Savana maya almtr.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Trk Ulusu Anafartalar kahraman Mustafa Kemal Paay anakkale'den tanm 19 Mays 1919'da O, Samsun'a kt gn Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu'ya dnen Trk halk, "bu benim kahraman komutanmd" diyerek O'nun etrafnda kenetlenip stiklal Sava'na katlmtr.

Trk Ulusu ve dnya O'nu bylece tanrken, O da Conkbayr'nn, Kocaimen'in kan deryas can pazarnda ulusunun ve Trk askerinin asl cevherini yakndan tanyarak daha sonra giriecei Bamszlk Savan kesin zaferle sonulandraca kanaatini daha o zamandan edinmitir. 18 Mart zaferi kazanlmasayd, dman donanmas, daha 1915'in Mart aynda stanbul'a girerek Osmanl mparatorluu 'nu kertebilecekti.

anakkale Boaz'n denizden ap stanbul'a giremeyen tilaf Devletleri, 25 Nisan 1915'ten balayarak 8-9 Ocak 1916'ya kadar sren anakkale kara savalarnda Mustafa Kemal tarafndan durdurulamasayd, Birinci Dnya Savanda arlk Rusyas en ksa yoldan mttefiklerinin yardmlarna kavuaca iin yklmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolevik htilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya'nn yenilgisi hzlanacak ve 1. Dnya Sava belki de 1915'te sona erecekti. anakkale Zaferi harbin 4 yl srmesine, imparatorluun (Osmanl, arlk ve Avusturya/Macaristan mparatorluklar) tarih sahnesinden silinmesine neden olmutur. Gelibolu Yarmadas'nda dmana kesin darbeler vurarak onlar yenilgiye uratan Alb. Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yakt zafer mealesi, Kurtulu savamzn da yolunu aydnlatmtr.

Bylece 18 Mart deniz zaferimizi talandran 25 Nisandan sonraki kara savalarnda, Mustafa Kemal'in etkin liderlii sayesinde kazanlan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dnya tarihine yn veren roln yukarda belirtilen noktalarda toplamak mmkndr.

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
lifelines
mesaj 18.03.2012, 15:50:20
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Annemin ve babamn dedeleri; anakkale avanda ehit olmular ve pek ok akrabamzda.
Canm anneannem, zaten annesizken bir de savata babasn yitirince hem yetim hem ksz kalm.
Ona bakacak olan days da anakkale'de ehit dm.

imdi herkes rahatnda ve herey unutuldu ama...

Tm ehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Nur iinde yatsnlar.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 29.03.2020 - 11:15:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net