IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Sultanahmet Cami
1980
mesaj 25.06.2011, 10:16:47
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yllar arasnda sultan I. Ahmet tarafndan stanbul'daki tarih yarmadada, Mimar Sedefkr Mehmet Aa'ya yaptrlmtr.Cami Mavi, yeil ve beyaz renkli znik inileriyle bezendii iin ve yarm kubbeleri ve byk kubbesinin ii de gene mavi arlkl kalem ileri ile sslendii iin Avrupallarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandrlr. Ayasofya'nn 1934 ylnda camiden mzeye dntrlmesiyle, stanbul'un ana camii konumuna ulamtr.
Aslnda Sultan Ahmet Camii klliyesiyle birlikte, stanbuldaki en byk yap komplekslerinden biridir. Bu klliye bir cami, medreseler, hnkar kasr, arasta, dkknlar, hamam, eme, sebiller, trbe, darifa, sbyan mektebi, imarethane ve kiralk odalardan olumaktadr. Bu yaplarn bir ksm gnmze ulaamamtr.
Yapnn mimari ve sanatsal adan dikkate sayan en nemli yan, 20.000'i akn znik inisiyle bezenmesidir.[2] Bu inilerin sslemelerinde sar ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanlm, yapy sadece bir ibadethane olmaktan teye tamtr. Caminin ibadethane blm 64 x 72 metre boyutlarndadr. 43 metre yksekliindeki merkezi kubbesinin ap 23,5 metredir. Caminin ii 200'den fazla renkli cam ile aydnlatlmtr.Yazlar Diyarbakrl Seyyid Kasm Gubar tarafndan yazlmtr. evresindeki yaplarla birlikte bir klliye oluturur ve Sultanahmet, Trkiye'nin alt minareli ilk camiidir.
*wikipedia.org

Konuya bu bilgilendirici yaz ile balamak istedim...
Nisan aynda video ekim ekipmanm test etmek mahiyetiyle gitmitim...
Yaklak 23 dakikalk bir kayt yapmtm...Kapasite olarak 1gb'den fazla yer tekil ediyordu...Hem grnty fazla bozmak istemedim..Hemde uzun olacan dnrek gerekli dzenlemeleri yaparak sreyi ksaltm...Ve daha yeni imkan frsat bulabilip youtube'ya ykleyip beenilerinize sunuyorum...
*Cami iindende kayt dnyordum..Ama iersinini ok kalabalk olmas salkl ekim olanan sunmuyordu..Bir ka giriimde bulundum..Ama devaml kamera balant ekipmanna deiyorlar,arpyorlard...Ayrca geni adan grnt yakalamam ok zorlayordu..Bende vazgetim...

ekimim ile ilgili detaylar teknik detaylar aadadr..
*Sony dsc h1
*Lensse Midx Stabilizer
*vReveal software
*VirtualDub software
*Frame 2799kbps

*Movie Maker program seslerde sorun zrt kard...
Dier programlara fazla aina deildim.Kefetmek anlamak iin yaklak 2 saatimi ald...
Toplamda yaklak 3.5 saatlik bir alma oldu diyebiliriz...Memnun kalrsnz umarm..

Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
1980
mesaj 01.07.2011, 14:17:00
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

ektiim bir ka resimide paylaalm...

Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Cami Avlular Ve evresi
5 Adore 2,159 11.04.2012 - 16:26:06
G?n: PROTOSS

RSS Basit Grnm Tarih : 15.11.2019 - 02:20:21
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net