IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
ala Badem
Adore
mesaj 22.07.2011, 16:18:46
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

u anda azmn sulandn sylememe gerek yok..

Bu tad bilen herkes, ala Badem'in adn duyunca ayn tepkiyi verir..

ala Badem lkbahar-Yaz aras yenilebilecek bir meyvedir.

Byk amcamn bahesindeki badem aacndan bir ka kez kopararak yemitim.

Badem aacnn iek amas da ok ho olur..

Pembe ile beyaz aras tonlarn hakim olduu bu iekler scak gnei grd anda yaz gelmicesine aar, o yl fazla rn olmazd.

ala badem topland anda henz kabuklanmam ekirdii ile birlikte yenirdi.

Ykamaya gerek yoktu..

Aksaray'daki manavlarda da satlrd ama ok pahal olduu iin avula alnr ve annda tketilirdi.

Ne gzel lezzetler tadmz, kr Allah'a

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hazan
mesaj 08.04.2017, 22:37:19
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Biz alalar dalndan toplayp yerdik. Genellikle kk metal ay tabaklarna tuz koyar, alalar o tuza batrp batrp, ktr ktr yemelere doyamazdk. Mevsimi geldiinde pazarlarmzda da bolca bulunurdu. Evler, neredeyse hep baheliydi o zamanlar. Ama herkesin bahesinde, badem aac olmayabilirdi. Bahesinde badem aac bulunanlar, ala zaman geldiinde toplayp komularna da verirdi tatsnlar diye. Ne gzel gnlerdi. imdi komuculuk bile oynayamyoruz eskisi gibi. Ankara'da bulunduum yllarda, alay ok aradm. Daha dorusu badem alay. ala etiketlerini grp baktmda, henz minik ve yeil kayslarn, ekerpare ve nektarinlerin ala diye satldklarn grp armtm. "Ama bunlar ala deil ki" demitim. nk benim bildiim tek ala, bademin sertleip kabua dnmeye balamadan nceki yenebilen haliydi..Pazarlarmzda da hi satldna rastlamamtm ala diye, dierlerinin. Aratrnca bu gibi meyvelerin yenebilen ham haline genel olarak ala dendiini rendim. Nektarnle ben zaten daha ge tantm. lk grmeye baladm dnemlerde, tysz eftali dendiini hatrlyorum. Her neyse Ankara'da bunlar boldu marketlerde, aldm da. Ama asla badem alann tadn vermiyorlard. Tek tk bademe denk gelip aldmda oldu, ama dierleri kadar bol rastlamadm hi. Rastladklarm daha pahal oluyordu . Fiyat neyse de, benim yediklerim gibi ktr ktr, tazecik olmuyorlard. Prsm, solgun bir grnt, yemeye altnda i ksmdaki ekirdek blmnn evresi renk deitirmi, o bembeyaz ekirdek ksm desen zaten kendinden gemi oluyordu. yle olunca da bir ka srktan sonra, keyif alamayp brakyorduk. Ben mi o hallerine denk geliyordum, yoksa buralara gelene kadar, diriliklerini, tazeliklerini mi kaybediyorlard bilmiyorum. Lakin, kzmla ok zlemini ektik yalan deil. u ansa, zlemini ektiim her eyi, zlediim gibi ya da ona en yakn haliyle bulabiliyorum ki bu benim iin sevin kayna. Tabii hi bir eyde, o ocukluumuzdaki tad alamayz belki ama ona ne kadar yaklarsam, o kadar gzel..Ve bazen gerekten beni o yllara gtryorlar. Hele ki, uzak kaldm yllardan sonra, burada ne yesem tadna varyorum. Uzun zamandr meyve yemez olmutum. Meerse damamn alk olduu tatlar alamamam sebepmi buna. imdi farkna vardm..
Bu ara da, ocukluumda bahemizde kays aacmz da vard. Hamlarn yediimiz olurdu ama ok itibar etmezdik. Onlar ala deildi, sadece gk(ham) meyvelerdi bizim iin. Bir de bir sr mumula aalarmz vard, ite onun gk hallerini yemeyi daha ok severdik, suratmz ekite ekite. Bizim mumula dediimiz meyvenin adna yeni dnya ve malta erii dendiini rendim. Bebyk yada dngel diye bildiim meyveye de mumula deniyormu. Ne bileyim, genelde isminin yeni dnya olarak getiini rendiim meyve, ocukluumdan beri benim iin mumula dr. Mumula dedikleri ise, bebyk. Bu da bizim yreye,ya da evreye has demek..
Badem alalar, arz endam eder olmular, henz tatmadm ama yakndr..yle, tuza batrp batrp, ktr ktr, ne yemesi olur ama..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Badem Kraker Reklam
4 Mrbom 2,576 05.09.2014 - 18:17:42
G?n: cicos82
No New Posts Badem Tabiatlsn Krlmaynca Yenmezsin
0 ntetik73 956 23.10.2012 - 13:59:26
G?n: ntetik73
No New Posts Badem Kraker
12 -- 5,333 04.07.2012 - 19:26:30
G?n: sahbazpower
No New Posts Badem Kraker Reklam
1 alpino 1,649 10.10.2011 - 11:38:57
G?n: 1980
No New Posts Badem ekeri
0 emresiyahoglu 1,244 21.09.2009 - 15:01:10
G?n: emresiyahoglu

RSS Basit Grnm Tarih : 20.11.2019 - 17:35:32
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net