IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
yi Kt irkin
alibaba
mesaj 13.03.2008, 22:47:13
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

yi Kt irkin filmini son seyrediimde bir ey farkettim. Tuco (irkin) l yryerek geip, bitkin bir halde bir kasabaya varyor. orada silah satan dkkana giriyor. rvolverleri kontrol ediyor. ortada duranlarn hi birini beenmiyor. caml bir blmeden daha iyilerini karttryor. oradaki silahlarn en iyi paralarn skp toplama paralarla yeni bir tabanca oluturuyor. buray hatrlamsnzdr.
bu ilem imalat sanayisinin belli bir dnemine iaret etmekte ve tarihi bir olaya gnderme yapmakta. colt marka rvolverlerin Londra Crystal Palace da yaplan bir tantm aynen byle olmu. daha nceleri seri imalat denen ey bugnk gibi olmad iin her silah iin yaplan paralar dierlerine ok benzese de uyum salamazm. yani bir tabancann tetii yada topu dier bir tabancaya taklamyormu. Crystal Palace ziyaretilerini hayrete dren ey, ayr ayr sepetlerde bulunan tabanca paralarn birletirdiklerinde kusursuz bir ekilde uyum salamalar yani e paralarn tamamen ayn olmasym. Tabancalarla ilgi bu bilgiyi rendiim yer Tbitak yaynlarndan kan Bir Mhendisin Dnyas isimli kitap. Yazar James L. Adams (sayfa 209)

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
raymond
mesaj 10.01.2010, 17:12:00
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Bu bal amadan nce sitenin arama fonksiyonuyla sz konusu filmi arattm fakat bulamadm, umarm yanlmyor ve bir tekerrre sebep olmuyorumdur...
Sinema filmleri konusunda pek birikimli saylmam, zaten bal farkl bir ama gderek atm... Bunda da bu sabah saatlerinde (9-10 civarlarnda) spagetti western trnn bu nemli rneine, hem de TRT'de rastlamam son derece etkili oldu... stelik daha dn akam sevgili emrahuytun Lee Van Cleef'in doum gn olmas mnasebetiyle epeyce bir bahsetmiti bu filmden...
TRT1'de bu sabah oynayan ve sanrm gece ge vakitlerde tekrar edilecek olan filmin beni en ok ilgilendiren ve hemen dikkatimi eken yn, TRT'nin o klasik titizliiyle kotarlm bir dublajla gsterilmi olmasyd... Tamamn izlemek iin vaktim yoktu fakat devaml ak kalan kanala zaman zaman gelip bakarak dublajla ilgili notlar aldm ve elbette ki merak duyanlar iin bunlar imdi paylamak istiyorum...

10 Ocak 2010 TRT1 Pazar Sinemas "yi Kt irkin"

Dublaj Kadrosu (izleyebildiim blmlerden tespit edebildiim kadaryla):

Clint Eastwood (Blondie) : Esen Gnay
Lee Van Cleef (Sentenza) : Zekai Mftolu
Eli Wallach (Tuco Ramirez) : Pekcan Koar
Tuco'yu iki kere ipte grdm, ilkinde idam hkmn okuyan Osman Gidiolu, ikincisinde Naci Girgin idi...
Bar nndeki ayaklar olmayan ve "yarm asker" diye seslenilen ahs Zafer nen seslendiriyordu...
Dkkn Tuco tarafndan soyulan silah satcs : Ferdi Atuner
Yal Peder : Ayton Sert
Gen Peder Ramirez (Tuco'nun kardei) : Erhan Yazcolu
Tuco ve Blondie'nin esir dtkleri kamptaki sert kuzeyli avu Sadettin Erbil, kamp komutan kuzeyli yzba ise Nvit Candaner tarafndan seslendiriliyordu...

Tespit edebildiklerim bu kadar... Bu arada tutkunlar iin, filmin tekrar gecenin ilerleyen saatlerinde rolleyes.gif...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
alpino
mesaj 10.01.2010, 18:13:04
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Dublaj konusundaki ustadimiz Raymond hocamin affina siginarak birkac bilgide ben vereyim.
Bugun oynayan seslendirme 1991 yilinda TRT-2 kanalinda gosterilen 2.seslendirmedir. Ilk seslendirmede Cahit Saher ( Clint Eastwood ), Kaya Akarsu ( Lee Van Cleef ) ve Erol Kardeseci ( Eli Wallach ) yer almisti. Hemen bu efsane seslendirme kadrosu icin asagidaki linke bakabiliriz;

Tam olarak 04:41'de...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Eger bir sehir efsanesi degilse bu seslendirme ya TRT arsivlerindeki sel baskininda veya yanginda yok olmus. Eger bu bir gercek ise ilk seslendirme ben ve benim gibi o zamanlar bu filmi kayit etmis kisilerin elinde var demektir. Bu sonucta ilk seslendirme inanilmaz derecede nadir ve kiymetli oluyor ve degeri gun gectikce artiyor wink.gif laugh.gif

Filmden iki sahne daha izlemek icin;

Ayrica youtube'da dolanirken asagida cok guzel bir video gordum paylasayim dedim smile.gif

Bugun izledigimiz seslendirmede cok guzel ve duzgun idi. Ama yillar boyunca defalarca izledigim ilk TRT seslendirmesini hicbirseye degismem. O zamanki dublajda isimler bile daha guzeldi hem. Sarisinin sadece Sari, Melek gozlerin sadece Melek Goz ve Sican'in Fare olmasi gibi.

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
raymond
mesaj 10.01.2010, 20:11:05
leti #4

Grup Simge

leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Bilgiler iin teekkrler...
TRT'nin, ilk kayd bir ekilde kaybetmi ya da yenileme ihtiyac hissetmi olabileceini dnsek bile yine de ikinci kayt iin gerekten hemen hemen ilkine yakn bir hassasiyet gstermi, bu konuda sana katlyorum sevgili alpino...
Cahit aher'i zellikle medya irketlerinin reklam seslendirmelerinde 90'l yllarda ok daha youn olmak zere dinlemitik, fakat "Arena" seslendirmesi demekle baka sze gerek brakmayz sanrm...
Kaya Akarsu'yu en belirgin biimde "arli"deki Ate Bey olarak biliyoruz, kendisi oynayp kendisi seslendirmiti (aile reisini nceleri Ali Gl, deli dolu kaynbiraderini ise Yekta Kopan seslendiriyordu fakat sonralar bu ikisi kendi seslerine dnmlerdi)....
Erol Kardeseci'yi ise Charlie'nin Melekleri'nin Bozlie'sinin sesi olarak hatrlayacaz, TRT'nin 80'lerdeki pek ok dizisinde oynayan sanaty, 90'larda Tekin Akmansoy'un u an ismi aklma gelmeyen bir TV dizisinde hrsl i adam Nuh Partal olarak izlemitik...
Ben aslnda bu sabah filmi izlerken (baka bir meguliyetim olduundan ara ara izleyebildim) oyunculara kendimce bir dublaj cast da yapmtm rolleyes.gif... rnein; Eastwood iin alternatif olarak Hayri Kkdeniz, Van Cleef iin de stemi Betil ya da Rt Asyal'y dnmtm... Zaman zaman byle kk eyler dnerek kendimce elenmeye alrm rolleyes.gif...
Gnderdiiniz youtube grntlerine gelince... Kesinlikle konuya ilgi duyanlar iin minik bir geit treni olmu, ok beendim, haberim de yoktu stelik, bu bakmdan benim iin de srpriz oldu, tekrar teekkrler...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 11.01.2010, 10:08:07
leti #5

Grup Simge

leti: 3,592
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Alpino'nun paylat videolar balnda da yazmtm. Konuyla ilgili olduu iin buraya da aktarmak istedim.

Bravo Alpino hedefi 12'den vurmusun. ok gzel bir nokta yakalamsn. Tesadf eseri yi Kt irkin'in TRT tarafndan iki ayr dublaj'nn yapldn farkettim. lki senin de paylam olduun Ankara Televizyonu tarafndan yaplm olan (TRT logolu). Bir de stanbul Televizyonu tarafndan yaplm olan mevcut (TV2 logolu). kisinin de dublaj kadrosu farkl. Alpino'nun paylat video'nun logosuna bakarsak TRT'nin 1984-1985 yllarnda kulland logo sanyorum. Bir de TV2 logolu izledim eski bir video kasetten. Logo TV2'nin kulland ikinci logo yani oynay yl 1987-1988 gibi sanrm.

Ankara TV'de yi (Cahit aher), Kt (Kaya Akarsu), irkin (Erol Kardeseci); stanbul TV'de yi (Esen Gnay) Kt (Zekai Mftolu) irkin (Pekcan Koar)

Yaklak 6-7 ay nce TRT'nin Pazar sabahlar yaynlanan Kovboy sinema kuanda yi Kt irkin yeniden yaynland. Dublaj stanbul TV'si tarafndan yaplan Esen Gnay'l kadro idi. TRT ilk yapt Ankara TV'si dublajn kaybetmi olmal ki (ki bu ilk ve alacak bir durum deil TRT iin. Bunu sk sk yapar) stanbul TV'si tekrar dublaj yapm. stanbul TV dublajlsn TRT ksr dngye koymu. Pazar sabahlar kovboy filmleri kuanda kafalarna estike yaynlyor.

Not: Film bir dostum tarafndan video kasete ekildi. Daha iyi bir kalitede eken ve paylam olmassa bende ripleyip hazine blmne atabilirim.

--------------------

+Quote Post
alpino
mesaj 12.01.2010, 15:27:58
leti #6

Grup Simge

leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

QUOTE(galactica @ 11.01.2010, 10:08:07) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Alpino'nun paylat video'nun logosuna bakarsak TRT'nin 1984-1985 yllarnda kulland logo sanyorum. Bir de TV2 logolu izledim eski bir video kasetten. Logo TV2'nin kulland ikinci logo yani oynay yl 1987-1988 gibi sanrm.

Bendeki kayit 1985 yilina ait ancak hangi ay dersen o biraz zor. Yinede o yilin televizyon dergilerine sahip arkadaslar var ise Pazar Sinemasi kusagini incelesinler. Hatta bu filmin ardindan Superman serisi gosterilmisti.

TV-2'de oynayan 2.seslendirme versiyonunu ise tam olarak izledigim yil 1991. Cok net aklimda cunku ben bu filmi o yila dek 86 kez laugh.gif arkadasim ise 30 kusur kez izlemisti. Filmi daha once sadece 1 kez izleyen diger arkadasim ise film boyunca bizim filmdeki tum diyaloglari aninda ezbere soylememizi dinlemisti nihahu.gif

Bu en son oynayan versiyon ile ilgili degilde, TRT'nin hatta su anda Turk kanallarinin herbirinde mozaikli sansur uygulamasina deginmek istiyorum.

Hayatimda gordugum en dangalakca, en aptalca, en en en en.......( uzar bu ) sansur uygulamasi. Yahu hadi sansurun amacini bir saniye unutun. Clint Eastwood film boyunca agzinda purosuz ( cigar ) dolastigi sahne sayisi 10-15 dk.dir. Ayrica bu filmin en guzel ozelliklerinden biri dunyada agzina puronun en cok yakisan aktorlerinden birinin inanilmaz mimiklerinde. Sen kocaman mozaikle sigarayi/puroyu/pipoyu sansurlerken suratinida sansurluyorsun. Boylece tv'den kayit yapma donemi tamami ile sona ermis. angry.gif

Ayrica simdi bu mozaikler sigarayi ozendirmiyor degilmi? Merak unsuru aliskanliklarin tetikleyicilerinden biri degilmidir? Bunu kim akil etmissa onun aklini, dimagini mozaikler sarsin...

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
foxtrot
mesaj 17.02.2010, 10:51:59
leti #7

Grup Simge

Grup: ye
leti: 10
Katlm: 17.02.2010
Nereden: Kocaeli
ye No: 6,972

Arkadalara teekkrederim.
Filmin ilk seslendirmesi Hala aklmdan ckmyor nezaman filmin ikinci seslendirmesiyle bu filmi izlesem
Sanki izlememi gibi oluyorum Anlayacagnz elimde ilk seslendirme olmadg iin hala ocuklugumdaki
izlemi oldugum filmin zlemini ekiyorum.

Bu konuda yardm ltfen.
Eski gnler hep gzelmi olur ?
rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 03.10.2010, 01:08:04
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(alpino @ 12.01.2010, 16:27:58) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Bendeki kayit 1985 yilina ait ancak hangi ay

24 ubat 1985 smile.gif
filmin l dello sahnesi sinema tarihinin en ok taklit edilen sahnelerinden biridir.

--------------------

+Quote Post
mavi
mesaj 07.11.2010, 18:22:10
leti #9

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

yi Kt irkin'i izledim ama daha ok yeni ancak bir ka yl olmutur o sebepten eski seslendirmemi yeni seslendirmemi bilmiyorum. Okuduum yazlar karsnda hayranlm daha bir artt sizlere kar sevgili arkadalar. Ne kadar s bir sinema izleyicisi olduumu yeniden anladm...Elinize emeinize ve hafzanza salk...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
sekonme
mesaj 25.06.2014, 10:41:04
leti #10

Grup Simge

Grup: ye
leti: 1
Katlm: 02.04.2009
ye No: 4,810

stanbul TV dublaj kadrosunda, kendisini 2003 deki HSBC bombalamasnda yitirdiimiz sanat Kerem Ylmazer de vard.. Kpr savunmasndaki Kuzeyli subay seslendirmiti..

Bu arada, film en son TRT1'de geen ay (Mays 2014) saat 10.00 daki "Yabanc sinema" kuanda, stanbul TV dublaj kadrosu ile gsterildi...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 16.12.2019 - 15:47:43
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net