IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Yeilam'n Bahtsz Yldzlar
Mrbom
mesaj 11.03.2010, 17:01:46
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Yeilam'n erotik dneminin 'kadersiz lsnden' bir Feri Cansel. 39 yandayken nianlsnn bak darbeleriyle hayata veda eden Cansel'in ksack yaam yks aslnda filmlere konu olacak trden.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Mine Mutlu hretine ramen mutsuzdu, yalnzd, dertlebeilecei tek kii yardmcsyd. Henz 19 yandayken adm att ve bir anda n kazand beyazperdede birbirinden deerli ynetmen ve oyuncularla alt halde sadece iki yl rol ald erotik filmlerle tannd. Kanser yznden hayata veda ettiinde ise sadece 42 yandayd.

Seher eniz brakt intihar mektubunda yaad aclar yle dkmt satrlara: "Daha 15 yandayken anlamtm bu dnyadaki insanlarn ne mal olduunu” cmlesiyle balayarak anlatr ve yle devam eder: “Nihayet bu iren dnyadan gitmeyi baardm. lmenin, lmeye almann bu kadar zor olduunu syleselerdi alay ederdim. 15 yanda anladm insanlarn ne olduunu. ldm kimse bilmesin. Peruklarm yakp, kllerini savurun. Mslman geleneklerine gre gmlmek istemiyorum. Beni beyaz bir bornoza sarp her yerimi kapatn o kadar” Ancak, yaadklarnn izlerini ve lm semesinin nedenlerini aklayan bu vasiyeti yerine getirilmedi. Seher eniz, Mine Mutlu ve Feri Cansel, Trk erotik sinemasnn "kadersiz triosu" olarak adlandrlr.

Yeilam'n 1980'li yllarna damgasn vuran Akbulut'un bana gelenler kelimenin tam anlamyla 'film gibi'.Zengin bir ailenin kz olarak dnyaya gelen Deniz Akbulut, bir sre Londra'da gen kzlara grg eitimi veren bir okula devam etti.Daha sonra Trkiye'ye dnd... Nejat Uygur Tiyatrosu'nda oyunculua balad. Sonra da 1976 ylnda Yirmidrt Saat adl filmle sinemaya adm att.Kaderi Zorlama'nn da aralarnda bulunduu 50'ye yakn filmde oynad. 1991 ylnda bir gn film setindeyken aniden grme yetisini yitirdi. Kimi tansiyon dedi sebebi iin kimi kulland bir ilacn buna yol atn syledi.yle ya da byle Deniz Akbulut, stelik sacede 31 yandayken gzlerini kaybedip sonsuz bir "beyazla" gmld.Bir sre kariyerine de ara vermek zorunda kald Akbulut. Gzlerinin almas iin ameliyat olmas gerekiyordu ama yeterli maddi imkanlar olmad iin ameliyat ansn hala kullanamad.

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Mrbom
mesaj 13.03.2010, 22:29:31
leti #2

Grup Simge

Ruh Halim:

Belgin Doruk...

nce ynetmen Faruk Ken ve yapmc zdemir Birsel ile evlilik yapan Doruk'un hayat trajedilerle ve zorluklarla geti. Kendisinden 30 ya byk bir adama ilk ei Faruk Ken'e ak olup evlenen Doruk, atlar, kkler, yatlar katlar, binbir eit kostmler iinde yaarken baka gen bir adama ak oldu ve kn balangcn yaad.kinci eiyle oturduu eve icra memurlar geldi. Varn younu alp gtrdler. O da kznn evinden getirdii eski koltuklarla idare etti. Hatta bu eski eyalara holuk olsun diye eski araflar kesip rt yapt. O gnleri gazeteci Bircan Usall Silan'n yazd Ac Dolu Yllar adl kitapta yle anlatyordu Doruk "Dnsene, onca zenginlikten sonra insann evinde oturduu koltua icra gelmesi ok ac."kinci einde de arad mutluluu bulamad Belgin Doruk. Einin i gerei sk sk seyahate kmas yznden kendisini kopkoyu bir yalnzln iinde buldu. Hatta yolu bir ara Fransz Lape Akl Hastanesi'ne de dt. O gnleri de Ac Dolu Yllar adl kitabnda yle dile getiriyordu:

Ac dolu bir and! Titriyordum, alyordum, hkryordum. Beni beyaz, geni, kolal apkal hemireler alp uzun ta koridorlardan geirdiler. Souk bir odaya koydular. Kimsenin beni buraya kilitlemeye hakk yoktu. Ancak hemire arkasna dnp bakmad bile. Bir sre sonra sesim oradaki teki seslere, lklara kart. Hi unutmuyorum, bir keresinde kolumda uzun demir serum ubuu ile ayam srye srye tuvalete gittim. Tuvaletten dnerken serumum kolumdan km ve kanm yerlere salmt. Hemireden dikkatli olmadm ve yerleri kirlettiim iin inanlmaz bir fra yedim. Bunu sineye ekemeyip alama krizine tutuldum. O ilk gece nasl geti, inanamyorum. Korkuntu.zdemirin Ankaraya gidip gelmeleri, imdilerde dost olduum bu yalnzlk ok zordu benim iin. zellikle Lapeden sonra byle bir dnem yaamam belki olay daha da vahim hale getiriyordu. Oysa bu dnem tam bir nekahet devresi olmalyd benim iin. Asla yalnz kalmamalydm ve zlmemeliydim. Yani el stnde tutulmalydm. Ama nerede? te iinde bulunduum bu durum bana sk sk lm dndrr hale gelmiti. Tek kurtuluun lm olduuna inandm pek ok an oldu. Ormann iinde bir evde oturuyorduk.

"O gece yamur yayordu. zdemir yine tm ikoliklii stnde, alma odasndayd. Birdenbire dnyada benim yaamam gerektirecek hibir ey kalmadn hissettim. Aldm elime bir kat kalem, Beni affedin. Yaamak istemiyorum. Ben artk bu yaamn ykn kaldramyorum diye yazdm. Sonra da bir kutu hap yutarak kendimden getiimi anmsyorum. Allahtan zdemir beni vaktinde bulmu, Gllere haber vermi, onlar da bir ambulansla beni hastaneye kaldrmlar. Doktorlar uzun sre damarm bulamamlar ine yapmak ve serum vermek iin, ayak bileimden yapmlar mdahaleyi."

Doruk'un hastanede yaadklar bununla da bitmemi. te yine kendi anlatmyla yaad en korkun deneyimlerden biri: "Beni zel ok odasna aldlar. Narkoz verip oku uyguladlar. lem bittikten sonra kayabal gibi yalpaladm hatrlyorum bir de. ok tedavi denen riskli olay bana drt kez uyguladlar. Kilitli kaplar ardndaki esaretimin sona erecei an drt gzle bekliyordum. En sonunda beklenen o an geldi. k kapsnda beni bekleyen kz kardeim Oya ve yeni gelin olmu bebeim Gl vard. ki gzmn bir iei, canm, ruhum, knal kuzum, kzm, mis kokulu yavrum vard. Onlara ayrlmamacasna sarldm. Artk mutluydum

Doruk 1970'li yllarn banda dnemin en nl gazinosu akl'da sahneye kmaya da hazrlanm. Ama syleyecei arknn szlerini unutunca bu hayali de suya dm.Doruk inili kl hayat boyunca bir ok zorlua gs germek zorunda kald. Yaad glklerin etkisiyle ald fazla kilolardan kurtulmak iin anfetaminli ilalar kulland. Ama bu ilalar sinir sistemini alt st etti. Daha fazla kilo almaya balad.Sonradan "dostum oldu" dedii yalnzl fazla uzun srmedi Doruk'un. 26 Mart 1995'te hayata gzlerini yumdu. Geride eski stanbul'un Arnavut kaldrm sokaklarndaki topuk sesleri ve ou siyah- beyaz filmleri kald.

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 19.03.2010, 23:24:44
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

belgin doruk iyi bir ailenin kz olarak balam yaamna.
yani filmlerdeki kk hanmefendi yada salon hanm rolleri ona ok uzak deil.60'l yllarn dergilerinde ondan hep bir peri masalnn kahraman gibi szediliyor.rnein avrupaya gittii ve ordan 14 bavul giyim eyas ile dnd,kocas ve kaynbiraderine ait ifte saraylarda bir kralie gibi yaadndan filan bahsediliyor,ama aslnda bunlar gsterilen ksm bu talihsiz hayatn.belgin doruk'a en byk fenalk yapanlar hep yaknlar.daha sonradan bamls olaa zayflama haplarn kendisine veren kii en yakn:annesi
ya sahne maceras.inann aladm nerdeyse, bir insan bu kadar m umutsuz ve yalnz olur.
hereyin hazr olup neonlara isminin yazlmasndan sonra ,sahneye kmasna bir gece varken pravolarda birden bire yunus emreden bir iir okumaya balyor,anlyorlar ki hastal nksetmi,sahneden kz tarafndan alnp evine gtrlyor.peki bu srada ei nerde ?
belgin doruk'un ei o srada anadoluda ve yunus emre'nin hayatn filme ekiyor sad.gif ve ok uzaklarda yalnz bir kadn belkide o gece yunus emreden bir iir okuyarak bir eyler anlatmaya alyor en yaknlarna ''duyun beni ok yalnzm ''

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 19.03.2010, 23:38:09
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Yllar nce bir programda izlemitim hala iliyor mu bilmiyorum. Amerikada bir dernek benzeri bir kurulu var ve yeleri de sinema alanlar. Sesiler, ynetmenler, ynetmen yardmclar, aktrler, aktristler, senaristler ve aklnza gelen dier tm sinema emekileri. Bu kiiler yaptklar filmlerden belli bir miktar buraya dyorlar. bir nevi sigorta kuruluu. Emekli olduklarnda ise asgari yaayabilecek hayat artlarn salayacak bir maa alyorlar. Kimi hali vakti yerinde aktrler aktristler ise yardm amal kendi emekliliklerini balayabiliyorlar. Salk sigortalar var ve bundan yararlanabiliyorlar. Hollywood yaknlarnda evsizler iin de kalabilecekleri prefabrik evleri var. Bunlar en kt durumda olanlar iin. Trkiyede de byle bir sistem kurulabilir diye dnyorum. Ha amerikada telif haklar ok iyi korunuyor haliyle bu dernek te iyi para topluyor bu da var. Ne zaman ki Trkiyede de telif haklar korunur o zaman byle bir kurum sinema emekilerini korur hale gelebilir ve bizi baka bir dnyaya alp gtren bu insanlar aclar iinde seyretmemi oluruz. Belki de fazla empati yapyorum bilemiyorum. Kendimizi kurtarabildik mi ki bu lkede ? ondan bile pheliyim. yle bir memleket ite

+Quote Post
Hatira
mesaj 20.03.2010, 11:21:02
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 136
Katlm: 15.10.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 637

Rahmetli belgin dorukla ilgili olarak gemite bir gazete haberinde;olunun piyasay dolandrdktan sonra kamas ve rahmetlininde bu zntye dayanamamas olduu idi
trk tiyatro ve sinemasn nemli isim Cahide Sonkunun da zirveden, beyolunun arka sokaklarnda son bulan hayat yine Aktirs Muhterem Nur'un yeilamn aranlan oyuncularndan iken parasn smren oyuncu ve yapmclar sayesinde pavyon arkclna uzanan hayat da ibretliktir...

--------------------
istanbu

+Quote Post
Mrbom
mesaj 09.06.2010, 14:36:00
leti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Serpil rmcer

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Bir dnem herkesi peinden koturan Yeilam yldzlarnn ltl yaamlar hi ummadklar talihsizlikler sonucunda birer drama dnt. Yeilam'n trajik yklerinden birinin kahraman da Serpil rmcer. 1967'de Milliyet'in dzenledii gzellik yarmasnda birinci olduunda henz 14 yandayd rmcer.

Bacaklarnn gzelliiyle dikkat eken ve "Bayan Bacak" olarak anlan rmcer, bir yl mankenlik yapt. Bu srada unutulmaz Samanyolu arksyla zirvede bulunan, dnemin nl sanats Berkant'la tant. Bir sre sonra onunla evlendi.

Ama bir sre sonra Berkant' terk etti. Artk ylesine nlyd ki... Ayakkabsndan rak ien bile vard. rmcer iki evlilik daha yapt. Cengiz Kartal'la 1989-1990 yllar arasnda sren evlilii bittiinde neyi var neyi yok satmt. Batman'da gayriresmi 4 ei ve 11 ocuu bulunduunu sonradan rendii iadam Hasan lk'le yapt nc evlilik, rmcer'e gre hayatnn ikinci byk hatasyd.

Bir gnlk konser iin gittii Batman'da 10 gn kalnca tant Hasan lk, evlendikten sonra ikenceye balad. Raporlar alp mahkemelerde gnler geiren Serpil rmcer, bu evlilikten glkle kurtuldu.

Ancak artk, yaamn ssleyen neon klarnn yerini, pleri aydnlatan sokak lambalar almt. plerden toplad kt rnlerini satarak geimini salyordu. rmcer kz Fulya ve torunlaryla Kkekmece'de yayor. rmcer iin getiimiz aylarda Bakrky Belediyesi ve Bakrky Gnll evreciler Sosyal Yardmlama Dernei bir gece dzenledi. Ama rmcer'in bir ev sahibi olmasn salamakt.

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Mrbom
mesaj 15.06.2010, 15:33:49
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

Sevim engl

Yeilam'da birok filme sesini veren ses sanats Sevim engl, 1938'de stanbul'da dodu.zellikle 60'l yllarda stanbul sahnelerinde frtna gibi esti. Trk mzii ve fantezi tr arklarla ok sevildi. 'Bar Kz', 'Bana Derler Fosforlu', 'Veda Busesi' gibi filmlerde Trkan oray'n okuduu arklara sesini verdi.

Ama yoksulluk uurumuna den nller gibi, nce iini, sonra saln yitirdi. Son gnlerini hayranlarndan birinin evine snarak geirdi. En son Bursa Devlet Hastanesi morgunda yapayalnz kald. 1999'un austos aynda birka yakn tarafndan topraa verildi.

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
RENK
mesaj 16.06.2010, 09:39:26
leti #8

Grup Simge

leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Yeilam Sinemas`nn emekli oyuncularndan Cafer Atalay, Kadky`de kald otelde l olarak bulundu.

Olay, Kadky Yourtu kr Sokak Rhtm Caddesi zerinde bulunan AS Otel`de meydana geldi. Edinilen bilgiye gre, Yeilam`n emekli oyuncularndan Cafer Atalay(45), otel grevlileri tarafndan odasnda l halde bulundu. Otel grevlilerinden, saat 17.45 sralarnda yemek istedii renilen Atalay`n, grevliler odasna geldiinde kapsnn ak olduu ve yerde uzanm vaziyette bulunduu renildi. Otel grevlileri, durumu polis ve salk ekiplerine bildirdi. Atalay` kontrol eden doktorun, durumu pheli grdn syledii bildirildi.

Bunun zerine otelde geni apl inceleme balatld. Cumhuriyet savcsnn talimat ile Atalay`n cesedi, Kadky Belediyesi`ne ait cenaze arac ile Gztepe Eitim ve Aratrma Hastanesi morguna gtrld.

Yedi Cceler" isimli sinema filmi ile n kazanan sinema oyuncusu Atalay`n, otelde cretsiz olarak kald ve bir vakftan yardm alarak geimini salad renildi.

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
Mrbom
mesaj 25.06.2010, 22:20:51
leti #9

Grup Simge

Ruh Halim:

Cahide Sonku

Hayat frtnalarla geen, figranlktan zirveye ulaan Cahide Sonku, bast yerlere hal serilen, ayakkabsndan ampanya iilen sinemamzn ilk staryd.Sonku, tiyatro ve sinema dnyamzn en gzel ama en kt kaderli yldz oldu.

Parasnn kymetini bilmedi, har vurup harman savurdu. Ve buna alkol tutkusu da eklenince sonunda sokaklarda kalacak kadar gz yaartan bir yoksulluun penesine dt. Cahide, 18 Mart 1981'de, bugn Pera Palas'n karsnda olan ve yllar sonra onun ansna alan 'Cahide's Restoran'n bulunduu yerde kr ktk sarho hayata veda etti. ldnde 65 yandayd.

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Pawnee
mesaj 26.06.2010, 13:06:25
leti #10

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
ye No: 8,826
Ruh Halim:

Yadigar Kuzu (Bilinen adyla Yadigar Ejder)

Ev kirasn deyemedii iin evinden atlm ve kn ortasnda Taksim Park'nda bir bankta yatnca sabaha kadar donmu ve l bulunmutur. Cneyt Arkn'n ve/veya Kemal Sunal'n bu adama neden sahip kmadn hep dnmmdr.

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 17.09.2019 - 04:48:06
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net