IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Mjdat Gezen
emrahuytun
mesaj 04.09.2007, 10:43:59
leti #1

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

MJDAT GEZEN

29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Sahneye ilk kez 1953 yılında bir ilkokul piyesinde ıktı. Ve aynı yıl Doğan Kardeş ocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu ocuk Kulb’nde mikrofonla tanıştı. Vefa lisesinde okudu. 1956-57 yıllarında eşitli amatr tiyatro topluluklarında rol aldı. 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda profesyonel oldu. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Blm’ne girdi. 1962 yılında ilk filmini evirdi. 1963 yılında ilk zel tiyatro alışmalarını yaptı.

Mnir zkul ve Muammer Karaca Tiyatrolarına girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri ıktı. 1964-66 askerlik yıllari ve oyun yazma denemeleri. 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967 yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncularını kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi zel tiyatrosunu atı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu’nda alıştı. 1970 yılında sahne, film, TV alışmalarında bulundu. Aynı yıl kızı Elif dnyaya geldi. İlk kitabı 1975 yılında yayınlandı. Yayınlanmış 38 kitabı var ve bunlardan 9 tanesi okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutuluyor. 1982 yılında bir yayınevi kurdu. Yine aynı yıl İstanbul B. Konservatuvarı ve sonradan İ.. Devlet Konservatuvarı’nda Trk Tiyatrosu ğretmenliği yaptı. Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk’la birlikte “Gldr retim Merkezi”ni kurdu ve byk gazetelerde mizah sayfası ynetti. 1991 yılında MSM’yi kurdu. 1992 yılında “MSM Ormanı”nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu dl aldı ve Devlet Tiyatroları’nda oynandı. 1996-98 Cumhuriyet gazetesinde yazdı. 1997 Devlet Tiyatroları’nda oyun ynetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu dl aldı. 1998 yılında ilk kez adını taşıyan tiyatrosunu kurdu. 2001 yılında MSM Huzurevi’ni kurdu. Yz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV skecinde rol aldı, bunların bir blmn yazdı ve ynetti. 25’den fazla oyun, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisi ynetmenliği yaptı.

MJDAT GEZEN HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

1) Bu mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?
1953 yılında bir ilkokul piyesinde sahneye ıkarak başladım. 1960 yılında Şehir Tiyatrolarında profesyonel oldum. Konservatuar tiyatro blmne girdim.

2) Sizce tiyatronun tanımı nedir?
Tiyatro, insanı insana insanla anlatan ve insanca anlatan tek sanat dalıdır. Diğer sanatlar tiyatronun iinde vardır. Mimarlık, dans, mzik gibi.

3) Oyuncu olmasaydınız ne olmak isterdiniz?
ğretmen veya hukuku olmak isterdim. 25 yıldır ğretmenlik yapıyorum.

4) MSM‘yi nasıl ve hangi amala kurdunuz?
İ.. Devlet Konservatuarı’nda hocalık yaparken, bu işin ok gzel bir meslek olduğunu bir kez daha keşfettim ve 1991’de MSM’yi kurdum.

5) ğrencilerinizin başarıları sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?
Geen yıl bir ğrencim bana “dl aldık” dedi. Bu beni ok mutlu etti. Onların başarılarından gururlanıyoruz.

6) Hangi okullarda okudunuz?
Hırka-i Şerif İlkokulu, Karagmrk Ortaokulu, Vefa Lisesi Konservatuar.

7) Hi “keske şu rolde oynasaydım” dediğiniz oldu mu?
Hamlet’i oynamayı ok isterdim. Olmadı. Hamlet oyununda figranlık yapabildim.

8) Ka kitabınız var?
38.

9) Sizi en ok duygulandıran veya byk bir sevinle oynadığınız bir rol var mı?
Oynadığım rolleri seme şansım var. Bu nedenle hemen hepsini severek oynarım. "Azmi" ve "Darbukatr Bayram"ın benim iin yeri başkadır diyebilirim.

10) Bir gn sizin gibi başarılı bir sanatı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Yetenek-eğitim-ok alışmak bir araya gelince iyi oluyor. Bu mesleği seenlere bol kitap okumalarını ve ok alışmalarını ğtlerim.

Kaynak: www.mujdatgezensanatmerkezi.com.tr

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
emrahuytun
mesaj 04.09.2007, 10:59:55
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

Byk ustann hayatn anlatan bir programn videosu...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)

+Quote Post
sahaf
mesaj 04.09.2007, 12:55:20
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,127
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Hastayim darbkatr Baryam'a be

Nasil bi hababam sinifi bazi oyuncular ile zdesmis ise Mjdat Gezen'de Girgiriye ile zdesmistir.Yazar yn ile de ismini saglamlastirmistir.Komikler Aglamaz, Meshur yenikapi cinayeti ve kseyi dnen adamadli kitaplari okunasi ve tavsiye edilesi kitaplardir.
Ayni zamanda iyi bir ynetmendir.Devekusu kabarenin beyoglu beyoglu ve hatirlayamadigim bazi oyunlarinda oyun ynetmenligini yapmistir.
Tiyatro okuluda vardir.Geenlerde trkiye komedyenini ariyor adli yarismada jri yesiydi,diger jri olan Peker Aikalin'in onun grencisi oldugunu o yarismada grendim.

Kisacasi Mjdat Gezen ok byk sanatidir.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
elvina
mesaj 04.09.2007, 18:37:19
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 191

hastalik hastasi ve ok evhamli biridir...

+Quote Post
muratuas
mesaj 04.09.2007, 22:42:12
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 971
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 10

evet mjdat gezeni meshur eden filmi girgiriyede olsa 1970 lerde oynadigi hafif erotik-komedi filmlerde olmustur bu filmler gerekten ok gzeldir
zellikle pembe panter filmi o dnemde tamer gney orun sonat ,izzet gnay gibi jnlerin arkasinda oynamistir.
ama artiz mektebindeki performansi mkemmel tesidir..

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 05.09.2007, 01:01:34
leti #6

Misafir Yazar

Ben daha ok nedense perran kutmanla birlikte oynadiklari rolleri begenirdim...sanki ikili gibiydi onlar bir zamanlar...

+Quote Post
Misafirufuk cingay dmbll_*
mesaj 23.03.2008, 10:16:50
leti #7

Misafir Yazar

QUOTE(elvina @ 04.09.2007, 18:37:19) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
hastalik hastasi ve ok evhamli biridir...

sevgili elvina ok mjdat abinin en hassas noktasna dokunmu evet mjdat abi hastalk hastasdr arada bir msm ye gittiimde yada bulutugumuzda bende taklrm aaa hocam bugun sizi solgun grdm hayrdr ? yapma ya panik halde iki elini yanaklarna koymu halde ktm gzkyorum eh hocam biraz solgun gzkyosunuz ay fena oluyorum smile.gif ))

Not Demet (Akba) Kulaklarn nlasn smile.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 14.11.2019 - 20:55:01
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net